Normaderm??? Retin-A???

Normaderm??? Retin-A??? | Autor: harriet

Link direct la acest mesaj

Fetelor, ajutati-ma si pe mine!
Tenul meu este acneic, am incercat tot felul de tratamente pana acum si tot nu am reusit sa scap in totalitate de cosuri.
Ultimul tratament dat de dermatolog a constat in Diane 35, Zinkit si Zynerit. De la Zynerit am facut alergie (are eritromicina in el) si a fost o alta distractie Intr-adevar, de 3 luni de cand iau Diane, 90 % din cosuri au disparut, insa au ramas semnele si porii imi sunt deschisi. Mai imi apar cate 3-4 cosuri, mai ales in perioada de 7 zile cand nu mai iau Diane. Oricum, e o imbunatatire.
Problema e alta. Pe langa pastile, mi-a recomandat sa folosesc Normaderm de la Vichy. Dupa trei saptamani de cand o folosesc - nici o imbunatatire. Dimpotriva! De fiecare data cand o aplic - zici ca imi aplic o masca cu argila, asa arata pe fata. Iar daca mai am si ghinionul sa ating un pic sprancenele cu ea - dupa 5 min. zici ca le-am dat cu pasta de dinti. Si credeti-ma - nu aplic multa crema. Iar punctele negre nici vorba sa dispara. Pe prospect zice ca in 4 sapt. se observa imbunatatirile - dar la mine nici vorba de asa ceva si nu prea mai am chef sa astept - pe 21 aug. o sa fiu mireasa si vreau si eu un ten curat - ca perfect vad ca n-am nici o sansa
Acum am auzit o varianta - sa incerc crema Retin-A. Voi stiti ceva? Ce-mi recomandati? Ca nu mai am nici chef si nici rabdare si nici timpul necesar sa o iau de la capat cu experimentarea.
Va rog, ajutati-ma, ca sunt la capatul rabdarii!

Sorina

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns 1Sanziana spune:

Sorina,daca nu ai vazut nici o imbunatatire pana acum,drept sa-ti spun nici nu cred ca o sa apara.Eu folosesc Normaderm de vreo 5 luni.Am fost f multumita la inceput pt ca efectele au aparut repede,in vreo saptamana,si am sperat ca o sa fie si mai bine.Crema asta nu face minuni,nu te scapa de puncte negre ori pori dilatati.Iar de cand sunt insarcinata chiar nu mai are nici un efect.M-am procopsit cu niste cosuri f urate.
Eu,fiind insarcinata nu am prea multe alternative,in nici un caz nu pot folosi Retin-A.
Te sfatuiesc,nu mai astepta rezultate de la Normaderm,ca mai mult de cat a facut in primele saptamani nu face.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zizica spune:

Uite aici 2 subiecte care te pot ajuta.

http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=26067&whichpage=1
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=27164

Eu personal nu am folosit Retin A, dar fetele care l-au folosit zic ca-i bun.

Sa fii o mireasa frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anka-maria spune:

Si eu am luat Normaderm si am regretat. Daca as fi citit mai mult poate nu faceam greseala asta. Nu are nici un efect, ba incarca si mai mult tenul. Se aduna pe fata, usuca pe unde nu e cazul. Nu mai poti pune nici un machiaj peste ea, nici banalul corector. Si vorba ta, arata ca pasta de dinti.
Dupa ce am facut constatarile astea m-am uitat si pe net la parerea altora si 90% din femei spun ca este apa de ploaie.


just me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anderra spune:

Buna fetelor,
Eu folosesc Retin-A si va pot confirma ca e un unguent bun(cel putin pe mine ma avantajeaza foarte mult).Buba e ca din exces de zel in primele zile ma dadeam la greu si dimineatza si seara..iar dupa 3 zile m'am trezit ca incepuse sa mi se cojeasca fatza .Am oprit aplicarea cateva zile,timp in care pe zona afectata(barbie si aripile nasului)m'am dat cu o crema hidratanta. Cosurile au disparut
Acum ma mai dau o data la 2 3 zile insa doar pe frunte (alea de acolo cred ca sunt imune) si am grija sa nu mai aplic crema cu tona ci doar asa cat un bob de piper.
Foarte important: am reusit sa scap cu retin A de semnele lasate de cosuri pe spate si nici alte bubitze nu au mai aparut.
Concluzia: Retin-A isi face efectul..insa aveti grija sa va dati dupa jumatate de ora sau chiar o ora..cu o crema hidratanta ca sa nu patziti ce am patzit eu.
Va pup,



Anderrusha

"Nu e important ce ti se intampla ci cum reactionezi la ceea ce ti se intampla"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns harriet spune:

Fetelor, multumesc mult pentru raspunsuri!
Am citit si subiectele pe care mi le-ti recomandat. Acum sunt in a sasea zi fara Diane si fata mea s-a "improspatat" cu inca 3 cosuri de toata frumusetea. De la Normaderm mi-am luat orice speranta, antibiotice nu pot sa iau ca sunt alergica la nu stiu cate clase (in special la peniciline)... De abia astept sa incep sa iau din nou Diane. Sincer, a facut minuni in cazul meu.
Cred ca o sa incerc si cu Retin-A. Anderra, tu ai scapat doar de cosuri, sau si de punctele negre? Imi poti spune de unde l-ai luat, ca eu am intrat in vreo 4 sensiblue si in alte cateva farmacii si nu l-am gasit, unele farmaciste nici nu auzisera de asa ceva. Am retinut sfaturile cu crema hidratanta.
Multumesc inca o data si va pup

Sorina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aquariusrpro spune:

Harriet, daca acneea s-a ameliorat de la Diane, cred ca nu strica sa faci niste investigatii hormonale.

Analiza lama la un laborator ai facut? Cred ca astia sunt primii pasi.

Si eu am un ten gras si fost super acneic, dar cauzele erau 3:
- hormonal ( asa cum am descoperit la analize)
- o infectie cu nu'sh ce panarama ; am facut niste vaccinuri
- o stare de deshidratare a pielii si un soi de sufocare a pielii din cauza seboreei.

Dupa vaccinare s-a ameliorat serios problema. Hormonal nu prea ma ce face, decat o ajustare de regim de viata asa incat sa impiedic anumite reactii in corp ( hmm... pe cat posibil, dar functioneaza acceptabil).

Cu deshidratarea am rezolvat altfel. Am fost la un drenaj facial, apoi la o cosmeticiana care imi facea nu'sh ce tratament de hidratare, cu ionizare si alte d'astea, bagand in piele prin masaj, suc de portocala, grapefrut, apa minerala, toate astea cu vit C si vit e.

In timp pielea si-a revenit binisor. inca mai scapa bubite pe ici pe colo. Drept urmare mai am si retin A, folosit mai ales in ultimele zile inainte de... Dar folosit in cantitati foarte mici, cu hidratare dupa si fara expunere la soare!!!

E bun Retin A.Il gasesti la Sensiblue Titulescu. Citeste cu atentie prospectul din engleza / franceza.

Roxana&Ruxandra

http://community.webshots.com/user/aquariusrpro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada34 spune:

Draga Harriet,
ce spui despre tratamentele cu apa sarata? sunt minunate pt un ten acneic ( si mult mai ieftine decat cele pe care le-ai facut/le faci)...
Daca te intereseaza si altceva decat medicamente, am sa aduc mai multe amanunte:)

Toate cele bune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anderra spune:

Am scapat si de punctele negre..dar nu stiu in ce masura datorita Retin-A'ului..de cateva zile am aplicat o reteta pe care am gasit'o tot pe si care iupiii...a dat rezultate. In ceai de musetel (cantitate mica) am pus putin bicarbonat de ..de...d'ala de se pune in prajituri si peste am pus taratze pana s'a format o pasta..si cu pasta respectiva am dat bine bine pe frunte si pe barbie(la mine acolo sunt punctele cu pricina). Apoi cu pasta ramasa mi'am facut un fel de masca si am stat asa...vreo 15 minute..iar dupa cu degtzelele in tifon am scos punctele care ieseau foarte usor doar presam putin pielea..Partea proasta e ca amestecul asta nu are un miros tocma' placut da' nici dezagreabil ..in schimb catifeleaza pielea.. chiar azi ma duc sa mai pun niste taratze pe ten
pupici

Anderrusha

"Nu e important ce ti se intampla ci cum reactionezi la ceea ce ti se intampla"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zizica spune:

Harriet, pe site www.sensiblu poti da o cautare dupa medicament si-ti apare o lista de farmacii unde se gaseste medicamentul respectiv. Asa mergi la sigur. Poti da telefon, eventual, pentru siguranta.

Andrada, ma intereseaza si pe mine tratamentul de care pomeneai. Poti da detalii? Multumesc.

Zizica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns harriet spune:

Investigatii hormonale am facut, si asa am descoperit cauza. De aceea nu-mi trecea acneea cu nici un alt fel de tratament. Astfel mi-a fost recomandat Diane si tocmai din aceasta cauza il si suport atat de bine, nu am nici un fel de "neplaceri" de la el, cum au alte fete. Problema apare in zilele in care nu-l iau. Cred ca Retin-A cu cateva zile inainte de .... ar fi solutia. Multumesc aquariusrpro.
Ma intereseaza si tratamentele cu apa sarata. Andrada, daca ai putea sa dai mai multe amanunte ar fi super!
Ma duc sa-mi fac masca cu ceai de musetel, bicarbonat de sodiu si tarate! Da' la cosmetica nu mai pun piciorul (fata). Ma rog, nu pentru a-mi curata fata, ca de fiecare data am plecat cu mai multe probleme decat m-am dus. Iar fata mea nu a gresit cu nimic!!!
I-am dat o cautare pe site-ul sensiblu, da' zice ca nu gaseste produsul. Oricum, farmacistele de la Sensiblu au zis ca l-au avut, dar nu-l au momentan in stoc, sa mai trec saptamana viitoare. Oricum, mai caut!
Multumesc inca o data si sa auzim de bine!
Pupici

Sorina

Mergi la inceput