Schimbari ce apar la fete

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adivio spune:

Poate chiar nu are Mami. Eu imi aduc aminte ca pina pe la 17 ani ieseam cu fetele la "bara" in spatele blocului(bara de batut covoare pe care o sprijineam de zor). Primul prieten l-am avut dupa majorat. Nu e nici o mirare, mami draga.
Noi mai avem mult pina la virsta adolescentei, dar imi place sa-mi aduc aminte de mine citindu-va.

Adivio&Ioana-nazdravana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Mami, cred ca daca fetita ta percepe intrebarea ca fiind grava/serioasa, sau se simte cumva interogata, fie ca s-ar putea ca tu sa te superi daca zice ca are, fie ca presimte ca ar urma o "prelegere", atunci se poate sa nu-ti spuna.. Daca insa pui intrebarea fie ca pe ceva lejer, ca si cum ai intreba daca ploua afara, sau in prealabil ea vede ca esti de acord cu relatiile prietenelor ei, poate chiar ii arati ca ti se pare mai bine sa aiba un prieten decat sa nu aiba (sigur ca nu vrei sa exagerezi nici pe panta opusa, sa se simta complexata daca nu are), atunci mai degraba iti va povesti. Insa se poate foarte bine si ca adivio sa aiba dreptate, sa nu aiba fetita ta un prieten, ceea ce nu e nimic neobisnuit.

Lai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubbles spune:

Sunt de acord, s-ar putea sa nu aiba un prieten.
Cind eram in liceu, ma dadeam mare ca am prieten, sa scap de baietii din clasa de la noi. Toate colegele aveau si nu vroiam sa fiu o pata de culoare. Am iesit cu citiva tipi, insa, la un suc, la o petrecere, la o bataie cu bulgari, dar atit a fost.
In realitate, nu m-am indragostit de nimeni, si nu am vrut sa fiu cu cineva numai pentru ca "era la moda". Mi-am zis c-atunci cind o sa fie, va fi. Nici timp nu aveam (nici atunci!), eram cu mania olimpiadelor, citeam foarte mult, apoi cu pregatirea pentru facultate.
D-abia asteptam sa ajung acasa, sa ne intilnim cu toata "gasca" din bloc, sa ne jucam te miri ce prostiute de copii, sa ne povestim cite-n luna si-n stele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns auricuta spune:

salut mamicilor!sunt mama unei fetite de 12 ani,care practica sportul de performanta.Ca sa faca fata la efort ii dau spirulina .
stie careva dintre voi spirulina ii poate grabi data de debut a menstruatiei?nu as dori sa i vina la 12 ani.astept raspunsul vostru!
va multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona_an spune:

...auricuta, bine ai venit ! // ..si eu sunt mamica unei adolescente de 12 ani //.. i-am dat spirulina cam de pe la 10 ani si menstruati nu i-a venit, desi este printre ultimele fetite din cls. ei careia nu i-a venit, asa incat ....n-ai de ce sa-ti faci probleme din pct. asta de vedere(cred el)

... acum sa spn si eu probl mea///... mandra mea a imbatranit prematur, o dor toate, dar.....TOATE //... am fo' cu ea la dr. , i-am facut analize si....nik n-are, cu toate astea ea acuza mereu dureri de burta, de spate, de cap, etc//... am ajuns la concluzia ca datorita cresterii are asa dureri, ba chiar a avut dureri de burtica si mijloc, de eram sigura ca-i v-a veni menstruatia, dar....a fo' doar o alarma falsa///.... va rog mult, dak adolescentii vostri au trecut prin ce trece mandra, spuneti-mi cat mai multe amanunte pentru a ma linisti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Anemona, si Malina are uneori niste simptome ciudate: intr-o perioada o dureau genunchii, dar avea niste dureri de ii curgeau lacrimile. Si din cand in cand are gretzuri. Pur si simplu ii vine sa vomite. Si greatza asta o terorizeaza nu alta, nu doarme noaptea, plange, nu mai mananca seara uneori de teama sa nu-i fie iarasi greata. Am fost in primavara la control cu ea si i-am facut toate analizele posibile. Doctorita m-a asigurat ca e perfect sanatoasa, ca nici macar ushoara anemie tipica adolescentei nu o are. Problema e, ca si la fiica ta, cresterea. Malina creste mai mult de 1cm pe luna, lucru care osteneste organismul. Ii zapaceste de tot, bietzii copii. Daca i-ai facut analizele si au ieshit bine, n-ai de ce sa te ingrijorezi, asta-i varsta. Pupici si sanatate fetitei tale.

Paul are nevoie de noi:
http://www.ana-design.ch/paul/paul.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona_an spune:

...lorelei_19 multzam ptr. incurajare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanuella spune:

va salut pe toate! fetita mea are 13 ani si jumatate si inca nu i-a venit ciclul desi este foarte dezvoltata (1 m 65 si 52 kg). eu ma bucur ca inca nu i-a venit ca eu am inceput la 9 ani si 7 luni. Am in trebat un medic si mi-a spus sa stau linistita ca are timp. cu cosurile avem si noi pb mari. Au aparut pe frunte, nas si barbie. Si-a cumparat tot felul de creme, masti, dar este o perioada a lunii cand nu ajuta nimic. Poate se apropie perioada. Imi amintesc ca si eu am avut aceleasi pb dar pe la 17 ani au disparut singure. va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria m m spune:

bun venit emanuella.
pupici fetitei.

maria, de Paula (1 an) si Miruna (13 ani)

Mergi la inceput