Colposcopie

Colposcopie | Autor: Onetzica

Link direct la acest mesaj


Unde ma sfatuiti sa fac o colposcopie adevarata? Am facut la Giulesti dar nu mai vreau sa ajung acolo. Despre cauterizarea ranii pe col mi s-a spus la Medsana ca ar fi buna si cauterizarea cu laser. Ce ma sfatuiti? Credeti ca este doar de ochii lumii?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

Pai eu am facut candva colposcopie tot la Giulesti, un Dr cred ca Puiu, Puia sau asa ceva... Apoi tot el mi-a cauterizat rana de pe col, nu te speria ca e nimica toata!!! Eu eram atat de speriata ca nici nu mai stiam pe ce lume sunt, mi-am chemat si sotul (pe atunci doar prieten!) sa ma insoteasca... frica mare, ce mai! Si apoi acolo, in afara de senzatia tare neplacuta a unui microscop cu care se uita mai bine doctorul, si de un oarecare miros de carne arsa (cam ca la Craciun, asa), a durat cateva secunde si gata!
Asa ca sa nu-ti fie frica, vei scapa repede, si eu cred ca n-are rost sa faci cu laser, costa probabil mult mai scump!?...
Multa sanatate!


mirela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha spune:

Si eu am aceeasi problema ca tine. Am facut deja colposcopie la Medicover la Dra. Popescu. Urmeaza sa fac si cauterizare, nu cred ca cu laser si intr-adevar nu cred ca asta este foarte important ci cat de serios este doctorul si daca lucreaza cu grija. Mie una cei de la Medicover mi-au facut o impresie f. buna iar la colposcopie mi-a aratat si mie rana. Cam atat...... mai vorbim dupa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Onetzica spune:

Se face anestezie pentru cauterizare?
Dupa cauterizare curge sange, exista ceva complicatii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

Nu, fetelor, cel putin mie nu mi-a facut nici o anestezie! Dar nici nu este nevoie!!! Nu este dureros!
Dupa aceea sunt niste scurgeri, mai mult sau mai putin sangeroase, neplacute oricum, si eu am mers timp de vreo 4 sau 6 saptamani, o data pe saptamana, la pansat. Acasa mai faceam tratament cu niste ovule... A fost mai neplacuta partea asta, de dupa cauterizare, cu tratamentul si drumurile la cabinet, decat cauterizarea in sine!
Si nu au aparut nici un fel de complicatii, a fost asa de bine facuta ca mai tarziu, peste vreo 2 ani, ginecologul care mi-a urmarit sarcina nici nu-i venea sa creada ca am avut o rana cauterizata! Asa ca faceti-va curaj, alegeti un doctor si mergeti sa rezolvati problema!
MARE ATENTIE: in timp, rana evolueaza, deci trebuie intervenit cat mai repede!!!
Multa sanatae si sa auzim de bine, la mandoua!

mirela

Mergi la inceput