Cadou pentru nasii de nunta

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madadum spune:

ma gandeam la varianta cu cadoul pentru ca sotul meu uraste sa dea plicuri cu bani. i se pare o chestie depersonalizata si total lipsita de imaginatie. primii fini ne sint si veri si cadoul nostru le-a picat tare bine. si noi de la nasii nostri tot doar cadou am primit. ideea noastra este ca le facem un cadou care sa le aminteasca de noi si sa fie de folos noii familii. eu credeam ca darul de la nunta este pentru a ajuta noua familie sa-si inceapa o viata noua nu sa acoperi cheltuielile! ideea noastra despre nunta este insa un pic diferita decat a majoritatii covarsitoare...
dar as putea sa le iau ceva mai marunt si plicul de rigoare, care zau daca-mi place!
si ca sa va raspund si eu, cand am fost noi nasi am primit un set galle (veioza+vaza) care se potriveste de minune in sufragerie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle_2004 spune:

Si nasii nostri au tot ce le trebuie si au zis ca nu vor nimic de la noi. Asa ca noi ne-am gandit sa le luam ceva simbolic si care sa le ramana ca amintire de la finii lor: pt nasa am luat un lantisor de aur alb cu un mic medalion si nasului i-am un portofel de piele mai deosebit.

AnaMaria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Cand am spus ca un prim ajutor pentru miri ar fi sa isi acopere cheltuielile, nu am spus-o in sensul "absolut", mai ales daca isi fac nunta singuri, fara alt ajutor "financiar". Insa acum viata este grea, lumea saraceste... si atata s-a discutat la celelalte subiecte despre dar si bani si restul... Multi acuza ca x sau y face nunta pentru a se imbogati, samd... Unii pot mai mult, altii mai putin. Dar parerea mea este ca atunci cand mergi la o nunta, macar meniul si ceva in plus sa dai!
Ce sa va mai spun ca am auzit si de nuntasi care au venit pe datorie!


Anca si papusica Eliza (26.august.03)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Madadum, ca plicul cu bani oferit sa nu fie depersonalizat si lipsit de imaginatie, ati putea sa le oferiti banii intr-o felicitare cu un text potrivit ocaziei. Noi am primit la nunta multe felicitari de genul asta si sa stii ca le-am pastrat pe toate si mi-au facut mare placere ! Si acum ma uit la ele cu drag !
Cit despre cadouri ... eu chiar n-am vrut sa primesc, pt ca eu sunt mai pretentioasa si am anumite gusturi, vreau sa se asorteze cestile de cafea cu farfuriile si mai stiu eu ce alte chestii din astea si nu mi-ar fi placut sa fie piese de toate felurile. Iar daca as fi primit niste vaze ... cred ca ma urcam pe pereti, pt ca sigur nu se incadrau in "conceptia" mea de decorat sufrageria ... asa ca am fost mult mai multumita ca am primit bani.
Si eu cred ca un plic macar cu pretul tacimului este necesar, pt ca poate mirii nu au capacitatea financiara sa suporte toata masa ... Restul, cit de afacere este nunta pt unii sau pt altii ... mi-e greu sa spun.

Boghi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns korinna spune:

Vai..ce miresa frumoasa...blanca000..superba!!
Eu am luat pentru nasi un robot de bucatarie din Metro.nu e scump..dar ne facem si noi datoria.A costat 3.585.000 lei.
Insa e util.
Mi-as dori si eu unul..da asta e!!

Corina mamika de 2 baietzi !!!


http://community.webshots.com/user/korinnay

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenacn spune:

In privinta cadoului pentru nasi, oricine stie ca cei doi miri sunt numai la inceput de drum si ca nevoile lor sunt mari, asa ca eu m-as orienta spre ceva mai mult simbolic si mai putin costisitor. Cumparati ceva care sa reprezinte ceva pentru voi doi, pentru ce-au facut nasii pentru voi, si sigur nasii vor aprecia gestul vostru. Daca amindoi lucrati, atunci puteti face un efort. Oricum, o calatorie e ceva ce mai degraba nasii ofera finilor (acesta a fost cadoul nasilor mei cind am terminat facultatea) si eu nu m-as arunca cu capul inainte la un asemenea gest. Eu le-am cumparat nasilor tot ceasuri, insa nu-i deloc usor. Ceasul e un lucru personal si greu de ghicit gustul celuilalt. Poate fi clasic sau sport, poate fi cu numere sau numai cu liniute, colorat sau argintiu. Trebuie sa cunoasteti bine gustul nasilor vostri, altfel acest gen de cadou poate deveni extrem de neplacut. N-as cumpara sub nici o forma pahare, tacimuri, alte minuni de genul asta, chiar daca nasii vostri sunt foarte tineri.

Despre nunta, aici, prin vestul Europei, e un obicei care mi s-a parut nu numai comod, insa chiar original. Miri fac o lista de lucruri care le sunt de trebuinta in mod evident la inceput de drum, bineinteles care sa acopere mai mult sau mai putin orice fel de buget, dar si propriile lor nevoi. Apoi dau lista respectiva unei firme (Philips, Moulinex ...) sau unui magazin mai mare. Invitatii primesc lista obiectelor si lista magazinelor unde se pot duce si cumpara "vaucere" pentru suma de bani pe care doresc s-o investeasca in evenimentul cu pricina (nunta, botez ...). Daca suma de bani acopera unul din obiectele din lista, atunci invitatii se pot hotari direct asupra cadoului. Altfel, mirii au posibilitatea sa decida singuri dupa nunta, in functie de banii care s-au adunat in vaucere, daca le-ar fi mai utila, de exemplu, o masina de spalat sau o camera video, un set de tacimuri de 12 persoane sau numai de 6, in functie si de modelul pe care-l prefera sau de calitatea produselor. In plus, firma sau magazinul respectiv au numai de cistigat, asa ca exista toate sansele ca sistemul sa inceapa sa functioneze si la noi. Eu am primit la nunta 9 servicii de cafea care desi sunt extrem de finute, deferite, de 2, 4, 6 sau 12 persoane, de la prieteni sau rude la care tin foarte mult, sunt totusi 9 si nici dupa 10 ani n-am reusit sa le deschid pe toate.

Bafta multa si noroc in viata.
Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Multumesc de compliment Korinna ...

Eu le-am mai luat acum nasilor si cadou cand ne-au scos la biserica. Un set de whisky cu 6 pahare si sticla , foarte deosebit, din sticla mata cu o pictura in relief si margine mov sa se asorteze si cu setul de masa (tot mov) pe care le-am luat la nunta. Tot aunci le-am luat so tabureti de bucatarie..dar am mai spus deja...

http://community.webshots.com/user/blanca_000

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucasimarius spune:

Multumesc pentru idei.Cred ca ramin la ceasuri sau bijuterii dar lista ramine deschisa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenacn spune:

Scuza-ma, intervin din nou. Poti sa le cumperi o icoana pe sticla de la Manastirea Simbata (Fagaras). Din cite stiu au si-o adresa pe internet unde te poti interesa pentru detalii, insa n-am putut s-o gasesc in momentul de fata. Au multe expozitii cu vinzare, cine stie poate ti-e de folos ideea.

Altfel sunt o groaza de artisti populari deosebiti din zona Alba Iulia dar si din Moldova. Am cumparat cindva niste tablouri la preturi rezonabile si nu sint rele deloc. Arta naiva; combinatia de culori e extrem de placuta. Uita-te pe la Muzeul Satului poate te inspira ceva. Alte adrese:
http://artanaiva.idilis.ro/lp.htm
http://artanaiva.idilis.ro/le.htm

Numai bine.
E.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucasimarius spune:

M-am razgindit in privinta bijuteriilor.Ieri am trecut pe la Curte Veche si am vazut veioze Galle (nu stiu daca am scris corect), tare dragute.Ma gindeam sa le iau ceva de genul asta.Este bine?
Nunta este peste 2 saptamini.De abia astept.

Mergi la inceput