Examenul de capacitate, loterie?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns thalia spune:

DA! Incepem pe 13 septembrie si sunt optimista fiindca si el e nascut pe 13. Dar ce ma asteapta...acum sunt in faza de a-i cauta doi profesori de mate si romana pentru meditatii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns titisha spune:

Thalia, ii doresc succes si mult noroc puiului tau....
In aceeasi faza sunt si eu, dar in afara de mate si romana, vreau si la istorie (asta este materia pe care a ales-o el). La el la scoala sunt copii bine pregatiti, dar rezultatele bune au venit dintr-o pregatire suplimentara acasa - fie cu meditatori, fie chiar cu parintii care se ocupa uneori chiar prea mult de copii lor, zic eu care sunt in aceeasi situatie. Dar , in nici un caz nu-l voi lasa fara meditatori. Deocamdata, nu am gasit nimic, am doar niste referinte de la diferiti alti parinti care au fost multimiti de profesorii de la meditatii. Stii cum este, daca copilul intra la liceul pe care si l-a dorit, atunci toti profesotii au fost buni, daca nu … alta este parerea.
Tinem legatura, nu-i asa?? Mai schimbam cate o parere….
Titisha

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Nu e adevarat, sotzul meu a facut facultatea de fizica, si i-a platit-o statul, ai lui n-ar fi avut bani sa plateasca. asta daca o faci imediat dupa luarea bacalaureatului. Daca o faci mai tarziu, la seral, nu mai stiu. Sunt si facultati private, dar sunt si facultati de stat. Universitatea din Zürich e de stat si cunosc o multzime de romani veniti cu bursa aici.
Ce iti trebuie, sunt bani de supravietzuit! ori stai la parintzi, ori muncesti ca sa-ti platesti chiria, carti, mancarea, etc.

Paul are nevoie de noi:
http://www.ana-design.ch/paul/paul.htm

"Daca dragoste nu e, nimic nu e".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

quote:
Originally posted by Ninja

Da, m-am exprimat gresit. Ce-am vrut sa zic e ca in Occident nu tot taranul are acces la studii superioare.




Si ti se pare corect? Se pare ca da. Eu as vrea ca toti care doresc si au capacitate sa aiba acces la studii superioare. Deh, crescuta in comunism.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Pai... asha si e, Adela! Daca vrei sa studiezi, itzi plateste statul. Daca ai o situatie proasta acasa, trebuie sa faci ceva ca sa poti trai. Dar sunt job-uri ushoare, care-ti permit sa studiezi si sa muncesti in acelashi timp. Daca vrei, se poate. Sotzul meu scria articole, a facut pe profesorul la o scoala privata, a vandut ziare, etc si asha ishi facea rost de bani de buzunar.

Paul are nevoie de noi:
http://www.ana-design.ch/paul/paul.htm

"Daca dragoste nu e, nimic nu e".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fiquelle spune:

Anemona, chestia cu "la scoala vecina a luat mentiune cu media 8" e poveste. Mentiunile se dau doar la medii peste 9 - stiu ce vorbesc.

Mada si bebe Sofi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana3500 spune:

Buna fetelor! Am citit cu interes toate relatarile voastre si constat ca trebuie sa fiti ff fericite ca aveti copii care invata atat de bine. Sa nu va suparati pe mine dar, nu stiu daca va dati seama cat de mult conteaza. Stiti e ca atunci cand ii spui unuia batut de soarta "stiu cum e, stiu prin ce treci" dar de fapt nu poti stii decat daca ai trecut si tu prin acel necaz, ceea ce nu este de dorit nimanui. Supararea mea, aproape as putea spune ca disperarea mea este aceea ca realzez de pe acum ca in proportie de 99.9%, fiul meu nu va putea trece de capacitate anul acesta. Nu mai stiu ce sa fac, nu stiu daca am facut tot ce se poate. Problema noastra a inceput in urma cu 12 ani, cand la varsta de 2 ani, copilul a facut o convulsie febrila, iar medicii, i-au administrat ca tratament( pt. a nu face alte convulsii, care lasa sechele, iar mai tarziu duc la epilespsie) fenobarbital pana aproape de varsta de 5 ani, cand am aflat de la un alt medic (dr.Anca director la spitalul Emilia Irza) ca nu trebuia sa i-a fenobarbital, atatia ani, ca acesta incetineste dezvoltarea intelectului, la aceasta varsta. Noi nu am sesizat ca din aceasta cauza puiul vorbea mai greu decat alti copii, nu invata poezii la fel de usor ca ceilalti copii. Bunicii dadeau si ei o mana de ajutor spunand ca "ei lasa ca si tu ai vorbit mai greu...etc..etc". Ce mai din clasa I si pana acum scoala a fost un calvar pt. el. In ciclul primar calificative mediocre, B, S. In ciclul gimnazial nu areusit sa termine un an cu media generala peste 6.50. Numai intre 6.25 si 6.50. Nu a ramas niciodata corijent, pt. ca si el se straduia si noi ne straduiam sa-l ajutam. Am observat ca in timp ce alti copii( toti cei cunoscuti) dupa orele de scoala faceau si lectiile, invatau, ieseau si afara, el nu mai avea timp sa iasa afara pt. ca lectiile pt. a doua zi ii luau tot timpul. Si cu toate astea colegii lui luau note bune, iar el printre ultimii din clasa. E frustrant pt copil sa vada ca el pierde atatea ore cu lectiile in timp ce alti copii se joaca ( ii aude tipand pe-afara, se mai duce si se uita pe geam la ei) si ca rezultatele lui sunt aceleasi adica ff slabe. A observat si el ca chiar si cei care toata ziua bat mingea pe maidan iau note mai bune ca el, prind lectiile din clasa, de la ore. El nu. Nu are putere de concentrare. Citesc cu el de 10 ori un conspect (cateva fraze), cu chiu cu vai retine, dar dupa cateve ore daca-l intreb nu mai stie mare lucru, le-ncurca, le face varza. Altfel, sa stiti ca este un copil tare bun, foarte cuminte, poate o sa radeti, dar este istet, are simtul umorului, nu este altfel decat alti copii. La invatat este singura problema. Am constat pe parcursul celor 8 ani de scoala ca nu poate mai mult, asta ii este limita. Sotul meu, uneori isi pierde rabdarea si tipa f tare la el, il jigneste, iar el nu reactioneaza nicicum. Mie mie f mila si sufar ingrozitor. Este si el adolescent acum, are personalitate, dar si-o reprima pt. ca se teme de tatal sau. Am discutat de nenumarate ori cu sotul meu despre asta, l-am rugat sa nu-l mai jigneasca si mai ales sa nu-l loveasca ( uneori se mai intampla chiar din motive ce mie nu mi par atat de grave : nu a stans masa, a intrat incaltat, a murdarit treningul, etc...). Sotul meu imi da dreptate pe moment, dar daca baiatul greseste din nou, iar tipa, iar il jigneste si mai ales imi reproseaza mie ca eu sunt de vina, ca ii caut in coarne, ca maine-poimaine o sa mi se urce in cap.
Acum el este copilul este la meditatii ( la mate) pe care le cam face degeaba. Aseara i-am dat sa rezolve partea I de la simularea testelor de anul trecut( partea I este cea simpla, cu exercitii care necesita cunostinte minime pt. nota 5). Le-a luat foarte incantat, s-a dus in birou, si dupa 1/2 ora a venit cu ele la mine fericit. Din 8 subpuncte nu facuse corect decat 1!!!!!Am plans si m-am apucat sa ii arat. Impreuna le facem, participa si chiar am impresia ca stie, dar singur nu face nimic, se grabeste, nu se concentreaza. Oricum nu renunt la meditatii, tot mai sper, desi taica-su' spune ca aruncam banii degeaba. Nu conteaza. Cam asta este povestea despre amaraciunea mea. Si cu toate astea ii multumesc lui Dumnezeu ca este sanatos. Ce pot sa fac? Nu este vina lui. Va pup si va doresc sa aveti parte de tot binele dn lume pt. voi si copii vostrii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns thalia spune:

Ana3500, nu trebuie sa fii chiar atat de disperata. Hai s-o luam pe indelete. Cum sta la limba romana? Aici misca?
Din ce da examen la optional geografie sau istorie?
Cu matematica maine o sa-ti aduc de acasa autorul unei culegeri de teste pentru capacitate. Se lucreaza pe ani de studiu. Se incepe cu cl a-V-a, a-VI-a etc si apoi teste similare celui de la examen. Eu zic sa o iei incet, incet , sa vezi precis ce face profesorul cu care are meditatii. Si eu am schimbat profesorul fiindca dupa o luna copilul era stresat ca avea zeci de exercitii si probleme de la o saptaman la alta , eu stateam sa -l conseiez , sa incerc sa-i explic unde nu stie, si mergea la prof. numai sa corecteze , ce eventual nu am stiut nici eu. Am fost foarte nemultumita , ca era o brambureala. Mi-a luat numai banii. Acum am gasit un profesor cu care am vorbit clar inainte , care il indruma exact pe linia examenelor etc.
Apoi profa de la scoala le-a cerut aceasta carte care este doar cu teste.
Mai vorbim maine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns thalia spune:

No, stai c-am rezolvat prin telefon.
Cartea se numeste MATEMATICA TESTE NATIONALE .Are coperta albastra costa 110.000 lei autori Ghe.Andrei, Z. Blajovan, G. Busuioc si multi altii .
Editura GIL.Au si adresa de WWW. GIL.Ro (scrie-o corect, daca nu ne strege vreun moderator)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana3500 spune:

Iti multumesc foarte mult Thalia! In primul rand pt ca ai avut rabdare sa citesti <<ditamai plangerea mea>> si in al doilea rand ca incerci sa ma incurajezi si sa ma ajuti. Corin, fiul meu, vrea sa dea testarea nationala la geografie. I se pare lui mai usor...asa ca i-am luat culegerea "Geografia Romaniei" - teste si bareme pt. testarea nationala 2005, de Octavian Mandrut, editura Corint (100.000 de la librarie).A vazut ca nu-i tocmai simplu cum credea. La primul test( sunt vreo 20), cu manualul in fata a acumulat 7.31 puncte.
Pentru Lb.Romana, i-am luat de la ed. Niculescu -Literatura Romana - manual preparator clasa a VIII a. Cuprinde comentarii, caracterizari personaje, planuri de idei, pt. toate textele ce se studiaza in a VIII a. Mie mi se pare mai mult decat suficienta visavis de cerintele de la examenele din anii precedenti.De asemenea am mai luat niste culegeri de gramatica si lucrarea "Limba si literatura romana - Testari nationale" editura Meteor Press, cu 65 teste si bareme de corectare( cu raspunsuri pt. partea de gramatica si vocabular), de asemenea foarte la obiect. La mate am gasit la Cora " Matematica pentru admitere in liceu" de Ioan Dancila, in care exact asa cum scrie pe coperta sunt toate notiunile, toate metodele si toate explicatiile necesare pt. rezolvarea testelor.Iti dau cateva exemple
din subtitlurile cartii:
* Cum determinam c.m.m.d.c a doua sau mai multe nr.
* Cum determinam c.m.m.m.c.....
* Care sunt proprietatile relatiei " se divide"
* cum descompunem in factori
* Cum rezolvam o ecuatie de forma ax2+bx+c=0
* Cum demonstram ca 3 puncte sunt colineare
* Cum demonstram ca 2 segmente sunt congruente
* Cum demonstram ca un triunghi este dreptunghic, isoscel, echilateral etc.
s.a.m.d, toate au explicatii pe-ntelesul copiilor. Acum depinde numai de capacitatea lor de a cuprinde aceste informatii, de a acumula aceste cunostinte.
Daca te intereseaza si pe tine ceva din ce am luat eu si vrei mai multe detalii, cu toata placerea.
Oricum, ne asteapta un an foarte dificil asa ca daca ne putem ajuta
macar cu sfaturi, e foarte bine. Uf! merge atat de prost netul asta la mine. Te pup.


Mergi la inceput