Bebelusi de ian-feb 2004 (22)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Helen spune:

Multumesc ptr. aprecierile facute la adresa pozelor cu Cosmin. Nu am zis niciodata ca e infometat sau ca e chiar firav dar numai eu stiu ce am tras cu el si se pare ca voi continua. L-am cantarit luni si avea 8.300 kg (300g in doua sapt)dar e destul de lung (71 cm) si de aia nu e prea grasut, exceptand falcutzele care sunt tare umflatele! Paote curand o sa punem niste poze mai relevante si imbracat mai frumos..in cele cu Darius abia mancase si era si murdar pe bady...dar poet facem si noi unele s avedeti ce la gura lui cand papa...

Cred ca iar incepe sa fac fitze cu papa... mai nou papa maxim 3 sferturi de portie si cred ca nu-i prieste si nici nu-iplace oul..am incercat in tot felul d ecombinatii..azi i l-am dat cu f putin lapte si fulgi d eorez si mi-a tot regurgitat pana la masa urmatoare cand abia a mancat jum d eportie..sper s anu fi facut vre-o indigestie ca afost atre marait...oul ala ii sta in stomac e calr...nu o sa-i mai dau curand... Sper sa fie asta si sa isi revina cu papatul.

Super pozele cu Erica si Phillip...sunt tare draguti si grasunei!

Roxana, si eu cred ca lipsa pofeti de mancare daca se prelungeste nu poate fi nici de la caldura , nici de la dinti sau mai stiu si eu ca dr-ii astia parca astepata sa vada copilul la pamant ca sa il ia in serios. Ma bucur ca faceti analize si sa speram ca apoi se va rezolva...poate vre-o anemie sau vre-o infectie... nu stiu, dar e mai bine sa afli cauza si sa faci tratament decat sa o ti tot asa.. Si mie imi e teama sa nu aibe Cosmin o infectie care tot recidiveaza ca nu cred ca o otita medie paote fi asa pacatoasa...mai ales ca nici nu e f sigur ca avea otita..un dr zice ca are altul ca nu....in fine in ambele dati dupa 3 zile de antibiotic si-a revenit copilul super bine dar ce ma fac daca iar o ia de la capat...Mai ales ca tot asa, nu pare bolnav, arata bine..el nu sta f rau nici cu greutatea si lungimea... Asa ca atitudinea dr-lor lasa de dorit; se uitau la mine ca la nebuni si imi sugerau ca eu ar trebui sa ma caut... in fine, sunt tare suparata pe pediatri... mi-e groaza sa am din nou nevoie de ei! Dupa ei trebuia sa astept sa slabesca vre-un kg ca sa fie sub greutate si poate atunci... efectiv nu credeau ca nu vrea sa manance nimic si ca arata totusi asa ca il tot fortam eu sau eram tot dupa el cu mancarea si cateva lingurite tot inghitea... mie imi era f clar ca are ceva dar lor nu!



Helen si Dan Cosmin - 21.01.2004
http://community.webshots.com/user/phelens

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saphir spune:

Buna seara, fetelor.
Roxana e bine sa ii faci puiutei toate analizele, dar uneori faptul ca nu ia in greutate nu e relevant. Amos avea la controlul de aproximativ 4 luni, 6.800kg. Asta inseamna ca a luat numai 300g intr-o luna, ceea ce e putin, comparativ cu lunile anterioare. E foarte adevarat ca nici nu a mancat cum trebuie in luna respectiva, dar intamplarea a facut ca apoi sa ajung cu el la urgenta din cauza febrei de dupa vaccin si acolo i-au facut analiza la sange si copilul e perfect sanatos. Asa ca, incearca sa nu te stresezi prea tare, fiecare copilas are ritmul lui de crestere, nu incerca sa faci comparatii, ca ai sa o iei razna, ceea ce nu iti doresc
Helen, ...dar oare toti medicii din Romania or fi nebuni si slab pregatiti, daca iti spun ca Cosmin e sanatos???Plus ca eu cred (parerea mea si poti sa dai cu rosii) ca prea ai obsesia kg. Il cantaresti mereu si asta nu iti face tie bine. Si eu sunt mama paranoica...dar uneori o las mai moale. Copilul mananca cat vrea, ce ii place, cat ii trebuie. Si noi, astia mari avem toane si zile bine sau rele, ei nu au voie???
Eu am avut o zi infernala.... Amos a plans de la 13 la 15 , fara motiv, de imi venea sa plec si sa nu ma mai intorc si sa nu mai stiu nimic. A avut temperatura, nu a mancat, dar nici nu l-am stresat. Sunt convinsa ca atunci cand o sa ii trebuiasca, o sa manance. Maine la 17 am programare la medic....iar. Cred ca s-au saturat astia de mine. Pana la urma a dormit nitel la pranz si s-a linistit dar eu efectiv ma simt fara putere atat fizic cat mai ales psihic. Cred ca am sa incep sa iau ceva antisres, pana nu o iau pe ulei definitivVoi cum va descurcati si cu BB si cu curatenia, mancare, vase si toate alea de sunt de facut acasa? Timp pentru voi mai aveti? Daca da, vindeti-mi si mie pontul, va rog.
Scuze daca v-am suparat fetelor, cu mesajul meu, nu asta este intentia mea.
O seara buna

Saphir si Amos Daniel (26.02.04)
http://community.webshots.com/user/ClimAmos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Helen spune:

Saphir, am impresia ca m-am facut un pic gresit inteleasa. Niciodata nu am spus despre Cosmin ca arata rau iar legat de kg recunosc ca poate am o usoara obsesie. In primul rand, s-a nascut destul de mare (4 kg) si putea sa evoueze mai bine si in al doailea rand cred ca ma obsedeaza persoana mea din copilarie si pana pe la 25 de ani cand am fost fff slaba si nu vreau sa-l vad pe Cosmin alergand pe afara cu niste picioare ca betele iar copiii sa rada de el... Sunt constienta ca la faza asta exagerez si cred ca asta este motivul. Dar pe de alta parte eu am fost f garsuta pana la 2 ani si tot degeba ca apoi nu am mancat ca lumea pana nu mi-am dat eu seama ca arat rau dar si asa nu am reusit sa ma ingras prea mult decat tarziu... Mama mea ajunsese la disperare cu mine si e adevarat ca m-a dus la multi mediaci si tot degeaba ca bolnava nu am fost dar nici ,,greva generala'' nu afecam... cate ceva acolo tot mancam!

Nu ma deranjeaza f tare daca mananca mai prost, dar indiferent de kg daca trece o sapt, doua, trei.. si abia ii bagi mai mult cu forta in gurita cateva lingurite de mancare ... nevrand sa o ia nici macar pe prima, sacuza-ma dar ceva nu e in regula... La 3 luni nu a mancat 3 sapt si acum la ~5 luni cam 10 zile... mereu s-a rezolvat numai cu antibiotic.... dar s-a rezolvat asa brusc....! Categoric nu au fost toane. Bun, sunt eu neincrezatoare si poate otita asta usoara o fi fost cauza dar era imposibil sa-mi dau seama ca o are si nici pediatru nu si-a dat seama decat atunci cand s-a gandit ca dupa 3 sapt ar fi cazul sa il ia un pic si in serios! Nu am nimic cu alti medici (ex: de ginecologi am fost si sunt f multumita) dar pediatri si med. de familie cam lasa de dorit... Dar or fi si exeptii!

Eu imi mentin parerea ca Roxana face bine ca ii va face analizele micutei. Si eu le-am facut atunci la 3 luni dar lua deja antibiotic si fier si nu cred ca au fost relevante!

Sper ca nu te supara faptul ca am dat din nou explicatiile astea dar asa ma deranjeaza ca multe persoane nu ma inteleg (nu ma refer numai la forum )si asta datorita falcutzelor lui Cosmin... sau poate ca m-am plans eu prea mult....

Helen si Dan Cosmin - 21.01.2004
http://community.webshots.com/user/phelens

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Helen spune:

Saphir, am revenit sa iti laud din nou bebelul. Acum am vazut pozele de la mare...sunt super! Uite cam atat de garsut il vroiam si eu pe Cosmin dar daca mai repet o data si eu realizez ca par exagerata si nu e cazul, eu nu vreau decat sa pape cat de cat si in rest e ok!

Pipici tie si lui Amos!

Helen si Dan Cosmin - 21.01.2004
http://community.webshots.com/user/phelens

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saphir spune:

Mai, Helen, mama...Amos are numai 7 kg. Unde-l vezi tu grasut? Sunt convinsa ca Cosmin e mai lungut, Amos are numai 64 cm.
Helen, sunt total de acord cu analizele, iar legat de medici, am mai scris...eu am consultat 3 si tot nu am fost multumita pana nu i-au facut la urgenta un control si analize de sange cum imi imaginam eu ca trebuie sa fie, adica l-au luat la "puricat" bine. Ceea ce m-a satisfacut
Apropo de copilarie, eu am fost slaba de cand ma stiu, iar cand eram copil, mama ma indopa ca pe pui. Detestam mancarea, la vremea aceea. Ideea este ca din cauza prea multor vitamine pe care le-a pompat mama in mine, am o pata pe un dinte. Undeva aici pe forum, am citit, ca nu e musai ca un copilas sa fie sanatos si daca e grasun, ci dimpotriva...cei care sunt grasi cand sunt mici, au sanse mari ca la maturitate sa devina obezi. Plus ca imagineaza-ti, daca tu nu esti o ,copilul cu cine vrei sa semene??
Helen, mama, nu mi-o lua in nume de rau, sincer...fa-i toate analizele posibile si imposibile de pe lumea asta, asigura-te ca totul e ok cu el, ca e sanatos...si atat. Despre cum si cat mananca, lasa-l pe el sa decida.
Te pup, sanatate maxima si inca odata , nu vreau sa te supar. Te inteleg perfect

Saphir si Amos Daniel (26.02.04)
http://community.webshots.com/user/ClimAmos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emilly spune:

quote:
Originally posted by Roxana_G

Revin despre diversificare. Dupa cum vedeti monopolizez discutiile. Adica monologhez! Hi,hi!

0ra 6 - 160 lapte cu 2 lingurite cereale
Ora 10 - 120 grame fructe (mar, banana, caisa, visine fierte in apa cu zahar)
Ora 14 - 100 legume din supa (dovleac, morcov, albituri, cartof - se fierbe si ceapa dar nu o pasez)+ 30 gr carne (manzat cica) fiarta separat+ 50 ml suc combinatie de fructe (portocala, mandarina, mar, visina, etc)
Ora 18 - 150 lapte cu o lingurita cereale
Ora 22 - 180-200 ml lapte cu 4-5 lingurite cereale.

Dna doctor insista sa respect orele de masa, desi Alexandra are alte preferinte. Tot 5 mese, insa altfel organizate. Eu voi face cum papa Alex, ca si asa de abia mananca.

Atata munca si mizerie, si mai ales risipa, se face pentru a prepara fructele si pranzul incat mai bine ii iau borcanele. Cine mai da borcanele la bebelusi? Ce fel de borcanele recomandati?


Rox si BB Alexandra Maria (10.02.2004)



Cind vad cit maninca puiul tau ma apuca disperarea ca giza mea manica san la 3 ore cite 100-125 ml iar dimineata si seara cite 2 lingurite de cereale cu 20 ml laptic tot de la mami.Ilinca e bine mersi, sanatoasa si grasanica si ma gindesc de la 6 luni sa incep sa-i dau piure de morcov si suc de morcov.
O sa tin cont si de lista ta.
Multumesc pentru idei si numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

buna ziua

noi tocmai am luat micul dejun.
o piersica cu brinza - cam 150 gr. - a halit-o imediat.
ce mi-a venit? hai sa-i mai fac una. a halit-o si pe asta. in total cam 250 gr. i-am dat si o portie mica de tzitzi dupa care a dormit bustean. cred si eu, dupa ce s-a imbuibat asa
da' acusica incep sa trintesc niste oale ca eu una am chef de plimbareala

azi la prinz avem ou. am ajuns la un galbenus intreg. vad ca ii place.

am uitat sa va spun noaptea trecuta l-au piscat tintarii. noi nu avem de obicei, dar alaltaseara nu stiu ce s-a intimplat, o fi fost vintul sau ploaia. cert e ca arata acum ca pictat pe un obraz.

si sa va mai spun ceva. ieri la plimbare cel mai mult i-au placut tramvaiele si tziganii - mai ce gusturi mai are si copilul asta. dar, deh, erau cei mai zgomotosi si mai colorati statea in funduletz in carutz si se uita bucuros nevoie mare la o gasca de tzigani. doar tramvaiele il faceau sa uite pentru citeva secunde de ei

mergem sa pregatim de supa

Anca si bebitza Matei (data nasterii - 1 ianuarie 2004)

http://community.webshots.com/user/ancutza124

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Emilly, atat ar trebui sa manance, nu mananca atat din pacate. Insa nu e foarte departe. Laptic papa de regula mai putin.

Saphir, la noi problema greutatii a existat dintotdeauna. Niciodata Alexandra nu a luat in greutate cat trebuia. Are 6.600 la 5 luni, copil nascut cu 3.650. Exact ca si in cazul lui Helen, ma asteptam sa ia mai mult. M-a deranjat pediatra pentru eu ii tot semnalez niste nereguli si pana acum nu a reactionat.

Helen, si pe mine ma lua pediatra de nebuna pana ieri cand s-a convins si ea ca trebuie facut ceva. Am inteles totusi ca otita nu poate avea fara febra, nu mai tin minte daca a facut Cosmin si febra. Oricum am recitit povestea voastra, si parca ne descrii pe noi. O saptamana mananca, 2 nu, apoi cateva zile iar nu mananca, apoi iar mananca bine.

Oricum saracuta are ceva, o durere. Nu cred ca dinti. E ceva acut, brusc. Ea doarme noaptea de la 2 saptamani, acum se trezeste cu niste urlete de speriat. Deja ma ingrjorez si mai rau, iar analizele dureaza 5-10 zile. Apropos, azi am dus proba ptr coproparazitologic si giardia si i-am luat sange. E infiorator, iar eu a trebuit sa o tin mititica. A fost chiar cumintica. Pipi nu am reusit sa duc pentru ca nu a facut deloc, toata noaptea. Tare ciudat!

Rox si BB Alexandra Maria (10.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Roxana, sa dea Domnul sa fie totul bine cu Alexandra, multa sanatate, ne gandim la voi!! Mititica de ea, offf de ce-o trebui sa sufere copilasii astia ??? Nu a facut pipi toata noaptea? Presupun ca a facut pana la urma, sa nu fie vreo problema aici. Nu poti sa-i iei din pampers analiza? Am vazut odata un subiect cu intrebarea asta aici pe forum, dar nu stiu ce s-a raspuns!! Va pupam si numai bine va dorim, sanatate maxima!!
Anca, de care branzica ii dai, o faci tu? Cu calciu sau cu ce? Si de care lapte? Eu ma gandeam sa-i fac din lapte praf ca e mai sigur ca nu e din cine stie ce lapte, tot aud de animale bolnave de mi se face groaza.
Si pe Albert l-a piscat un tantar, cat am avut eu grija sa nu se intample, avem plase la toate geamurile si tot mai intra cate unul,pe usa si eu asa ma stresez cu ei, in fiecare seara cercetez camera .
Albert se trezeste de 2 zile dupa 12,30 a dat somnul in el,dar e tare satisfacut supa asta, ca acum e tot in dormitor , vorbeste singur, e cuminte.
O sa ma duc sa-i pregatesc masa.


Monica si bebe Albert
( 19.ian.2004)
http://community.webshots.com/user/monica1816

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Il ascult pe Nastase , lamureste lucrurile!
In alta ordine de idei,i-am luat si eu borcanele lui Albert , mi se pare mult mai simplu, desi nu stiu cat e de sanatos. Chiar or fi asa cum scrie, adica bio, fara coloranti, conservanti si late alea?? Se mai pastreaza vitaminele ?? Nu vreau sa devina obicei de a-i da mereu borcanele, dar ....chiar nu stiu. Sunt sigura ca ce e proaspat e mult mai bun , dar si fructele din piata, cine imi garanteaza ca nu sunt stropite , nu sunt stimulate sa se coaca, sa creasca, etc etc. Aud atatea si despre fructele si legumele de pe piata de ma ingrozesc ce mancam. Baga toate prostiile in ele, sa se coaca repede, sa fie frumaose, de nu mai stiu de unde sa cumpar, sincer, cand merg la piata incerc sa iau din cele mai mici, mai strambe legume, sunt mai santoase decat cele mari si super aspectuoase. Eu stiu ca la mine la tara, nu ies asa superbe cum arata unele la piata, si asta fiindca noi nu le stimulam cu nimic, natural. Insa nu pot lua mereu de acolo, ca nu mergem chiar in fiecare saptamana. Dar majoritatea comerciantilor le stimuleaza cu metode total interzise , cunosc cazuri concrete, ei chiar nu mancau din ele, erau pentru vanzare.
Ei, in cazul asta, ce sa alegem ?? Grea intrebare.


Monica si bebe Albert
( 19.ian.2004)
http://community.webshots.com/user/monica1816

Mergi la inceput