Bebelusi de ian-feb 2004 (26)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DARAEL spune:

Adina Iulia – fata frumoasa, te asteptam chiar si inainte de saltimbaci – om gasi noi sa chicotim si fara masti, berici, gratarele, concursuri de tricouri ude si alte asemenea...
Am uitat sa-ti spun ca trebuie sa ne explici cum ai reusit sa faci mamicile de martie-aprilie sa ne aleaga pe noi. Le-ai explicat ce nebunatice suntem ?
Mickyyy si Soleil – bine ati venit in gasca noastra. Noi v-am urmarit in timp si ne gandeam ca o sa unim odata si odata toate mamicile din 2004, dar nu credeam ca o sa fie asa de repede. Oricum, sa fie intr-un ceas bun !
layla – si noua ne-a fost dor de tine si nu te-am uitat, evident. Bine ai (re)venit.
saphir – tehnica nu necesita cunostiinte speciale, adica inalte facultati cum ar spune cineva. Se bazeaza pe observatia orientalilor ca omul isi pune mana acolo unde-l doare. Si, de aici s-a dezvoltat o intreaga tehnica. Ceva nasol nu se intampla, ca nu are ce, eventual o sa te gandesti „cu drag” la mine (si o sa sughit, evident) ca te-am pus sa stai cu mainile nu stiu unde si o sa-ti amorteasca de atata tinut !!! Am sa studiez sa vad daca pozitia descrisa este valabila si pentru alte chestii. O sa-ti raspund cat de repede.
Roxana_G – mai multe detalii o sa incerc sa-ti dau intr-un PM, deoarece cred ca va fi un pic mai mult de scris si acum pur si simplu nu mai pot sa stau, asa ca va trebui sa astepti un moment. O sa revin cat pot de repede. Promit !

Gata, am fugit.
,
DARAEL & Maria-Daria (16.02.2004)
http://community.webshots.com/user/darael100
http://community.webshots.com/user/bbianfebr2004

“A te invinge pe tine insuti este prima si cea mai frumoasa dintre toate victoriile.“ DEMOCRIT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Mykkky si Soleil BINE ATI VENIT!!
Noi am facut vaccinul, am scapat fara durere. Barbatul meu asta mic nu a plans decat un pic cand l-a intepat, imediat s-a potolit cand l-am ridicat si de atunci nimic, nici nu zici ca a facut vaccin!!! E barbat , ce mai!!
Doctorita e super multumita de cum arata si cum evolueaza, mi-a zis sa-i dau ou si carnita cam peste 1 luna ca se prezinta f. bine si nu are nevoie. Mi-a zis ca pot sa-i dau mancarica de la noi, bineintels fara condimente,noi oricum nu folosim, asa ca asa am de gand sa fac, numai ca noi nu prea gatim cine stie ce...ce sa-i dau salata de rosii si cartofi prajiti!!!!???? Gatim asa mai rar,dar trebuie sa ne punem pe treaba, ce mai!!!
Anca , zi-mi si mie cum e cu semnataura, ca eu m-am chinuit de cateva ori si nu am reusit, am vrut si eu sa intreb, dar mi-ai luat-o tu inainte!!!
Helen, parerea mea e ca daca el simte nevoia sa stea in picioare, lasa-l , ca el stie mai bine!! La fel si cu statul in fund, pai pot sa-l pun eu pe spate, ca se ridica singur, asa ca lasa copilul ca stie el. Daca nu poate, nu sta, nu?? Dar daca poate , foarte bine!!


Monica si bebe Albert
( 19.ian.2004)
http://community.webshots.com/user/monica1816

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saphir spune:

Monica, simplu cu semnatura:
ex: Monica si [ copil ] Albert - dar ce e scris in paranteza, fara pauza.
Spor.

Saphir si Amos Daniel (26.02.04)
Bebelusi de ianuarie - februarie 2004
...si pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ane2 spune:

Hop si noi

Babee suntem alaturi de tine!!! te pupicim mult mult!!!
Soleil&Mickyyy bine ati venit!!!!
Layla ...cum sa te uitam????? bine ai revenit!!!!

Azi am fost la control ...si sunt suparici ca nu a luat in greutate ..defapt a luat dar prea putin 200gr...dr. mi-a zis sa mai asteptam o luna sa vedem..daca nici luna viitoare nu va lua bine in greutate incepem investigatiile....in rest e bine infectia ia trecut...asa ca ia facut vaccinu...cea mai plans mitittica.....
Noi de azi renuntam la sterilzarea biberoanelor....si schimbam laptele....ma bucur ca nu mi-a mai dat 2 feluri de lapte..ci doar unul..

In rest eu m-am intors cu forte noi...dar tot surda sunt...mi-e frica sa ma duc la dr...mi-am luat picaturi de urechi..acu sa vad....

Saphir tu ai dai rosie lui Amos?????ca mie mi-a interzis dr. din cauza climei ....

O sa punem si noi pozici ..da mai pe seara...dupa ce adoarme miminicu...


Anita si Rachella -17.o1.2004
http://community.webshots.com/user/sugarbabe134

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saphir spune:

Anita, al meu fecior abia mananca laptele cu cereale si piureurile...de unde rosii?? Plus ca medicii aici nu recomanda nimic, in afara de lapte, pana la 6 luni.
Acum, fetelor, intrebare maxima: pe al meu barbatel, l-a tras curentul la servici si tot l-a durut urechea o saptamana. A fost la medic, i-a curatat acolo si i-a dat niste picaturi, de 3 ori pe zi. Acum, i s-a umflat un ganglion la ureche si il doare rau. Continua cu tratamentul medicului 3 zile si apoi merge din nou la control,dar pana atunci, aveti idee ce sa fac sa i se dezumfle ganglionul???

Saphir si Amos Daniel (26.02.04)
Bebelusi de ianuarie - februarie 2004
...si pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

ia sa vedem ...



Anca si Matei (1 ianuarie 2004)

http://community.webshots.com/user/ancutza124

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Bun venit mamicilor de martie-aprilie si bine ai revenit Layla!
Darael, dulce si astept oricat.

Eu insa am avut o zi infernala. De bine ce am testat bona si eram cat de cat multumita, m-a pocnit brusc cum ca numele in pare cunoscut. Si am bagat un ochi pe forum http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=29289&whichpage=2

Asa ca...Dna minte de ingheata apele, si desi se descurca foarte bine nu pot avea incredere in cineva care minte si falsifica recomandari. Mai mult, se pare ca familia care a concediat-o o suspectau de agresiuni fata de copil.

Maine o voi anunta fara tam tam ca nu sunt fraiera ei. Insa cu agentia LEEA nu ma las. Dna Serban de la agentie stia foarte bine adevarul despre aceasta bona. Asa ca o bomba tot le plasez eu.

Rox si BB Alexandra Maria (10.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dadi_t spune:

Saphir, iti raspund tie prima(dupa, ma mai gandesc ce mi-aduc aminte,ca tare mult ati scris azi):iei o foaie de varza proaspata si o strivesti cu o sticla(o rulezi cu putere peste frunza)si o aplici pe locul ganglionului cu o fasa si sta toata noapte cu ea. Repeti pana se retrage umflatura. E valabil pt. orice umflaturi si inflamatii(luxatii s.a.)Bafta si sanatate multa!

Mamici noi, BINE ATI VENIT!.Eu va salut virtual deocamdata dar....promit ca vin in bucuresti si sper sa va intalnesc si eu(sora mea e in Bucuresti)
Helen, de.... cine-i mare....si fortos???Sa-ti traiasca flacaul!
Uite am gasit si eu o listuta cu diversificarea si mi se pare bunuta:
Cand laptele nu mai este de ajuns
Schema de diversificare a alimentatiei sugarului
Diversificarea alimentatiei sugarului inseamna introducerea in meniul zilnic al bebelusului a altor alimente, in afara laptelui. Este o etapa importanta in viata copilului, care se impune, deoarece necesitatile sale nutritive sint in crestere si nu mai pot fi acoperite in totalitate de alimentatia lactata.
Ca regula, se incepe diversificarea la 4 luni pentru copiii alimentati artificial si la 6 luni pentru cei alimentati natural, iar in paralel, se impune conditia ca bebelusul sa fi atins limita de 6 kilograme.
Principiile diversificarii sint:
· Se incepe la sugarul sanatos, fara nici o urma de boala
· Se introduce un singur aliment nou odata, pentru a testa toleranta copilului la acesta; se incepe cu cantitati mici si se va merge progresiv pina la inlocuirea completa a unei mese de lapte
· Se va tenta alimentatia cu lingurita, cu copilul asezat in sezut
· Daca bebelusul refuza un anumit aliment, nu se va insista, se renunta, apoi se va relua administrarea lui dupa citeva zile
· Alimentele utilizate pentru alimentatia sugarului trebuie sa fie proaspete, facute in casa, de preferinta, fara conservanti, condimente, fara sare sau zahar, pina la virsta de 1 an
· Se vor urmari scaunele bebelusului, daca apar varsaturi, si se monitorizeaza cresterea ponderala
Se va incepe cu cerealele instant amestecate cu lapte, in cazul copiilor hipotrofici (mai slabuti), sau cu supa de zarzavat, la copiii eutrofici (cu greutate normala) sau hipertrofici (greutate peste normal). Cerealele se administreaza de preferinta la masa de seara, in biberon; se vor cauta initial cele fara gluten, mai dificil de digerat de sugarii pina la 6 luni.
Supa de zarzavat se administreaza la masa de prinz; se folosesc pentru prepararea ei initial numai radacinoase (morcov, telina, albitura), apoi cartof, dovlecel, ardei, ceapa, etc., respectindu-se regula introducerii treptate. Este permisa adaugarea in supa a unei lingurite de ulei, pentru a ii creste valoarea calorica si nutritiva. In primele zile se administreaza numai zeama, incepindu-se cu 20-30 ml, apoi se va creste cu 20-30 ml/zi pina la 100ml, dupa care se vor adauga si legumele fierte si pasate, deasemenea in cantitati crescute progresiv.
A treia masa care se va inlocui este cea de la ora 10 -11, cind se introduc sucurile de fructe (mar, portocala, piersica) si sucul de morcov, urmate de "ingrosarea" acestuia cu pulpa fructelor mentionate, plus, in functie de sezon, altele: caisa, para, strugure. Sint controversate administrarea de banana si kiwi - cu continut vitaminic si de minerale bogat, dar cu potential alergogen, de aceea recomandate de unii medici dupa virsta de 1 an.
In toate cazurile, introducerea acestor noi alimente se va completa cu laptele pe care il primea sugarul in mod obisnuit la acea ora; inlocuirea completa se face numai cind noul aliment are consistenta crescuta (piure) si sugarul primeste 120 - 150 g din respectivul aliment.
La virsta de aproximativ 6-7 luni, dupa ce bebelusul s-a obisnuit cu cele 3 mese diferite se va adauga brinza de vaci - de obicei amestecata cu piureul de fructe; Ulterior, se va introduce carnea, in piureul de legume de la masa de prinz - pui ,vita sau peste - mixata, in cantitati progresiv crescute. De doua ori pe saptamina se poate da galbenus de ou fiert tare, in locul carnii. Ca garnituri se poate inlocui piureul de legume cu spanac, orez, ciulama (sos alb); se pot prepara perisoare cu orez sau galuste de gris, facute numai cu galbenusul de ou.
De la 8 luni se poate introduce in alimentatie iaurtul, simplu, natural, cantitati mici de unt si smintina, adaugate la masa de prinz sau constituind o masa separata (la ora 17:00-18:00), alaturi de mamaliguta sau paste fainoase (taietei). De la aceasta virsta este permisa piinea, biscuitii, prajiturele dietetice de casa (papanasi,de ex.). Sugarul va fi incurajat sa tina aceste alimente in mina si sa manince singur.
Dupa 9 luni se poate schimba usor gustul alimentelor cu lamiie, bors, adaugate in supe sau cu usturoi in sosurile albe sau de rosii. Practic, pe masura ce se apropie de un an, copilul va putea sa manince mincare gatita, foarte variat, asemenator cu restul familiei, cu restrictie la sare, prajeli, condimente, oul crud/ albusul de ou, chiar preparat, carnea de porc, grasimi animale/vegetale in cantitate crescuta.
De la virsta de un an laptele praf folosit se poate inlocui cu lapte de vaca, dar pentru mamele care mai alapteaza, este foarte bine sa nu intarce copilul, daca lactatia este prezenta si copilul manifesta inca interes pentru supt.
Total interzise pina la un an sunt :
· Mierea de albine
· Albusul de ou
· Carnea de porc
· Alune, nuci, alte seminte (pericol de innecare)
· Ciocolata
· Alimente prajite, grase, condimentate
Odata cu inceperea diversificarii se va tine cont ca sugarul trebuie sa primeasca si lichide in cantitate suficienta - apa minerala plata, sucuri de fructe facute in casa, ceai.
Pe toata perioada diversificarii, parintii trebuie sa tina legatura cu medicul copilului, care va monitoriza starea de nutritie a copilului si evolutia curbei ponderale. Un lucru trebuie avut in minte, si anume ca fiecare copil are apetitul sau si ritmul sau de crestere si dezvoltare, de aceea el nu trebuie comparat cu alti copii, ci evaluat din punct de vedere clinic de catre medic.
Saphir, diversificarea ta e dupa cartea lui Cernaianu si se aplica pe timpul impuscatului cand mamele mergeau la serviciu de la 3 luni si.....

Fetelor am vorbit azi cu pediatra mea despre diversificare si nu a fost de acord cu [red]Borcanasele. Mi-a zis ca orice preparat care are mai mult de 3 zile valabilitate are...conservant. Si ca e pacat acum cu atatea fructe si legume de sezon sa le dam altceva bb-lor. Mi-a zis ca doar ocazional (in deplasare) sa apelez la borcanele.

Layla,te asteptam si la <mamici din Constanta>.Sunteti bronzati tare??? Daniel iti mai ofera nopti albe(gratis)

Pupici la mamici si la pitici si o noapte linistita!

Tania= Anduta(14 sept'96)+ Bibi(14 febr'04)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

Monica, in primul rind bine ati venit de la mare!

in al doilea rind eu am facut cu semnatura cam ca babele. poate va prind ca rideti de mine


am deschis un cimp de "raspunde la subiect" si acolo m-am jucat cum am vrut, apoi cu copy/paste l-am dus in cimpul de la profil.

intre timp am zarit si posibilitatea de "vizualizeaza". puteam deci sa nu va mai enervez cu incercarile mele

eu l-am culcat pe micu' terorist. ii zic eu asa, dar tare mila mi-e de el. lasa ca miine se scoala voios si pina la un an am scapat

Saphir, nici o idee. sanatate multa

Catalina, buna informatia cu fierul. merci

noapte buna

Anca si Matei (1 ianuarie 2004)

http://community.webshots.com/user/ancutza124

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saphir spune:

dady68, multumesc mult pentru leac, l-am aplicat, acum asteptam reactiile si pentru listuta de diversificare. Eu o am, pe cea postata, tot de aici, de pe forum si pe subiectul respectiv, mamicile erau tare multumite de lista. Eu nepriceputa, dar "strangatoare" de fel , am luat listuta ca poate o trebui

Saphir si Amos Daniel (26.02.04)
Bebelusi de ianuarie - februarie 2004
...si pozele noastre

Mergi la inceput