Provocari decorative (2)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

io vreau cu faianta! pls pls pls!

linkul l-am "ascuns", ca prea pusesem multe poze la vedere...
dar tehnica ramane cum am stabilit!

ma bucur ca se reiau discutiile aici... eu am in cap numa decoratiuni... pentru toata lumea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns she_wolf spune:

In sfarsit am gasit!
Asadar, aveti nevoie de: placi de faianta simple, foaie de calc, creion, foarfeca, indigo? (carbon paper), vopsea speciala pt. faianta, pensula.
Acum, la treaba.
1. Mai intai se spala si se usuca bine faianta.
2. Apoi se deseneaza/copiaza modelul pe foaia de calc si se decupeaza.
3. Modelul decupat se copiaza cu ajutorul indigoului pe placa de faianta.
4. Colorati modelul cum va place cu vopsea pt. faianta. Daca este nevoie de inca un strat asteptati sa se usuce vreo 24 de ore (cititi instructiunile de utilizare a vopselei).
5. Dupa ce este gata si s-a uscat bine se da la cuptor (parca ar fi prajiturica ) pt. o ora, la 180C, pentru fixarea culorilor. Timpul si temperatura de “coacere” pot varia, vopseaua este insotita de instructiuni si in aceasta privinta. Placa “coapta” se lasa in cuptor pana se raceste.
In caz ca ati gresit grav, placa se spala pur si simplu. Inainte de “coacere” (fixarea culorilor) vopseaua se ia fara probleme. Daca greseala este f. mica, asteptati sa se usuce (tot inainte de coacere) si razuiti cu unghia ce este in plus.
Scria in revista (englezeasca) ca s-ar gasi kit-uri care contin 2 placi, pensula, vopsea pt. faianta in 5 culori, foi de calc, indigo, cateva modele, in fine, tot ce trebuie. Daca gasesc, desi nu prea stiu unde sa caut (poate la magazinele tip DIY?), as lua unul, sa vad ce iese.

Claudia si Cristi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns she_wolf spune:

quote:
Originally posted by gandacelu

linkul l-am "ascuns", ca prea pusesem multe poze la vedere...
dar tehnica ramane cum am stabilit!


Ok, am inteles. Cum am stabilit.

Claudia si Cristi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

super, lupoaico!

o sa incerc sigur!
o intrebare mai am: ce fel de vopsea?

si, bineinteles, sper ca nu se ia apoi la contactul cu apa (chiar prelungit!)

o sa incerc, dar nu acush-acush, ca sa va povestesc cum a iesit, ca nu am timp acuma...

sunt f incantata!
merci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns she_wolf spune:

quote:
Originally posted by gandacelu
o sa incerc sigur!
o intrebare mai am: ce fel de vopsea?
si, bineinteles, sper ca nu se ia apoi la contactul cu apa (chiar prelungit!)


Din cate am vazut eu prin reviste exista o vopsea speciala pentru faianta - tile paint. Asa ca trebuie sa existe ca atare, dar nu stiu unde...N-am ajuns inca si nici nu cred ca o sa ajung chiar in viitorul apropiat sa caut.
Pai, astia zic ca nu se mai ia ca de aia fixezi culorile. Dar, cum spuneam, n-am incercat inca, asa ca nu bag nimic in foc.
Ma bucur ca-ti place, eu sunt foarte incantata de idee, pacat ca n-am timp acum.

Claudia si Cristi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Ma ajutati si pe mine cu niste sugestii, va rog?
De cateva zile imi chinui creierii cu camera mea de zi si singura solutie pe care am gasit-o a fost sa vin sa intreb aici.
Camera e maricica, dar cam intunecata. Desi geamul e mare, nu prea am destula lumina, geamul e catre apus si am cativa pomi care blocheaza lumina. As vrea niste sugestii de culori, cum sa o fac mai luminoasa, mai calda? Mocheta este un gri-maro, destul de trista, iar canapeaua si fotoliul sunt un verde la fel de trist. Peretii sunt albi, as putea sa-i vopsesc (desi ar fi ultima solutie la care as apela), dar numai in culori deschise (casa e inchiriata).
Si nu am nici foarte multi bani, nu mi-as permite sa inlocuiesc mobila, dar as vrea niste idei. In primul rand, ce culoare ar merge cu ceea ce v-am descris, ca sa para camera mai luminoasa, primitoare, vesela, calda? Ma gandesc sa iau o planta si ar merge sa fie ghiveciul de culoarea respectiva. Sau sa pun niste perne pe canapea - ce culori? Sau draperii? Cu flori, cu dungi, cu modele abstracte, uni?
Deci principala mea problema e culoarea potrivita pe langa gri-maroniu si verde trist, dar as aprecia si niste idei despre ceva decoratiuni la indemana.
Va astept ideile cu mari sperante!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

pai cam din ce spui tu inteleg:
-ca peretele nu-l poti sparge ca sa faci geamuri mai mari
-copacii nu-i poti taia ca sa intre mai multa lumina
-de zugravit nu poti zugravi...

muta-te!

uite ce ma gandesc... pentru luminozitate, e clar ca trebuie sa apelezi la surse artificiale... niste aplice... nu?

cat e de mare livingul? poate poti sa faci niste "zone" ca niste separeuri, sa creezi o oarecare intimitate (fapt favorizat de lipsa de lumina)... adica faci un colt mai vesel cu canapele, si unul mai "intunecat" cu biblioteca si tv-ul... de ex

apoi, iti spun cu mana pe inima ca o draperie bine aleasa poate schimba intregul aspect al camerei... asa am "patit" cand mi-am pus in dormitor o draperie auriu-portocalie (care da o luminozitate cu totul speciala) si in sufragerie una in patratele de toate culorile... tot aspectul tern s-a dus si dus a fost

peretii pot ramane albi... nu cred ca schimband culoarea lor obtii mari efecte... dar schimband draperiile si husele de pe fotolii, da!
si una-doua aplice... cred ca si plantele schimba, dar la plante nu ma pricep, asa ca nu ma bag

te pup, bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Eu nu ma mai mut... cel putin 1 an, ca in anul care a trecut m-am mutat deja de 3 ori!
Da-mi place ideea cu draperia multicolora, daca tot nu ma pot hotari la nici o culoare. Si din draperia asta imi pot alege o culoare-doua mai luminoase cu care sa decorez restul camerei... foarte fain!
Multumesc pentru idei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Eu as folosi niste nuante deschise pamantii (earth tones). In felul asta ar merge si cu mocheta si cu verdele de pe canapea.
Am vazut combinatii tare frumoase de culori pamantii.
Numai bine,
Ciuf si Luca
http://community.webshots.com/user/ciufa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Da, Ciuf, si eu ma gandisem la earth tones, tare imi plac, sunt culori calde, dupa parerea mea (macar unele dintre ele). Si acum ca ai scris si tu ma gandesc ca anumite nuante de galben sau verde pot sa fie si luminoase.
De saptamana viitoare ma apuc de conspectat prin magazine, sa vad ce reusesc sa fac.
Va pup!

Mergi la inceput