Bebelusi de Martie-Aprilie 2004 (6)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanacaz spune:

Desi cu intarziere, Corina, "La multi ani!" si fie ca tot ce iti doresti sa ti se implineasca!!!
"La multi ani!" si pt Cristina (gagica puiului meu , pt Eric Mathew...si pt Andrei.


Roxana & Andrei Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibuga spune:

am uitat un NU f important,deci nu atunci cind soarele e puternic,[bang]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanacaz spune:

A! Ildiko, dupa ce vin de la vaccin, daca e linistit puiul meu si ma lasa, o sa caut articolul ala legat de expunerea puilor la soare.

Roxana & Andrei Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanacaz spune:

Aoleu, si cred ca mi-a scapat!!!"La multi ani!" Stephanie!!! Cu atatea aniversari...o sa o tinem numai intr-un chef!!!

Roxana & Andrei Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanacaz spune:

Ooooo, "La multi ani" si pt. Cristi = taticul lui bebe David (Franta)!!! Mai ales ca si taticii merita sarbatoriti. De curand prin strainataturi a fost si Ziua Taticilor, asa ca sa le uram tuturor multa sanatate si fericire si...ce mai vor ei!

Roxana & Andrei Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Cristina, condoleante . Cred ca-i tare greu in momente ca asta sa fi atat de departe de casa.

Din pacate cred ca nici bunica mea nu mai are prea multe zile, chiar daca eu sunt optimista. Deja e imobilizata la pat de mai bine de 2 saptamani....tot ce-mi mai doresc acum e sa nu se intample inainte de botez....

Nu stiu...in ultima vreme parca numai rele se-ntampla in jurul meu...ieri cumnata mea din Bucuresti a reusit sa cada de pe un fotoliu pe care se urcase sa ia ceva de sus si sa-si luxeze mana.....si e groaznic sa ai grija de un bebe de 5 saptamani folosindu-te doar de o mana, si tot ieri au reinternat-o pe nepotica mea de 6 luni care sufera de mai bine de 2 saptamani de bronhopneumonie.

Da hai sa trecem si la lucrurile mai vesele....

Mamaaaa ce de sarbatoriti..... tuturor!

Chiar, si pe mine ma bate gandul sa merg in concediu vreo saptamana cu moatza cu tot, dar la mare....Am inteles ca nu trebuie sa-l tin pe bebe la soare, daca il tin sub umbrela si doar dimineata si seara si evit intervalul 10-15 e totul ok.

Ups...iar plange galusca mea.....hai ca am sters-o de pe net...iar ma asteapta o zi de cosmar....am o gramada de alergat si nici nu o mai pot lasa pe Malina la cumnata mea ca-i saraca beteaga si nu face fatza la 2 teroriste mici si plangacioase.



Mickyyy si Malina Ioana (31.03.2004)

http://community.webshots.com/user/mickyyyy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rayuela spune:

Tuturor sarbatoritilor de azi!!!!
Noi am fost ieri la intrunire cu grupul de parinti cu care am fost la curs in perioada graviditatii.A fost extraordinar sa vedem toti bebelusii care erau in burtici atunci..cred ca aceeasi senzatie o sa o am cind o sa va intilnesc pe voi in real life!!.
Erau 2 baietei ,restul fetite,dintre care una m-a impresionat pina la lacrimi,avea saracuta o malfoormatie la git si nu putea sa manince decit prin intermediul unui furtun bagat in nasuc,prin care bagau laptic cu siringa.Era asa de scumpa,cu ochisori mari si frumosi...mi-a fost atit de mila de ea!!!Ma gindeam ca cel mai important pe pamintul asta este sa avem copii sanatosi,Doamne ajuta!!
Amelie a fost cuminte foc,curioasa,la un moment dat i-am pus pe toti intr-un fel de tzarc sa le facem poze..mama ce-am ris,Amelie a picat linga un baietel caree.....A agatat-o cu suzeta de fustitza.AM RIS cu lacrimi!!(claudelu,sa nu-i spui lui Raul sa nu se supere)
In fine..a fost o intilnire haioasa..

Elena si pisicutza Amelie
http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/rayuela12000/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanacaz spune:

Micky, sper ca bunica ta sa fie mai bine cat mai mult timp cu putinta si transmite-i cumnatei tale insanatosire grabnica; la fel si pt nepotica ta.

Noi am fost la vaccin si puiul meu a fost f cuminte, a plans doar cand l-a intepat; dupa aia am mers in parc unde a dormit cu mici intreruperi vreo 2 ore; acum i-am dat sa pape si doarme iar. I-am dat Calgol, impotriva temperaturii si i-am pus compresa rece cu lamaie pe picior. Sper sa se simta bine si de acum incolo.

Am gasit articolul acela in revista:

"Plaja si jocul in aer liber
De cand va aduceti odorul de la maternitate, aflati un llucru esential: ca expunerea lui la soare are reguli stricte, care functioneaza multa vreme de acum incolo, cam tot atat cat aveti de asteptat ca sa intre la liceu. Asadar nu-l lasati in bataia razelor ultraviolete in intervalul de maxima intensitate, adica intre orele 10 si 16. Ca imbracaminte pt acest interval, medicul recomanda pantalonasi subtiri dar lungi si bluze cu maneca, nu maiori. Dintr-o panza subtire, absorbanta, deschisa la culoare, aceste haine vor permite aerisirea corpului, fara a ingadui expunereqa pielii. Daca transpira abundent, e nevoie sa fie schimbat des. O sapca sau o palariuta de soare este obligatorie.
Creme de protectie
La plaja sau in situatiile in care stiti ca va avea de infruntat razele soarelui timp indelungat, protectia cu creme speciale, factorul de protectie UV cel putin 15, este necesara. Acestea se aplica cu cel putin 20 min inainte de expunerea la soare. Daca sunteti la mare sau la strand, dupa iesirea din apa aveti, dragi parinti, alte masuri de luat: copilul va fi sters de apa si uns din nou. Fara zgarcenie si fara concesii! O crema costa mai putin decat o arsura sau chiar un posibil cancer de piele. Un ultim amanunt, specific comertului nostru de tranzitie: verificati termenul de valabilitate al cremei pe care o alegeti. Si sfatuiti-va cu farmacistul inainte sa o cumparati."

O sa incerc sa gasesc si celelalte articole pe tema asta pe care le-am mai citit...


Roxana & Andrei Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirinda spune:

La Multi Ani tuturor sarbatoritilor!!!!

am fost la vaccin!! saraca a fost cumintica, a plins putin cind a intepat-o, apoi cind a luat-o mami in brae a inceput sa rida! n-a facut temperatura deloc, dar cam ofteaza de cind s-a trezit si maraita...sau e hoata ca o tine mami in brate... azi merita sa stea numai asa

Roxana, dupa cum descrii, mai frumos e la bunicii lui Andi...de ce nu te duci 2-3 saptamani, ca nu ne suparam? sau nu va lasa tati de linga el? la voi cum a fost vaccinelul?

Cristina, condoleante...eu n-am prea avut parte de bunici, au murit toti cind eram mai mica, nici nu prea ii mai tin minte, dar tu esti asa departe de familie...e greu

Micky, si eu as fi vrut la mare...dar sta moatza ta pe cearceaf? ca eu nu stiu cum sa fac s-o tin sub umbrela...asa ca ne ducem la munte

o zi excelenta!

Miri si Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piciulica spune:

LA Multi ani tuturor!
Roxanacaz , cred ca ne batem Cristina, si eu am pus ochi pe ea pentru Eric, si unde pui ca sunt amandoi nascuti in aceeasi zi

O zi buna tuturor!

Cristina si Eric

Mergi la inceput