Cate zile o ciorbica?

Cate zile o ciorbica? | Autor: Midori

Link direct la acest mesaj

Eu cam m-am saturat sa fac asa de des cirbica asta.
Mi are 15 luni, ma gandesc ca e destul de maricica sa-i fac
mai rar mancarica.

I-o fac la pranz si ii dau si a doua zi din ea (asa mi-a zis pediatra la inceputul diversificarii ca daca i-o pun imediat la frigider e OK sa-i dau din ea si a doua zi.

Ii schimb doar sursa de proteine, carne, pui, ou, peste, tofu.

Pot sa-i dau si a treia oara din ea ?
Voi cat de des faceti?

C&mi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns angi_gemeni spune:

Eu le-am dat si 3 zile din supica, dar numai iarna. Vara mi-a fost teama. Si eu si mama si doamna care sta cu copiii in timpul zile, toate 3 gatim, pentru copii, pe 2 zile!

Angi&Andrei&Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cary spune:

E maricel copilul ai putea sa-i dai si in a-3-a si iar dupa inca 2 saptamani si in a-4-a zi.
Daca se deranjeaza la stomac renunta sa-i dai in a-4-a zi.
Ai grija sa pui supa/ciorba in frigider acolo unde este cel mai rece.
POFTA BUNA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Si noi papam si a 3-a zi ciorbica, si uneori chiar 3 zile la rand pui, vitel sau peste!!! Nu schimb proteina in fiecare zi!!!
Daca e la frigider si nu e reincalzita nu e nici o problema!!
Sinzi si David
http://community.webshots.com/user/sinzi_ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Eu fac supica din legume (separate de carnitza) cam cat sa ajunga pt 4-5 zile. Pun 2 borcane in frigider si celelalte 3 in congelator. Si in frigider se pastreaza f bine, dar mai bine stau ele la mai multe grade minus.
Si cand ii prepar mincarica fierb oul sau carnitza separat si le amestec, mai adaug unt, brinzica, sos de rosii, ceva interesant ca sa mai schimbam gustul.


danat si bb Radu Stefan

http://community.webshots.com/user/danateu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamamariana spune:

Noi inca nu am papat a treia zi din supica/ciorba sau oricce mancare facuta special pentru bb. Daca nu am gatit si nu am ce sa ii dau, prefer sa ii dau branza cu rosii si paine, sa ii fierb un ou, sa ii fac repede o omleta sau chestii din astea la care completez cu lapte si am grija ca masa urmatoare sa nu mai fie tot asa.
Aici e si foarte cald si nu stiu daca e indicat... poate prin tarile mai racoroase, merge.
Numai bine,
Mamamariana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Midori spune:

E Ok s-o congelez.
Aici la j e practica frecventa.
Am incercat si eu cu piureurile, pe la inceputuri.
Dar piureul care continea si cartof nu stiu ce transformari suferea
ca se taia dupa ce-l puneam la microunde
si nu-l mai manca asa ca am renuntat.

O sa incerc sa-i dau si a treia zi din supa,
aici a dat o caldura, nu mai am nici un chef sa gatesc.
Stau langa aragaz si ma dogoreste si curentul rece de la aerul conditionat imi taie picioarele.
Super senzatie.
In plus as avea mai mult timp de petrecut cu ea.

C&mi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamicaluitheo spune:

Si eu zic ca nu-i nici o problema sa-i dai fie si 3 zile pentru ca in primul rand e destul de maricel si in al doilea rand banuiesc ca atunci cand ii incalzesti supita sau ciorbitza nu o pui pe toata la fiert , ci doar atat cat mananca, nu?

cu drag mami lui theo si florin

http://www.community.webshots.com/user/mamicaluitheo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Saso spune:

si eu fac ciorbica.. si cum e gata si aproape la temp de mincat mai pun in 1 sau 2 borcanase si zdup cu ele in congelator, ce ramine mincam in ziua aia proaspat cu totii.
eu facun fel de ciorba de legume..in care o data e mai multa fasole verde sau mai multa gulie sau...mai stiu eu..conopida .apoi...asta o congelez.. oricum fac zilnic,depinde de ce avem si noi chef(pt noi mincare)..ba pulpe de pui in cuptor(si pe una nu pun condimente) sau intr-o canita mica( de tabla cum erau in ro) fierb un pic de ficatel sau un cartof sau ou sau mazare...si le amestec cu baza pe care o am congelata.gatesc destul de mult in cuptor pt noi..si coc si cartofii..si daca-i amestec cit sint proaspeti cu supica decongelata..e ok.

nici eu n-am chef sa stau linga aragaz sa ma rup in figuri acolo...ca mi se pare pierdere de vreme! de aia fac multe in cuptor..curat pregatesc.. le bag in cuptor si ma reintorc cam intr-o ora..( carnea la 180-200°c e cam gata intr-o ora)
tot in cuptor mai fac intr-o oala de lut cu capac..asa un fel de tocana de legume..fara condimentecare o cióngelez si ope aia..si mai variem cu supica deja congelata..si merge repede...si e diversificat si ca si gust si ca si proteina.

am mai cumparat si fulgi de orez si de orz..si ceva de 7 cereale de la miluopa..si aia-i pun in supica in loc de paine..paine ii dau dimineata..sau..seara daca vrea!

spor la treaba! si sper ca ti-am fost de ajutor!

Nathalie si Sofi
http://www.nathalie.net.ms/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

Si noi mancam supa chiar si de 3 zile si nu avem probleme.

Gabi+Robert 20.05.1997+Lili 17.05.2002http://community.webshots.com/user/gabibarta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

Noua pediatra ne-a spus sa-i fac mincare pt. 2 zile, asa am si facut pina la 1 an si 4 luni. De atunci tot pt. 2 zile fac mincare dar fac asta seara pt. miine si poimiine. Imediat dupa ce am terminat de pregatit papa, le pun in apa rece si le racesc cit mai repede si le bag la frigider.

Karina+ Bogdanel

Mergi la inceput