ATENTIE la gradinita pe care o alegeti!

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Va rog mult, dati-mi si mie un sfat! Largesc aria: fie ea, gradinita, si mai spre Eroilor, Basarab, numai sa fie!...

Home, wherever you are...

Simina & Andrei (Deiutzu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonadima spune:

ariel, m-ai facut sa pling, imi amintesc si eu de copii pe care i-am iubit si ii mai iubesc inca, i-am invatat sa scrie si sa citeasca..in fine, as dori sa stiu si eu numele acelei gradinite, sa stiu de ce trebuie sa ma feresc...ramodima@yahoo.com merci anticipat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamicaluitheo spune:

Puiule da fa mama reclamatie..stii ce repede se misca? o sa te surprinda....mai ales acolo unde este vb. de copii.

eu le-am facut o data probleme cu sanepidu desi situatia nu era asa tragica si cu toate astea masurile pe care voiau sa le ia (cei de la sanepid) iti zic ca te-ar fi lasat masca.am renuntat in cele din urma ca se ajunsese pana si la desfacerea contractelor de munca de catre ministerul invatamantului si implicit minsterul sanatatii (asta pt. asistente).........
dar a fost de ajuns ca sa le sperii si sa vada tot odata ca sunt o "lady" ca renunt la acuzatii.

daca vrei poti........decat sa se mai intample asa ceva mai bine iei masuri si cu atat mai mult cu cat spui ca nu esti singura care are de facut fro reclamatie.........

bafta multa

andreea mami de theo si de florin
http://community.webshots.com/user/mamicaluitheo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_florea spune:

ma insel eu sau acum 2 luni laudai aceasta gradinita? chiar eu am cerut informatii despre o gradi deschisa peste vara. ar trebui ca toti cei care au probleme cu gradinita sau scoala sa contribuie la lista neagra pt a ne putea informa pt ca o gradinita o poti schimba mai usor dar mai este putin si copii nostrii vor inccepe scoala si daca nimeresc la o invatatoare nu tocmai buna foarte greu il poti muta.

cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns franqois spune:

Simina la XXXXXXX ai incercat? Este pe Transilvaniei nr. 31. XXXXXXX Sunt curioasa cum e gradinita asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrutz spune:

Gradinita are alt domeniu acum XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

Domnule Petrutz pt reclama adresati-va administratiei acestui site. La un al treilea avertisment veti ramine fara acces pe acest forum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BFL spune:

Ariel,daca ti-ar pasa cat de cat de copii "tai",ai lua masurile ce se impun in astfel de situatii.
Cu atat mai mult cand este vorba de COPII,care sunt complet lipsiti de aparare in fata "criminalilor" alora!!
Dupa cum bine spuneai,tu sau altcineva,sunt prea mici ca sa spuna ce se intampla la acea gradinita!
Gandeste-te ca tu ai "scapat" de acolo,iar copiii.....sunt inca in pericol!!!
Parerea mea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria13 spune:

Mi-am retras copilul de la gradinita de pe strada Transilvaniei.
Luni de dimineata mi-am dus copilul la gradinita. Am fost curioasa ce menu au si am aruncat o privire in oala cu ciorba. Trebuia sa fie ciorba de vacuta, si...stupoare in oala fiebea un os mare, fara pic de carne. Nici macar nu mi-am dat seama de la ce animal provenea osul, putea sa fie de vita, de porc, dar de ce nu de caine. Oarela un caine poti sa dai acea ciorba? Intrebata "directoare" despre provenienta si rostul acelui os in ciorba copiilor mi-a spus ca la piata nu se dau chitante. Din cate stiu eu orice aliment intrat intr-o gradinita trebuie sa aiba acte de provenienta. Pentru "directoare", ceea ce este important este sa ia sute de euro de la parintii care se duc linistiti la serviciu si isi lasa copii acolo. Copii sunt infometati, nu beneficiaza decat de o spoiala de educatie, iar de engleza nici nu poate fi vorba.
"Directoarea" nu stie decat sa organizeze evenimente pentru care cere la parinti cate 200000 sau 400000, in functie de vila si masina parintilor. Transportul are un pret pentru un copil si alt pret pentru alt copil. Am uitat sa va spun ca nu da chitante pentru plata gradinitei sau pentru sumele pretinse pentru evenimentele "mondene".
Luni i-am cerut actele gradinitei. Nu a vrut sa imi arate nimic. Cand i-am spus ca am sa sun OPC mi-a replicat ca are pile acolo si sun degeaba.
Nu de putine ori oamenii din gradinita au strans banii sa cumpere paine, branza, gem sau alte alimente pentru copii. Au inceput sa ascunda neregulile din gradinita aducand mancare de acasa. Au salarii minime pe economie si nu au carti de munca. Banii ii primesc, cine are noroc, din cand in cand.

Oare asa trebuie sa se intample? Oare oricine in tara asta poate sa-si bata joc de niste copii nevinovati, nu mai spun de parintii care se duc la serviciu sa faca rost de acele sute de euro pe care trebuie sa le plateasca "directoarei". Oare nimeni nu poate sa o opreasca?

Acei copii care au ramas acolo au nevoie de ajutorul dumneavoastra. Desprecopii este o comunitate numeroasa si puternica si am speranta ca va exista cineva care sa-i ajute.
Acolo sunt copii care nu pot spune parintilor ce se intampla. Parintii acestor copii nu stiu iar unii nu vor sa vada.

Maria.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Dumnezeule! Daca asa se poarta cu copiii...
Maria, directoarea ta a bravat! Eu, daca as fi in locul tau, as face o reclamatie, in trei exemplare. Un exemplar l-as depune la OPC, unul la Inspectoratul Scolar si unul la Protectia Copilului. Imposibil sa nu se intample nimic! Nu te lasa intimidata de directoare! Cu asemenea oameni nu trebuie sa te porti cu manusi!

Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gioto spune:

BRRR..!m-am infiorat cind am citit mesajul mariei!cred ca trebuie stat la poarta gradinitei si explicat la fiecare parinte care-si aduce copilul acolo ce se intimpla!stiu ca suna ciudat dar cu reclamatiile nu se poate rezolva nimic din cite imi dau eu seama (avind in vedere ca sinistra aia de directoare are pile peste tot).cred ca trebuie sa existe o comunicare intre parintii care au copii acolo.fiecare sa-si retraga copilul si astfel sa nu mai aiba clienti!si poate unul mai cu bani o da in judecata!
asta mi-a trecut prin cap.alta idee mai bun n-am.

Mergi la inceput