Bebelusi de Martie-Aprilie 2004 (6)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nicoleral spune:

Mirinda,
Uite cum fac eu: Am cumparat o pompa.. de la Avent. si e buna ( am avut inainte Gerber si e vax, nu merge)- ma mulg si pun laptele la frigider.(incerc sa ma mulg cam la 3-4 ore).Asta ajuta sa se mentina productia de lapte, in plus noaptea ii dau san ca SA NU UITE.. IN CAZ CA MAI TAIZIU TRAGE MAI BINE LA SAN..VISE.. DAR INCERC. Apoi, in bibi pun cam 50-60 ml lapte mamica si cam 40 ml lapte praf ( deja preparat, nu pudra) si-i dau bibi la masa. Mananca de stinge.. m-am si speriat prima data, apoi m-am obisnuit. In cele cateva zile in care urmez acest amestec, nu a avut colici-ma temeam ca amestecul nu-i va prii-si parca s-a mai linistit si el putin.Era tare agitat.

Ai putea incerca asa daca crezi ca merge. Eu nu-i dau bibi si pe urma san caci nu mai vrea san dupa bibi... e mai usor de tras..nu? Asa ca am combinat totul si gata.

Apropo.. la un muls, cu pompa scot cam 250-270ml pe ambii sani.. la un interval de cam 4 ore. Acum depinde si de varsta. Al meu abia are 2 luni, poate al tau e mai maricel.
Oricum, dupa ce te mulgi si vezi ca nu ai suficient pentru o masa, completeaza cu praf si dai.

Succes oricare ar fi solutia buna pentru tine.


Nicoleta si Mihaita (27/04/04)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pucku spune:

Servus fetelor


Asta am facut eu de vineri.......
Am stat citeva zile la spital din cauza unor diverticuli pe colon. Sunt de la mancare probabil si o cauza mare o are costipatia sau diareea indelungata, eu nu am avut in ultimul timp, dar cica s-au putut forma si acum 5 ani, asa ca...

Durerea e ciudata ca te doare burta si tragi partzuri incontinuu, si cand tragi unul te doare de innebunesti, si ai tot timpul o forfota in stomac ca atunci cand ai diaree..

E tare neplacut...si am stat 3 zile fara papa , fara apa si fara Bb la spital

Acum i-au antibiotice, dar daca nu trece ajung la cutit.

Aveti idee de vreun tratament naturist? a mai avut cineva asa ceva?

pleeeese, help

Corina si Stephanie- 10 weeks

Sa nu va spun cum a fost 48 de ore fara BB la spital, parca eram la inchisoare...prinsa-n perfuzi, fara apafara mancare, si cu un telefon care nu suna, numai puteam sa formez, adica contactul cu casa nexam.....am crezut ca o i-au razna, am plans incontinuu

si nu am voie sa-i dau La STephie tzitzi saraca nu stie ce se intampla, sta in brate si cauta tzitzi.....draga de ea. Si a inceput sa caute tzitzi la orice femeie de intra in casa

mi-e asa de mila de ea...

hai ca mai revin....

Nicoleta. nu vad pozele...

PUPICI<

fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pucku spune:

Nico LA MULTI ANI pt MIHAITa...e tare dulcic, i-am vazut pozele in album....abea astept sa ne intalnim cu BB-ei sa vezi ce o sa se placa

Pupici

Daca ai timp suna-ma...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirinda spune:

Nicole, e buna solutia ta pe de o parte, pe de alta nu. Buna pt ca maninca bine si lapte de la tzitzi si ia si ingreutate, dar nu e bine pt ca productia de la tzitzi scade daca stau sa ma mulg mereu, mult mai bine trage BB. Ana are trei luni fara o saptamina, e mai marisoara...dar nu mi-e teama ca nu mai trage, ca din bibe curge mai usor. Ea a fost disperata dupa tzitzi de la inceput, ii dau biberonul si cind vede apoi tzitzi, oricit ar fi de satula, sa vezi cum face...intai ma trage de tricou, apoi cind le descopar face Hi, hi, de parca mi-ar spune, hai, mai stateai mult, apoi o apuca singura cu minutele si se chinuie s-o bage in gura si apoi ma mai cearta putin, bombane cu ea in gura la inceput, pina incepe sa traga ca lumea si sa inghita. E mortala! am filmat-o, ca e de tinut minte asta! dar buna ideea cu amestecatul laptele de cele 2 feluri, o sa incerc, merci.

apropos de lapte, Ela ce-o fi facind, umple biberoanele de atita Galactogil din ala? spune-ne si noua daca s-a imbunatatit productia!

azi am iesit pe la 15 din casa, era putin innorat, am zis ca innebunesc de cald...ma simteam ca acum 3 luni... am transpirat toata si nici Ana n-a mai suportat, saraca maraia incontinuu, isi pusese piciorusele sus pe bara din fata de la carucior, si abia respira saraca, am dus-o in casa, noroc ca stam pe nord si e racoare. Abia astept sa plecam iar la tara, peste 2 saptamini, sa stam in curte la umbra, apoi mergem la munte... o sa va aducem si voua pozici.

Miri si Ana (08.04.04)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simone spune:

Buna seara dragele mele mamici si bebici!

Iaca si eu dupa o lunga pauza!
Noi ne chinuim sa papam in continuare, nu ne plac nici taticile nici biberoanele.
Nu stiu ce are fata mea dar de aproape 10 zile nu mai mananca cum trebuie formula Bebelac.
Plange micuta numai cand simte biberonul si in plus e plina de gaze, la fiecare masa scoate parturi si asa rau se screme saracuta ca nu-i mai arde deloc de mancare.
Ii dau si Debridat si ceiut anticolici si tot degeaba.
Pediatra mea mi-a zis ca e un inceput de diaree si m-a pus sa o tin nemancata 24 de ore, sa nu-i dau decat ceai de menta cu Smecta si ceai anticolici. Am innebunit in ziua aia. Apoi a reluat alimentatia cu lapte si mucilagiu de orez timp de 24 de ore si acum papa formula preparata normal, dar cu mare chin si nervi din partea ei. Mi-e si frica sa o fortez, am citit ca pot sa-i creez inapetenta la mancare.
Si pe urma, desi eructeaza dupa masa, atata se zbate si se agita ca regurgiteaza laptele pe care abia l-a mancat. Tot timpul i se prelinge cate o zabaluta de laptic in coltul gurii, uneori si la o ora dupa masa.
A schimbat cineva pana acum formula?
Eu nu stiu ce sa mai fac, ma gandesc sa o schimb, poate nu-i mai place, desi la inceput la tolerat-o foarte bine.
Maine ne ducem si noi la vaccin. Sper sa fie bine, sa nu sufere prea tare fetita mea si sa nu faca febra.
Va las pt ca de-abia am reusit sa scriu mesajul asta in 4 ore.

Ah, LA MULTI ANI!!! SI SA FIE SANATOSI SI VOIOSI!!! pentru toti puiutii nascuti zilele astea!

Va pupam si speram sa revenim cu vesti bune.

Simo si Iulia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rayuela spune:

Repejor intru si eu sa va salut,ca sintem in febra pregatirilor,maine e BOTEZUL!!vine un preot si un episcop,nu stiu ce o cauta in Suedia,dar noi il primim,ca sintem oameni de omenie.Amelie a fost cam agitata,prea multa lume in jur,mi-a cam plins saracuta,seara.
Claudelule,o sa ma gindesc la voi maine,ca tare as fi vrut sa fiti cu noi!
Beatrice,felicitari pentru casa!!Si nu fii ingrijorata pentru zodia pestilor,eu sint peste,si numai tacuta si interiorizata nu sint.Ca sa nu mai spun ca sintem niste artisti in zodia asta,åprecis ai observat deja la puiul tau
Cipstyle,vroiam sa te intreb,de unde ai cumparat scauneul ala haios pentru Anelisa?Ca tare mi-a placut,cum sta fetita ta in el,pare tare comod!
Roxana mamy,te-am visat aseara,erai gravida.Acuma nu te speria,era doar un vis
Pupici tuturor si nu in ultimul rind:LA MULTI ANI tuturor bebeilor care sarbatoresc zilele astea ziua nasterii!!
VA pupic si o sa pun poze de la botez!


Elena si pisicutza Amelie
http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/rayuela12000/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudelu spune:

Rayuela si noi ne gandim la voi!!! Vrem poze...sa nu cumva sa nu ne pui poze de la botez!!! Sa va petreceti si pentru noi!!!

Simone si eu am patit cu Raul o chestie asemanatoare cu ceea ce povestesti tu!!! Sa sti ca daca pana acum a aceptat bine Bebelacul nu e asta problema...poate face diaree si de la caldura...de cateva zile nici Raul nu prea vrea sa pape, ultimii 50ml ne luptam pana ii papa...probabil ca si de la caldura face atatea mofturi...Eu iti sugerez sa nu schimbi inca formula, mai ai rabdare...

Chiar vroiam sa va intreb daca ai vostri pitici mai regurgiteaza si la cat timp dupa ce mananca? Al meu sunt mese la care nu regurgiteaza, dar sunt si mese la care si dupa 1-2 ore mai regurciteaza...

Simone e foarte bine ca are vanturi...tu cum ii prepari formula???



Claudia si Raul(01.04.2004)

http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/claudia_floarea/my_photos
http://reclamaxxxx/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudelu spune:

Haideti sa va spun doua bancuri:

Merge un tigan la guvern cu un steag in mana...pe steag erau desenate o cioara, o sapa si un KK...un parlamentar curios il intreaba ce reprezinta cele desenate pe steag.
Tiganul:Cioara - natia, sapa - ocupatia si KK - situatia!!!!



Vine o maicuta la oras pentru prima data si biata de ea tot ii auzea pe tineri zicand "ia o pauza" si nu pricepea ea ce vor astia sa spuna...dupa o zi de plimbare prin oras se intalneste cu un consatean care mergea acasa cu masina...omul bun o ia pe maicuta cu el...dupa o bucata de drum, maicuta il intreaba pe consatean ce inseama "ia o pauza" ca ea a tot auzit prin oras si nu stie ce inseamna...Satean cu bun simt ii spune maicutei ca inseamna"D-mnul sa te binecuvanteze!"...maicuta era fff incantata de tineret....ajung in sat si inainte sa se dea jos din masina maicuta ii ureaza soferului:"ia o pauza tie, ia o pauza parintilor, ia o pauza familiei!!!"



Claudia si Raul(01.04.2004)

http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/claudia_floarea/my_photos
http://reclamaxxxx/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudelu spune:

Petru si Pavel!!!!

Sa nu lucrati azi ca e sarbatare mare!!!


Claudia si Raul(01.04.2004)

http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/claudia_floarea/my_photos
http://reclamaxxxx/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibuga spune:

Ai dreptate Mirinda---intii las-o sa suga si doar apoi treci pe formula.Altfel sigur nu-ti va accepta sinul.Si desi e tare enervant,ar trebui s-o masori inainte si dupa supt,altfel din pacate n-ai de unde stii cit a mincat......Tare m-am chinuit si eu la inceput in spital...pina eram la observatie(8 ore!),au indopat puiul meu din biberon,care avea o gauroaie....(desi mi l-au fi putut aduce).pe cind la sin,(am avut si sfircurile inauntru} trebuia sa se chinuie.De fiecare data cind alaptam chemam ingrijitoarea sa ma ajute la ,sa ne ajute,sa poata apuca sinul..A fost groaznic,mi se parea ca sufer mai mult decit la nastere.Sfircuri tot o asistenta "mi-a facut" cu ajutorul unei seringe taiata la ambele capete...si dai,aproape ca urlam de durere.Nici acum nu-s grozave,dar ne descurcam bine Trebuia sa ma mulg din 2 in 2 ore asa multa lapte aveam.Asta desigur in primele 2 sapt.Dupa, a inceput sa scada "productia",aproape am ramas fara,nu aveam pofta de mincare si nu beam destul.........totusi nu am renuntat pt ca numai laptele matern contine anticorpii atit de necesari pt.o evolutie cit mai sanatoasa.Auzisem multe de la colegele de serv.,care nu au alaptat, ca copiii lor au facut din 2 in 2 luni pneumonie,alergii etc..Desigur asta nu-i o regula,si nu inseamna ca ce-i care "beau "doar formula vor fi mai bolnacviciosi,dar cert este ca in prop.de 90% dintre cunostiintele mele care au alaptat,mi-au spus ca nici macar o simpla raceala n-au facut copiii lor.Cu formula stai mai linistit,dormi mai linistit...............deci avantaje si dezavantaje.Fiecare ne descurcam cum putem.Bafta,anyway

Nicoleta,acum citesc ce ai scris..............despre o pompa electrica vorbeai?daca da,in cit timp scoti 250 ml?

Pucku-saraca de tine.Imi pare rau ca nu te pot ajuta decit cu o mica sugestie.Poate ar fi bine sa postezi un mesaj la "parintii intreaba si p raspund"...."circula" mai multa lume pe acolo.........pupici la stefi-e o dulce cum ride

Beatrice-desi suna nasol pt ca unii parinti ar da si chilotii de pe ei<asa cum ai spus de socrii tai>copiilor,n-are rost sa bati la o usa care nu se va deshide.Mai bine mindru si sarac,sau nu?Si noi tot visam la o casa,dar deocamdata nema sansa.deja a remarcat si sotul ca mama mea nu ezita sa ne tot spuna ca la Ea copilul se va simtii bine,la Ea va avea de toate(de parca noi am fi niste pierduti) si trebuie s-o pun la punct.Citeodata replicile astea trec repede pe linga urechea mea,gindinu-ma ca oricum facem cum vrem,dar sotul tare bine le retine....trebuie sa fiu si eu mai categorica.

Am fost la control,totul e ok,dar! tr sa am grija cu fontanela.Intr-adevar s-a micit de la 1,5 cm la 1,1 cm.de acum inainte ii voi da doar 1 picatura de vigantoil si tr sa-i fac multa gimnastica.Astfel creierul se dezv si va impinge osatura.Stiu,multi spun ca un bb n-are nevoie de gimnastica,dar uite ca sint cazuri (si inca cite) cind e chiar necesara.
Astfel sintem tare bravi, ne rostogolim ,dar intr-un stil aparte.....cu ajutorul capului de pe burta pe spate si cu funduletul ridicat,de pe spate pe burta.cel putin de acum doarme cum "vrea muschii ei".Am facut si masuratori.Lungime 65,5 kg-6.500,pc-41,6.

Claudia-brvo pt rabdare.Eu nu as putea face nimic "serios" in afara de bb,acum.Mi-a fost de ajuns cu atitea examene,lucrari etc.E chiar binevenita pauza asta.

Roxi-iti sta bine oricum,dar cel mai bine cu bb in brate............


La mult ani Mihai Alexandru!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

La multi ani Petru si Pavel!!!!!!!!!!!!!

Hai ca patul imi face cu ochiu'.......................noapte buna


ildi & tomi

Mergi la inceput