Romani din Anglia, postati aici! (3)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Salutare! ce faceti fetelor? Ati intrat in somaj?
Eu una ma plictisesc, dau mailuri si analizez oferte, am primit cateva dar sa vedem ce iese...In rest, am tot stat pe forum. btw, stie cineva ce bilete ieftine as putea gasi? Prietena mea din Ro a luat viza de aupair si i-am recomandat KLM cum am plecat eu cu 140, dar nu mai exista acea oferta si vrea un zbor mai ieftin, cu sau fara escala...Stie cineva?
Mary-Jane, nu ne-ai zis cum te simti...Abia astept sa ne intalnim...
Cryss, ne vedem sambata..
Pupici. Si un weekend frumos.


Andra
http://community.webshots.com/album/170190778fEpvgj

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CryssUK spune:

Salutare!
Mary-Jane,imi pare rau, dar nu cunosc pe nimeni care sa fie disponibil intre orele 3-6pm.Poate o sa gasesti o studenta sau o nanny,dar e f putin probabil sa gasesti un aupair!
Chiar nu am nici o idee cum sa te ajut!
Apropo de intalnire.
Eu imi mai bag nasucul si vin cu o idee:
am vazut ca impedimentele intalnirii sunt :vremea(deci avem nevoie de un spatiu inchis),faptul ca tb sa tinem copii ocupati( se cere loc de joaca safe si curat) si faptul ca lumea nu poate veni la intaln in cursul saptamanii. Ar mai fi chestiunea cu o zona de ''intalneala'' care se fie convenabila pt toti ,dar nu reprezinta una din cerintele indeplinite de propunerea mea.
DECI,in una din salile de protocol a bisericii de langa mine, unde voiam eu sa realizam in trecut o intalnire,se organizeaza tot felul de activitati printre care cele mai multe sunt ''playgroup-uri''si asta inseamna ca salile is pline cu jucarii,topogane, casute f mari pt joaca, saltele de burete,masinute ,etc.
Nu toate jucariile sunt in proprietatea bisericii, deci putem folosi numai cateva care apartin bisericii si in felul asta tinem copii ocupati in aceeasi sala unde ar putea avea loc si intalnirea.
Parca data trecuta imi spusese ca pt 30£ putem sta o seara, deci vreo 3 ore,dar pot negocia sa platim mai putin si sa stam 2 ore.
In banii pt una din sali intra si bucataria pe care o putem folosi si care e dotata cu tot ce trebuie.Probabil nu o sa avem nevoie de bucatarie decat pt o cafea ,iar in rest cumparam niste prajituri si suc si stam la un pahar de vorba.
Eu ma pot ocupa de spatiu, dar ar fi bine ca altcineva sa se ocupe de cumparat prajituri, suc , cafea.
Pt ca intalnirea sa se realizeze cred ca avem nevoie de min 10persoane adulte care sa vrea sa vina .Eu cu Cristi venim +o prietena +Andra cu sotul cred ca ar veni.Asa ca macar 5 persoane mai gasim noi!
Ziua in care e posibil sa gasim sala libera este :duminica
Ce parere aveti?

Andra, va astept sambata la mine, chiar daca e cu intarziere!

Cam atat pt azi ca acum tocmai fac un bors cu perisoare.Primul de cand sunt in UK.Sper sa iasa mmmmmm
Pup,
Cristina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Buna idee, Cris! Numai sa vrea toata lumea....asteptam inscrieri!!!

Andra
http://community.webshots.com/album/170190778fEpvgj

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mary-Jane spune:

Pe la ce ora duminica, Cristina?

Ma intilnesc cu niste prietene romance in Wimbledon miine seara, apoi ele vor sa mearga la dans, fie la Footlights sau la barul Yates sau Bertie's. Daca va intereseaza, dati-mi de stire sa ne intilnim si sa va prezint, desi eu cred ca ma retrag de la partea cu dansul.

De simtit, ma simt f bine. Am acum 20 saptamini, deci sint exact la jumatate. Dominic vrea un fratior pe care sa-l numeasca Fox. Nu stiu de unde si pina unde si evident ca vom cauta un alt nume. Inca nu stim daca e fata sau baiat pt ca inca n-am facut eco de 20 saptamini si la 14 saptamini nu s-a vazut sau nu mi-a spus (nici n-am intrebat, m-am bucurat ca e bine).

Azi am vazut 4 fete pt postul meu de 2-3 ore pe zi pt Dominic (3 din Slovacia si una din Polonia) si duminica mai vad inca o tinara din Polonia si marti o femeie mai in virsta, englezoaica. M-au mai sunat inca 2 persoane (una din Cehia si un baiat tailandez), sper ca sa gasesc pe cineva pina la urma. Deocamdata mi-a placut o fata din Slovacia, cred c-ar fi potrivita pt Dominic si se pare ca si Domi a placut-o ca i-a facut ceai! E prima oara cind a facut el ceai pt cineva, desi i-a cerut bani pt el, i-a zis c-o costa £4. Acum, stiu ca sintem in Wimbledon, dar cam piperat la pret baiatul meu...

Motanik si CryssUK, va intilniti miine? Pe la ce ora? Eu sint libera in timpul zilei pt ca Richard il ia pe Dominic la fotbal toata ziua. Se intorc pe la 5-6, apoi pe la 7 si ceva ma intilnesc cu celelalte romance.

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Prietena mea din romania vine ca aupair saptamana viitoare, Mary jane dar va sta in croydon...daca vrei cum ajunge va pun in legatura...ma refer la 2-3 ore pe zi cu Dominik.
Eu si Cryss ne vedem maine dar nu in oras ci la ea acasa...In princpiu intr-o duminika daca ne strangem mai multi, cred ca in jur de ora pranzului...Sa vb cu Cryss sa vedem ce ne zice si ea.
Pupiciosi.
p.s. mary-Jane, ma bucur ca esti bine, tine-o tot asa...sper sa ai o fetitza! oricum, sanatos sa fie bebeul ca de iubit veti iubi si fetitza si baietel...dar nu ar suna mai bine la fetitza Foxy? Pup.

Andra
http://community.webshots.com/album/170190778fEpvgj

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mary-Jane spune:

Andra, multumesc pentru sugestie. Stie bine engleza prietena ta? Ca al meu nu stie deloc romaneste (adica stie limba, pirta-pirta, ochi, nas si alte citeva). Croydon n-ar fi prea departe de Wimbledon, se ajunge cu tramvaiul, desi depinde din ce parte a Croydon-ului ar veni. Se poate si cu trenul dar prea complicat (schimbat la Clapham Junction si inapoi la Wimbledon) si probabil si cam scump. In orice caz, poate sa-mi dea un telefon (02089473250).

Distractie placuta miine si voua, sa nu ragusiti de-atita vorba! Cind ma intilnesc cu celelalte romance pe care le stiu aici asa ne distreaza cind isi aduce aminte cite una de vreun cuvint romanesc pe care nu l-am mai auzit sau folosit de multa vreme. Avem si o fata tinara in grup care merge des in Romania si tot vine cu diverse expresii si jargon recent.

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Mary Jane, da stie bine. Vine cred ca joi sau vineri sapt viitoare si o sa ii dau nr tau de tel sa te sune in caz ca vrei sa vorbesti cu ea. iar in Croydon mi se pare ca in sud va sta...
Multumim. Abia asteptam sa ne intalnim si cu tine. Pupici.

Andra
http://community.webshots.com/album/170190778fEpvgj

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mary-Jane spune:

Simbata m-am intilnit cu Cristina/CryssUK si Andra/Motanik. Ne-am inteles bine si m-am simtit excelent. Multumesc Cristinei pt buna si frumoasa organizare. Cit ati stat simbata seara? Eu m-am intilnit cu celelalte prietene romance dupa aceea, am fost un grup de 8 la restaurant si am ramas doar 4 pt dans. Pt dans ne-am dus la Footlights in Wimbledon. Am ajuns acasa pe la 2 noaptea. Dar n-am mai fost de mult, am avut o simbata f frumoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CryssUK spune:

Salutare!
Intr-adevar am organizat o intalnire cu prietenii la ''mine acasa'' si cred ca a iesit f bine! Am fost stresata toata ziua ca daca nu ies la timp cu toate, ca daca nu o sa iasa bine, dar toti au fost incantati si eu m-am mai relaxat cand am vazut ca le place.
Cristina/Mary -Jane ne-am bucurat f tare ca ai venit si mai ales ca ai fost asa ''de gasca'':) Tine-o tot asa ca e f bine:vesela, tanara si nepretentioasa!
Poate ne mai intalnim cu alte ocazii!
Andra si Cristina ne-au spus bancuri,am ras , am facut poze si maine sau poimaine le pun pe Forum.
Noi nu am stat f mult, pt ca baietii(Marius si cu Lari/sotul Andrei) au lucrat sambata si erau cam obositi.Cred ca pe la 9 si ceva au plecat,dar am ras , ne-am distrat si m-am simtit ca pe vremuri cand organizam seri din astea cu prietenii din Romania.Las' ca vine acus Craciunul si poate reusesc sa imi adun prietenii de acasa pt o seara de povesti si dans!!!
Daca ar fi fost pt mine ar fi tinut pana dimineata,dar....asta e.

Ieri am fost cu vaporasul pe Thames si au venit Andra si Lari cu noi.
Nu a fost asa minunat cum ne asteptam, dar oricum a fost frumos!

De azi mi-a venit trupa lui Papuc din vacanta si am inceput munca .Ce sa mai spun ca Pui ma bate la cap sa invat , dar eu nu am chef pana pe ultima suta de metri.Asa is eu ...incurabila!
In concluzie, gata distractia si relaxarea pana de Craciun!

Acum , despre Andra si Cristina stiu ce fac , dar restul lumii unde este?Hellooooooo.........!

Pupici,
Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Salutare!
Mary-Jane, sa stii ca dupa ce ai plecat te-am barfit un pik...I mean, arati super, nu ti-as fi dat niciodata varsta, esti exact ca o pustoaica!! Ma bucur ca te-am cunoscut face-to-face si sper sa tinem legatura!
Cristinico, stai calma, a iesit foarte bine seara organizata de tine, mancarica a fost foarte buna, miam-miam, dar am mancat atat de mult ca ma durea burta....mama-mama!
Eu si Lari am fost si la London Zoo ieri, a fost frumos, am prins si vreme buna, numai bine de plimbat si facut poze...Apoi am mers pe Tamisa cu vaporasul cu Cris si Cristi si am inghetat de frig la dus ca am stat sus dar la intoarcere a fost mai frumos, ca am stat jos si era ca un bar plutitor...
Chiar, unde e restul lumii?
Pupici.

Andra
http://community.webshots.com/album/170190778fEpvgj

Mergi la inceput