Bebelusi de Martie-Aprilie 2004 (8)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

A trecut o ora de cand tot downloadez....deja m-am plictisit....da' dupa atata timp nu-mi vine sa renunt!!
Nu mai e nimeni pe-aici?? Ca tare ma pliktisesc....noroc ca moatza-i cuminte si ma lasa sa stau pe net atata timp.

Mickyyy si Malina Ioana (31.03.2004)

http://community.webshots.com/user/mickyyyy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanacaz spune:

Salut! Acum sunt eu prin zona, ca am terminat treaba. I-am facut ordine prin hainite lui Andi, ca a mai primit o gramada de la noile cunostinte din parc(toate au bebei de 7-10 luni, majoritatea baietei) si i-au si ramas mici fff multe. Acum in sfarsit m-am lamurit si eu cu ce il mai pot imbraca. Doamne, repede mai cresc! Stiti ce am remarcat? Ca aproape toate mamicile nu mai vor al doilea bebe! Eu sunt una din exceptii. Daca apareti pe chat, mai stam de vb. pana atunci imi fac de lucru, ca puiul doarme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirinda spune:

micky, tu ziceai ca te duci la munca din septembrie? sau n-am retinut eu bine? si cum faci cu alaptatul? ca eu am vrut, de vreo saptamina, sa-i scot incet-incet mesele de peste zi, sa-i dau biberon, sa-i dau sa suga numai dimineata si seara in cite 2 reprize, ca ziua voi fi si eu la munca. Am zis sa incep de pe-acum, cite putin, ca la cit e de mofturoasa, o sa am de lucru cu ea! Vreau sa zic ca urla ca disperata numai cind vede biberonul ca se apropie de ea, nu vrea frate nimic! am incercat cu lingurita, asa maninca putin, ca dupa 10-12 bucati se plictiseste si incepe sa scuipe. Nu stiu cum sa mai incerc, mai ales ca va sta cu o femeie straina, sunt disperata, trebuie s-o invat eu, decit s-o lase aia sa plinga atunci! tu cum faci, te mulgi si o sa-i lasi? sau Malina daca vrea suzeta o sa vrea si biberon? am intrat si pe aici pe postari, n-am gasit nicaieri un sfat pentru copii care refuza biberonul! fata asta e pe invers, zau asa!
ajutati-ma, in afara de a-mi spune ca e bine ca vrea tzitzi, stiu ca e bine, dar la un moment dat, mami trebuie sa se duca la serviciu, si nu mai e deloc mult pina atunci!

Miri si Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirinda spune:

roxana, si eu sunt hotarita sa il am pe al doilea...si tati! uitasem ca e nevoie de 2! eu tin foarte mult la fratele meu si m-am impacat f bine cu el, mai bine decit cu parintii...intotdeauna, parintii vor fi fata de copii alta generatie si mult mai bine te intelegi cu unul apropiat de virsta ta. Parerea mea! si am observat ca cei singuri la parinti sunt mai egoisti! de exemplu, nepotica mea si nepotelul - de la frate si de la cumnata, sunt singurei la parinti si pina acum vreo 3 luni, erau singurei si la bunici! la botez, vreau sa spun ca erau disperati, ca dintr-o data, bunicii lor si restul familiei o bagau in seama numai pe Ana, noul bebelus! verisoara chiar a inceput sa plinga, ca pe ea n-o mai baga nimeni in seama! greu au inteles amindoi verisorii, dupa ce li s-a explicat, ca asa va fi de acum incolo.

Miri si Ana

http://community.webshots.com/user/mirinda130

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudelu spune:

FETELOR, am innebunit rau de tot...ma astept sa vina stia sa ma ridice de la domiciului...de dimineata a inceput totul, am fost sa platesc curentul si mi s-au incretit nervii cand mi-a spus cat am de platit...apoi vino acasa, ai grija de cupil(care Doamne multam azi numai a dormit si a mancat)...a trebuit sa ma pun sa invat ca azi iar la cursuri...si surpriza cea mai mare a fost ca mi-au venit "musafirii"...nu stiam eu de ce ma doare jos...fetelor ce sa mai spun ca am inceput sa cant prin casa, ca cred ca au spus vecinii ca sunt complet nebuna si ca sunt pericol public...ma mir ca nu s-a speriat Raul de mine...

Intru si pe chat ca poate poate ii vreo fata sa ma mai relaxez si eu ca dupa ce mi-am golit buzunarele stau prost cu sistemul nervos...si ce sa vezi ca nu-i nimeni pe chat si eu stau si stau si povestesc cu mine

Sper sa scap!!!

Daca ma calmez va scriu mai tarziu daca nu


Claudia si Raul(01.04.2004)

http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/claudia_floarea/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Roxana, nu stiu unde ai remarcat tu ca aproape toate mamicile nu mai vor un bebe, ca eu una abia astept sa-l fac pe al doile, si daca nu as vrea sa-mi pastrez jobul, mai mult ca sigur m-as pune pe treaba imediat . Chiar mi-ar place sa-i fac un fratior sau o surioara Malinei cat mai repede, pentru ca cu cat diferenta de varsta intre ei va fi mai mica, cu atat va fi si mai usor sa-i cresc si cred eu ca se vor intelege si mai bine.

Pe mine ma framanta rau de tot vreo 2 probleme, luati-le ca sondaj sau ca intrebari pur si simplu.
Cum stati la capitolul rabdare? Voua nu vi se intampla niciodata sa va pierdeti rabdarea cu bebe? sa aveti ceva de facut si el sa planga dupa alintat si sa nu vrea sa doarma sau sa stea cuminte in patutul lui? Ca in ultima vreme terorista mea mica vrea sa ma stie langa ea aproape tot timpul cat e treaza, sa nu cumva sa ies pe usa ca o da intr-o scanceala de zile mari, si rade de mama focului cand ma intorc la ea sa o iau in brate. Si n-am sufletul sa o las sa planga (chiar daca stiu ca-i doar rasfat) dar nici nu pot stat non-stop langa ea sau cu eain brate.
si a doua problema care ma framanta, voua vi se intampla ca bebelusi vostri sa aiba chef de joaca si sa nu stiti cum sa va jucati cu ei? Ca mie mi se intampla destul de des sa o vad gangurind sau zambind singurica, sa ma apropi de ea si sa ma joc putin dupa care sa dea in plans, suparata ca nu fac ce vrea ea. Si tare greu mi-e sa pricep ce asteapta ea de la mine. Se vede pe fata ei ca are chef sa ne jucam, da' se intampla destul de des sa nu fac ceea ce se asteapta ea sa fac si atunci se enerveaza si da in plans.

Mickyyy si Malina Ioana (31.03.2004)

http://community.webshots.com/user/mickyyyy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pucku spune:

Fetelor mai tarziu o sa va povestesc cum a fost la botez, atata vreau sa va spun ca am avut o fetita tare cuminte care s-a jucat in apa cand o boteza, a baut tot vinul si a inceput sa rada la un moment dat toate spre deliciul asistentei ....

Roxana uite ca a mai intrat cineva pe chatul nostru, zice ca vorbeste spanish si are nickul de beboy.....

Simona imi pare rau ca nu te-am prins, nu eram pe faza.....

Noi ne-am racit, Stephie are febra care nu vrea sa scada de ieri si are nasul infundat. Abea poate sa doarma, saraca nu stiu cum sa-l mai desfund. am primit siropele dar parca nik....
ce tre sa fac sa-i scada febra? ca va dati seama ca nu sun la bunici ca o sa se streseze prea tare

Pupicei de la Stephie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Soleil spune:

Salutare de la noi!

Corina, cat are febra bebe? Siropuri sau supozitoare cu paracetamol (nu stiu ce aveti voi pe acolo), baita in apa cu 2-3 grade mai rece decat febra ei (daca are 38 in faci baie la 35-36, dar baie relativ rapida) si daca nu scade, sosete inmuiate in apa cu otet, proportie cam 1:1!
Pentru nasuc - noi am primit de la pediatra niste capsule (aici se cheama Karvol) cu ceva ulei mentolat care se imprastie pe o batista care se pune langa patut. Au ajutat.
Sau fa putin ceai de musetel si pune-o putin cu nasucul la aburul acela - dar sa nu fie foarte fierbinte (imediat luat de pe foc) si sa fie totusi la distanta mai mare, asa incat sa il inhaleze putin pe nasuc, dar sa nu o friga.
Multa sanatate!

Micky, am vazut pozele de la botez, e o dulce Malina! Sa va traiasca si sa va bucurati de ea!
O sugestie (si nu numai pentru tine) - ia-o cum vrei, numa' in nume de rau sa nu mi-o iei - scoate de pe site pozele cu fetita la baie, ca e plina lumea de dementi si nu cred ca vrei ca pozele ei sa incapa pe mana cine stie cui .
La ce biserica ati facut botezul - mi se pare cunoscuta!

Rayuela, bine ca mi-ai spus - inseamna ca nu-s chiar toti bebelusii asa de mari! Desi cand am citit prima data era sa ma reped sa spun ca da, Amelia are 5800 g, dar are 3 luni. Dar pe urma am vazut ca ea s-a nascut mai mare decat Tiana, asa ca e si asta o cauza.

Cristina, aici se fac vaccinuri la 2 luni (antipolio, hepatita B si DTP), la 4 luni (antipolio si DTP), la 6 luni nu mai stiu ce si dupa aceea parca numai 1 an.
Da' stiu ca si Anelisa e o voinica!!! Sa-ti traiasca!

Claudia, te distrezi fara noi deci...! Ce bine e sa ai parintii aproape. N-as vrea sa stea cu mine, sa fie toata ziua pe capul meu, da' as putea si eu sa mai ies. Da' asa... ai mei la Rm. Valcea, ai lui Costin la Calarasi, asta e, adio viata sociala.
Spor la invatat!

Simona, daca iti vine cheful de calcat, sa ma anunti si pe mine cum ai facut, ca si eu am 3 cosuri de rufe!

Mirinda, singura solutie e perseverenta. Incet, incet o sa se obisnuiasca. Tiana nu a refuzat biberonul daca era cu lapte, doar daca era cu apa sau ceai. Cu timpul, i-a trecut. Incearca mai multe feluri de tetine.
Si incearca sa ii pui laptic de la tine in biberon si treptat (amestecuri in diverse proportii) sa o treci pe formula, pentru ca ea probabil refuza si gustul.

Apropo de parinti aproape: sambata e ziua mea si azi ma intreba Costin ce vreau sa facem in ziua aia. Ca sa ne intalnim cu Denisa (denis) si cu Sorin si cu nu mai stiu cine, sa mergem la bowling, ca sa mai mergem nu stiu pe unde. Zic "Bine, si cu copila ce facem?". "Pai o lasam cu bunica Denisei. Sta cu amandoi - cu Tiana si cu Cosmin al Denisei." In fine, nu stiu daca o sa vrea biata femeie ca e cam nasol cu un copil de 3 luni si cu unul de 3 luni jumate, asa ca parca vad ca imi sarbatoresc ziua cu mare fast printre biberoane!!

Al doilea copil... Inainte il voiam, acum nu mai stiu. Am avut o sarcina destul degrea, mi-e teama de inca una la fel. Plus ca marea mea problema e timpul pe care il voi avea pentru copil. Eu plecam la servici dimineata la 8 si ajungeam acasa cel mai devreme la 18.30-19.00. Abia o sa am vreme pentru unul, cand sa ma impart intre toate? Nu stiu, e discutabil, cel putin acum.

Rabdare - mi-o mai pierd si eu, dar cand nu mai pot ma gandesc ca acum bebele e serviciul meu si cum la servici nu comentam ca stau 9-10 ore, asa incerc sa nu mai comentez nici acum ca nu mai am vreme de altceva . Si cand chiar nu mai pot, ma gandesc ca se poate si mai rau! Am niste prieteni al caror baietel a plans noapte de noapte pana la 1 an!! Si imi trece! Macar un pic, si tot imi trece

Despre joaca - nu prea mi se intampla. Cand are chef de joaca, Tiana e fericita ca te joci cu ea, indiferent cum. Doar daca vrea sa se ridice in fundulet si nu o las, atunci protesteaza.

Flaviana si Tiana Maria (20.03.2004)
http://community.webshots.com/user/flaviana17

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Mirinda, in septembrie moatza mea va avea deja 5 luni deci voi incepe diversificarea. In prima faza voi continua sa o alaptez dimineata, la pranz (o sa-mi "negociez" o ora pauza de alaptat in loc de pauza de masa) si seara. Eu n-am probleme cu ea cu biberonul, cand a trebuit sa plec undeva si stiam ca nu am cum sa-i dau sa suga ii lasam lapte muls in biberon si-l bea fara probleme. Ba chiar si ceai bea, daca nu are altceva mai bun . Asa ca nu cred sa fie o problema, eventual mai ma mulg, daca cele 3 mese la san nu-i vor fi de ajuns.
Asa ca sincer nu stiu cum sa te ajut sa o convingi sa pape si cu biberonul. Las-o mai mult timp nemancata si mulge putin lapte si da-i cu biberonul. Poate de foame va manca. Sau fa gaura mai mare la tetina sa curga mai usor lapticul, poate asa o pacalesti. Nu stiu, zic si eu ce-mi trece prin cap, ca din fericire noi n-avem asemenea probleme.

Claudelu mama, tu te vaiti, care nu mai alaptezi de o gramada de vreme?? Io ce sa mai zic, ca moatza mea n-a vazut nici un strop de formula pana acum si mie deja mi-a venit pentru a doua oara ciclu . Ca sa nu mai zic de curent, ca unde stau eu acum cu chirie am descoperit saptamana trecuta ca am contract social, adica platesc triplu kw atunci cand depasesc, si normal ca depasesc frecvent cei 70kw pe luna care's la tarif redus, si uite-asa imi vin mie facturi de regularizare de 2,5 milioane!!!!! Si nici nu pot sa schimb tipul de abonament ca asta o face doar proprietarul, iar al meu e in Belgia . Asa ca stau si m-agit ca nebuna de cateva zile poate poate reusesc sa schimb ceva fara prezenta babei care sta aici.
Si ca sa vezi ca se poate si mai rau, pe mine tocmai m-a luat o durere de masea crunta de nu pot sa mananc nimic si nici sa beau altceva in afara de apa ca m-apuca urlatul. Si stau si rabd de foame si astept sa-mi treaca, daca nu trece pana maine presimt o vizita la dentist...si tare sila mi-e. Si sa nu uit, sunt racita cobza, mai mult de 2-3 minute nu rezist fara sa-mi suflu nasu, si stranut in continuu.
Iar moatza mea dupa ce-a fost un model de cumintenie dimineata mi-a scos peri albi in ultimele ore (sper sa fi reusit sa adoarma acum ca vad ca nu se mai aude nimic din camera ei) plus ca a vomat rau de tot dupa ultima masa, ea care vomita foarte foarte rar. Ma gandesc ca o fi din cauza ciclului ca am inteles ca hormonii schimba gustul laptelui si nu prea-i mai place. Dar n-am ce-i face, trebuie sa-l pape asa cum e...altu' n-am!

Corina, pentru febra mie pediatra mi-a recomandat supozitoare cu novocalmin, iar pentru raceala panadol baby, paxeladin pentru tuse si inca un sirop pentru rosu'n gat care contine antibiotic dar care nu-mi vine acum in minte. Si am si picaturele pentru nas...ia stai ca ma duc sa caut reteta sa vad daca le mai gasesc. Gata: Ospamox e siropul cu antibiotice si Ophtamesone-N sunt picaturile pentru nasuc. La noi au avut efect pentru ca a scapat de raceala (sper sa nu o ia din nou de la mine). Multa sanatate puiutului.

Mickyyy si Malina Ioana (31.03.2004)

http://community.webshots.com/user/mickyyyy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Flaviana, botezul l-am facut la o bisericuta din lemn care habar n-am cum se cheama, undeva pe Gh. Petrascu parca (vis-a-vis de scoala 75), pe langa parcul Voinicelul. Am descoperit biserica intamplator, mi-a placut, era destul de aproape de noi asa ca am aranjat sa facem botezul acolo, desi nu cunosteam pe nimeni acolo (nici macar preotul) si nu mai fusesem la vreo slujba inainte. Totul a fost ok, mai putin faptul ca n-avea aer conditionat sau un alt sistem de aerisire, asa ca am fiert in suc propriu vreo 45 de minute, noroc ca eram singuri care botezam la ora aia, ca altfel nu stiu cum am fi suportat caldura.
Cat despre poze, nu ma supar si nici nu ti-o iau in nume de rau, dar sincer nu vad ce rau i-ar putea face Malinei, chiar daca da de ele vre-un dement/pervers care n-are altceva mai bun de facut. E doar o poza a unui bebelus iar bebelusii au poze goi de cand ma stiu.

Mickyyy si Malina Ioana (31.03.2004)

http://community.webshots.com/user/mickyyyy

Mergi la inceput