Vacantele lor

Vacantele lor | Autor: lorelei_19

Link direct la acest mesaj

O tema care ma preocupa: ce faceti in vacanta? Le petreceti cu ai vostri copii (adolescenti)? sau cum se nimereste? La mine e tare greu: lucrez de dimineata pana la 6 seara si am doar putzina vacanta, pe care am impartit-o intre vacantele fiica-mii. Insa ea are- clar, mai multe zile decat mine. Dar nu m-as simti bine s-o stiu singura singura acasa toata ziulica, in timp ce eu lucrez. Asha ca... a plecat la bunici in ro. Mi s-a rupt inima ca nu pot sa fac altfel, dar... Voi unde petreceti vacantele? Noi am fost acum un an impreuna si Malina s-a plictisit cu noi. Nu erau deloc copii acolo si n-a fost prea distractiv pentru ea. AStept cu interes povestirile si sugestiile voastre pentru o vacanta cu un(o) adolescent(a).

Salvati un inger:
www.casa-romanilor.ch/teodora.htm

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maria m m spune:

Draga mea,

Miruna mi-a sugerat sa vorbesc cu vecinul nostru,care are un ABC langa noi,ca Miru sa mearga sa-l ajute cu diferite lucruri.
S-a dus si i-a placut f. mult.Mai mult il tine de povesti pe vecinul nostru dar macar nu-si pierde timpul pe acasa.
In rest,eu ma pot ocupa de ea,caci mai stau putin acasa,pana in sepetembrie cand cea mica va avea 1 an si ceva(acum are 11 luni).Ne plimbam in parc,pe centru,mergem la sopphing...etc.

maria, de Paula si Miruna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simi spune:

Dragele mele, baiatul meu are 13 ani si intr-adevar, vacanta e o problema- mai precis organizarea ei. Pe mine ce ma ingrijoreaza e ca sta prea mult timp in fata "ecranelor", (TV, console de joc, computer). In principiu noi avem 2 saptamini de vacanta si atunci plecam de-acasa cu totii, dar in rest, nu face mare lucru. Are si citiva prieteni aici pe strada, dar tot ce fac impreuna e sa se joace tot la play-station (sau mai stiu eu ce)ori la noi in casa ori la ei.
Sint zile cind vin de la servici si-l gasesc cu ochii rosii ca de iepuras,de-mi vine sa. Il mai trimit pe-afara, dar ma intreaba la cit se poate intoarce, de parca l-as pedepsi... Noi cind eram copii bateam maidanele si veneam noaptea in casa murdare si cu ochii scosi de-atita alergatura! S-au schimbat vremile, e drept!
Deci cam asta facem in vacanta.
Imi place logo de la Play-Station2 "Live in your world, play in ours" Pentru fiul meu am putea s-o adaptam: " Live and play in our world" Trist, dar adevarat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

eu nu am copii, dar, daca as avea, as interzice jocurile video si pe calculator ... isi strica si vederea si neglijaza si scoala din cauza lor.



Toulouse, la ville rose

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria m m spune:

Chatonel,eu una i-am impus Mirunei punctul meu de vedere referitor la "ecrane" dar are si ea dreptate spunand ca ,calculatorul sau unele reportaje pot fii realmente folositoare.La noi sotul a fost clar si a spus ca ea ae acces la net atata timp cat citeste.Ea ,deci,citeste 50 de pagini zilnic,are tv&comp la ea in camera,ne plimbam impreuna la shopping,stam la soare,facem papa,avem si enorm de multi musafiri,ajuta la abc(ca si companie).Deci cam cu asta isi ocupa timpul fica-mea!

maria, de Paula si Miruna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lu.more spune:

Ca veni vorba de calculatoare si internet.

Cum sa-i interzic eu fiica-mi toate astea, cand o vad ca stie sa faca o gramada de lucruri care nu-i pot fi decat utile?
Exemplu (sa ma dau mare): merge pe internet si cauta poze cu actritele preferate. Si le salveaza intr-un fisier pe care si l-a creat singura, apoi le transfera de pe calculatorul nostru pe al ei, unde face compilatii pe care le pune in fond de ecran.
Scrie si pune in pagina (in word) tot ce vrea, culori, desene, poze, le imprima si le da cadou prietenelor de la scoala.
Iar la scoala... ei, bine, la scoala invatatoarea a pus-o sa instruiasca un grup de 10 copii, in timpul orelor de informatica.
Pentru ora de istorie a cautat informatii pe internet, le-a imprimat si le-a dus sa le prezinte in fata clasei, deci nu pot sa-i interzic sa faca asta...
Si, ca sa ma topeasca de tot, de ziua mamei mi-a scris in toate culorile, pe o pagina, de vreo 20 de ori si cu toate caracterele posibile: "Maman, tu es la plus belle du monde!" ... E o fraza dintr-un cantec, nu e de la ea citire, totusi...
Deci, din punctul meu de vedere, e un lucru bun: calculatorul nu inseamna numai jocuri... sau asta intelege Anca prin joc...



« C’est une grande folie que de vouloir ętre sage tout seul. »
La Rochefoucauld

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Lu, fetita ta m-a dat gata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simi spune:

Draga Chatonel,teoria o cunosc si eu, nu crezi? Am doi copii, stiu ce fac cu ei!
Sorin e un baiat cuminte, invata foarte bine (ca ziceai ceva si de scoala), chiar foarte bine (a terminat cu 98% anul si e la o scoala internationala cu cerinte enorme), deci n-am ce sa-i reprosez. Eu vorbeam de VACANTA!, Asta face in vacanta, in timpul scolii "ecranele" se reduc la internet numai pentru proiecte, recherche si alte alea pentru la scoala. Nu vede televizorul de luni pina vineri.
Nu poti sa interzici cu desavirsire ceva unui copil,ca sintem o familie, el e prietenul nostru, nu sintem stapinii lui. Si mai ales, nu avem motive sa ne plingem de el!
Numai bine!
Simi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cleomax spune:

simi, hai sa-ti dau cateva sugestii pentru vacanta:

la varsta baiatului tau, 13 ani, al meu era asa de ocupat de activitati ca aproape ma simteam vinovata ca mergeam o luna in europa. asadar, in afara de luna aia impartita intre romania si alta tara din europa, era preocupat sa faca urmatoarele:

-tabara sportiva de o saptamana( antrenamente pt lacrosse sau crew)
-repetitii cu trupa lui(el canta la chitara, trupa isi schimba componenta mereu, dar nu conta)
-in fiecare zi aveau doua-trei ore de explorare a cartierului(pe bicicleta, in grup de 5-6 baieti)
-tot pe la 12-13 ani a avut o perioada in care facea "extreme in-line skating", si ca sa nu ma tina tot timpul pe drum sa-l duc la parc special, i-a construit taica-su un half-pipe in curte, asa ca avea si gasca lui unde sa mearga.
-fara exceptie, dupa o partida de half-pipe erau obositi, asudati si dornici sa vada si fete, asa ca serile si le petreceau la piscina.
-la comp il vedeam cand avea nevoie sa-si scoata muzica sau sa faca el muzica cu nush ce programe.
-la play-station ii vedeam doar cand aveau petreceri si inca nu stiau cum sa abordeze fetele, asa ca puneau muzica tare, ei se inghesuiau in fata la ps iar fetele faceau bisericutele lor in alt colt al camerei.
-tot in vacanta il inscriam la inot, asta era cam de trei ori pe saptamana.
-excursii de weekend in camping, fiecare din parinti faceam cu randul ca chaperones.
- o saptamana la plaja,de obicei florida, unde avea voie sa-si invite un amic ca sa nu se plictiseasca. altii il invitau pe el, deci mai mergea odata cu familia gazda, fara noi.

sunt sigura ca am uitat o multime, daca imi amintesc altele revin.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria m m spune:

Si eu cred ca este un lucru foarte folositor calculatorul asta,Miruna are cateva jocuri pe el dar care nu o intereseaza.E util si in ziua de azi trebuie sa stii sa te descurci cu calculatorul ca n ai de ales.Si TV-ul la fel,sunt multe lucruri folositoare pe care le aflii la TV.Dar bineinteles ca amandoua nu trebuie facute ca un lucru obligatoriu,nu trebuie zilnic sa te uiti la tv sau sa mergi pe net.Miruna petrece zile intregi fara cele doua pt ca ei ii place sa citeasca si ii place in natura+ca uneori se satura si ea de tv&calculator.
Ele sunt in mare parte eduvative(cum zicea si lu,programele astea care le ofera copiilor posibilitatea sa invete mai multe,apropo lu,felicitari pt fiica ta)dar nu trebuie utilizate in exces pt ca orice exces nu e bun.Trebuie sa aiba copilul o limita astfel incat sa se evite ocuparea timpului numai in fata ecranelor,si sa se evite durerile de cap&ochi.
Deci,si eu cred ca sunt folositoare daca nu faci exces de ele.
maria, de Paula si Miruna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simi spune:

Cleomax si Maria de la mine!
Acum plecam in vacanta 2 saptamini, apoi in august incepe si el camp-ul de vacanta pentru alte 3 saptamini.
Va pup si vacanta frumoasa tuturor mamicilor si copiilor!

Mergi la inceput