M-am hotarat........(adoptie) - partea a doua

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adivio spune:

Claudia, copilul vostru va asteapta, poti fii sigura de asta, este destinul lui si al vostru, asa ca nu-ti mai face griji pentru asta. Mi-aduc aminte ca noi mergeam mereu la maternitatea Giulesti si Polizu, unde aveam prietene medici, si vedeam bebelusi parasiti, mi se rupea sufletul si as vrut sa-i iau pe toti acasa - dar cind l-am gasit pe al nostru eram complet nepregatiti. Era singura intr-o camaruta cu sase patuturi mici, nu era nimeni cu ea, era in niste scutece care nu mai aveau de multa vreme culoarea alba si plingea incet, soptit parca sa nu deranjeze pe cineva. Era atit de mica ca nu avea putere sa plinga .Cind am vazut-o am incremenit, era copilul pe care il visasem, blonda, cu o piele alba perfecta si cu niste ochi mari, cind am ajuns in fata ei s-a oprit din plins, si-a indreptat privirea spre mine si desi era prea mica ca sa poata vedea clar la virsta aceea mi-a zimbit, sau poate mi s-a parut mie, dar eu am vazut ca mi-a zimbit. Am hotarit intr-o fractiune de secunda ca ea este copilul meu, am luat-o in brate si mi-a intrat in suflet pentru totdeauna. Sotul meu era in delegatie, l-am sunat si i-am spus vom avea in citeva zile fetita noastra, sufletelul nostru, eram cu lacrimi in ochi si un nod in git, iar sotul meu m-a intrebat "e frumoasa?", " da, e un inger" - "atunci trebuie sa o aduci acasa imediat". Si asa a fost, am adus-o acasa imediat, adica dupa 4 zile, era putin mai simplu atunci, ba chiar ne-am facut si buletinele in localitatea unde se nascuse pentru ca procedura sa fie mai rapida. Suntem atit de fericiti si impliniti, este cea mai mare realizare a vietii noastre.

Adivio&Ioana-nazdravana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

AM DEPUS CEREREA! De azi numaram zilele, parca nici nu imi vine sa cred. De fapt nici n-am curaj sa imi inchipui ca ma apropii de cea mai mare realizare (sper) a noastra. A fost sotul meu azi (el are liber mai mult in timpul diminetii si din acest motiv il trimit pe el pe unde sunt acte de facut) si a depus dosarul la DPC sect.5. Nu aveam inca certificatele medicale si cazierele, dar doamna de acolo a zis ca nu e nici o problema, sa le avem cand va veni ea la noi acasa, ca nu e cazul sa mai facem un drum pana acolo ca sa le ducem. Am fost acum dupa amiaza la psihiatru si ne-a dat "apt" pe cerere, iar maine dimineata se va duce tot Tony sa scoata certificatele medicale. Bineinteles ca d-na doctor psihiatru nu s-a abtinut sa ma intrebe de ce ne-am hotarat asa, ca e cu dus si intors si mi-a mai zis ca sa ii dam ceva doamnei care ne face dosarul ca sa ne trimita sa vedem copii sanatosi din toate punctele de vedere. Eu de la voi stiam ca eu trebuie sa imi caut copilul, nu imi recomanda ei. Ma rog, o sa vad. Dar, una peste alta, cand o veni tipa sa ne faca ancheta trebuie sa ii dau ceva, si mai ales ce. Cam ce credeti ca ar fi potrivit ca sa mearga repede dosarul si sa ma ajute mai departe? Abea astept sa vad ce urmeaza. Cam peste cat timp credeti ca va veni in ancheta? Pentru sambata asta oricum am programat curatenie generala. Va pup si va mai scriu!

Aspiranta la statutul de mamica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adivio spune:

Aissa, la noi a venit ancheta dupa ce am adus ingerasul acasa. A vizitat casa, dar mai ales camera copilului, a mai intrebat inca o data unde lucram, ce venituri avem, desi depusesem adeverintele de salariu la dosar, dar nu i-am dat nimic, doar ce am servit-o cu o cafea si niste prajiturele. Eu am deschis un jurnal din prima zi in care am adus-o acasa in care scriam in fiecare zi ce a facut, cum a mincat, la ce ora, cind a avut scaun, impresii de ale mele, ce simteam, si tipa l-a vazut pe masuta de linga patut si a vrut sa-l citeasca. A spus ca era prima data cind vedea asa ceva si a fost atit de emotionata ca i-au dat lacrimile. Dupa aceea doar dadea telefon pina a trecut perioada aceea si a mai venit o singura data, dar nu oficial ci cu sotul ei in vizita.

Adivio&Ioana-nazdravana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meme spune:

Aissa,noi am depus dosarul chiar inainte de Craciun si ni s-a spus ca va fi luat in consideratie abia dupa sarbatori(tocmai intrau in vacanta de iarna).Am dorit insa sa fie depus ca sa-l putem ruga pe Mos Craciun sa ne ajute sa avem cat mai curand copilul mult visat.Luni,5 ianuarie ,dpc-ul si-a inceput activitatea si miercuri deja a venit asistenta sociala in vizita(mi-a dat marti un telefon sa-si anunte venirea).Asa ca pe saptamana viitoare s-ar putea sa-si inceapa ancheta.Copilul nu ti-l alege ea,intr-adevar, te poate ajuta sa-l gasesti in sectorul de care apartii(orfelinate,retea de asistente maternale).Vei vedea ,lucrurile vor incepe sa se precipite.Colegii mei de serviciu imi prognozasera ca voi intra in cic prin martie,aprilie.Spre surprinderea lor,a sefilor si nu in ultimul rand al meu,pe 29 ianuarie,Anca era deja acasa,cu mami si tati.
Inca o data multa bafta si fie ca lucrurile sa mearga snur si sa fiti cat mai curand o familie fericita.

Meme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Buna...am revenit!
Azi am depus si noi dosarul...mai avem doar vizita la psihiatru...insa o vom rezolva zilele astea! Tipa care ne-a primit dosarul va veni in vizita la noi joia viitoare! Este tare draguta si cred ca vom vorbi multe...
Ieri am luat adeverinta medicala de la doctorul de familie si am stat mai mult la discutie...zicea ca cel mai bine l-am cauta prin maternitate, ca sa putem afla cate ceva de "parintii lui" bebe...adica de mama mai mult...sa nu fi fost vreo betivanca ceva...
Cica de preferat ar fi sa fie de la fete din astea de 16-17 ani care au ramas insarcinate de la primele experiente de dragoste...amprenta asupra psihicului bebelushului este minora in cazul asta!! Ne-a recomandat sa ii facem toate analizele de sange, ecografii si consult la medici de specialitate ca sa putem afla de la inceput daca are nevoie de tratament sau nu!!!
Eu chiar imi doresc sa stiu ceva despre mama copilului, poate chiar si numele sa il am acolo...ca cine stie cand va creste mare...am mai auzit cazuri ca au vrut sa-si cunoasca parintii naturali pentru linistea lor...dupa care totul revine la normal cum a fost si inainte!! Este corect ca noi sa ii oferim informatia asta...si nu sa caute singuri si sa ne critice ca nu am vrut sa stim nimic de ei!! Sunt tare multe probleme pe care mi le pun si incerc sa devin obiectiva si sa iau in calcul toate aspectele!!
In principiu am o nerabdare continua...noroc ca ne-am apucat de daramat prin casa , ca doar vine bebe si trebuie sa fie frumos ...ma mai tin ocupata!! Sper sa treaca cat mai repede si sa-l tin odata in brate si sa-i oferim dragostea noastra de care sigur are multa nevoie!

Gata...am vorbit destul...va pup si numai bine
Claudia viitoare mamica nerabdatoare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Noua nu ne-a spus tipa care a luat dosarul cand va veni la noi. Doar ne-a zis doar ca ea va fi cea care va veni. Abea astept oricum. Nu a zis nici ca as putea lua un copil acasa pana sa vina ea. Cand va veni, atunci o sa aflu mai multe. Fetelor si eu ma gandesc la un orizont de timp. Ar trebui sa ma pregatesc, sa fac loc prin casa, sa spun pe la serviciu? Nici nu pot sa indraznesc sa cred ca poate sarbatorile de anul asta ne vor prinde in 3. Soacrei mele nu i-am spus inca nimic si vrem sa ii facem o surpriza. Cand ma gandesc asa ma trec fiori: o sa ma descurc? Dar dupa aceea realizez ca nici daca as fi eu insarcinata nu as fi mai pregatita, dar in cazul ala macar as sti data aproximativa la care va veni copilul. Asa, incertitudinea asta.... INTREBARE: dupa ancheta care este urmatorul pas?

Aspiranta la statutul de mamica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Tot eu. Scuze dar am o dilema: pe lista de acte necesare pe care ne-au dat-o de la DPC, din punct de vedere medical e trecut doar "certificat medical de la policlinica de cartier - Rahova". Am obtinut acest certificat astazi pe baza adeverintei de la medicul de familie si a unei cereri pe care medicul psihiatru ne-a scris "apt". Certificatul are si timbru fiscal, cred ca e in regula, dar problema mea este alta. De la voi si nu numai stiu ca trebuie sa faci si analize de sange (HIV cel putin) si plamani. Mie nu mi-a cerut la policlinica sa le fac si nici pe lista de la DPC nu e trecut nimic de genul asta. Acum nu stiu ce sa fac: sa ii intreb la DPC sau sa merg pe burta sa vad ce zic ei. Claudia, tu care ai depus azi, la tine inteleg ca daca si vine joi, ai avut dosarul complet. Ai facut si analize de sange sau ai doar certificatul medical de la policlinica?

Aspiranta la statutul de mamica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns qsar spune:

aissa,

1. Asistentul social care face ancheta la domiciliu va intocmi un raport si, dupa ce toate actele vor fi aduse, va finaliza dosarul si-l va inainta pentru discutarea lui in comisie.
2. Certificatul de la policlinica este suficient. De obicei, pentru eliberarea lui medicii cer o serie de analize (e valabil pentru orice certificat medical) dar nu este obligatoriu. Singura "analiza" obligatorie este examenul psihiatric.

Q

PS - am observat ca esti in sectorul cinci. Nu am cuvinte destul de calde sa le multumesc celor de la DPC - sect. 5; mai ales domnisoarei Ramona Jigman care s-a ocupat de dosarul nostru. O scumpa si o draguta.

Q

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_ina2000 spune:

Buna Aissa

si felicitari pentru primul pas facut.Pot sa-ti spun ca cel mai bine este sa taci si sa duci certificatele asa cum le ai pentru ca va fii bine( important este ca le-ai obtinut)-nu mai stiu acum cum este dar pe noi ne-au costat 600.000 lei de persoana in 2002 si nu cred ca merita aruncati banii degeaba.In rest de acum sigur va urma vizita acasa unde eu te sfatuiesc sa nu dai nimic asistentei ( poti sa o servesti cu ceva si cam atat).In rest despre obisnuirea cu gandul la ce va urma asta sincer se invata in timp.Noi am fost pusi in fata faptului implinit prin faptul ca in 2 zile a trebuit sa ne hotaram daca il luam acasa si chiar sa il si luam.Nu am avut nimic pregatit, mai veneau si sarbatorile de iarna iar socrii la fel ca la tine nici nu stiau de intentia noastra.Dar totul a iesit bine, ne-am descurcat si acum suntem o familie reusita.Asa ca se poate si sigur si la tine va fi bine.
Asteptam vesti in continuare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Qsar si Irina,
Va multumesc mult pentru sfaturi si incurajari. O sa va tin la curent cu ce am mai facut. Maine sper sa scoatem cazierul si apoi o sunam pe doamna care ne-a preluat dosarul (asa a ramas sa o sune sotul meu cand avem si actele care ne lipseau) si sper ca atunci sa stabilim si intalnirea.

Aspiranta la statutul de mamica!

Mergi la inceput