Despre gradinarit (6)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gen68 spune:

draga irimell, arigato
cred ca ma potrivesc cu impatiensurile, stau prost cu rabdarea.
am cumparat niste pamant la punga si le-am pus. vad ca stau destul de tepene cu toate ca una s-a cam blegit.
apropos, zici ca ai avut si ti-au placut, ce s-a intamplat cu ele?
si, nu stiu daca le zice gurita doamnei, stiu ca le spune sporul casei?!?
numai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns country girl spune:

Dragi gradinarese, mie imi plange inimioara dupa plantele lasate in Romania.
Oare cine sta acum acolo le va ingriji? Va vorbi cu ele? Le va mangaia, uda, lauda pentru florle lor frumoase?
pana la urma am reorganizat complet jardiniere si ghivecele in ideea de a simplifica munca prietenei care a ramas sa locuiasca in apartament.
Si am luat cu mine doar niste seminte, mai ales de condimente, pe care sper sa le plantez in ghivece iarna asta.
In functie de cum ma aranjez in noua locuinta, amenajez si "coltul verde".


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili spune:

Dragele mele, desi nu sunt priceputa deloc in ale graditului , tare mi-ar place sa am o gradina plina de flori .
De curand ne-am cumparat un teren unde vrem ca pe viitor sa facem o casuta .. Pana atunci insa incercam sa cultivam terenul cu tot felul de pomi, flori si legume.Avem meri, peri si gutui, visini si ciresi..Am pus galbenele...care sunt o frumusete acum,liliac , floarea soarelui ornamentala, capsuni, zmeura , ardei si rosii.. toate au crescut foarte frumos.. de curand am luat si muscate curgatoare rosii care sunt o frumusete..Am insa problemute cu trandafirul meu chinezesc care anul trecut era plin de flori dar anul acesta nu a avut nici macar una.. Ce sa-i fac?Acum el sta la noi in living langa geam dar este aparat de razele puternice cu ajutorul jaluzelelor verticale...Tare-s amarata ca nu are flori..
Va pup...
Lili

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irimell spune:

quote:
Originally posted by gen68
apropos, zici ca ai avut si ti-au placut, ce s-a intamplat cu ele?
si, nu stiu daca le zice gurita doamnei, stiu ca le spune sporul casei?!?
numai bine



Gentiana, cind am plecat, a trebuit sa golesc casa cu totul, asa ca plantele le-am impartit pe la prieteni, cunostinte, etc. Dar nu mai stiu care pe unde sint, pentru ca aveam o gramada de ghivece...
Da, li se spune si sporul casei, ai dreptate. Iti urez sa iti infloreasca incontinuu, ca sint tare simpatice. Si ai grija cind 'explodeaza'...hihi

Sanatate si flori frumoase,
Irimell

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toni spune:

Dragi prietene,
poate stiti cum se inmultesc begoniile.Am si eu un puiut, dar nici nu creste , nici nu moare.I-am pus pamant bun, l-am udat, soarele e potrivit, aerisit. Ce fel se manifesta begoniile? Stie cineva? Multumesc mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

quote:
Originally posted by toni

Dragi prietene,
poate stiti cum se inmultesc begoniile.Am si eu un puiut, dar nici nu creste , nici nu moare.I-am pus pamant bun, l-am udat, soarele e potrivit, aerisit. Ce fel se manifesta begoniile? Stie cineva? Multumesc mult.



Toni,
Begoniile in Romania se mai numesc si flori de gheata, care acum spre toamna trag sa se usuce, dar in pamant ramane un bulbisor mic. Dupa ce s-au uscat tulpinile, pune vasul la un loc intunecos si mai racoros(dar nu sa inghete)(intr-o camara de ex.), opreste udatul, si lasa=l asa pana in primavara prin februarie cand poti reincepe udatul si pune vasul mai la caldura si lumina .
In Romania aveam begonii(vreo 3) si le-am pastrat astfel de la an la an.
Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toni spune:

Multumesc mult Petra!
Dar despre "sporul casei" ce stiti? Al meu dupa ce se facuse o tufisoara frumusica, s-a uscat brusc. Stiti cum se inmultesc, si cum se ingrijesc mai bine.Va sarut pe toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Despre"sporul casei", mi-am adus aminte, dupa ce am vazut pozele puse de Irimel cu aceasta floare, ca si eu am avut in Romania, o asemenea plantuta(dar o tineam la servici!! acolo se chema "sporul servicului") si tot asa am patit si eu cu ea. S-a uscat brusc si era destul de frumoasa. Totusi am continuat sa o ud si sa tin vasul la soare, iar dupa un timp au inceput sa iasa lastari tineri.
Aici aceste flori nu se tin in casa in vase, ci doar afara. Dupa cum arata ele, dupa tulpina lor apoasa, tind sa cred ca sunt rude cu begoniile, deci s-ar putea si ele sa aiba o perioda de repaus, pentru ca si begoniile cand le vine vremea se fac urate, se usuca, si orice le-ai face se pare ca nu le mai ajuta.
Trebuie studiata problema. !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joxy spune:

Autor
dulcetica


Trimis la - 23/08/2004 : 18:00:01
----------

Mai demult, am asistat la o conversatie referitoare la cultura mentei si a galbenelelor si ideea era, ca sint culturi deosebit de profitabile.Acum avem un teren de 5 ha si trebuie sa plantam ceva.N-avem nici un fel de experienta in agricultura ,dar am dori sa cultivam menta sau galbenele.Daca are cineva experienta in acest sens ,asteptam cu interes sfaturi.Deoacamdata am gasit cui sa livram,plafar,dar pretul nu e nici pe departe atit de atragator pe cit speram.Presupun ca afacerea este cind exporti?
Multumesc anticipat pentru mesaje!

dulcetica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

quote:
Originally posted by joxy

Autor
dulcetica


Trimis la - 23/08/2004 : 18:00:01
----------

Mai demult, am asistat la o conversatie referitoare la cultura mentei si a galbenelelor si ideea era, ca sint culturi deosebit de profitabile.Acum avem un teren de 5 ha si trebuie sa plantam ceva.N-avem nici un fel de experienta in agricultura ,dar am dori sa cultivam menta sau galbenele.Daca are cineva experienta in acest sens ,asteptam cu interes sfaturi.Deoacamdata am gasit cui sa livram,plafar,dar pretul nu e nici pe departe atit de atragator pe cit speram.Presupun ca afacerea este cind exporti?
Multumesc anticipat pentru mesaje!

dulcetica





Dulcetica,
Pe aici s-a discutat mai mult despre culturile din ghivece si rasadnite, mai apoi despre plantare afara a rasadurilor si s-au numarat melcii care au mancat apoi plantutele noastre!
Despre culturi de astea mari, intinse, nu prea , adica deloc.
Eu una am vazut in Ro. si la o librarie si la Plafar, o colectie de carti referitoare la culturile intinse de anumite plante medicinale si aromate. Acum nu mai retin daca erau si menta si galbenelele. Incearca sa le gasesti sau daca nu pune mai multe intrebari pe la Laboratoarele de Protectie a Plantelor.
Succes!

Mergi la inceput