Farmacia de garda

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns farmacist spune:

quote:
Originally posted by Soleil

Buna ziua!

Am primit de la pediatra indicatia sa ii dau Tianei (6 luni) Fier Hausmann. 10 pic/zi, fractionat in 2 doze, timp de 1 luna.
Pediatra mi-a spus sa ii dau fierul intre mese, la distanta de ele, pentru ca alimentul din stomac il distruge.
Pe prospect, scrie ca se da in timpul sau imediat dupa masa.
Pana la urma, oare cine are dreptate??

Multumesc!

Flaviana si Tiana Maria (20.03.2004)
Album Tiana



in principiu, e clar ca un stomac gol e mai "primitor" fata de medicamente, adica va prezenta o rata a absorbtiei mai mare decat unul plin.

despre fier, eu unul stiu ca se recomanda administrarea inainte de masa, pe stomacul gol, pentru a favoriza absorbtia.
dar, ca si alte atatea medicamente, pot aparea probleme digestive, asa ca in acel caz e clar ca administrarea se va face in timpul sau imediat dupa masa.

de obicei, fierul se asociaza cu Vit C, care il oxideaza de la Fe2+ la Fe 3+, adica forma in care este absorbit.
revin.

Familia mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dabi spune:

Domnule farmacist multumesc mult pt. raspuns. Intrebarea mea mai se referea daca COLARGOL poate fi administrat bebelusilor de 9 luni.
Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

colargol merge si la copiii mai mici de 9 luni, fara probleme!

Dana si Diana-Maria
http://www.babiesonline.com/babies/f/fatamea
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=diana+nou&mid=201&cid=1072
paginuta personala:
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Damaris spune:

Vreau sa te intreb ceva referitor la tusea baietelului meu de 5 ani.A inceput cu tuse seaca si medicul i-a dat humex.Dar dupa doua zile a devenit tuse productiva.Sa continui cu humex sau sa trec pe expectorant si care ar fi mai bun?I-am dat pana acuma ambroxol, dar nu are nici un efect.Cred ca organismul lui a devenit imun la anumite medicamente datorita faptului ca medicul de fiecare data ii prescrie aceleasi medicamente.Este minunat ce faci pe acest forum si iti multumesc ca ne dai sfaturi care sincer cred ca ne ajuta enorm.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caprioara spune:

Buna,

Am si eu o intrebare: ce picaturi de nas nu creeaza dependenta dar au cu adevarat efect la desfundarea nasului?Baietelul meu are 2 ani si 10 luni si i-am dat Pivalone dar nu prea i se desfunda nasucul dupa ce le folosim.
Si as mai vrea sa te intreb de siropele naturale pentru tuse productiva (nu uscata) pe care le-am putea lua. Exista ceva cu ridiche neagra? Ca am auzit ca ar avea efecte nemipomenite daca faci o gaura in ea si pui zahar, dar la cat timp avem noi ar fi mai simplu sa cumpar un sirop gata preparat.

Multumesc anticipat pentru timpul acordat (na'ca am facut si versuri).


Adriana&Matei


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vilma spune:

Anca trebuie sa ia calciu, asa ca i-am luat tablete efervescente. Din pacate, de multe ori nu bea totul imediat dupa ce se dizolva pastila, trece uneori si o ora, poate chiar mai mult. Mai are efect?


Vilma, Anca (3 ani) si Tudor (11.12.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pusa spune:

Domnule farmacist,
Doctorita de familie mi-a recomandat bronchovaxom (este a doua tura de raceala din 15 septembrie). Mi-a zis sa-i dau acum chiar daca este racita (tuseste, curge nasul, nu are temperatura si ia Sumetrolim si Paxeladine).
Pentru tratamentul complet de imunostimulare este suficient sa ia urmatoarele 2 luni (cate 10 zile/luna) chiar daca prima luna cand a luat a fost racita, sau este mai bine sa o las sa-i treaca raceala si sa-i dau dupa aceea?
Am citit prospectul si am vazut ca se poate da cu antibiotic, dar nu se mai precizeaza nimic dupa aceea...

Multe multumiri,
Pusa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilach spune:

In luna august i-a aparut la Laura in partea de jos a ochiului insa nu in interior...la pleoapa inferioara o roseata si locul este foarte dur...Am fost cu la oftalmolog, i-am aratat ce are la care ea a ridicat din umeri si a spus asta e ...nu avem ce face in caz ca-i apare iarasi si e in forma acuta (adica cu puroi)sa-i pun comprese cit mai calde...cit poate sa suporte.
Intr-un timp aproape a disparut(umflatura insa este permanenta) insa acum s-a refacut locul e rosu. Ea insa nu imi permite sa-i pun comprese.


Ce stiti despre asta?
Poate cineva ma poate ajuta. Dr. mi-a spus ca nu e nimic de facut ...cu timpul se retrage...poate sa dureze si un an...insa umflatura poate sa ramina .

Am fost la dr. pediatru si ea mi-a recomandat sa-i pun Kanamicina unguent de 3 ori pe zi...a trecut de atunci 1 saptamina...dar nu se observa nici o imbunatatire.
Astazi are programare la alt oftalmolog.

Poate ai putea sa ne recomanzi ceva?

"Un sfirsit e un inceput..."

ella&com.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Baietelului meu i s-a recomandat vitamina F. Stie cineva unde pot gasi? Se pare ca nu se mai fabrica in Romania.

mutam,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns farmacist spune:

quote:
Originally posted by Damaris

Vreau sa te intreb ceva referitor la tusea baietelului meu de 5 ani.A inceput cu tuse seaca si medicul i-a dat humex.Dar dupa doua zile a devenit tuse productiva.Sa continui cu humex sau sa trec pe expectorant si care ar fi mai bun?I-am dat pana acuma ambroxol, dar nu are nici un efect.Cred ca organismul lui a devenit imun la anumite medicamente datorita faptului ca medicul de fiecare data ii prescrie aceleasi medicamente.Este minunat ce faci pe acest forum si iti multumesc ca ne dai sfaturi care sincer cred ca ne ajuta enorm.




Imi pare rau ca timpul nu mi-a permis sa raspund mai repede........
-in mod normal, cand tusea da semne ca "s-ar desprinde", se schimba medicatia, din antitusiv pe expectorant. eventual, seara, inainte de culcare, se mai poate administra un antitusiv, pentru ca somnul sa nu fie perturbat.
-nu am inteles exact : i-ai dat acum ambroxol, sau altadata ??
-in loc de ambroxol, se poate incercerca cu produse ce contin acetilcisteina sau carbocisteina, adaptate varstei (atentie, se administreaza dupa masa)
-stai linistita, organismul devine "imun" la foarte putine medicamnte. problemele apar la administrarea haotica a antibioticelor, dar aici la tine vad ca nu e cazul.

Mergi la inceput