Bagajul de spital- lista completa

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mona_B spune:

quote:
Originally posted by Mixella

Inca ceva ca sa nu uit. Pt cele ce nasc normal, trebuie sa fiti rase. Decat sa va rada alea (epilat) eu mi-am tuns-o singura, cu ajutorul unei oglinzi si a sotzului :)) Mult succes!

Mixella si bebe Matei

Love my baby

Brrr, Mixella, nu mai pomeni de rana ca mi se face parul maciuca, eu vreau sa nasc normal, pe cat posibil fara epidurala, vino si tu cu incurajari...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgiana.david spune:

Multumim pentru sfaturi, chiar zilele trecuta ma gandeam ca trebuie sa incep sa-mi fac o listuta cu ce lucruri mi-ar trebui la spital ca sa nu uit ceva cand v-a trebui sa ma apuc de bagaj

Geo DPN 06 oct.
Spitalul Municipal Dr. Valeriu Horhoianu

http://photos.yahoo.com/giorgios72

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nally spune:

Va spun si eu listutza pe care au avut0o mamicile de Mai-Iunie 2004 la spital! Sper sa va fie si voua de folos!
Listutza de cumparaturi inainte de nastere:



* Patut / Salteluta / Carucior / Biberoane / Lenjerie + aparatoare / Paturica /
* Batistute / Termometru corp / Termometru camera / Proasoape / Caditza /
* Sapun / Sampon / Ulei corp / Perie par / Suzete / Ceaiuri / Unguent galbenele /
* Forfecutza unghii / Betzisoare urechi / Servetzele umede / Perii biberoane /
* Comprese sterile / Para aspirat / Linguritza silicon / Pampers / Ibric / Masa infasat /
* Solutie sterilizat sau aparat de sterilizat / Ser fiziologic / Cantar / Tampoane sani /
* Pipeta nazala / Pompa san / Vata / Veioza / Masa infasat / Monitor audio-video /
* Babetica / Angelcare /



Lista bagajului pentru spital

- Actele de identitate, adeverinta de salariat (?!?)
- Dosarul cu toate analizele facute pe parcursul sarcinii
- Vata medicinala - 2 pachete, tampoane, comprese sterile, algocalmin/paracetamol
- Camasa de noapte cu nasturi in fata, capot
- Sutien pentru alaptat (cu deschizatoare in fata)
- Chiloti de schimb (3-4 perechi de aceaasi marime din timpul ultimelor luni de sarcina...)
- Un sapun, 1-2 prosoape, un pieptene, periuta de dinti, pasta de dinti, sampon, ceva de prins parul (mai ales pt. travaliu), lama de ras
- O pereche de sosete calduroase
- Niste slapi sau papuci de casa
- O lotiune de fata cu care sa va racoriti fata dupa nastere si un deodorant, "strugurel" de buze
- Un mini radio sau un casetofon cu casti – impotriva plictiselii, ceva de citit
- Ceva de mincare: niste biscuiti sau niste covrigei uscati ...(liliput), o fructa - doua - banane
- apa plata si/sau sucuri naturale
- Aparatul de fotografiat - sau/si camera video
- cutit, lingurita, furculita, farfurie, cana
- 1-2 suluri de hartie igienica, servetele, eventual colaci de hartie pt. WC
- eventual un carnetel si pix – pentru a nota primele impresii despre nasterea in sine, dar mai ales a primei intalniri cu bebe
-telefon/ cartela pt. tel. fix


Pentru copilas:

citiva pampersi - marimea nou - nascuti - newborn, servetele umede de sters la fundulet, un maiouas-body (marimea 59), hainuta pentru deasupra, caciulita (nou nascutii trebuie sa stea cu caciulite pe capusor), 2 paturici, scutece de finet, un prosopel moale, manusi speciale pentru cel mic ca sa nu se zgarie pe fata cu unghiutele ascutite cu care se va naste, plus unghiera sau forfecuta speciala pentru bebelusi pentru a i se face manichiura.


Daca este cazul, pentru mamici:
- inainte de sarcina: unguent pentru sani Garmastan (ultima luna)
- alaptare: Bepanten - in cazul in care apar rani la nivelul mamelonului in timpul alaptarii, pompa de muls
- pentru cele care vor epidurala: trusa epidurala ( ex: Naropin aprox. 1.500.000 lei).


Nally si Sebastian (14.04.2004)
http://community.webshots.com/user/nally116
http://www.desprecopii.com/albumphoto/folderview.asp?bid=9&folder=Alina%20Nitu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Candy spune:

Marimea 59??? Eu stiam ca cea mai mica marime la hainute, cea pentru nou-nascuti, este 20. Nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nally spune:

In body trebuie sa mai aiba loc si pampersucul! Si daca firma pune marimea in functie de cm copilului (cam cum sunt majoritatea turcisme... si ei asa le numeroteaza...) nu e mare!!!! si bebei sanatosi!!!!

Nally si Sebastian (14.04.2004)
http://community.webshots.com/user/nally116
http://www.desprecopii.com/albumphoto/folderview.asp?bid=9&folder=Alina%20Nitu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ven spune:

Fetelor, marimea 20 de la noi e 59 de la ei.

Venera si Markus (10 decembrie 2003)
http://community.webshots.com/user/rothgross

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mixella spune:

Buna mamicilor si bine v-am gasit. Acum pot vorbi din experienta: Garmastanul desi este scump ~200.000 si abia se gaseste e bun si cand alaptati caci desfunda canalele galactofore si la mine tare bine a functionat. Plus ca mai apara de eventualele fisuri mamare ce pot apare- si care pot duce la intreruperea alaptarii. E f f important sa alaptati normal caci altfel va costa o avere ca sa nu mai mentionez si faptul ca se previn o gramada de boli si alte cele prin alaptarea naturala. Eu daca am dat la asistente cate 50.000 am facut-o deoarece mi-am luat copilul fara iritatii pe fundulet si fara sa fie cu eruptii pe el. Nu acceptati copilul in camera caci umbla stafilococul de maternitate- eu l-am vazut in actiune-- si sa va spalati pe maini intotdeauna cand mergeti la baie sau la bebe. Si pe sani si sa va stergeti cu prosopelul de sani pe care sa il aveti la indemana.

Succes!

Mixella si Matei Stefan de 10 zile : www.matei.stefan.home.ro

Love my baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pd spune:

In loc de ceai de pelin se poate folosi si ceai de galbenele. Mie asta mi-au recomandat de la spital si a fost foarte bun. In plus mi-au recomandat tamponari cu rivanol pe taietura, care la fel mi-a facut foarte bine, s-a vindecat foarte repede. Aproape 3 saptamani m-am spalat numai cu ceai de galbenele si nu cu sapun si apa.

Paloma si Cristina-Maria(14 iunie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luciana12 spune:

Daca aveti aerul uscat in camere (mai ales iarna) este f.bun si un umidificator (cam scumpe, dar merita...); astfel evitati sa se imbolnaveasca bebe mai tarziu de rinita si alte complicatii create de aerul prea uscat. Cu bine. Luciana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luciana12 spune:

A...la umidificator trebuie si un higrometru..umiditatea nu trebuie sa scada sub 60 dar nici sa creasca mai mult de 70 (aici trebuie sa ma mai documentez si eu...).

Mergi la inceput