agresivitatea la copii

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns descintec spune:

quote:
Originally posted by descintec

ca agresivitatea e o etapa prin care majoritatea copiilor trece, e clar..si pentru ce recurge la ea e clar, ati lamurit frumos si neuronul meu a priceput..intrebarea mea:
invatam copilul ca
a. e interzis cu desavarsire sa ii cotonogeasca pe ceilalti
b. ca nu e frumos si bine sa ii loveasca pe ceilalti
c. il lasam sa rupa tot?

D.



aici incercam sa nuantez abordarea aceleasi probleme..adica, le interzicem total sa bata copiii, chiar sa riposteze, ii invatam ca nu e frumos, dar e sanatos uneori sau ii lasam sa se "exprime" (in limbajul strazii mele,"sa rupa tot"..nici un moment nu m-am gandit la jucarii sau carti, ci la oasele "tovarasilor" :))))



D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

decintec
rectific atunci raspunsul meu... referitor la "sa rupa tot" (poate ar fi trebuit sa inteleg ca te refereai tot la bataie, dar eu (cu cunostiintele mele sumare de limba) am crezut ca te referi la a rupe tot pentru a-si manifesta agresivitatea in alte forme ... in fine ... raspunsul meu e: sa nu rupa nimic ... nu e frumos, dar sanatos uneori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

quote:
Initial creeata de gandacelu


-pentru copilul bataus (si chiar pentru cel batut!), nu este perceputa ca o violenta, ci ca o cale de comunicare (il bate aratandu-i ca nu-i e indiferent!)


Cristina(2,5ani) nu este agresiva, din contra, ea vrea sa mangaie copiii, sa-i prinda de manute, mai ales pe cei mai mici decat ea. Dar, cand verisoarele ei(de 7 ani si 4,6 ani) o ridicau in brate impotriva vointei ei si nu intelegeau ca ea nu vrea, le dadea cate o palmuta peste fata sau le musca. Degeaba o certam ca nu e frumos, ca doare...isoria se repeta de fiecare data cand verisoarele ei nu intelegeau ca nu vrea in brate la ele. E un mod de comunicare, nu ?

quote:
Initial creeata de gandacelu


-ceea ce transmite batausul este refuzul de a se identifica prin iubire cu cel batut – se pare ca, de fapt, o data acest moment trecut, cei doi copii (victima si calaul) pot deveni cei mai buni prieteni: de ex, un copil mai mare il bate pe unul mai mic: el vrea sa spuna ca nu vrea sa devina mic si slab, iar cel mic, cel batut, accepta intr-un fel bataia, pentru a invata ceva despre agresivitate


O mamica era tare suparata ca fetita ei(apraope 3 ani) este agresiva cu alti copii. Fetita, Anna, s-a intamplat sa o muste si pe Cristina, desi ii place de ea, se bucura cand o vede. A dat sa o pupe pe Cristina, dar pupicul s-a transformat intr-o muscatura... Totusi, au ramas prietene. M-am gandit ca asta a fost modul ei de a-i arata Cristinei ca o iubeste.
Dar pe alti copii, Anna(inalta si solida), ii impinge si ii bate. Raspunsul Annei, la intrebarea mamei, de ce ii bate pe copii, a fost ca sunt mici si slabi. Exact cum scrie F. Dolto !
Eu, intotdeauna, cand am fost cu Cristina pe langa copii mai mici ii insuflam dragostea pentru ei, spunandu-i "uite, ce dragalas este...ce manute mici are !" si nu s-a intamplat nicioadata sa-i loveasca. Cum am scris si mai sus, din contra, ii mangaie, ii prinde de manute, le pupa manutele.









Nina & Nina-Cristina (2 ani in ianuarie)
http://www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaM spune:

Buna,

Vlad este de felul lui un copil linistit...dar normal..ca sare si el la bataie...
1. in primul rand nu da in copii mai mici decta el.Niciodata.
2.il bate mereu pe cel mai bun prieten al lui ...si mi-am dat seama si de ce :...vrea sa arate ca este mult mai superior celuilalt..
eu nu l-am invatat asa ceva dar el spune mereu de prietenul lui: Adi e mic ca nu papa...eu sunt mare ca pap...adi e slab ca nu doarme...eu sunt mare ca dorm...si o tine tot asa...si repet...NU l-am invat eu asta sau sa-l sperii cu asta...
3. exista si o fetita in grupul lor, de aceiasi varsta 2 ani si 8 luni..care este cumintenia intruchipata...dar foarte iubareata...

Ea nu bate copii dar ii iubeste...dar ii iubeste in asa hal...ca pana la urma o incaseaza de la ceilalti...asta cred ca este o alta forma de exprimare a lor...:)))

va pup,,,si pui sanatosi...si putin batausi...si putin iubaretzi...si tot asa...:)



Maria&Vladut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

Adela:
dolto se referea la faptul ca cagresivitatea e „obligatorie” in sensul ca ii accelereaza dezvoltarea, (mai ales cea a vorbirii) – ca un copil care nu bate (!!!) va vorbi mult mai greu, se va dezvolta mai greu pe acest plan si chiar va avea probleme de dictie (probabil, ca in orice caz, nu trebuie generalizat)
adica un copil mai bataus e un copil mai „liber”, nu isi controleaza actiunile astfel incat sa le faca pe plac parintilor (din pacateeeeeeeeeeeeeeeeeeeee!!!;)
chestia cu simtul posesiunii exagerat care e de asemenea normal (din aceeasi perspectiva) am regsasit-o si in dolto! cauta-i cartile, te intereseaza mai mult decat crezi (din cate stiu despre tine)

karmen:
multumim ca te afli in mijlocul nostru! avem nevoie de oamnei ca tine!

sanzi_ana:
aici vorbeste mama din tine, burghezul, ratiunea, zi-i cum vrei, dar uite ca pshologii zic ca e bine domne (plus ca, nu mai zic, am incercat TOTUL sa o dezvat, crede-ma, sunt si eu tot mama si burgheza si rationala) – m-am linistit afland numai ca e normal, ca am un copil normal, si v-am zis si voua!

Descantec:
a. nu e interzis! Aici e shpilul! Daca-i interzici, il faci un catelus dresat, el nu-si mai foloseste propriile capacitati de a descoperi lumea singur (chiar riscand sa manance la randul lui bataie, nu?!)
b. cica dolto zice sa folosim cu extrem de mare atentie notiunile de bine si frumos la un copil mic, pentru ca, fara sa vrem, ii cladim un sistem etic/estetic anapoda, fara voia noastra! (de ex, la caca-pipi, nu e vorba de bine sau frumos sa nu mai faca pe el, ci doar de comod!)
c. nu! categoric! intervenim, incercam sa-i apropiem pe cei 2 prin intermediul limbajului (care le lipseste in aceasta „comunicare”!)

khristin
copilul ESTE intr-un mediu de copii, de aia are si cu cine se bate toata ziulica!;)

anina si maria:
fetita mea-i bate si pe aia mici (mai ales – ceea ce intra perfect in schema lui dolto!) si pe cei usor mai mari -chiar a incasat-o azi de la un baietel;)
am vazut ca cel mai bine se intelege, fara a avea nevoie sa-i bata;D, cu baieteii de 3 ani (deci cu 1 an mai mari)

va pupic, fug la nani cu „batausa”!!!


http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=8697&cid=5405

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

quote:
Originally posted by gandacelu

b. cica dolto zice sa folosim cu extrem de mare atentie notiunile de bine si frumos la un copil mic, pentru ca, fara sa vrem, ii cladim un sistem etic/estetic anapoda, fara voia noastra! (de ex, la caca-pipi, nu e vorba de bine sau frumos sa nu mai faca pe el, ci doar de comod!)





Pai oricum ne invirtim, sistemului initial bine/frumos/drept, tot noi ii punem bazele. Si asa e si bine, ca altfel vine "altul" si i le pune. "Altul" poate sa fie scoala, bunicii, prietenii de joaca, etc
Iar caca face la oala ca asa e bine nu ca asa e comod. Lui poate ii e mai comod in pampers (vine mama, spala, da cu crema, vorbeste cu mine, am atentie...etc si in final sint curatel si gata de joaca), dar nu alegem ce e comod in viata nu?
A

L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante
Iubirea misca soarele si celelate stele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

quote:
Originally posted by Andrada

quote:
Originally posted by gandacelu

b. cica dolto zice sa folosim cu extrem de mare atentie notiunile de bine si frumos la un copil mic, pentru ca, fara sa vrem, ii cladim un sistem etic/estetic anapoda, fara voia noastra! (de ex, la caca-pipi, nu e vorba de bine sau frumos sa nu mai faca pe el, ci doar de comod!)





Pai oricum ne invirtim, sistemului initial bine/frumos/drept, tot noi ii punem bazele. Si asa e si bine, ca altfel vine "altul" si i le pune. "Altul" poate sa fie scoala, bunicii, prietenii de joaca, etc
Iar caca face la oala ca asa e bine nu ca asa e comod. Lui poate ii e mai comod in pampers (vine mama, spala, da cu crema, vorbeste cu mine, am atentie...etc si in final sint curatel si gata de joaca), dar nu alegem ce e comod in viata nu?
A

L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante
Iubirea misca soarele si celelate stele



domne, te pui cu dolto??!!
nu, poate n-am explicat eu bine, dar asa este: e bine sa nu furi, sa nu minti, etc (tot ceea ce inseamna sistem moral, corect?!) dar sa faci kk in chilot e incomod, nu are cum ca sa nu fie "bine" acum ai inteles?

http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=8697&cid=5405

Mergi la inceput