Bebelusi de Aug - Sept 2003 (28)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Dana-ene, multumesc , ma simt asa de bine ca am ajuns(aproape) la greutatea dinainte de sarcina! Atunci oscilam intre 51-53 kg si ma incap hainele dinainte de a ramane insarcinata. E drept ca arat putin mai sexi in ele, ca sunt mai stramte pe solduri, dar e bine si asa.
Uneori mai dau cate o raita prin carnetelul Dianei de cand era bb, unde am notat greutatea si inaltimea ei si ceea ce facea cand era bb. La 10 luni abia avea 8,100 kg, asa ca stiu si eu ce inseamna sa te chinui cu un bb care nu vrea sa pape. Silvia seamana foarte mult cu tati al ei si de asta e grasunica si papacioasa. Ca si eu eram un fenomen de mofturi si numai carne si os, asta pana am intrat in adolecenta si am inceput sa mananc. Asa ca, rbdare si !
Ma bucur ca Oana nu a mai ieri ,incearca sa-i dai mancaruri care ii plac.

si scumpului David pentru implinirea a 10 luni! Sa creasca mare si sanatos .

Mihaela, Diana si Silvia
http://community.webshots.com/user/mihaela_s20
www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craluca spune:

hai ca am citit si eu cate putin din ce ati mai scris; nu am avut net acasa si a fost tare rau sa nu pot intra sa vorbesc cu voi; in plus, la ora asta am o migrena nasoala si ma trec niste transpiratii ... nu stiu de la ce Dumnezeu o fi asta!

La Multi Ani pentru toti bebeii care s-au sarbatorit zilele astea si de abia astept sa inceapa petrecerile de un anisor! chiar ma gandeam ca ne-am putea vedea in fiecare week-end ca sa sarbatorim pe cei din saptamana ce se-ncheie!

ce sa va zic, suport cu greu caldura asta, desi la mine in casa e racoare dar cand trebuie sa ies afara, moooor!!!

Ioana este o scumpica! Sta singura in picioruse deci anticipez vreo 2 saptamani pana pleaca singurica la plimbare! Si spune asa: mama, tata, gougou (Alexandru), apa, haide, hapciu, miau, ham-ham, nu voie, buba, buf (perna); isi cunoaste aproape toate jucariile, stie unde este gurita, nasucul si ochisorul! danseaza la absolut orice melodie aude, ii place sa ne linga si sa ne bage degetele pana in gat.

Cu mancarea in schimb avem si noi probleme dar eu le pune pe seama caldurii, caci dimineata si seara mananca foarte bine. Iata cam ce mai halim:
07.00 - 230 lapte simplu si nani instantaneu pana pe la 9.30-10.00
11.00 - fructe / iaurt / rosii cu branza sau cascaval / lapte cu biscuiti / paine cu unt si gem / branza de vaci amestecata cu ceva; cam 150 g este portia, urmata mereu de 100 ml suc de ceva (fructe); de pe la 12.00 la 14.00 nani
15.00 - masa de pranz unde variaza: supa de pui, ciorba de pui, ciorba de legume, ciorba de rosii, piure de legume, spanac, piure de cartofi cu carnita, spanac cu ou, paste cu sos de rosii si carne, ciulama de pui, ficatei; dar portia este destul de mica si nu mai vrea mancarea pasata, ci o mananca cu furculita; desert: iaurt cu fructe si obligatoriu 200 ml lapte ca altfel avem scandal; pe la 5 urmeaza nani pana pe la 6, apoi papam un iaurt simplu, mergem in parc si ne destrabalam;
21.00 - iaurt / orez cu lapte / branza de vaci cu ceva / mamaliga cu smantana / mere coapte, piure de banane / cereale cu lapte
urmeaza baita si la 10 nani instantaneu, dar nu inainte de 200 lapte la biberon
Sunt insa zile cand la masa de pranz abia mananca juma de portie; la fiecare masa trebuie sa roada un biscuite sau o coaja de paine sau o grisina. mai bea mult ceai sau apa. Cu greutatea nu prea stiu cum stam ca nu am mai fost la doctor dar nu cred ca atarne prea mult, ca tot usurica este.

fetele, mai intru mai tarziu ca ma duc sa imbaiez copilul!

Mama Raluca, baiat Alex si bebita mica Ioana
http://community.webshots.com/user/craluca100

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NicoletaF spune:

La Multi Ani pentru David. Sa fie sanatos si voios.

Somn> Andrei doarme ziua de la 12.30-13.30 uneori, altadata doarme 1/2 h, sau 40 min. Apoi mai doarme pe la 15.30-16.00 - 0 0ra, uneori 2, depinde cat de obosit este. daca il scot afara si adoarme, doarme cam o ora si jumatate.
Noaptea se mai culca la 23.00 si se trezeste la 10.00 sau 11.00. Dar in acest interval se mai trezeste(sta cu ochii inchisi si dupa 5 min este adormit) la 03.30 si bea apa, la 600 si bea san, la 08.00 mai mananca ceva lapte si doarme pana la 10, 10.30 sau uneori 11.00. Eu sunt disperata cu mesele pt. ca la 11.oo luam prima masa , apoi pranzul il ia pe la 15.00 sau chiar 16.oo. intre mese mai mananca biscuiti, fructe, pe la 18.oo un iaurt sau o banana. la 21. lapte cu cereale sau lapte simplu. Seara ii mai dau uneori si cand are el chef ceva din felul II, budinci, mamaliguta cu smantana si branza.
Am impresia ca in curand nu o sa mai vrea si lapte de la san.
dimineata mananca unt cu paine prajuta si cremwursti fiert din piept de pui pasat si amestecat cu branza dulce sau cu branza topita.
Uneori, dar f rar o bucatica mica de cascaval. Dupa astea mai bea si 130 ml lapre Dorna. Eu nu stiu daca e suficient, dar vad ca lui ii tine de foame.

Roxanica-mamica bb al tau mananca numai la san si este asa durduliu si frumos? Ce altceva mai papa?

Andrei mananca cam la fel ca Silvia, mi putin mazare si mancare de fasole verde. Ii fac si budinci , dar nu prea mananca. Am sa incerc cu sufleuri. Retetele le iau din cartea cu 400 de retete su inventenz. Am un biblioraft plin cu retete adunate de mai mult timp.

Eu nu prea mai am timp liber deloc. Andrei alearga prin toata casa, trage tot ce gaseste dupa el, isi insira hainele pe jos si apoi le calca in picioare ( asta pt ca mama lui sta noaptea tarziu si i le calca)- stiti voi cum este.

Roxana77Ne-am gasit si noi in sfarsit carut sport. La acelasi pret. Oricum am notat si nr de tf de la tine ca poate il dau la prieteni. Merci.


Dana enece face Oana?

Cristinamh - poze o sa-ti trimita Catalin miercuri.
Maine dimineata plecam la parintii mei si luam o pauza.

Va doresc tuturor numai bine si multa sanatate la mamici si bebei.

Nicoleta si Andrei Catalin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliana76 spune:

Buna.
Am citit si eu printre randuri ceea ce ati mai scris in ultima luna de cand n-am mai dat pe aici. Am cam fost plecata de acasa, am fost la mare, apoi am dat examenul de permis, l-am luat, apoi am fost la munte iar vineri acum plecam iar pentru 3 saptamani la mare. A fost foarte bine, Andreea a fost cuminte, a dormit mai mult decat acasa si a mancat mai bine. S-a bronzat un pic pe obrajori, pe manute si pe picioruse. Nu am tinut-o la soare, doar ce a prins din plimbari, si astea mai seara si mai pe la umbra ca nu sta cu nimic pe cap: palarie sau bandana si le da imediat jos. Ca sa nu mai zic de sandalute, se descalta rapid, mai ales ca sunt un pic mari, ea avand talpa foarte mica.
Ceea ce ma bucura cel mai mult este ca a inceput sa manance: galbenus de ou, carnita, dintre legume ii place doar cartoful, fructe, suc de fructe bea foarte bine. S-a vazut la cantar pentru ca in ultima luna a luat 600g fata de cele 200-300g pe care le luase pana la 8 luni. La noua luni avea 7.500Kg. Cam putin dar speram sa recuperam.
Despre activitatea fizica pot sa va zic ca Andreea merge prin casa "in 4 labe", am pus-o si in premergator de la 8 luni jumate, agitatie mare pe ea. Nu se ridica in picioare singura deci nici vorba de mers. Dar ma consolez cu anumite informatii citite cum ca, nu e bine sa mearga mai devreme de un an in picioare ca poate sa i se deformeze bazinul. La baieti n-ar fi probleme doar la fetite.
Cu privire la persoanele straine, se manifesta astfel: primele 10 minute le studiaza foarte atent, urmatoarele 5 minute rade, gangureste, bate din palme apoi intoarce capul, ma vede si incepe sa planga si sa intinda bratele spre mine. Inainte n-avea nici o treaba, puteam sa plec, nu o interesa dar de o luna e foarte mamoasa, nu mai sta cu nimeni mai mult de un sfert de ora. Nici cu soacra-mea nu mai pot sa o las ca plange dupa mine.

Nu stiu cat o sa mai intru pana la 1 august cand ma voi intoarce acasa asa ca ii zic de acum Emmei LA MULTI ANI, sa fie sanatoasa, sa creasca mare si frumoasa, sa isi iubeasca parintii, sa le aduca numai bucurii, iar Iulianei si sotului ei le urez sa fie fericiti cu asa mandrete de fata langa ei, sa se bucure de ea si Petrecere Frumoasa.

Iuliana &Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_ene spune:

pentru sarbatoritii de azi: ANA MARIA si MATEI ALEXANDRU!
Sa creasca mari, sanatosi si fericiti !
--------------

Ieri Oana a mancat mai bine si, cea mai mare bucurie este ca nu a vomat.
Am fost aseara amandoi la ea si s-a bucurat asa de mult sa ma vada, n-a stat decat la mine in brate si mi-a dat o gramada de pupici. M-a si mangaiat "măi-măi".
Face "pa-pa" la toata lumea care trece pe langa ea, stie de taica-meu, il stie dupa numele cu care-l striga mama. O intreb "Unde-i Dani?" si imediat il cauta pe tataia. Stie de motan, stie de papusa preferata, iar de vorbit - ii merge guritza intr-una.
---------------

Raluca, pai Ioana mananca f. bine dupa parerea mea. De ce spui ca nu papa bine ?
Si uite ce isteata e ! Dulceata de ea !

Iuliana76, felicitari pentru obtinerea permisului . Bravo !
Mai, dar ce plimbareti sunteti.
Si eu sunt la birouuuu .

Unde mai puneti ca am aflat acum cateva minute ca pierd la salariu aproape 2 milioane . Parca mi-au dat cu ceva in cap cand mi-au spus.
Of ! Nasoala treaba !

Nicoleta, dar Andrei arata f. bine. Sa stii ca o sa incerc si eu cu cremvursti pentru Oana. Poate ca-i va place. E o idee buna !

Mihaela, deci si Diana a fost mofturoasa. Eii !
Pe mine ma uimesti cat de multe ii prepari Silviei. Te admir sincer. Si bravo si ei pentru ca-i asa de papacioasa .

Daniela si puiul Oana Maria
http://community.webshots.com/user/oana_maria100
http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena-Teodora spune:

Buna, fetelor! Am sosit si eu la birou, cam tarziu, ce-i drept, dar sefu' ma iarta, ca doar am bebe mic, si am zis sa va trimit cate un semn de viata. la multi ani bebeilor care se sarbatoresc, sa creasca mari, sa fie frumosi de pica si isteti foc, iar parintii lor sa aiba buzunarele pline ca sa le cumpere de toate! Am tot citit ca le dati bebilor vostri rosii cu branzica... Imi spuneti si mie de care? De-aia facuta cu calciu sau branzica cumparata de la magazin? Telemea? iar rosiile nu ar trebui mai intai fierte si apoi date pe razatoare. Ma gandeam sa-i dau si eu micutei mele, dar nu stiu cum... Poate ma ajutati voi. Mersi mult! Si crenvursti, la varsta asta? Au e-uri, e bine? Ati intrebat pediatrul? Mie nu mi-a zis asa ceva, mi-a zis ca pana la un an sa-i dau legume, carnita, ficatel, ou, peste, mamaliguta cu branzica, fructye, iaurt si cam atat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_ene spune:

Mare bucurie !!

Ii place Oanei laptele La Dorna.
A baut si la biberon si facut cu cereale (gros, la lingurita).
Asa ca sunt fericita !

Daniela si puiul Oana Maria
http://community.webshots.com/user/oana_maria100
http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mih spune:

Multzumim frumos fetelor pentru urari!
Suntem baieti mari, avem 10 luni! Nici nu realizez cand a trecut timpul! Chiar ii spuneam ieri lui Bogux ca tare as vrea sa dau timpul inapoi si sa o iau iar de la inceput, cu bebe care vroia in bratze, si care depindea numai de mine, imi lipsesc momentele cand il alaptam... Asta e! C'est la vie! Toujours parchive! (Asa zice sotul meu!)
Acum avem copii mari!

Ii uram si noi La multi ani frumoasei Maria! Sa creasca mare si sa fie sanatoasa! de la Matei!

Mih si bb Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Bogux si Mih, sa va traiasca Matei, sa va aduca numai bucurii!
Roxana77, sa-ti traiasca Maria si sa creasca mare!
Silvia ii pe obrajori.

Noi maine dimineata la prima ora plecam la Budapesta sa o "recuperam" pe mama care vine de la sora mea. Vrem sa si vizitam orasul, asa ca vom ajunge seara acasa. Fetele le las cu soacra mea si am ceva emotii ca pana acum nu a stat cu Silvia mai mult de cateva ore. E si Diana acasa, asa ca ii va fi mai usor, ea stie multe "chichite" pe care le are Silvia.



Mihaela, Diana si Silvia
http://community.webshots.com/user/mihaela_s20
www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_ene spune:

Drum bun, Mihaela !
Sa va distrati si sa veniti sanatosi acasa !
Succes Dianei, care va fi maine o mini-mamica pentru Silvia!
---------

Noi am trecut la zugravit.
Ei ? Ce ziceti de mine. Maine-poimaine pot sa ma reprofilez, sa trec pe zidarit-zugravit .
Ha !
----------------

Astazi nu ma voi duce s-o vad pe Oana. Se pare ca ieri a plans o ora dupa ce-am plecat. Mandra mamii !

Daniela si puiul Oana Maria
http://community.webshots.com/user/oana_maria100
http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

Mergi la inceput