Legenda mesterului Manole

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

quote:
Originally posted by lilanda
Io cu asta nu sint de acord!!


iar io ma refeream la Miorita, nu la Manole.

--------------
noi nu suntem normali, noi suntem trimbulinzi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

quote:
Originally posted by conchita
iar io ma refeream la Miorita, nu la Manole.



A, ok . Si eu care vroiam sa fiu "la subiect"!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns qsar spune:

Doamnelor,

Am sters toate raspunsurile care erau pe langa subiect pentru ca-i pacat ca o discutie atat de interesanta sa ajunga la container.

Va multumesc pentru intelegere,
Q

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vilma spune:

*) ...nici nu stiti ce terapie inseamna comentariile astea pentru mine!!! Pe cuvant, sunteti nepretuite. Andrada, , aproape m-ai vindecat. Cu siguranta n-as fi putut sa scap de cosmar daca mai citeam si alte astfel de legende, desi probabil ca as fi facut-o superficial tocmai ca sa nu ma capat cu o noua obsesie.
Nu ma linisteste faptul ca Manole a patit-o si el la randul lui, ci ceea ce aspus Lilanda: "doar prin sacrificiu eroul se poate apropia de conditia de sfint", cu conditia ca asta sa se refere si la Ana, nu numai la Manole.
Va pup.

Vilma, Anca (3 ani) si Tudor (11.12.2003)
_
*) , Vilma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

quote:
Originally posted by vilma
Nu ma linisteste faptul ca Manole a patit-o si el la randul lui, ci ceea ce aspus Lilanda: "doar prin sacrificiu eroul se poate apropia de conditia de sfint", cu conditia ca asta sa se refere si la Ana, nu numai la Manole.



Vilma, Ana deja e sfinta, ca ea e BISERICA!! Iar chestia cu sfintul, taaare mult mi-ar fi placut sa o gindesc eu inainte lui Eliade!!!

Mergi la inceput