Bebelusi de Mai - Iunie 2004

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns piatra lunii spune:

Fetele, bine ne-am regasit si la bebelusi!
Mai bantui si io pe-aici cand si cand, cum ziceam, n-am timp de respiro, si cand am, nu stiu de ce sa ma apuc mai intai. Acu azi am tot vrut sa dorm si io nitel, da' ce-am putut, ca Ingrid a mea n-a vrut si pace, tot agitata mi-a fost, si a plans,nu stiu de ce.
Chiar asa, voi seara ii adormiti repede? ca io,de cand cu colicii astia, cred ca s-a invatat si-n brate, ca mi.e greu s-o adorm ,uf.
Si apoi si noaptea,cand papa, iar sta cu ochii mari pe pereti si nu mai vrea sa doarma si ma omoara cu suzeta aia pe care tot o scapa si apoi maraie.
Imi ia si o ora sau mai mult pana adoarme iar, plus ca si dupa masa tot se fatzaie,si se agita.
Uite asa,la noi. Iar noaptea se cam scoala de vreo 2 ori.
plec, ca da semne de maraiala iara.
pupici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piatra lunii spune:

Madutza, si io zic sa incerci Laricolul, ca pare destul de bun.
Nally, ce baiat cuminte ai,de faci atatea prin casa :)) sa-ti traiasca si sa-i fie de bine botezul! e un scumpel!
Irinusha, vine Cris acasa, ai vazut ce repede a trecut timpul, desi cred ca ti s-a parut mult!
Adameasca, multumim, la fel!
acu chiar ca plec!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nally spune:

Iuliana, vorba Irinushei meriti o bataie mamaaa!!! pui tu pozile alea frumoase cu puiu Rares mult asteptatul, si iubitu, si frumosu, si norocosu si ... si nu zici la noi la fete mai????
Mai smechero mai, pi asa ne fu vorba? vrei sa-l tii numa pentru tine pe ingerasu ala scump? E un dulce cum doarme el! sa va traiasca si sa fie sanatos si sa semene cu mami, ca asa seamana baietii!!!!
Piatra Lunii eu nu am probleme din astea cu Sebi noaptea. E mai greu pana adoarme la inceput, dupa aceea se trezeste .. papa... cam 15-20 min si adoarme mancand! Il pun usor in patut si il mai iau dupa 2,5- 3 ore pentru inca o repriza de papa si se face dimineataaaa!!
Irinusha, Laurina e bine! Mai are o saptamana pana la termen! Cred ca are emotii! Sa-i tinem pumnii pentru momentul cand va deveni o mamicuta fericita! Iar in legatura cu descrierea gastii noastre ai perfecta dreptate! Jos palaria !
Va urez o noapte linistita si bebeii nostrii sa doarma ca niste ingerasi scumpi!

Nally si Sebastian
http://community.webshots.com/user/nally116

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monet spune:

chiar sinteti harnicute, irinush si nally!
iuliana, e un scump rares!!!!
pietricico, cind miirie bebita dupa suzeta, da-i-o in citeva rinduri si fa tot mai mare pauza pina i-o dai, apoi nu i-o mai da. va adormi ea si va vedea ca nu-i sfirsitul lumii daca n-o are pe suzi!:)

mergem la plimbare in parc, cu tati - e mai rar asa ceva:).

pupici!

mona si lia.

www.seansimon.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nally spune:

Mona ziceam ca nu mai intru dar cand am vazut site-ul vostru nu m-am putut abtine sa nu va felicit pentru el!!! E super fain!!! Nu am cuvinte!
Fain!!!! Atat!!!!
Pupici si Liei !!!!

Nally si Sebastian
http://community.webshots.com/user/nally116

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliana c spune:

fetelor m-ati bine dispus de dimineata...ieri nu am reusit decat sa postez cateva poze si de spus nu am mai apucat,pt. ca Rares a avut dureri mari de burtica si se schiminosea,de mai mare mila imi era de el.Dar cred ca le-am dat de cap,deocamdata,colicilor cu un ceai din plante Babycalm (musetel,fenicul,menta si chimen).Pana la ceaiul asta am incercat detoate si nimic...Asistenta ,pe care am sunat-o aseara,pt ca nu mai stiam cum sa il linistesc,m-a pus in garda ca o sa mai aibe probleme cu burtica pt ca am eu lapticul cam gras...
Ieri ne-a facut o vizita scurta si Laurina cu si Marian .Ei sunt bine si asteapta sa isi tina bb in brate.Ne-am emotionat amandoua,ea ca m-a vazut cu Rares ,iar eu ca am vazut-o cu burtica.Asa bine ii statea parca era o floricica


Iuliana & Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza spune:

Buna fetele si bine ne-am regasit la noul subiect!!!!

Noi am scapat de colicei, pt. ca am revenit la tratamentul initial pe care eu il intrerupsesem din cauza ca o constipa (Bonnisan), dar nu rau, doar ca facea mai rar ca inainte. Ieri am fost la plimbare si apoi a dormit atat de bine in carucior ca am stat cu ea afara pana la 21|:30 si cu colegii eu BB-lusi de la bloc. Sa va spun ce isprava a facut sambata? Dupa ce am postat mesajul disperat, ca tocmai adormise fata, mi-a dormit de la 23 pana la 8 dimineatza a doua zi fara intrerupere, 9 ORE!!! Va dati seama ce obosita era saraca de atata chin. AAA, si s-a invatat leganata, dar oricum este mai bine decat cu tzitzi in gura si sa o supra-alimentez. Spuneti-mi si mie mai multe despre Laricol. Acum ii dau si ceai intre mese cu biberonul, ce ziceti e bine?

Mona
, superba pagina si Lia e dulce, dulce!!! Seamana cu tine la ochi si la picioarele lungi!!!! Absolut superba pagina, FELICITARI!!!!

Iuliana
, Rares e un scump!!!!Lasa ca trec si coliceii, stiu ca e greu, dar ce sa facem?

Pietricico si a mea la fel cu bratele...Eu o tin in brate si o legan cu capul pe pernita ei, si cand o pun in patut nu mai simte diferenta de temperatura intre corpul meu si pat. Asa ca daca adoarme nu se mai trezeste apoi.


Fug ca s-a trezit printesa! Vb. mai tarziu.
Merci pt. raspunsuri!




Madutza si Mariuca (17 Mai 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nally spune:

Buna dimineata fetiliii!!!
L-am trimis pe tati putin la cumparaturi, asa ca sa simta si el ca azi e ziua lui, si profit de o cazie sa scriu un pic pen'ca azi nu stiu cum oi mai pute sa intru! Avem program incarcat toata ziua!
Mergem un pic pe la el la birou... iar deseara ii fac o surpriza, invitandu-l la restaurantul unde am sarbatorit cununia civila ! In trei!!!Deciiii... tineti pumnii sa-mi tin gura! Ca nu sunt asa buna de facut surprize caci ma tradez usor cand pun ceva la cale!
Aseara ma inceput ceva de genu si ne-a intrerupt shafu !!! Diseara vreau sa terminam ce am inceput aseara! Se anunta in urmatoarele 24 de ore!!!
Va pupic dulce de tot si mai vorbim!!!!

Nally si Sebastian
http://community.webshots.com/user/nally116

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina33 spune:

Nely multam de anunt si bafta la sarbatorit!
Felicitari proaspetelor mamici si sa fie sanatosi bebicii si voinici!
Noi ieri ne-am intors acasa ca am fost in vizita 2 zile la buni.Nicicum nu a fost...eu ma bucuram ca pot sta la aer cu el si el asa mofturos a fost....plus ca a avut niste crize de colici de nu mai stiam ce sa ii fac.Mai ca era sa chem doctrorul,asa rosu se facea de plins .Dar i-am dat un pic de sirop sab si dupa un timp s-a mai linistit.Eu il mai pun sub jet de apa calduta la burtica cind are colici asa puternice si se calmeaza.Mi-a zis pediatra si vad ca are efect.Acum e mai linistit de cind e acasa.Se pare ca ii prieste acasa la el chiar daca sta mai putin la aer.
Madutzo si eu m-am speriat cu colicile astea si alt remediu decit asta nu avem se pare.
Noi facem botezul in 3 iulie si vaccinul il facem dupa.Mi-a zis unchiu-meu ca e mai bine un pic mai tirziu ca se pare ca o sa il cam doara la vaccin si o sa fie mofturos fara pofta de minca , plingacios si alte alea.Mi-e mila de el de pe acum.Of, mult se mai chinuie de mici saracutii!
In rest sunt fericita cind imi mai zimbeste si cind termina de mincat se apuca de gingurit.Nici vorba de somn.Ziau doarme mai putin si poate e mai bine ca noaptea doarme 6 ore.Cu o tentativa de trezire la 4 in rest la 6 se trezeste sa manince.
Din pacate eu chiar daca scot vreo 70 ml de la sin el nu mai are rabdare sa suga decit dimineata cind e cam adormit.In rest in cursul zilei face niste crize ca nu pot sa ii dau decit lapte praf.Mi-e frica sa nu il intarc fiindca nu mai vrea sa suga...si atit m-amchinuit cu cu laptele asta!
Monet, ziceai ca e greu la muls,eu ce sa mai zic , ca ma mulg doar 50 ml in 10 min si apoi la celalat parca scade productia ca nu mai scot decit vreo 20 in 10 minute.Am facut intindere la incheietura de la pompa asta.Am incercat sa gasesc una electrica dar n-am gasit.Si sunt sigura ca la noi sunt scumpe.Una manuala ajunge la 2,2 milioane....dara una electrica.
Va pup ca doarme bb si trebuie sa mai fac cite ceva in casa.

Apropo, voi ce mai mincati ca al meu in afara de carne, cartofi si ciuperci face colici de la orice!Mai ales de la lapte!


N-am mai vrut sa scriu inca o data sa ca l-am repostat aci.

Lia e o minune , Monet!Nu o tii in fundulet, sper!
Va repup


Alina si bebe Dragos
http://www.inarad.ro/dragos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piatra lunii spune:

Nally, petrecere frumoasa!
Na, ca experimentez si io cum e sa scrii cu o mana, si in cealalta sa fie bebe!
Madutza, Laricolul e un ceai intr-o cutie albastra, din 5 plante, din care anason, coriandru, musetel. La noi a parut sa aiba efect, chiar daca n-aveam impresia asta de la inceput, dar dupa ce-si facea efectul, se calma si Ingrid. Oricum eu prefer ceai decat siropuri. A, si sa fie neindulcit,ca si zaharul contribuie la colici.
Mai fetelor, ce fel de bebei aveti voi, de dorm atata noaptea, sau papa si apoi la somnic, iara. Ca a mea doarme cu intreruperi, adica se scoala cam la 3 ore, da' macar de s-ar culca la loc, da' nu, dupa ce mananca atata se mai frasuieste sa scoata aer, sa faca caca, sa mai stiu io ce, adica nu e linistita dupa masa,defel.
Si in plus, azi noapte de ex, am reusit s-o adorm dupa 2 ore, ca ea era tare vioaie si cu ochii mari, nici gand de somn, am lasat-o sa planga nitel intr-un final, sa ii se faca macar nitel somn, si in cele din urma a adormit,dar nu imediat. Si s-a trezit iara la o ora jumate dupa.
Eu am senzatia ca a mea face colici de la cartofi si ciuperci. Oricum nici eu n-am un meniu prea variat,tot carne, nectar de caise,bere fara alcool.
Monet, tare expresiva e Lia!
Iuliana, si Raresu' e un scumpel!
uite mi se oprise si mie sangerarea, si acu iar vad urme, cand voiam si noi sa ne apucam de unele nebunii- desi mare minune ar fi sa avem si cand, ca ramanem doar cu intentia, ziua cand prind ceva liber ori mananc ori dorm,ca-s franta in general, adica in timpul sapt oricum numai eu is acasa, apoi seara, nici sa mancam nu ne lasa,si apoi adoarme tare greu... deci ramanem cu intentia, cred...
va pup.

Mergi la inceput