Nu vrem cadouri la nunta

Nu vrem cadouri la nunta | Autor: ankalaura

Link direct la acest mesaj

Salut!
Mai am o problema:
Cum fac sa anunt invitatii ca nu vrem cadouri? Cum suna!
Adica ce vreau sa spun: noi, fiind deja (practic) o familie, cu copil si tot "tacamul", avem tot ceea ce ne trebuie. Va dati seama, ca daca la nunta ne trezim cu 5 filtre de cafea, doua aspiratoare sau trei fiare de calcat..... chiar nu avem ce face cu ele. Cum sa fac sa anunt invitatii, fara sa ii jignesc, ca nu ar trebui sa cheltuiasca pe cadouri? N-as vrea sa inteleaga din asta "nu dati banii pe prostii, luati baloane la copii" si scoati banuti instead! Brrrr!
Cum sa fac?

Anca

Anca si papusica Eliza (26.august.03)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Pai eu sa fiu in locul invitatilor m-as gindi singura, daca voi sunteti deja asezati la casa voastra si aveti de toate ... banuiesc ca invitatii stiu care e situatia voastra si poate s-or gindi si ei ...
N-ai vreo prietena mai buna, sau matusa fata de care sa faci mici aluzii nevinovate si care sa le imprastie pe la restul invitatilor ? Ca de obicei invitatii intreaba rudele cam ce sa ia ...

Boghi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Pai se mai fac astfel de cadouri la nunta? Ca eu parca-s de pe alta planeta.
Da' si eu subscriu la ce a zis Boghi. Cred ca-si dau seama si ei ca astfel de cadouri nu va sunt de folos.

Adina + Olivia Karla 04.03.2004
pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:


Da, Adina, se mai fac astfel de cadouri. Noi am fost la trei nunti in iulie! Record! Si este adevarat, ne-am gandit singuri daca respectivii au nevoie de ceva sau nu....
chestia cu ... zvonul... e tare. Asa o sa facem. Aveti dreptate - trebuie sa se mai sfatuiasca si intre ei!


Anca si papusica Eliza (26.august.03)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns country girl spune:

Se fac, cum nu!
Chiar daca stiu nuntasii ca tu te pregatesti sa emigrezi si clar n-o sa iei aspiratorul cu tine sau oale sau filtru de cafea pana-n Canada sau la capatul lumii!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle_2004 spune:

Eu nu stiam ca se fac cadouri!
Sper sa nu le treaca prin cap si invitatilor mei sa-mi faca cadouri, sper ca or sa se gandeasca ca nu am cum sa le iau cu mine.
Dar se pare ca nu toti invitatii se gandesc la ce ar fi mai util/comod pt miri ci se gandesc ce e mai usor/comod pt ei.

AnaMaria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns country girl spune:

Obiceiul de a face cadouri tinerilor casatoriti e larg raspandit nu numai in Romania. Doar ca in Romania abia au inceput sa se deschida liste de marriage ca in alte tari, Sara Blu daca bine imi amintesc.
Una e insa sa deschizi lista si invitatii sa aleaga de pe lista ce platesc si alta e sa-ti cumpere fiecare ce crede el ca ai avea nevoie, sau nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle_2004 spune:

Si in Italia se obisnuieste sa faci cadouri dar, asa cum spuneai tu numai daca si-au facut ei o lista la un magazin. Daca nu au lista se dau bani.
Iar in ultimul timp pt ca tinerii convietuiesc inainte de casatorie si nu prea mai au nevoie de nimic, se face lista de marriage la o agentie de turism: tinerii aleg unde si cand vor sa mearga in luna de miere si invitatii cotizeaza la excursie. Asta imi place cel mai mult ca in luna de miere tot mergi si in felul asta eviti si momentul penibil cand lumea vine la tine cu plicul...

AnaMaria

quote:
Originally posted by country girl

Obiceiul de a face cadouri tinerilor casatoriti e larg raspandit nu numai in Romania. Doar ca in Romania abia au inceput sa se deschida liste de marriage ca in alte tari, Sara Blu daca bine imi amintesc.
Una e insa sa deschizi lista si invitatii sa aleaga de pe lista ce platesc si alta e sa-ti cumpere fiecare ce crede el ca ai avea nevoie, sau nu.

Ina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stefana spune:

Bun obiceiu' asta cu excursia. Trebuie introdus rapid si in Romanica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaela R spune:

Eu la nunta n-am primit decit foarte putine cadouri, toata lumea a dat bani, desi nu aveam inca, eu si sotul, casa noastra, plecam amindoi de la parinti. M-as fi asteptat la cadouri, dar, surpriza, toata lumea s-a gindit ca ne vom cumpara noi toate cele,(lucruri care sa fie pe placul nostru). Dar a fost bine, oricum...
Dar ideea cu zvonul e buna. Poti sa stai de vorba cu citeva persoane "cheie", le stii probabil care sint, si asa, cumva fara intentie, sa aduci vorba pe nesimtite
Anca, profit de aceasta ocazie sa iti urez casnicie de piatra si sa ai parte de o nunta frumoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi_edi spune:

Si eu cred ca din moment ce invitatii va cunosc situatia nu se vor obosi cu genul de cadouri pe care le-ai mentionat. Noi nu am primit multe cadouri la nunta, insa si acelea putine au fost... ce credeti? 3 seturi de oale de inox identice! Pentru ca aveam am nevoie de asa ceva am tinut un set, iar cu celelalte ne-am dus la un magazin de articole de bucatarie si am vorbit cu patronul, care in schimbul lor ne-a lasat sa alegem altceva de aproximativ aceeasi valoare.
Iti doresc sa ai o nunta ca-n povesti!
Adi

Mergi la inceput