Mania aruncatului

Mania aruncatului | Autor: emma27

Link direct la acest mesaj

Nu stiu daca vi s-a intamplat si voua,dar eu de cateva zile,traiesc un adevarat cosmar.Pe langa faptul ca mi-am gasit aruncate de la balcon telefonul si ultimul parfum cumparat,am constatat ca nici cosul de gunoi nu ii este strain fiicei mele.In schimb sunt foarte "multumita" ca ma ajuta la curatenie si imi perie covoarele cu apa din wc.Ce solutii ati gasit voi,caci nu cred ca e singura care face asa ceva?

Ema

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bebetica spune:

Din pacate nu sunt cea mai indicata de a da sfaturi, am incercat sa rezolv in diferite moduri dar NICI O MODALITATE NU DA ROADE. Sunt depasita daca intelegeti ce vreau sa spun.

Sunt in aceiasi situatie :

Stefan:
programeaza masina de spalat
se spala pe manute in WC
curata WC cu peria
deschide usa la aragaz si se urca sus pe ea in picioruse
spala cu orice pe jos in toata casa
arunca lichide jos
arunca intentionat jucarii pe jos
vrea sa intinda rufe
verifica fierul de calcat daca este OK
etc
etc
etc

in curand imi va sari o piulita de la cap si voi merge haotic prin casa


heeeeeeeeeeelp !





Ioana si al ei STEFAN DIMITRI
http://babycenter.shutterfly.com/osi.jsp?i=67b0de21b371605805da

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Doamnele mele, buna seara!
Eu o sa ma cam repet, am mai raspuns pe tema asta, dar mai zic, ca mie mi-a placut teribil sa fiu mama lui Radu cind facea el din astea, era o intrecere continua, el sa aiba idei noi, mami sa le contracareze.
Nu stiu cit timp au copiii vostri, dupa ce fac ar trebui sa fie dupa un an dar mai mici de trei... In fine, eu am sa spun cum dezarticulam initiativele lui Atomix care-mi dadeau bataie de cap:
Blocatoarele. Se gasesc de toate neamurile, daca nu, se inventeaza. O buna bucata de vreme am stat cu o cutie plina cu carti pe toaleta, suficient de grea incit sa nu poata fi miscata de copil, nici dac-ar fi folosit un sistem de pirghii. Noi o dadeam la o parte cind aveam nevoie de toaleta, el nu avea acces la apa clipocitoare.
Toate prizele aveau moatze de-alea ingropate, nici noi nu le puteam scoate. Cele de care aveam nevoie des erau asa de impachetate in leocoplast incit nu era nici o sansa sa ajunga la curentul electric.
Dulapurile (inclusiv cel in care se afla cosul de gunoi) au avut luni in sir minerele scoase. Noi le deschideam cu cutitul, el nu le deschidea deloc. Dar deloc. Am mai vazut metoda cu elasticul rasucit de la un miner la altul, intr-un sortiment de doua opturi unul peste altul, la dulapurile cu usi pereche, dar vedeam mereu o minuta tragind de un miner si cealalta strecurindu-se inauntru si pe urma buf! au! si minuta zdrobita de mama - mama. Poate cu niste elastice f. solide. De care eu n-aveam. (Si stiti ce? Nici acum nu scotoceste in dulapuri copilul!) Alte dulapuri, cele la care minerele nu ieseau dar aveau cheie, stateau mereu incuiate. E drept ca ma apuca plinsul cautind cheia, ca o puneam bine de fiecare data, dar chiloti in mijlocul casei n-am avut.
Stop acces. Usa de la baia mica, unde era masina de spalat, cu absolut toate acareturile aferente igienei domestice, statea incuiata. N-aveti baie de sv, o sa ziceti! Blocati usa de la baie cu un ivar, o cheie, orice. E in bucatarie masina? Cumparati un blocator de frigider, sint unele de se lipesc pe laterala, f. bune, Radu n-a deschis frigiderul singur decit dupa trei ani. Programeaza? Mascati cu ceva - leocoplast, scoci netransparent - ceva pe care copilul sa nu-l poata desface, programatorul. Masina se foloseste cind copilul doarme sau e la plimbare.
La fel, stop acces la tot ce arunca. Telecomanda, telefon, orice lucru important se tine sus-sus-sus. In baie ani de zile am avut tot intr-un dulapior bine inchis. Ca-mi dadeam cu usa peste degete de dimineata cind ma grabeam.. problema mea, nu?
Usa de la aragaz? A se bloca, tot cu blocatorul de frigider. Sau a se scoate de tot, in cel mai rau caz. Chiar folositi cuptorul in fiecare zi? Eu problema asta n-am avut-o, doar pe cea cu umblatul la butoane. O vreme stateam cu scaune in dreptul aragazului si clopoteii din brad pe ele, il auzeam de la o posta ca umbla pe-acolo, pe urma, cind el a invatat sa evite clopoteii, eu am invatat sa scot butoanele. Le-am asezat undeva sus, la indemina. Trebuia sa fac focul, o data cu chibriturile imi luam si butonul!
Spala pe jos? Si Radu spala! Cu lapte. Si cu pipi. Covorul. Asa ca laptele i-l dadeam numai unde era gresie, pe urma el avea treaba sa il stearga si eu ma uitam la televizor, iar de pipi... Au mai fost accidente, dar il puneam des pe olita :) Nu lasati nimic cu care se poate spala pe jos la indemina copilului. Daca aveti toate alea - alea de spalat intr-un dulap jos, reorganizati si mutati-le sus. MAi bine sa imprastie chiloti decit sa spele cu dezinfectant pe jos si pe urma sa-si suga degetele!
Vrea sa intinda rufe? Sa te ajute cind faci cite ceva? Cool! Sa intinda. Da-i si lui o rufa. Intinde el una, tu intinzi zece! Da cu ea pe jos? Na, se intimpla, o mai clatesti o data. Si mai bine, aduceti impreuna ligheanul cu apa in balcon si s-o clateasca el! (Am revazut zilele trecute o caseta cu Radu la 2 ani si vreo opt luni. Ud leoarca, in baie tot o balta, Atomix freca un tricou in ligheanul asezat pe toaleta, in timp ce mami spala si ea nu-s ce maruntisuri in chiuveta. Era asa de fericit cum freca el la tricoul ala si ii mai tot punea sapun incit mi-am spus ca ar fi fost tare pacat sa-i iau jucaria asta cu spalatul. De altfel, el mai spala si acum, de regula prosoape cind face baie, dar a spalat si pad-ul de la mouse!)
Fierul de calcat? Asta da, problema adevarata. Indepartezi fierul de calcat, scapi de problema. Protesteaza consortul ca n-are camasi calcate? Te albesti si incepi sa explici ca la timp i-ai luat minuta, cit pe ce sa se arda. Asa ca, draga, du-te tu cu el in parc si calc eu. E meci? Ce pacat! Pai noi am cam plecat in parc!
Ioana, Emma, ma opresc ca zau o tin asa pina dimineta. Stiu ca depinde de copil, Dar depinde si de parinti! In fond, ei sint sefii, trebuie doar sa-i faca pe copii sa priceapa asta.
E drept ca eu nu sint o maniaca a ordinii, sint dezordonata de la mama mea, asa m-am nascut, asa ca un scaun in plus in mijlocul casei nu ma deranjeaza daca asta ma impiedica pe mine sa ma enervez de 100 de ori pe zi pentru aceeasi prostie pe care o face copilul pentru ca se face ca nu pricepe "nu" sau pentru ca asta il distreaza pe el. (facea sa vedeti cum am petrecut primul Craciun cu Atomix cu bradul inconjurat de taburete, scaune si scaunele, ca Atomix se tira deja in patru labe si incerca sa manince acele de pe jos! Al doilea Craciun scaunele s-au dovedit ineficiente, asa ca am ancorat bine-bine bradul si n-am pus decit globuri de plastic in partea de jos. Intre timp, nici el nu mai minca ace, a tras o vreme de globuri, eu am tot stat pe linga el, dar a fost ok, artificiile au fost marele succes. In al treilea an deja am mingiiat impreuna globurile si le-am privit si am inventat povesti despre Mos, iar scaunele puse labirintic in jurul bradului, pina in mijlocul casei, pareau doar o amintire ireala).
O sa ziceti ca sint eu nebuna, ca voi vreti o casa de oameni omeneasca... Da, si asta se poate, cu pretul nervilor vostri. Eu am preferat sa intorc toata casa cu fundul in sus pentru securitatea lui Atomix si linistea mea.
Cu drag,
Simonna
PS. Si o palmuta peste pampers nu strica, la rigoare! Sau o sperietoare. Precum lingura de lemn. Se temea de ea de nu era drept. De-o lasam pe o masa nici pe-acolo nu trecea. Prindea paianjeni cu mina libera daca nu eram cu ochii pe el, dar de lingura aia nu se apropia! Pina in ziua in care am auzit un urlet razboinic din sufragerie si niste bubuituri. Am ajuns la timp sa-l vad cu tinea lingura de coada si bubuia cu ea in masa. Pina sa i-o iau din mina era deja pe din trei. Sa vedeti voi mutra victorioasa dupa aia! Si s-a zis cu lingura de lemn!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amik spune:

simonna,esti mortala.eu credeam ca scotoceala asta nu va dura mult.alexandra mea are de-abia 1 an si doua luni neimplinite...se pare ca trebuie sa luam masuri serioase de acum incolo mai ales...

zilele trecute ne-a ratacit telecomanda de la aerul conditionat.am cautat-o peste tot pe unde mai baga ea stuff-in masina de spalat,pantofi,cutia cu jucarii,dupa pat in dormitor.nimic!sotul meu,ud fleasca de caldura,radea si cauta device-ul...am gasit-o dupa 2 zile de facut sauna!



Alexandra mare si Alexandra mica...

www.jester.ro/alex/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Manuc spune:

Am avut si noi o patanie cu aruncatul cand avea Costin un an si jumatate. Acum radem cand ne aducem aminte, dar atunci... Costin era cu taicasu in bucatarie, catarat pe bufet, cum ii place lui de pe la 9 luni sa stea si ii dadea frumos, fiecare lucru care ii venea la indemana pana golea dulapul. Pe rand, zahar, ulei, faina etc. le lua din bufet si i le dadea in mana lui taicasu. Pana ajunge la o sticla de violet de gentiana la care se uita atent, si ce credeti ca face: o tranteste de gresie de la inaltimea la care era. La prima vedere am crezut ca s-a patat totul, si gresia si mobila pentru ca spalam si nu se lua. S-a curatat perfect cu Domestos, dar mi-a fost un pic frica.
Acum, acasa mai putin, pentru ca nu are acces la matura si faras si nici la mop, dar indiferent unde mergem, daca vede o matura sau un mop, sunt ale lui. Si nici ca poti sa i le iei.
N-am prea avut probleme, unde i-am spus ca nu are voie nu a insistat. De un singur lucru nu putem sa-l dezvatam: de apa. S-ar juca cu ea ore in sir. Toarna dintr-un pahar in altul (si evident pe langa, ca nu avem decat un an si 10 luni) si in biberon cu palnia si nu se plictiseste nicicum.

Manuela si bb Costin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Alexandra mare :), nu ne-ai spus, cine-a ascuns telecomanda? Era vina Alexandrei mici sau vina voastra? Te intreb pentru ca am scuturat si eu telecomanda pe geam de la patru... :)
Manuc, tine-l juma de zi in cada... Daca lui ii place... Stii, in vara lui 2000, cind Radu avea un an, in Bv. a fost criminal de cald. Toate mamicile normale cu copii normali ieseau sa le faca plimbarea cel tirziu la 8 si la 10 erau in casa. Ei, noi la zece ne trezeam! Si plimbare trebuia, ca asa zicea doamna doctor. Asa ca ieseam si ne topeam de cald. Pina in ziua in care am descoperit ca daca dezbrac copilul in pampersi, il tin de miini si il legan inainte si inapoi prin apa care tisneste din fintina arteziana ne racorim numai bine ca sa ajungem inapoi acasa fara sa lesinam. Prima ce m-a vazut a fost o bunica, mama!, ce m-a mai certat!!! A doua zi, m-a vazut o mamica. A treia zi, la zece jumate cind am ajuns noi la arteziana cu pricina, veselia era in toi: mamici cu copii in pampersi balanganiti in stropitoarea cu pricina!
Din motive tehnice, distractia cu arteziana s-a terminat, era seceta si faceau economie. Cum nu m-am indurat sa ma scol mai devreme si sa scol si copilul de dragul plimbarii matinale, am tras un furtun din baie pe balcon, am scos cadita in care ii facusem baie cind era mic si gata piscina. Colegu' punea apa cind pleca la serviciu, pe cind faceam noi ochi era numai buna sa pui Atomicul acolo, cu paharele, sticlele si pilniile de care vorbesti tu!
Pupici,
Simonna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Manuc spune:

Il las si eu Simonna in apa, cred ca mult mai mult decat zice lumea ca e normal. Dar el nu are limita. Baia dureaza pana imi arata ca ar face nani in cada, si tot cu tipete iese de acolo.
Am fost saptamana trecuta la mare si in ultima zi (ramasesem numai eu cu el, andoi cum zice el) am mancat la o terasa care avea in mijloc o fantana arteziana. L-am lasat sa stea pe margine si cu mainile in apa fara sa incerc sa ripostez in vreun fel, pentru ca stiam ca nu am cu cine si asa deschide gurita si mananca fara probleme. Si asa a fost. Doar ca dupa ce am terminat masa, iar el era ud tot pe bluzita, ii explic ca trebuie sa i-o schimb si culmea, e de acord. Dar dupa ce i-am scos bluzita nu mai statea sa-i pun alta uscata si tipa cat il tinea gura PANTINTI, PANTINTI, adica sa-i scot si pantalonii, asa cum faceam la plaja, sa intre tot in fantana.
Si trebuia sa plecam la gara, sa luam trenul, ca ne astepta tata, ne grabeam... Nimic nu mai conta. Se uita lumea la noi ca la urs cum il duceam in brate pe jumatate gol zbatandu-se si tipand PANTINTI, APA.


Manuela si bb Costin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amik spune:

simonna,ea o bagase sub canapea.ne-a parut rau ca nu a ascuns-o intr-un loc mai haios,cum isi baga sosetelele in pantofii lui razvan!

cat despre telecomanda...hmmm eu am bagat-o in masina de spalat si m-am sesizat de-abia cand am auzit bocanituri in masina...telecomanda mustea de apa si spuma!!!

Alexandra mare si Alexandra mica...

www.jester.ro/alex/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Manuela, te inteleg! Poate fi asaaaa de frustrant cind treci print etapa asta! Eu vorbesc deja din perspectiva mamicii care a depasit-o si mi-e usor sa rid privind in urma! Dar, de ma gindesc bine, nu plecam niciodata de la arteziana in liniste! Si imi amintesc ca, pe la trei luni ala lui Radu, am fost o saptamina la parintii mei si cred ca mama n-a vorbit cu mine doua zile pentru ca i s-a parut ca brutalizasem copilul. Copilul care, la acea minunata virsta, avea pretentia sa stea macar o ora in cadita pe seara si, o data scos, urla pina se invinetea. O vreme am zis ca sintem noi timpiti, ca cine stie ce-i facem cind il dam cu uleiuri si creme, pe urma, intr-un acces de nervi am zis: Dom'le, asta urla c-a iesit din baie. Si l-am dus inapoi in baie, de cum a zarit faianta rosie n-a mai urlat, a ramas doar cu suspinele si cu vineteala, iar dupa ce l-am bagat in apa a inceput sa rida si sa se agite intr-o veselie nebuna! Asa ca, o data aflat motivul de urlat l-am lasat sa urle, ca n-aveam cum sa-l culc in cadita! Iar mama n-a vrut sa inteleaga ca asa face el seara de seara, nu-l mai vazuse atit de tirziu in noapte, ca Johnny Weismuler al nostru facea baie la miezul noptii si se culca la doua dimineata, asa era el setat!, si s-a suparat fantastic.
Asa ca plodul urla, noi zdranganeam tot felul de obiecte pe linga el, doar - doar s-o potoli, pina s- indragostit de o cutie de suc colorata tare si o lingea pe aia de cind iesea din cada si pina il puneam pe sin. (Pe urma am descoperit ca o lingea nu pentru ca era colorata ci pentru ca era dulce, nici nu vreau sa ma gindesc ce microbi erau pe cutia aia, ca am folosit-o citeva luni bune! )
Asa ca am tinut-o cu pacaleli de-astea si durata urletelor de seara s-a scurtat. Cred ca pe cind avea virsta lui Costin eram la faza la care scoteam pe ascuns dopul din cada, pe urma ne vaicaream la unison ca a plecat apa si, finalmente, plecam impreuna sa cautam apa, poate - poate gasim unde se duce cind pleaca asa, smechereste.
Intre doi ani jumate si patru ani il scoteam din apa fie mituit fie santajat iar acum, ca are cinci, o data din sapte bai se intimpla ca iese singur, ca sa ne faca o surpriza, si ne-o si face, totul e lac de apa in jurul lui, lasa dira ca melcul dimn baie in salon :)
Fug, gata, pusi,
Simonna
PS. Alexandra, mai merge telecomanda? A noastra a fost f. buna, mai merge si-acum in ciuda impactului de care ziceam. A avut un singur moment de slabiciune saraca, pe vremea cind Radu baga tot in gura. Nu mergea si pace . Cind a desfacut-o colegu'... cum sa functioneze daca era toata plina de scuipat? Asa ca am curatat-o si i-am tras o husa de plastic...
Pupici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria m m spune:

Cunosc si eu astfel de comportamente.Paula are doar un an si o luna dar distruge tot ce-i pui in mana.Inca nu a inceput sa ascunda lucruri dar ieri i-am pus in mana o farfurioara,ea s-a enervat si a dat cu ea de pamant,facand-o tandari.
Acum cateva seri,i-am dat Paulei telecomanda sa se joace cu ea(cea de la TV).Nu stiu ce a facut dar a ros doua butoane.Cand l-a ros pe primul nu ne-am dat seama,dar la al doilea am observat ca distinsa mesteca ceva de zor........abia am reusit sa i-l luam din gura.
Deci asa ne-a facut noi cu doua butoane(smulse complet de catre fetita)in minus la telecomanda.
Si cand eram pe drum,in masina,Paula se tot juca cu diverse jucarii.La un moment dat am observat ca nu mai are niciuna in mana,sau langa ea.Le cautam.....nimic.Oprim la un moment dat si eu ies din masina,deschizand usa,ca sa iau copilul.......surpriza,toate jucariile au cazut pe jos pt ca papusa le indesase intre scaunul de masina si portiera.

maria, de Paula si Miruna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RELY27 spune:

Apropo de lucruri aruncate.puiul meu nu numai ca le arunca dar le si ascunde.De exemplu cand avea vreo 1 an si ceva si-a ascuns suzeta in canapeasi spre norocul meu atunci aveam doua pentru orice eventualitate, l-am prins cand o ascundea pe a doua.Intr-o zi l-am gasit cu picioarele in WC,altadata mi-a deschis capacul de la cuptorul de aragaz si mi-a aruncat cratita plina cu ulei care era in cuptor, pe jos.bineinteles m-am pus eu sa curat si ca sa fie tacamul complet mi-a aruncat de doua ori galeata cu apa pe care am folosit-o ca sa spal pe jos, si asta dupa ce spalasem pe jos.As mai putea continua dar sincer cred ca ar trebui sa stau o zi ca sa pot cuprinde prostioarele pe care el le face cu un aer atat de nevinovat.In incheiere vreau sa va mai zic ultima prostioara care a facut-o ieri.Am o catea care a nascut 9 puisori si puiul meu s-a gandit ca sunt murdari si a aruncat 2 pui intr-o galeata cu apa zicandu-mi mama baii pui, noroc ca am fost pe faza ca altfel cred ca era mama s-au innecat puii.
Richy si Rely.

RELY

Mergi la inceput