Mamici de septembrie-octombrie 2004 (28)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns georgiana.david spune:

Fetele ce bine ca ploua, nu mai rezistam!

Geo DPN 06 oct.
Spitalul Municipal Dr. Valeriu Horhoianu

http://photos.yahoo.com/giorgios72

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreea_si_Doru spune:

Salut fetele... ce mai faceti? Salut Amoodia si bine ai venit.
Tata ne-a cumparat ieri patut :) si saltelutza si pampersi pentru spital... si azi suntem fericite :) eu si bebelina! Saptamana viitoare cand vin mama si sora mea o sa aranjam camera printzesei :).
Fetele am si eu o intrebare... cand ar trebui sa sun dr sau sa ma ingrijorez, cand nu misca bebelina? adica la ce interval de inactivitate a ei sa ma ingrijorez? Pentru ca astazi am patit asa 1 ora - 2 chiar, am mai impins-o eu putin, dar degeaba... Acum misca, dar cam o data la 5 min, si nu prea viguros. Sper sa nu se intample nimic rau, dar as vrea totusi sa stiu. Am sa va mai scriu mai diseara. Va pup si sanatate!

Andreea, Doru si bebelina ~33 saptamani, DPN - 10 octombrie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada spune:

Buna fetele!
Bine ai venit Teo!
Eu am fost cam lenesa la scris saptamana asta, am lenevit cam toate ziele, pt ca noaptea nu am avut somn. Noaptea stau cu ochii in tavan si ziua dorm sau lenevesc.
Ma simt asa de bine ca a plouat in Buc si s-a mai racorit, desi AC merge aproape tot timpul e mai bun un aer rece cu iz de ploaie.
De 2 zile spal la lucrusoarele bebelinei, azi am calcat din ele.
Halat nu am nici eu o sa ma ocup zilele urmatoare, ca si tine Georgiana am pregatit halatul de baie dar e si alb si prea gros asa ca iese din calcul deocamdata.
Andreea, stai linistita am inteles ca intre 6 si 8 ore de inactivitate ar trebuie sa ne ingrijoreze. Daca misca chiar si la 5 minute e totul OK.
Va pup


Mada,un om. Cu frica lui Dumnezeu si Ilinca de 34
sapt
http://community.webshots.com/user/madaspa
spit.Giulesti, dr Riga Bogdan
DPN 1 oct

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danina spune:

scumpelor
Eu intru in sapt 31 acum si din superstitie nu am luat pana acum nici un fir de ata vi se pare normal sa fiu asa paranoica? Dupa cum am vazut au inceput febra cumparaturilor, ar trebui sa merg sa iau cate ceva?
Spunea cineva ca se gasesc camasute pe la Unirea e un magazin special de gravide? As putea gasi acolo sa iau totul dintr-un loc ca sa nu m-ai merg prin tot orasul? Acum avem o partida serioasa de sper sa rezist sa pot sa va scriu.
Pana acum nu mi s-au umflat picioarele dar au inceput si dupa ce ca veam probleme cu hainutele a venit si incaltamintea, mi-am luat un gel revitalizant cu care sotul ma maseaza si vad ca da rezultate.
Vad ca nu e chip trebuie sa mergem sa ne intindem ca face scandal.

http://comunity.webshots.com/user/danina120

Danina si bebitza 31 sapt (DPN 30 oct)
Dr. VLADAREANU RADU - ELIAS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liaT spune:

fetelor ce ne facem cu caldurile care se pare ca nu o sa ne lase prea curand?
La Timisoara ultimele 2 zile au fost de cosmar! si mai ales pt" gazul(a) mic(a) " a/al meu , care nu a avut liniste ... sa fie oare caldura de vina ?
Acum o saptaman cand am intrat in concediu prenatal mi sa- spus sa stau cuminte - asa fac dar BB se pare ca nu are liniste!
...si pe deasupra inca nu am fost la cumparaturi ... astept "profesionistele(mama sau soacra) sa vina la noi si sa complectez lista cu cele necesare!
Amoodia - bine ai venit printre burtici ..si in ceea ce priveste bagajulnu esti singura dupa cum vezi , mai avem ceva timp dar nu prea mult , :)

Liana Todoni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Fetelor intru si eu la raport: azi am reusit sa-mi fac bagajul de spital. De joi noaptea ma doare foarte tare burta, sau mai bine zis zona pelviana si spatele. Este foart dureros!
Tot azi mi s-a intamplat ceva ciudat (neobisnuit pt mine). De doua ori cand am mers la baie am vazut putin sange, ca un cheag de marimea unui varf de bat de chibrit. Habar n-am ce este, dar oricum maine dimineata merg la medic la control si o sa-i spun.
Desi va spuneam ca sotul meu e superstitios si nu vrea sa cumpere nimic pt bebe inainte de nastere (ca si la tine Danina), am reusit ieri si azi sa luam cate ceva pt bebe necesare la spital: 3 camasute, un costumas, 3 caciulite, manusi, servetele umede, pampers, sapun, sampon, suzeta, pompita pt nas, etc.
Sampon si sapun i-am luat Sanosan.

Cam asta am avut de spus.....maine va spun noutati!

Amoodia, bine ai venit!

Mihaela si puiul mic de 35 saptamani si 1 zile
Dr Ciulcu, Cantacuzino
http://community.webshots.com/user/roandre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgiana.david spune:

Mihaelaaaaa ne ti in suspans! Ai grija si fi curajoasa! Sa ne dai raportul imediat, da?

Geo DPN 06 oct.
Spitalul Municipal Dr. Valeriu Horhoianu

http://photos.yahoo.com/giorgios72

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corina G spune:

Amoodia, bine ai venit printre noi. Sanatate maxima si un bebe frumos si sanatos!!!

Mihaela, bine ca te duci la dr. maine. Sper sa fie totul bine, doamne ajuta. Iti tinem pumnii. Nu vreau sa te sperii, dar dupa descrierile tale suna a pre-term labor (travaliu inainte de termen). Sper din suflet sa nu fie cazul si sa mai poti tine bebelina macar 2 sapt. sau 3.
Simptomele principale sunt: durere si presiune f. jos, in zona pelviana si a colului uterin, pierderea dopului de mucus (care deobicei are si ceva firicele de sange), si durere (gen presiune) de spate lombara (joasa), si contractii. Contractii tu ai??

Tine-ne la curent. Multa, multa sanatate tie si bebelinei.

Eu sunt bine. Ieri am fost la prima clasa de childbirth si ne-a facut si un tur al departamentului de labor and delivery. Nu vreau sa va spun cat de superb este totul aici, cat de curat, si civilizat, mai bine ca la un hotel, ca nu vreau sa va fac sange rau (in comparatie cu Ro). Ii multumesc lui Dumnezeu ca sunt aici si ca am parte de ceea ce am. In rest ne-a invatat despre nastere, etc, lucururi care eu una deja le stiam, ca toata ziua citesc si studiez subiectul. Si voi le cam stiti pe toate, si deci nu are sens sa va povestesc. In orice caz, daca aflu ceva nou (mai merg si sapt. viitoare) o sa va dau de stire si voua cu siguranta.

Va pup acum si multa sanatata. Hai ca mai avem un pic!!

- DPN Sep. 28

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amoodia spune:

fetelor eu sunt acum la inceputul saptamanii 33. vad ca unele dintre voi se grabesc sa-si vada bebeii, va intreb si eu cand se pune bebelul in pozitie de nastere?si inca ceva: ce fel de patuturi v-ati cumparat?eu sunt inca in dilema.au aparut acum basinetele alea care le poti folosi si ca patut si il cari cu tine prin concediu si ma bate gandul sa cumpar din ala. voi ce ati cumparat? roandre ai grija pui de tine si daca e sa nasti iti urez o nastere cat mai usoara si un bebitz sanatos si frumos. pe mine nu ma lasa bebitza sa mananc deloc asa ca bag si eu sucuri in mine sa nu mai simt foamea. va pup pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marimar spune:

Amoodia,
Eu as sfatui pe toata lumea sa ia patut de lemn si , daca isi permite, si patut de care zici tu, travel cot se numeste aici caci e f practic daca calatoresti. In principal insa patutul de lemn e de baza: este mai mare, mai solid, mai rezistent, te tine 2 ani cel putin, sau pina cind muti copilul in pat normal si il poti folosi la fel si pentru bebele urmator. Are 2 nivele, e f bun pentru spatele tau, sa nu te apleci prea tare, grilajul se lasa si se ridica, salteaua e tare, groasa si rezistenta. Ai grija sa iei si o musama speciala de protectie a saltelei, in caz de pipi.....

Mihaela (roandre) ai grija si succes ! Sa ne dai vesti bune !

Fetelor, eu zic sa nu luati in seama superstitiile si prostiile, cel mai bine e sa fie totul pregatit cind vine bebe, asta va scuteste de multe: nervi, stres, presiune financiara ( nu-i tot una ca dai banii deodata sa cumperi de toate sau cumperi esalonat, in fiecare luna cite ceva si asa poti beneficia si de reduceri ).

35 sapt si



-------
De retinut: ceaiul din frunze de zmeur dupa 32 de saptamini ajuta la usurarea si scurtarea travaliului si stimuleaza lactatia

Mergi la inceput