Bebelusi de Martie-Aprilie 2004 (6)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanacaz spune:

Neata, fetelor! Ce faceti, inca nu v-ati trezit? Eu i-am dat la 9 sa pape si nu mai am somn, desi el doarme. E cam urat azi afara...Maine mergem la vaccin si mi-e cam frica de cum o sa reactioneze. Sper sa fie bine. Voi ce stiti de treaba aia, ca cica nu ar trebui sa ii dau san 3 ore inainte? Si 3 ore dupa...Ca pe al meu doar cu ceai nu il potolesc.

Roxana & Andrei Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Neatza!
Io's treaza de pe la 5 jumatate s moatza mea nu mai vrea sa doarma...iar eu pic de somn.....
Roxana, eu stiu ca doar o ora jumate inainte si cam tot atata dupa, dar acum depinde....daca poti sa il ti mai mult nemancat, cu atat mai bine. In schimb ii poti da ceai.

Mickyyy si Malina Ioana (31.03.2004)

http://community.webshots.com/user/mickyyyy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adameasca spune:

Bag nasul la voi. referitor la vaccin: nu i se va da sa manance copilului 3 ore DUPA vaccin pt ca primeste vaccinul antipolio sub forma de picaturi, si ca sa nu vomite copilul nu trebuie sa pape. Inainte e voie, a doar nu o sa-l tineti nemancat 6 ore. Si nu uitati: comprese cu felii de lamaie din frigider cam 3 ore dupa vaccin pe locul intepat (nu o sa faca galma garantat de alte generatii dinainte ) si supozitoare cu paracetamol. Nu depasiti 4 doze de paracetamol in 24 de ore. Si nu puneti supozitorul mai devreme de 6 ore de la cel anterior. Daca febra persista puteti sa-i dati cateva picaturi de algocalmin, si nu uitati de hidratare cu apa sau ceai. E foarte important sa nu se deshidrateze.

Sper ca nu v-am plictisit. Vreau sa va ajut, pe cuvant. ca au trecut si altii prin asta. De pilda fi-miu a facut reactii urate tare dupa toate cele 3 vaccinuri, adica febra aproape 39, agitatie mare o nopate si o zi dupa. Multa sanatate.

Ileana si Luca (2 octombrie 2003)
http://community.webshots.com/user/adamestii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nally spune:

Buna dimineata fetele!
Uite ma uitam pe la voi pe aici si am vazut ca aveti o nelamurire!
Eu cand am fost la vaccin mi s-a pus ca in ziua respectiva sa nu-i dau Vigantol, de mancat inainte de vaccin nu mi s-a transmis nimic si eu i-am dat sa pape pe saturate inainte, caci dupa mi-a spus asistenta ca nu ii pot da doua ore nu o jumatate de ora! Dar nimik nici macar ceai!!!suzi sa traiasca!!!!! si plimbarile in aer liber!!!!! Cum sa tinem copii 6 ore nemancati??? Nu are voie sa pape nimik pentru ca i se administreaza si oral niste picaturi ... nu mai stiu cum le-a numit... tot vaccin!!!
Roxana da-i sa pape inainte sa plecati de acasa... faceti vaccinul... (nu o uita pe suzi acasa) veniti acasica puneti o compresa rece la piciorus... si iesiti la plimbare pentru vreo 2 ore!!! Cam asta e programul de vaccin in ziua respectiva!
Va pup si mult succes maine !!!

Nally si Sebastian
http://community.webshots.com/user/nally116

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanacaz spune:

Multam fain de sfaturi!!! Ca sa vezi ce inseamna sa iti faci cultura medicala prin parc...Era sa las bietul copil 6 ore nemancat!!! Desi in nici un caz nu as fi facut asa ceva; de undeva tot ma informam eu; noroc cu voi, mai fetelor, ca uneori altfel nu stiu ce m-as face!

Roxana & Andrei Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirinda spune:

ileana si nally, multumim de sfaturi, si eu fac maine vaccinul...eu aveam de gind sa caut prin cartiel Mama si copilul si celelalte, pe net...ca nici eu nu lasam 6 ore copilul nemincat! sia-asa e disperata de foame! nu stiu ce ma fac cu ea ca nici ceai nu prea bea, suzeta nici atit, o scuipa cit colo, e fan tzitzi! maine o s-o tin numai in brate cred!
Roxana, daca nici de data asta nu sunt bune pozele, nu stiu ce sa mai fac, doar sa astept sa-mi vina barbatul acasa, ca io-s mai nepriceputa...

Miri si Ana (08.04.04)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibuga spune:

am ramas cam in urma cu sondajul...
16.unghiile le tai f des,cam de 2-3 ori pe sapt,in schimb ungh.de pe picioare f rar,cresc curbate si cam intra in carne.
17.ne ajuta si el f mult,in special intr-ale bucatariei.E mare mester,gateste mai gustos ca mine si e o placere sa gasesti mereu ceva bun in frigi.El asteapta cu mare nerabdare perioada cind va putea sa comunice mai pe “gustul “lui,adica jocuri cu trenuletze,masinutze,poduri…povesti.deocamdata e”puiul mamii” J
18.Intr-adevar ii vorbesc mult sau ii cint,daca sint lesinata ii pun muzica,deci tot timpul are stimuli.Japonezii sustzin ca educatzia incepe de la 0 ani.Eu de fire sint mai tacuta,imi place mai mult sa ascult decit sa-mi racoresc des gura. si in nici un caz nu-I vorbesc ghitzuind,cum se practica mai peste tot.
19.As vrea sa mosteneasca placerea mea de a desena si talenul meu la desen inzecit,inventivitatea,imaginatzia de la tatal si nu in ultimul rind de unde apuca ,sanatate.Multa sanatate.
20.Incapatzinarea,emotivitatea noastra
21.Bb doarme exclusiv pe burta,de cind a imlinit o luna.Asa si eructeaza fara sa-I curga laptele si nu adoarme altfel.Are un tonus muscular de invidiat….
22.Am luat o luna(luna VI) vitamina Prenatal,dar am renuntzat le ea dupa ce ma ingrasasem cinci kg intr-o saptamina.Mi s-a parut anormal,pina atunci luasem in greutate treptat.Sotzul era si el foarte “anti”vitamine asa ca am ramas doar la fier cu acid folic(ferrofolgamma)-1 luna………cam atit a fost pe tot parcursul sarcinii.
23.Parul-datorita fierului,dupa nastere am continuat sa le iau(cam 2 luni),s-a intarit parul si nu mi-a mai cazut ca inainte,acu ramine doar in minutza bb dupa o smulgere in toata regula.
24.Alaptez exclusiv la sin,chiar si inghitzul il rezolvam la tzitzic.Mama ma tot bate la cap,sa-I dau zilnic o linguritza de apa,dar mai uit.
25.Bb are aproape 4 luni,dar inca nu ma gindesc la diversificare.S-ar putea sa-I dau doar tztz pina la 6 luni,sper sa ma “tzina”laptele.
26.Baitza-in camera lui,in vana rosie de plastic.J Ieri pt prima data,afara in vana gonflabila.a fost o placere pt totzi pina nu a “gustat” un pic din apa…dupa ce s-a linistit,inca odata.Cu ocazia asta a facut si plaja 3 minute gol golutz,doar cu o sepcutza in cap.
27.Rezolvam cu betzigase pt urechi inmuiate in ser fiziologic,nu-I place dar n-are scapare.Cind e f atent la ceva incepe si “grohaie”-tare ne amuza

mergetzi uneva in “concediu”?

noi am scapat de mult de vaccin,am procedat la fel,l-am alaptat pe saturate inainte,iar dupa am facut 2 ore pauza.Si asa abia a mai rezistatIar pt a nu face febra,i s-a administrat Calpol 3+(o linguritza mica de cafea),seara la fel si dimineatza iara.Asa n-am facut nici febra si totul a fost ok.

Va pupam si va dorim o seara perfecta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pucku spune:

Mai fetelor bine v-am regasit ca tare mult mi-a luat pana am venit pe la voi.

Stiti ca data trecuta ma plangeam de durere de burtica, no pai am ajuns la urgente si au descoperit ca am lichid in pelvis, ce-i asta nu prea stiu si o frumusete de piatra la rinichi

si daca nici eu nu beau lichide apoi chiar ca nu stiu cine mai bea

si ca sa fie totul frumos, ieri am ajuns cu gaza, e drept fara motiv dar cine a stiut? e bine ca nu am stat mult, s-au miscat super rapid. Mi-a scos afara un lichid galben si am sunat la telefon sa intreb daca sa astept pana azi sa merg la pediatru sau sa merg la spital, si astia cu serviciul telefonic au zis sa merg la urgente ...
Gaza mea e super fericita, nici nu o deranjeaza ca a ascos un lichid galben... si ieri a fost la noi father's day, itzi dai seama ce dimineata a avut....

No si sa raspund si eu la intrebari si apoi mai vedem:

16. unghile cand cresc si incepe sa se zgarie, cam la 5-7 zile
17. tati ne ajuta cat poate, deobicei el merge cu hainele la spalat, face curat si sta seara cu gaza cat poate,el are ragaitul de seara si facutul formulei, iar miercuri cand eu am fost la spital, a stat singur cu gaza, i-a dat papa din sticluta, i-a facut baie, a culcat-o ce mai tot tacamul. Si cum initial era ca mai stau in spital s-a apucat tati sa citeasca, ca pana acum eram fetita lui mama, despre una alta sa stie cum sa spele sticlute si tot tacamul.
si am primit cadou o ora seara sa fac ce vreau eu, asa ca de azi mergem cu in parc

am uitat sa va spun ca sambata am facut 25 de ani [bis. de daca nu am mai apucat sa vin pe la voi.

Roxana azi trimit si eu poze

18.ii vorbesc mult, nu chiar tot timpul, mai obosesc si atunci ii pun muzichie...si imi place sa-i cant si sa dansez cu ea...

19.de la mine sa ia genele lungi, gropitele in obraji , firea descurcareata si dragostea pt natura si animale. De la tati parul si supletea corpului, degetele de pianist de la maini, simtul artist pt muzica si desen , bunatatea sufleteasca si inclinatia spre limbi straine- stie 5

20. de la mine sa nu ia miopia si parul de pe picioare, de la tati timiditatea , firea visatoare si panicarea .......

21.BB- exploder cu capul spre dreapta

22.ar trebui sa iau dar uit, numai cand imi aduc aminte

23.parul- ma duc imediat ce se scoala galusca la tuns....ca-mi cade tare si am gasit si pe suzi asa ca gata...pt botez probabil ca o sa si vopsesc

24.alaptez aproape exclusiv, mai scapam la un bibe pe zi de formula.
DE ieri am trecut la program regulat de masa si cum tztzi inca nu s-a adaptata la a produce vreo 150 ml, ca noi mancam tot la ora, ora jumate in ultimul timp suplimentam mai mult. Sper ca intr-o saptamana sa ne reglam..

25diversificarea cat mai tarziu. Daca raman tot la un bibe pe zi nu ma gandesc sa diversific de la 4 luni, dar daca marim doza poate ca da.

26. baita la baie, nici nu ne-am gandit la baie in camera noastra, in cadita ei , care e pusa pe un cos de rufe sa fie mai ridicata.

o infasam bine in prosop si apoi vin la noi in camera pt restul tacamului, masaj , gimnastica imbracat

27. nasul cu betisoare de urechi si sare de mare.

noi o sa mergem in concediu, ca de mult nu am mai mers, o saptamana la lac in nord. Inca nu am facut revervare cand o sa stiu exact data si unde o sa va dau un linc sa vedeti

maine facem si noi vaccinul...uf uf

no hai sa trimit si eu poze si poate mai vin azi

Pupici de la noi, Corina si Stephie





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirinda spune:

mai, cam liniste pe aici, si noi care ne laudam deunazi ca am devenit harnicute la scris...
noi plecam deocamdata la bunici, sa stam in curte, la aer, sa nu mai respiram noxele de Bucuresti, cam de la jumatatea lui iulie pina la 1 septembrie. Cu o pauza de 1 saptamina, cind are tati concediu si vom incerca sa plecam citeva zile la munte. Cred ca reusim, o sa alegem o pensiune agroturistica, sa-i pot face biberoane daca am nevoie, sa avem conditii ca acasa. Cam asta cu concediul.
Bibuga, cum ai rabdare sa-i tai unghiutele la 2-3 zile? eu abia o tin la 1 saptamina, ca si-asa mi-e frica si tot fac ochii cit cepele sa nu o intep. Si am mai vazut ca a scris cineva ca incalzeste serul fiziologic...daca as mai sta sa-l incalzesc si pe ala...si eu credeam ca sunt eu migaloasa, dar altii ma intrec.
O seara buna!

Miri si Ana (08.04.04)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pucku spune:

Roxana vin pozele? cate mailuri ai primit? eu am trimis 3 dar nu cred ca au venit toate

Pupici

Mergi la inceput