Bebelusi de ian-feb 2004 (24)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns saphir spune:

Prezent si noi, Andruska
Ioana, welcome in the club!!! Felicitari Arturicilor!!! Si Amos tot numai unul are.
Eu am o super stare de kko, nu am chef de nimic, sunt agitata, vomit verde si amar, Amos micutul ieri dupa amiaza, probabil datorita starii mele a plans incontinuu jumate de ora si pana nu m-am linistit eu, nu s-a linistit nici el, scumpelul.
In rest, am inceput sa ii dau din nou piure de fructe.
Eu trebuie sa ma duc musai sa imi fac analizele de sange, dar imi e groaza sa ma trezesc dimineata, avand in vedere ca adorm numai pe la 2-3 noaptea. Iar Amos, dupa ce ca doarme tarziu, dimineata e treaz devreme si are chef de joaca si povesti si daca il iau langa mine, face ce face si tot pe mine ajunge si ma bate cu picioarele si ma trage de par si imi face orice numai sa ma uit la el...si cand imi vede ochii deschisi mari(pentru ca eu tot il pandesc printre gene), rade cu o gura maaaareeee si ...se duce somnul meu.
Cam atat de la noi.
sarbatoritilor !!! Sa cresteti mari si frumosi!!
Va pupam si o zi buna.

Saphir si Amos Daniel (26.02.04)
http://community.webshots.com/user/ClimAmos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ane2 spune:

Chiar fetelor de la cate luni putem sa punem bebeu in premergator??????? pediatru meu mi-a spus sa nu folosesc premergatoru ...nu mai stiu ce motiv mi-a bagat...in schimb mi-a spus so tin eu de manute si so ajut sa mearga....da probabil ca nu sa gandit si la spinarea mea......totusi eu vreau sai iau premergator.....de la 6 luni ar fi bine..ce ziceti???????

Adina ce fel se scaunel i-ai luat ???pune si tu o poza daca poti...te rog....ca vreau sa-mi fac si eu o idee....pana la urma tot de aici am sa le iau .....nu am avut cum sa le iau din tara din cauza bagajelor extra care le-am avut.....

Anita si Rachella -17.o1.2004
http://community.webshots.com/user/sugarbabe134

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andruska spune:

Noi ne-am intors de la plimbarica in Cismigiu si a fost tare bine: Matei a dormit iar Andrei s-a jucat cu baietelul unei prietene de ale mele si cu o fetitza de 1 an si un pic. Era tare grijului cu ea . A papat piureul de legume, adica 1 lgtz iaurt si 2 piure , a papat si tzitzi si putin lapte praf si acum . Va tb sa ma duc sa il culc si pe Andrei .

Saphir- imi pare rau ca nu te simti bine mai ales ca si Amos este mic si nu te poti intelege cu el, dar asa cum te "stiu" eu mergi inainte ca o sa fie totul bine .

Anita- eu cred ca este cam devreme la 6 luni sa o pui in premergator. Eu l-am pus pe Andrei pe la 8 luni si tot mi se parea devreme...insa pana la urma tot cu spatele paradit m-am ales ca tb sa ma tin dupa el oriunde.

Anca- mie mi-au fost recomandate cerealele de la MILUPA si YOTIS. Lui Matei i-am luat cereale cu orez de la YOTIS
(bune de la luna a5a - fara gluten)-ii plac. Sa ne spui si noua ce ai luat si cum le papa Matei al tau, da?

Helen- eu stiam ca toate fructele care incep cu litera P - pot provoca diaree.

Va pup ca ma duc sa il culc pe Andrei -sper

Andra mamica lui Andrei (18 septembrie 1999) si Matei (6 februarie 2004)

http://community.webshots.com/user/andruska30

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emilly spune:

Buna fetele, noi suntem in continuare miriita rau din cauza dintisorilor care nu vor sa apara.Continuam cu Tempra si Orogel, doar doar s-o mai calma dar e de scurta durata.
Aici exista un soi de premergator fara role, are dedesupt ca o farfurie mare de plastic pe care se sprijina piciorusele si e recomandat de pe la 5 luni, cred, de cind bb isi tine bine corpul.Eu am de gind luna asta sa-l cumpar si o sa va spun cum ii place gizei mele.
In continuare am o mare dilema cu piureurile de legume, mai spuneti-mi va rog voi cum ati procedat la inceput? si le faceti zilnic sau de la o zi pe alata?giza mea are niste gaze de ma minunez si eu de la ce le face??nu-mi dau seama ce nu-i pica bine.
Cum procedati cu apa pentru laptele praf, o aveti in permanenta intr-o oala fiarta si racita?Papa in continuare san si cereale si piure de legume dar citeodata ii mai fac si lapte praf.
Cred ca v-am ametit!
Va si o zi buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Ane, eu stiam ca are voie in premergator doar dupa ce se ridica copilul in patut in picioare (se agata de bare sau ce are pe-acolo).
Cristi i-a adus lui Moti scaunel Graco Harmony, arata cam asa:
http://www.gracobaby.com/catalog/product.aspx?modelNumber=3940CLE
Am sa pun si poze cu el, husa e de culoare diferita, in rest seamana.
Are mai multe pozitii ale spatarului si mai multe pozitii in inaltime, plus rotile. Mi se pare foarte OK si frumusel.

Adina+ bebe Olivia Karla 04.03.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andruska spune:

Emily- Matei papa piure de legume facut din morcov, dovlecel si telina. El il mananca mai cu placere daca ii adaug iaurt natural in el . El are cam 4 scaune pe zi si este bine. Prefer decat sa fie cum a fost Andrei .

Eu ii fac o data ptr 2 zile - nu de alta dar la blender se amesteca mai bine cand este cantitate mai mare. Voi ce legume le mai puneti la supica?
Apa fiarta eu o tin intr-un ibric (doar al lui) si iau de acolo cand am nevoie ptr laptic sau sa ii dau doar asa ptr sete. Fierb cam in fiecare zi - aproape 600ml.

Adina- super scaunelul . Sa il foloseasca cu placere gazica ta !!!

Am si eu 3 intrebari:

Cum strecurati branza calcica? Cu tifon? De unde l-ati luat?
Zeama de la supa le-o dati sa bea?
Pepene galben sau rosu le-ati dat la bebelusi? Au avut reactii de vreun fel?




Andra mamica lui Andrei (18 septembrie 1999) si Matei (6 februarie 2004)

http://community.webshots.com/user/andruska30

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Eu apa fiarta o tin in alte 3-4 biberoane pe care nu le folosesc, pt ca sunt de sticla si nu m-am priceput la inceput de care sa cumpar. Le mai si sterilizez, dar rar...
Andruska, da, e tare fericita Moti in scaunel. Deocamdata. Asteptam sa se plictiseasca si sa inceapa concertul.

Adina+ bebe Olivia Karla 04.03.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andruska spune:

Adina- eu consider ca cele din sticla sunt cele mai bune. Tu nu?

Emily - eu ii pun la supitza si orez. Uitasem sa iti spun .

Noi tocmai am papat 125gr de iaurt natural cu cereale si ne pregatim sa iesim afara. Lapticul il vom bea pe la 18,30 in parc .

Abia astept sa imi raspundeti si mie la intrebari .

Andrei vad ca iar se hlizeste cu Matei. Ii iubesc de numai pot pe amandoi !!!



Andra mamica lui Andrei (18 septembrie 1999) si Matei (6 februarie 2004)

http://community.webshots.com/user/andruska30

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ane2 spune:

Adina merci....tocmai avenit sotu cu un scaunel acasa nu e graco da arata la fel...si are 2 poziti la sparatr si 2 ptr ridicare...vad cai place deocamdata..la fel ca si Moti a ta...si mandra mea se pliciseste f repede si incepe cu ureletele....

Eu tin apa intr-o cana electrica de 2l.....
Emmily eu in supica mai pe langa ceau mentionat fetele mai pun un pic de ceapa si cartof......

Andruska tu ai faci branza calcica acasa??????cum o faci?????ca eu habar nu am.......si in legatura cu pepenii ..eu i-am dat de vro 2 ori pepene rosu si na avut nici o reactie adversa....

Asa ma gandeam si eu ca e prea devreme ptr premergator ...asta e..mai asteptam....




Anita si Rachella -17.o1.2004
http://community.webshots.com/user/sugarbabe134

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emilly spune:

Andruska tifon ar trebui sa gasesti la orice farmacie.
-pepene inca nu am incercat si nici brinzica, am gasit una in comert buna si cred ca ii voi da din aceea.Apropo ce consistenta trebuie sa aibe, eventual o mai pot amesteca cu un pic de laptic ca sa nu fie innecacioasa???

Multumesc pentru raspunsuri fetelor, si -ricele la toate mamicile!

Mergi la inceput