nu, nu este doar pentru parinti

nu, nu este doar pentru parinti | Autor: tinatache

Link direct la acest mesaj

GHIDUL PENTRU PERSEVERENTA AL COPILULUI MIC
de Maria Andreu

Fiica mea de 2 ani imi cere inghetata cam de 100 de ori pe zi. Poate credeti ca exagerez ca sa va impresionez, dar nu e asa. Incepe cind se trezeste dimineata si o vrea la desert. (O refuz.) Mai cere de citeva ori si pe parcursul diminetii. Cere si ca aperitiv la prinz, si cind are mama mea grija de ea (eu cica nu stiu, pentru ca sunt in lumea adultilor, invatindu-i), o cere ca o gustare, cere la cina si de inca vreo 70 de ori de-a lungul zilei.

Alteori aplica tactici teroriste, tipind si zbatindu-se pina cind clacam. Cu alte ocazii flutura zimbetul cel mai dulce.

Spun eu ca cere de 100 de ori de dragul unei cifre rotunde (dar cred ca este mai mare); oricum, primeste inghetata o data la 2-3 zile. Uneori ma exaspereaza. Inainte sa incepeti sa va ginditi ca acesta este un exemplu de tehnici de crestere a copilului (ca de exemplu, NU faceti asa), folosesc exemplul fiicei mele incapatinate drept exemplu. Exemplu pentru ceea ce SA FACETI. Un exemplu pe care voi insiva puteti sa-l folositi.

Care sunt sortii ei de reusita? Intr-o zi propice, de 1%. In 99 % din cazuri nu este norocoasa. Incearca o gama larga de abordari, si descopera ca in 99 din 100 dau gres. Si totusi, se alege cu ceva din ceea ce isi doreste cam in fiecare zi.

De ce? Haideti sa analizam lucrurile. Mai intii afirma foarte clar ce vrea. Imi da detalii despre culoare, aroma. Incepe dimineata devreme si nu inceteaza pina tirziu in noapte. De cele mai multe ori apeleaza la tatal ei, pentru ca el e mai sensibil la rugamintile ei, prin urmare stie si unde sa se adreseze.

Lectie: Exprimati cu claritate ceea ce doriti. E greu sa crezi ca lumea iti va da ceea ce doresti daca tu insuti nu prea stii despre ce este vorba. Definiti culoarea si aroma a ceea doriti.

In al doilea rind, esecul nu ii pune citusi de putin bete in roate. Este incarnarea proverbului: "Un refuz inseamna ca trebuie sa incerci mai tirziu. " Nu se incarca negativ de fiecare data cind incearca si nu obtine ceea ce doreste. Nu-si spune: "Am dat gres. Poate ca nu mi-e sortita inghetata asta. Poate ar trebui sa ma indragostesc de chestia asta numita broccoli. Vai mie, de ce nu obtin niciodata ceea ce imi doresc?" Pur si simplu ma intreaba si a optezecisipatra oara, si a optzecisicincea…

Lectie: Esecul inseamna ca trebuie sa incerci din nou. Nu are vreo semnificatie absconsa legata de el, ca nu meriti sau ca nu vei avea niciodata ceea ce-to doresti. Trebuie sa incerci mereu.

In al treilea rind, ea invata din propriile greseli. Am observa ca si-a rafinat in asemnea masura tactica incit ma abordeaza mai ales atunci cind considera ca sunt mai vulnerabila. Mai bine spus, atunci cind sunt obosita sau ocupata cu altceva, sau cind e cineva prin preajma si nu am capacitatea de a fi la fel de ferma pe pozitia mea.

Lectie: Invatati din esecuri. Probabil ca veti reusi sa le limitati numarul daca veti invata ce sa NU faceti.

In al patrulea rind, este maleabila. De cite ori vede ca sunt de neclintit in refuzul meu de a-i oferi drogul preferat (ma refer la inghetata, nu dati fuga sa anuntati autoritatile in drept), incepe sa negocieze o alternativa. Acadea? Guma? Ciocolata? Stafide? La ultima propunere in general cedez.

Lectie: Fii flexibil! Poate nu obtii intotdeauna ce doresti, dar poate fi ceva pe aproape. Cere stafide!

In al cincilea rind, este o profesionista. Maninca broccoli, fructe de mare si alte mincaruri sanatoase pe care i le dau eu. Parca imi mai da mina sa ii dau inghetata in momentul in care vad ca si-a indeplinit toate datoriile si a mincat tot ceea ce i-am dat.

Lectie: Indeplineste-ti datoriile. Viata ii rasplateste pe cei silitori si pe cei constiinciosi. Maninca-ti farfuria de broccoli si vei avea mai multe sanse sa primesti inghetata.

In cele din urma, stie sa piarda cu un zimbet adevarat. Uneori, totul devine o gluma si ridem impreuna. Astfel, desi eu "cistig" (desi nu cred ca se intimpla intr-adevar vreodata asa), raminem prietene si continuam negocierea in alta zi.

Lectie: Intimpina greutatile vietii cu un zimbet. Nici nu stii cind esti la doua rugaminti distanta de a obtine un cornet dublu de inghetata.

Aceasta este filosofia perseverentei in viziunea copilului mic. Inainte de a ride si de a arunca aceste constatari drept aiureli ale unei mame mindre (desi imi recunosc vina), ginditi-va totusi citeva momente ce succes am avea daca am aborda viata cu aplombul unui copil. Desigur, se vor arunca la pamint si se vor apuca de plins cind nu se intimpla ceea ce isi doresc (si imaginati-va cit ar fi de eliberator daca la urmatoarea intilnire ati putea face asta!), dar se vor remonta si vor incerca din nou, fara frica si fara piedica.

Este o cale destul de buna de abordare a vietii, nu credeti?

Sarbatori fericite!
Cristina

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rodica spune:

te pune pe ganduri, te face sa incerci sa si sa nu mai toata ziua!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

Mi-a placut!

Lia&Andrew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mumulina spune:

Mi-a placut si mie!

,don'soara Alex si bb Teo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ymellda spune:

Este extraordinara teoria ta. Ce bine daca am pute-o pune in aplicare... macar din cand in cand.



SARBATORI FERICITE!!!

Alina si Andruta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sumisa spune:

SUPEER


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alba spune:

Multumim mult!
Acum ramine de vazut, daca voi avea succes cu micutul meu "Goe",care-mi cere de 100 de ori pe zi "coco" (ciocolata)!!!

***Alba***

Mergi la inceput