Romani din Anglia, postati aici! (3)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mary-Jane spune:

Vai, multumesc, multumesc.

Pe unde ati fost pe Tamisa, de unde pina unde? Mie imi place drumul de la Westminster la Greenwich, mai ales daca nimeresti cu unul care sa comenteze bine ce se vede in dreapta si-n stinga. Am mers si de la Tower of London la Westminster, dar e cam scurt voiajul. Apoi de la Kingston la Hampton Court, dar pe traseul acela chiar ca nu prea e mult de comentat.

Ma bucur ca v-a placut la London Zoo. Eu n-am mai fost de 1 an si ceva. Ultima oara cind ne-am dus am intrat tirziu, n-am verificat ora sa vedem cit ne-a mai ramas pina la inchidere. Dar era o zi urita si ploioasa si toate animalele stateau in cusca lor, n-aveau chef de vizitatori, crocodilii mergeau la culcare s.a.m.d. Am fost tare dezamagiti si sotul meu a avut tupeul sa mearga la ghiseu si sa ceara sa ne dea banii inapoi ca n-avem ce vedea. Eram 4 adulti si 2 copii, deci ne costase ceva, dar ne-au dat banii inapoi fara discutii. Cind am fost cu Dominic prima data la gradina zoologica, din toate animalele pe care le-a vazut acolo lui cel mai mult i-au placut niste soareci de cimp...

In seara aceasta mergem la un concert cu formatia British Seapower. Sotului meu le place muzica lor. O sa vina fratele lui sa stea cu Domi acasa. Dupa scoala o sa vina un baietel la joaca la Dominic, asa ca sper sa fie obosit si sa nu-i faca probleme lui Daniel. Acum vreo 2 ani de Craciun Daniel ne-a dat drept cadou 10 "vouchere" de babysitting din partea lui. Dupa 2 ani cred ca asta e a 3-a seara cind va veni ca babysitter, mereu are ba una, ba alta, nu poate vinerea, simbata sau duminica, iar in restul saptaminii doar daca stie cu mult timp in avans. A iesit ieftin cu cadoul de Craciun, nu-i asa?

Apropos, v-ati apucat de cumparaturi pt Craciun? Eu nu pt ca nu prea ne facem cadouri reciproc de Craciun, iar familia lui Richard au obiceiul nesuferit sa ne spuna exact ce vor de Craciun, asa ca nu trebuie sa ma gindesc din timp si sa-mi bat capul. La inceput am rezistat si le luam eu ce voiam, depuneam efort intelectual si afectiv, acum insa nu-mi mai pasa si n-au decit sa-mi dea lista si le cumpar de-acolo, mai practic pt toti.

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brienitza spune:


salutari la toata lumea! numele meu este Adriana si pot spune ca am nimerit aici ''ca musca-n lapte''...adica , la propriu - cautam ceva pe google (ceva legat de gramatica) si printre sutele de mii de pagini care corespundeau cautarii mele, era si desprecopii.com (de care nu auzisem pana saptamana trecuta)...si intamplarea a facut, ca din zecile de forumuri de pe acest website, sa fiu directionata exact la forumul vostru, adica al romanilor din Anglia...si cum eu locuiesc in Londra,intamplarea mi s-a parut cel putin bizara, asa ca am inceput sa citesc raspunsurile unul cate unul,si am sfarsit prin a petrece 2 ore citind toate cele 7 pagini(la vremea respectiva) ale discutiei!
cand am terminat, ma indragostisem deja de acest site si m-am hotarat sa devin membru si sa va povestesc intamplarea mea...
asa ca iata-ma adresandu-ma voua (pe care am impresia ca deja va cunosc); desi nu prea am nimic in comun cu subiectul discutiei, in sensul ca nu sunt (inca) mamica (dar imi doresc f. mult sa devin la momentul potrivit...), ma atrage ideea de a cunoaste alti romani (romance) care traiesc aici, si mai ales care s-au realizat aici, adica de la care cred ca am multe de invatat.
a, si ca sa nu par total pe dinafara discutiei, cred ca pot gasi totusi un punct comun: iubesc f. mult copiii, si chiar am avut in grija cativa ''puisori'' de englezi, plus ca imi doresc sa am si eu copii la un moment dat, si din acest motiv subiectul e f. interesant pt mine!
in alta ordine de idei, Cryss, am vazut ca la un moment dat cautai casetele pt IELTS. daca le-ai gasit imi poti spune si mie unde?- please! vreau si eu sa dau exmenul (asta sau Cambridge-ul, inca nu m-am hoatarat). am gasit niste cursuri pregatitoare la o scoala de engleza care costa cam 600£, dar as vrea sa incerc pe cont propriu, ca am studiat engleza din a 5-a pana-n faculata incl, asa ca ar trebui sa ma descurc...
uf! acum ca mi-au trecut emotiile si am scris ce aveam de scris, va doresc toate cele bune, un weekend insorit si caldutz si sa auzim de bine!
pe curand!
Adriana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CryssUK spune:

Salutare!
Mary-Jane distractie placuta la spectacol!
Adriana, bine ai venit!
Daca vrei mai multe informatii despre IELTS vezi pe
www.ielts.org sau pe www.britishcouncil.co.uk

Spre deosebire de celelalte examene:First Certificate, Advanced Certificate, etc ....IELTS-ul este singurul care iti poate facilita admiterea la o institutie de invatamant superior din UK(ma refer la sectiunea Academica)
Exista 2 sectiuni:academica si General Training (are se ia pt scopuri ce tin de imigratie)
Eu am renuntat la a cumpara casetele pt ca sunt f scumpe si nu cred ca ma ajuta f mult.Daca e sa ma descurc, ma descurc oricum!
Neaparat iti tb cartea INsight into IELTS by Vanessa Jakeman and Clare McDowell,in care ai tot ce iti trebuie, cu exemple, explicatii,etc
Cursul pe care l-ai gasit tu mi se pare scump 600£
Prietenul meu a facut vreo 2 luni,un curs la Colegiul Elite(unul destul de bun) cu 280£.Facea cate 2 ore de 2 ori pe saptamana.
Mai sunt si cursuri intensive de o saptamana full time la centrele de examinare, si costa cam 240£ mi se pare.
Eu una nu am fact nici un fel de cursuri si am invatat singura din carte,dar nu tind la nota maxima care e 9.In principiu imi asum riscul de a lua cea mai mica nota posibila, dat fiind ca nu se pica.....exista notatie de la 1 mi se pare.
Taxa e 85£ si sunt doar cateva centre de examinare in Londra.
Am sa imi dau silinta sa il iau cu nota cat mai mare, dar daca nu reusesc ,nu-i bai.Imprtant e sa incerci!
Cam atat despr Ielts.Daca mai vrei informatii scrie-mi un Pm
Pup,
Cristina





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Adriana, welcome to !! Noi ne cunoastem aici catvea intre noi datorita acestui minunat forum si abia asteptam sa te cunoastem si pe tine. Tu in care parte a Londrei stai? Eu una locuiesc in SE in Stratford. Tu ce lucrezi aici si cand esti mai libera?
Mary-Jane, am fost de la Westminster pana la London Bridge, ca era destul de scump si asa. Nu prea ne-a placut pt ca a fost frig, deh, daca am vrut sa stam sus afara! La intoarcere am stat jos si a fost ok si era si un 'ghid' care ne spunea ce e pe stanga, ce e pe dreapta, dar cine a stat sa il asculte?
La zoo a fost fain pt ca era soare si toate animaluztele se lafaiau la soare. Eu personal nu am intrat la reptile, s-a dus doar Lari ca eu sunt tare fricoasa...
Cryss, tu ce faci? A venit si Mihaela azi...Nu mi-ai spus ca se face control in aeroport la plamani etc...Sau tie nu ti-au facut?
Mai vb zilele astea...Pupici tuturor.
Sa nu uit, am inceput sa primesc oferte de joburi, wish me luck!

Andra
http://community.webshots.com/album/170190778fEpvgj

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brienitza spune:

again!
multumesc f. mult cryss si motanik pt urarile de bun venit! recunosc ca am cam avut emotii sa ma bag asa- ''ca musca-n lapte''- intre voi, mai ales ca voi comunicati de mai mult timp si unele va cunoasteti chiar si personal.acum insa ca primul mesaj a fost postat, ce-a fost mai greu a trecut si va multumesc ca m-ati primit intre voi!
cristina - multumesc pt informatiile despre IELTS. am gasit chiar un site unde poti exersa un model de examen si iti afli punctajul dupa fiecare proba (cu explicatii, tot). daca te intereseaza,asta e adresa (tine-te bine, ca e cam lunga): http://international.holmesglen.vic.edu.au . eu am facut partea de ''reading'' si am obtinut un procentaj destul de bun,dar n-am prea multa experienta in domeniu, asa ca nu stiu cat e de ''accurate'' (fata de examenul propriu-zis).
si apropos de procentaj, stii cumva daca poti da examenul asta de mai multe ori? adica sa zicem, daca vrei la mergi ''la marire'' , se poate oare?
andra - eu locuiesc in NW Londrei, la 25 min (pe jos) de Notting Hill. momentan sunt aupair, dar viza imi expira in cateva luni, asa ca va trebui sa optez intre : 1) sa devin self-employed sau 2) sa ma casatoresc cu prietenul meu, care e deja self-employed si sa aplic pt. dependenta. a doua varianta implica din pacate prea multa hartzogarie si un drum acasa (pe la multe multeeee birouri ),si desi avantajele pe termen lung sunt mai mari (posibilitatea de a munci in orice domeniu), inclin sa optez pt prima varianta. (de casatorit ne casatorim oricum, ca dupa 5 ani de ar fi cazul...)
dar oricum,referitor la viza, inca mai am ceva timp sa ma hotarasc si sper sa iau o decizie inteleapta.
cam atat deocamdata despre mine, ca nu vreau sa plictisesc pe nimeni.
va pup pe toate si va doresc sa va bucurati de artificiile si focurile de tabara din noaptea asta si sa aveti un weekend frumos, fara .
a,si andra, mult succes cu ofertele de munca!
pe curand!
Adriana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Brienitza, multzam pt urare...Next week am interviuri, Doamne ajuta!
Eu m-am casatorit in aceasta vara cu Lari al meu ca sa iau viza de dependent...Am luat-o acuma in octombriem, ca in august cand ne-am dus noi la ambasada nu se dadeau pt dependenti si am venit ca vizitator in luna de miere, chipurile, iar de la 1 sept s-a dat drumul la vize si m-am intors acasa pt 3 saptamani ca sa aplik pt viza asta.
Avantajul, intr-adevar, e ca poti munci in orice domeniu (ma rog, in care esti calificata). Cheltuiala...cred ca te poti casatori aici la ambasada noastra ca sa faceti actele si apoi doar sa dai o fuga in tzara sa mergi la ambasada la interviu. Nunta poate astepta daca vreti, faceti numai cununia civila si nu e asa multa hartzogaraie...Certificat prenuptial cu analizele voastre, cerere de casatorie, buletinele si 2 martori.
Oricum, succes in ce decizi!
Frumos in seara asta cu artificiile dar sper sa nu mai dureze mult ca e un zgomot infernal....
Cryss, ai fost la cumparaturi? Ai gasit magazinul?
Cam atat...Mi-e dor si de celelalte fete care postau inainte...Ce e cu voi?
Pupici si weekend frumos.


Andra
http://community.webshots.com/album/170190778fEpvgj

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Miau miau! Desi ziua mea e pe 24 (this month), azi m-am trezit ca niciodata ca Lari a venit cu rucsacul de la munca in camera (de obicei il lasa in hol) si ce credeti ca era??? Mi-a luat deja cadoul de ziua mea, dar cum eu nu am rabdare, ia-m stricat surpriza si uite acuma sunt fericita posesoare a unui aparat foto digital!!! Ca al tau Cryss, sau, ma rog, ca al vostru!!

Andra
http://community.webshots.com/album/170190778fEpvgj

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CryssUK spune:


Salutareee!
Andra,Taree mai semeni cu mine la faza asta! Eu is bolnava de curiozitate...in ceea ce priveste cadourile;) Acum , vrute, nevrute tb sa iti mai ia ceva ...
Conducerea de la Nikon, ar tb sa ne dea comision ca v-ati cumparat si voi aparat dig ca a noastru si familia mea a cump unul alaltaieri.
Maine ma duc sa imi cer drepturile ...:))
Adriana,si eu sunt tot aupair si stau in WImbledon. Prietenul meu e tot aupair si avem ganduri de self -employment si ''dependenta'', din dragoste, bineinteles!Dar asta nu chiar acum, ci mai in toamna.
Am o prietena care a depus actele pt self-employment si asteapta raspunsul cat de curand, asa ca in functie de raspunsul pe care il primeste ..ne facem si noi sperante sau nu.
Iti multumesc pt site-ul ala cu Ielts-ul . Nici nu iti imaginezi ce mult m-a ajutat.E supeerrrr
Poate ne intalnim intr-un weekend!O sa vb sa vina si Andra cu Lari.
Am sa iti trimit un PM cu nr meu de telefon.

Patricia, incerc sa te gasesc pe messenger , dar nu e deschis .Am nevoie de un nr de tel al Petronelei.Stiu o familie interesata....
Pup,
Cristina




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Chiar...sa facem un club al Nikonilor.......
Lari ce bosumflat era...'repede tu imi strici surpriza!'...El chiar credea ca poate sa il piteasca de mine inca 2 saptamani...
Ce site e super? Ielts? Ia sa imi bag si eu nasul zilele astea cand am timp.
Daca e vorba de vreo intalneala, Andra si Lari zic prezent da' sa fie duminika cel mai bine.
Tocmai am vazut 'birth', ala cu Nicole Kidman la care se face atata reclama. Mi s-a parut o mare porcarie. Nu il recomand.
Gata, am iesit. Pupiciosi tuturor.

Andra
http://community.webshots.com/album/170190778fEpvgj

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brienitza spune:

Apoi daca-i vorba de club Nikon, nu pot sa ma abtin sa nu zic si eu ''prezent''! Noi ne-am luat un SLR in primavara (e adevarat ca nu-i digital), si acum Brian (prietenul meu) ma tot bate la cap sa ne luam un SLR digital, D70 sau chiar D100...si eu tot aman, ca mi se pare cam scump, mai ales ca-l avem pe alalalt...tu de care ai primit Andra? oricum, ori de care ar fi, felicitari! sa te bucuri de el si sa faci poze minunate! nu-ti zic inca ''la multi ani'', ca e cam devreme, dar o sa tin minte...:)
Cryss, ma bucur ca ti-a fost de folos site-ul. eu pana la urma cred ca o sa dau Cambridge-ul,din doua motive: in primul rand, din cate am inteles, IELTS-ul are mai mult o aplicatie academica, adica e necesar daca vrei sa aplici la o universitate aici (sau in alte state vorbitoare de lb engleza)- ceea ce nu e cazul meu. in al doilea rand, Cambridge-ul e mai cunoscut acasa, si ma gandesc ca mi-ar fi de folos cand/daca ma intorc acasa. tu de ce ai ales IELTS-ul, crezi ca e mai bun?
si prietenul meu si-a depus luna trecuta aplicatia pt viza de 3 ani si asteptam cu sufletul la gura un raspuns.din cate stiu, inca nu se lucreaza la aplicatiile romanilor si bulgarilor, asa ca va fi o asteptare destul de lungaaa si sper sa avem noroc...si la sfarsit sa putem sarbatori
eu de obicei sunt libera duminica, dar cateodata mai fac cate un babysitting (respectiv maine). mi-ar placea si mie sa ne intalnim la un moment dat, mai ales ca se apropie sarbatorile de iarna si in perioada asta duci dorul de casa mai mult ca niciodata!
va pup si sa aveti o duminica frumoasa!
adriana

Mergi la inceput