Pernute pentru verighete

Pernute pentru verighete | Autor: ralucasimarius

Link direct la acest mesaj

Am fost zilele trecute la magazinele de specialitate dupa cocarde si am vazut destul de multe persoane care cumparau niste pernute hidoase (dupa parerea mea) pentru verighete. Am intrebat si am inteles ca trebuiesc pentru biserica.
Mie nu mi-au placut absolut deloc. Pot sa pun verighetele in cutia in care le-am primit de la bijutier? Pernutele mi s-au parut de prost gust, pline de dantele si voal.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Michelle_2004 spune:

Nu am mai auzit pana acum ca TREBUIE sa iei pernuta pentru biserica. Eu stiam ca poti sa iei, daca iti place ideea. Asa ca nu cred ca e vreo problema sa lasi verighetele in cutia de la bijutier.

Mie personal imi plac pernutele si nu mi se par deloc de prost gust. Acum nu stiu exact cum erau cele pe care le-ai vazut tu, dar clar este o chestie de gusturi.



quote:
Initial creeata de ralucasimarius

Am fost zilele trecute la magazinele de specialitate dupa cocarde si am vazut destul de multe persoane care cumparau niste pernute hidoase (dupa parerea mea) pentru verighete. Am intrebat si am inteles ca trebuiesc pentru biserica.
Mie nu mi-au placut absolut deloc. Pot sa pun verighetele in cutia in care le-am primit de la bijutier? Pernutele mi s-au parut de prost gust, pline de dantele si voal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loredanaiascu spune:

nici mie nu mi se pare deloc de prost gust acele pernute, chiar imi plac foarte mult, noi avem nunta pe 21 august si am cumparat pernuta din aceea, foarte frumoasa, cu doua pamblici pe ea de care vin legate verighetele si pe marghine dantela albastra ...

lore

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

In nici un caz nu TREBUIE, numai daca vrei. Noi le-am avut in cutia de la bijutier, preotul ni le-a cerut de la inceput si le-a pus pe masa, asa ca sincera sa fiu nu vad ce rost avea pernuta. Am fost si la nunti cu pernuta, si mi s-a parut inutila. Obiceiul provine de la americani, in care momentul in care sa dau verighetele preotului e un pic mai festiv. La noi trece aproape neobservat, e la inceputul ceremoniei, cind toata lumea se foieste in biserica si isi cauta loc ...
Daca erau de prost gust sau nu, asta depinde de gustul fiecareia, dar eu personal n-am inteles cum se fixeaza verighetele pe pernuta, ca eu n-am vazut nici un buzunaras sau ceva in care sa le poti infige, si ma si vedeam alergind dupa ele prin biserica!

Boghi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle_2004 spune:

Pernutele cu 2 panglici cu care se leaga verighetele, deci in nici un caz nu trebuie sa alergi in biserica dupa ele.
Eu cu pernuta am alta idee: inainte sa intru eu cu nasul in biserica sa intre un copilas cu pernuta cu verighetele. Asa ca pernuta nu o sa treaca neobservata.

AnaMaria

quote:
Originally posted by bogdanai

In nici un caz nu TREBUIE, numai daca vrei. Noi le-am avut in cutia de la bijutier, preotul ni le-a cerut de la inceput si le-a pus pe masa, asa ca sincera sa fiu nu vad ce rost avea pernuta. Am fost si la nunti cu pernuta, si mi s-a parut inutila. Obiceiul provine de la americani, in care momentul in care sa dau verighetele preotului e un pic mai festiv. La noi trece aproape neobservat, e la inceputul ceremoniei, cind toata lumea se foieste in biserica si isi cauta loc ...
Daca erau de prost gust sau nu, asta depinde de gustul fiecareia, dar eu personal n-am inteles cum se fixeaza verighetele pe pernuta, ca eu n-am vazut nici un buzunaras sau ceva in care sa le poti infige, si ma si vedeam alergind dupa ele prin biserica!

Boghi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns qsar spune:

Nu obiceiul in sine ci obiectele, pernutele pe care le-am vazut si eu in magazinele din Romania, sunt de un gust mai mult decat indoielnic. Si-n plus, in ritualul ortodox, chestia asta intr-adevar este (ma scuzati!) un moft. Ce-i drept la nunta unor prieteni, la biserica anglicana, am vazut o astfel de pernuta adusa "de afara" si care era cu adevarat dragutza, din catifea alb-unt (ca rochia miresei) cu o broderie discreta intr-un colt - un buchetel minuscul de floricele de camp (acelasi ca si pe invitatii, cartoanele de pe mese) - si buchetul miresei si decorarea meselor a fost tot cu flori de camp.

Q

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loredanaiascu spune:

Michelle exact asa m-am gandit si eu :))))

lore

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucasimarius spune:

Credeti-ma ca pernutele pe care le-am vazut eu erau urite. O sa pun verighetele intr-o cutie dreptunghiulara din catifea bleumarin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danelutza spune:

Se poate si fara pernutze, eu am avut verighetele in cutia de la bijutier si aratau destul de bine... dupa... pe degetzel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cipri spune:

In slujba ortodoxa nu foloseste la nimic o eventuala pernuta pe care sa se aseze verighetele, pentru ca ritualul artodox cere ca verighetele sa fie asezate de la inceput pe Sfanta Evanghelie, care este pusa pe masa din centrul bisericii. Plus ca se folosesc la slujba de logodna, asa ca stau destul de putin chiar si ep Evanghelie si poposesc destul de curand in degetelele mirilor:)

Mergi la inceput