Bebelusi de ian-feb 2004 (25)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Helen spune:

Va multumim mult ptr. urari ! Cosmin a fost tare cuminte de ziua lui si a reusit si performanta de asi baga piciorusul in gurita… bine si mai tarziu decat deloc. Vad ca pregateste ceva nou cam la fiecare aniversare… luna trecuta i-au iesit dintisorii… Bilantul nostru este : 8.550 kg si 73 cm. Maine trebuie sa fcem vaccinul…eu speram ca numai saptamana viitoare !

Dar daca ieri a fost totul ok, azi dimineata a vomitat tot ce a mancat ... asa, in timpul mesei cand mai avea putin . Sper ca din cauza ca i-am dat eu cam repede, ce sa-i fac daca papa cu viteza…m-am bucurat si am basculat in ritm alert…dar nu e prima data… In fine, mai vedem. La pranz iar am aruncat tot puireul… e clar, nu mai vrea… a papat 2 luni si s-o fi plictisit. I-am facut apoi barnza de vaci cu o banana si a mancat-o pe toata dar tare greu mai deschidea gura… Sper ca e o faza trecatoare ca nu vreau sa ma gandesc la o noua ,,greva’’…care ar putea insemna o noua otita… ca si inebunesc….Am inteles ca sunt tare pacatoase si recidiveza mai ales pana la un an… Altfel el e f bine… vesel nevoie mare si atat se agita ca apoi ma mai mir ca doarme mult…. Desi nu sta inca f bine bine singur in fundulet, imi tot sare in picioare si din picioare se arunca in fatza sau in spate sau oriunede vede ceva care il intereseaza..si mereu ceva il atrage… A devenit extrem de curios si daca ar putea ar pune mana pe taote obiectele…

Cata, la mine Cosmin nu stie cum sa scape de noi, de papa si de baita si sa se culce linistit. Intr-un cuvant, eu tot incerc sa-l mai tin treaz macar pana la ora 22 si el e in stare sa adoarma in timpul mesei , uneori in timpul baitei … ca la noi e invers : mai intai papa si apoi baita .El trebuie sa fie treaz la masa ca tot cu lingurita papa si sera si nu se poate in somn…daca mai intai face baie, nu mai reusesc sa ii dau nici jum de portie ! Dar e ok ..nu am probleme la baie. Apoi e fresh la masaj , se maraie la imbracat si astepta sa il pun in patut sa doarma cu perna in brate si cu suzeta in gura..in 2-3 min. a adormit. Nu stau deloc cu el si nici nu-si doreste ca ii e prea somn.. .si daca stau il tot pupacesc… ! Doarme pana la 7 dimineata cu ceva treziri f scurte daca i se face sete. Nu stiu de ce e asa obosit ca ~ din 3 in 3 ore doarme si ziua cate o repriza de o jum de ora-1 ora. Asta e progamul lui si sincer, nu ma supar deloc !

Andruska, ce baiat mare ai ! Felicitari ! In sfarsit o coincidenta cu parerea unui medic - seara ii dau si eu tot cereale Hero cu orez, porumb si tapioca ! Ce este exact FV ? Milk-shake-ul acela cu banana si lapte si-l mai face sotul meu ptr. el ..ii place tare mult… el il bea rece de la frigider si eu nu pot bea rece ca am o laringita cronica de vreo 7 ani… asa ca mai bine vorbesc ragusit decat de loc… lui Cosmin am vrut sa-i dau mai demult sperand ca asa va bea si lapte dar fara succes…copilul asta nu vrea sa bea din sticla decat apa…

Roxana, felicitari ptr. licenta. Gata , ai scapat ! Vezi ce fata cuminte ai… nu a vrut sa te supere pe ultima suta de metri cu examenele !

Ioana, inca o data La multi ani ! Sa fi iubita si fericita alaturi de sot si de baietii vostri minunati !



Helen si Dan Cosmin - 21.01.2004
http://community.webshots.com/user/phelens

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andruska spune:

Noi tocmai am terminat de vizionat 'Helen of Troy' si am fost f emotionata de cum s-a terminat . Aproape cand eram spre sfarsitul filmului auzim o bubuitura...cazuse Andrei din pat vrand sa se duca sa faca pipi - daca a papat mult pepene rosu in seara asta ce sa ii fac .

Matei cam marait, a adormit s-a trezit a ragait calumea, l-am dat cu CALGEL si i-am dat si putin NUROFEN si acum nani sa vedem pana cand.

Helen - FV - Fluorvigantol - FLUOR ptr dinti si VIGANTOL ptr oase. Sunt in 2 concentratii de 500 si 1000. Pana la 1 an se dau de 500 dupa care de 1000. Lui Andrei i-am dat si i-a mers tare bine .

Roxana- - parerea ta care este de doctoritza Jianu? De ce mergi la ea de la 2 saptamani? O cunosteai dinainte?

ptr licenta !!!

Ioana- ce au primit Arturicii de ziua ta ? si inca o data LA MULTI ANI !!!!!!

Fug si eu la nani ca nu stiu cand ma trompetzeste

Andra mamica lui Andrei Teodor (18 septembrie 1999) si Matei Daniel (6 februarie 2004)

http://community.webshots.com/user/andruska30

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DARAEL spune:

Am ajuns si eu pe noul subiect pentru a spune ca-mi pare rau ca mi-am pierdut timpul cu Cerbul “Afon” !!!
Parca niciodata nu am ascultat atatea „triluri”, de mi-a sarit ciocanelul (acel oscior sensibil din urechea interna – asta pentru neavizati). Gata, nu mai scriu, ca o sa sara cu gurita diversi sa ma acuze ca sunt rautacioasa.
Na, ca nu sunt, dar am ureche muzicala si anumite ragete devin stresante cand le auzi la un festival. Va dati seama, incep sa regret perioada de glorie a manelelor !!! Asa ca am renuntat si la faimoasa invitata si acum ascult VH1. Sac !
Andruska – chiar daca e cu ceva intarziere: si Daria are capul foarte cald si transpirat si piciorusele mai reci. Dar asteptam dintisorii, vorba lui saphir . Referitor la chestia cu iesitul afara, noi dimineata nu iesim pentru ca Daria doarme pana pe la 9 – 10 dupa trezirea regulamentara de la 5.30 !
Dar sa revin la noi: ne coacem fetelor. La propriu si la figurat, si pe stanga si pe dreapta si de jur imprejur... asta e – ne gandeam si cochetam cu aerul conditionat dar anumite cheltuieli neprevazute l-au scos momentan de pe lista prioritatilor. Asa ca ne prajim de zor si numai seara iesim un pic pe afara dupa ora 18. Oricum, si afara e jale pana pe la 10 seara si se pare ca si saptamana viitoare va fi cam tot la fel ! Voi mai rezistati ?
Daria este entuziasmata in schimb de posibilitatea de a studia degetelele de la picioare si le trage de zor catre gurita – momentan nu a reusit sa le suga, dar mult nu mai are (ce ispita, ce ispita !). Dintisorul nu a iesit inca asa ca nu putem sa ne laudam astazi decat cu statul in fundulet in carucior. Daca se poate ridica, de ce sa nu vada curiosul mic lumea, nu-i asa ? Mai ales in parc sunt o gramada de chestii dragute (si baietei, of course), asa ca ne tot ridicam si ne intindem gatul in toate partile. De dormit, nu prea mai dormim afara, desi in general trageam cate un pui de somn, dar pe caldura asta cui ii arde de somn ?

Lui mami, asa ca va fugi sa faca ...
,
DARAEL & Maria-Daria (16.02.2004)
http://community.webshots.com/user/darael100

“A te invinge pe tine insuti este prima si cea mai frumoasa dintre toate victoriile.“ DEMOCRIT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andruska spune:

Noi ne-am trezit ptr masa de tzitzi, am papat si pana m-am dus eu la bucatarie sa pun laptele muls in biberon-frigider, Matei a facut kk si mirosea....Doamne, iti muta nasul nu alta. Asa ca am hotarat sa il schimb si bine am facut ca era cu funduletul putin rosu (l-am dat cu BEPANTHENE) - mi s-a parut cam acid kk cred ca de la felia de pepene galben care i-am dat-o ieri . Sper sa se regleze cu scaunul si sa nu faca diaree .

A papat si 120ml din bibe (lapte muls de la mine) si acum .

DARAEL- chiar daca este cu intarziere iti multumesc ptr informatie .

Fetelor, voi stiti daca cerealele MILUPA au gluten? Ca eu nu am reusit sa gasesc pe cutie aceasta informatie

Fug si eu ca tare bine este sa stai in pat...

Andra mamica lui Andrei Teodor (18 septembrie 1999) si Matei Daniel (6 februarie 2004)

http://community.webshots.com/user/andruska30

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

Roxana, felicitari!

noi ne-am trezit pe la 8, am papat caise cu banana, miam, miam, ce bun a fost si acusi iesim la plimbarica

va dorim o zi minunata



Anca si bebitza Matei (data nasterii - 1 ianuarie 2004)

http://community.webshots.com/user/ancutza124

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babee spune:

neata sid e la noi..
Aseara Bubu n-a vrut sa manance lapte cuc ereale, a refuzat, si dupa chinuri repetate in care ii dadeam bibe cuc eai, apoi fuga lapte, tragea de 2 ori, scuipa..i-am dat tot ceaiul, adica 260 ml.Si a dormit toata noaptea..., doar la 6 jumatate s-a trezit si si-a luat portia de latic si putin ceai.de cateva seri ne chinuim cu el sa manance laptele de seara.Am observat ca a inceput 'problema' asta de cand am adaugat si cereale.Asa ca ii voi da la 17 lapte si cereale si la 20 grisul .Ca sa fiu sigura ca doarme.Voi puneti cerealele(7 cereale de la Milupa) in alta mancarica?Si Andra..la mine pe cutie scrie glutenfrei(fara gluten).
Acum e treaz de la 6 juma si nici vorba de somn.Sta si se roteste ca acele ceasornicului in pat.N-am mai putut dormi daca el nu doarme, si stau si-astept telefonul minune ca sa mergem la intalneala cu neamurile.deh..ca asta ma enerveaza:neamurile lui si trebuie eu sa fac protocolurile .
De dormit Phillip doarme in patul lui noaptea, nu sunt probleme(sper nici sa nu fie) iar ziua ba pe canapea langa mine, ba in limuzina(asta e balansoarul) ba pe burta mea(na ca nu s emai poate, ca mi-e frica).In patul lui...sta n-are treaba dar mai nou il gasesc dimineata in cealalta parte(jumatate din pat e plin cu jucarii)si il aud cand se trezeste ca da cu picioarele in jucarii...

'Fiecare dintre noi este un inger cu o singura aripa.Si nu putem zbura decat imbratisandu-ne unul pe celalalt.'

http://www.unet.univie.ac.at/~a0209879/botez.html

http://community.webshots.com/user/babee11
http://community.webshots.com/user/phillip0602

Iubi si Phillip (6.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andruska spune:

Noi abia acum ne-am trezit iar Andrei daca nu ma duceam la el in camera cred ca ma dormea .

Babee- oare toate de la MILUPA sunt fara gluten? Cat despre neamuri nu stii ca asa este, cand au nevoie de ceva stiu unde esti iar cand nu, nu . NU te supara ca ii faci rau bubulinei si nu este bine . Mai ai petele rozalii?

Ma duc sa ii fac shake-ul cu banana, sa il 'adap' si pe Andrei si afara cu ei la .

Va pupacim si o zi cat mai senina

Andra mamica lui Andrei Teodor (18 septembrie 1999) si Matei Daniel (6 februarie 2004)

http://community.webshots.com/user/andruska30

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babee spune:

Andra...cica astea de la Milupa ar fi fara gluten.Biscuitii au foarte putin, sunt de la 6 luni, ma repet, dar eu i-am dat cate putini lui Phillip , pediatra a zis ca e ok..sa nu exagerez numai.
Sa il vedeti cum tine biscuitele si il molfaie cu gingiile si plescaie....
Acum e in piscina(fara apa, normal) si se joaca, ce-i pe el de numa.
Si..inc amai am pete rozii....daca e sa fie mai nasol, fug la spital, pana luni la medic n-am cum ajunge.
A mai avut cineva asa..ca o mucoasa??

'Fiecare dintre noi este un inger cu o singura aripa.Si nu putem zbura decat imbratisandu-ne unul pe celalalt.'

http://www.unet.univie.ac.at/~a0209879/botez.html

http://community.webshots.com/user/babee11
http://community.webshots.com/user/phillip0602

Iubi si Phillip (6.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Helen spune:

Mai fetelor, poate vorbesc prosti (va rog sa ma contraziceti daca nu e asa) dar mai demult cand am citit despre gluten, eu retin ca informatiile concluzionau cam asa:

- gluten are graul si cereale din aceeiasi familie, bauniesc orz, ovaz... nu exista grau fara glten, deci nici faina... prbabil biscuitii fara gluetn se fac cu altceva nu cu faina de grau...
- orezul, porumbul etc, nu au oricum glueten....
- gluetenul in alimentatia bebelului sub 6 luni nu are legatura cu disgestia ci cu intoleranta la gluten care daca e sa fie e toata viata dar putand da probleme digestive si diaree drastica, cu cat copilul este mai mic cu tat mai rau... deci, eu asta stiu de faza cu 6 luni...

In concluzie, daca ati dat deja la bebei : biscuiti normali, gris care e din garu sau chiar cele 7 cereale de la Milupe care contin si gris...ati dat si gluten si daca bebe nu a avut nicmic, rezulta ca nu are intoleranta... Eu personal nu cunosc nici un caz concret de intoleranta la gluten desi in articolele citite de mine se spune ca este f larg raspandita in lume... Daca cineva are intoleranta nici piane nu va putea manca toata viata....

Pacat, ca nu am timp sa mai citesc acum, dar ma grabesc cu Cosmin la vaccin... azi mi s-a trezitla 8:30 si nu stiu cand ii mai dau sa manace sa ajungem si la dr.... Sper sa fie in regula dupa vaccin si sa nu faca febra mare...mai sunt si caldurilee astea...!

V-am pupat,


Helen si Dan Cosmin - 21.01.2004
http://community.webshots.com/user/phelens

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dadi_t spune:

Hi!
Helen- iti raspund repede tie: cand vii de la vaccin pune-i lui Cosmin o feliuta -doua de cartof crud (taiat subtire ca la chips-uri). Eu am taiat un ciorapel care i-a ramas mic lui bibi si ramane ca o fasa elastica circulara si o pui peste cartofior(nu se misca deloc cartoful). Un supozitor in fundulet si...cam atat.Bafta multa si sa nu aveti probleme!


Tania= Anduta(14 sept'96)+ Bibi(14 febr'04)

Mergi la inceput