Bebelusi iunie-iulie 2003 (22)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lya spune:

Cu intarziere doresc si eu "La multi Ani!"pt DANIEL,CATALINsiFLAVIU.
LA MULTI ANI pt IONEL care azi isi serbeaza ziua de nastere.
Sa cresteti mari si sanatosi!

Romana esti extraordinara.Am o admiratie deosebita pt tine.Mai ai doar zile sau poate ore pana nasti si esti nelipsita de pe forum.Meriti un premiu mare !Iti doresc inca odata nastere usoara si sa sti ca suntem alaturi de tine.De cate ori intru pe forum primul gand e sa vad ce mai face Romana,daca n-a nascut.Urmatorul sarbatorit e CRISTIAN si vreau sa-i urez in avans "LA MULTI ANI! in caz ca vei fi in spital in acea zi si sa aiba grija de bb Alin acum ca nu mai e bb-las ci un scump de copilas.Ma bucur ca nu mai are febra ,macar stresul asta sa nu-l ai in acele momente.

Elena,imi pare rau prin ce treci.Si eu am sangerat 3 sapt dupa ce-am pierdut o sarcina inaintea lui Ruth si am avut si o durere care-a cedat dupa multe luni dar dupa medici totul era ok.Multa sanatate tie si familiei tale .

Ruth e bine.Inca o tin pe regim .Mananca ff bine,doarme bine,doar ca i-a iesit ceva alergie pe fata si pe piept asa ca am scapat de antibiotic si am inceput cu Claritine.De inbolnavit nu stim exact de la ce:de la mizeria din hotel(dupa ce ne-am internat la Orsova mergea intr-o veselie salvarea spre hotelul Dacia si intreba doct ce se intampla cu acest hotel?),de la bazin,de la restaurant......?????????nu stiu nici eu,dar bine c-a trecut
Mai nou pupa la comanda si ma termina.

Carmenutza multa sanatate bb-lusei!

Sanatate la toti bb-i si s-auzim de bine ca nu ma mai lasa piticu sa scriu,isi cere drepturile.


http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Lya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenutza spune:

Hai sa va zic una tare....Maya are RUBEOLA....dupa 2 zile de febra, fara simptome de raceala, dupa ce si eu si dr. am crezut ca are rosu in gat..azi dimineata s-a trezit bebelina mea plina de eruptii pe obrajori , care in scurt timp s-au intins si pe manutze.....leopardul lu' mama.......asa ca am sistat tratamentul cu antibiotice ...si asteptam sa treaca de la sine....in 2-3 zile , cica. Ma si miram sa fie raceala ca prea nu se manifesta corespunzator...nu tu tuse, stranut, nas infundat..nimic.....
Buburuza este mai bine, nu mai are febra , da' tre' sa stam in casa 4- 5 zile ca suntem contagioase. Nu am nici cea mai mica idee de unde ar fi putut sa o ia...poate din aer.
Ma oftic ca daca mai treceau 2 saptamani, faceam vaccinul de 1 an care cuprinde si vaccinare anti rubeola, pojar, oreion,etc....da' iubita mea mica nu a avut rabdare, a vrut sa se imunizeze natural.

Nicol, da la Mihaela Radu..am fost...numai la ea mergem....

Bibi, m-am cracant de ras cu versurile tale....hai ca ai talent....elocvente versuri, de altfel...

Sanatate multa bebeilor bolnavi Ruth, Cristi, Flaviu.....sa va faceti bine repede sa iesim afara sa ne jucam

Romana,sincer te admir...nu stiu cum te descurci sa le faci pe toate....iti tin pumnii pe ultima suta de metrii...sa ne spui cand se intampla negresit.....ai grija de tine si de Cristi.

Va pup si WE frumos va doresc!

Carmen si bb Maya Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amik spune:

la multi ani,dragilor!

uite cum a trecut vremea...

am citit despre toate cele ce va confruntati cu probleme nocturne...ma inspaimant!alexandra doarme foarte bine noaptea...se trezeste la 9am...trai pe capul nostru!

a fcaut si ea primii pasi singurica si am pufnit toti in lacrimi!eram cu mama si cu socrii mei!parca intrasem in transa toti patru!iar ea,alexandra,era atat de incantata si ne nedumerita ca ne vedea agitati si cu gurile pana la urechi incat nu mai prididea cu repetatul figurii!

mananca bine,chiar foarte bine tinand cont de antecedente.i-am facut sufleuri de conopida si dovlecei,omleta,salata de rosii cu castraveti...i-am dat copanel de pui!a invatat sa manance singurica cu lingurita!evident ca reuseste sa isi bage in gura mult prea putina mancare,dar important este ca stie ce sa faca.

mai nou nu mai sta de nici un fel la schimbat.cand vine momentul sa ii pun papmers nou fuge.acum e o nimica toata sa se urce/coboare din pat/canapea asa ca eu alerg toata ziua dupa ea.

afara nu prea mai sta in carut,ci sub el...vrea sa il impinga,se urca pe roti sau pe axul dintre acestea..numai traznai.cand o pun in ham patca e o papusa de carpa.de-asta evit sa o tin doar cu hamul preferand sa imi dea manuta chiar daca asta inseamna sa stau cocosata sute de metri...

atat va spun ca trebuie sa plecam...internetul acasa nu merge si suntem la firma acum!

romana,ma gandesc tot timpul la tine si la bebelusii tai!putere si curaj sa iti dea dumnezeu! de-abia te astept acasa!

va pupicim pe toate si pe toti si ne pare tare rau ca nu am reusit sa va cunoastem pe niciunul!



Alexandra mare si Alexandra mica...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinaelena spune:

Doamne ajuta!ca v-am gasit,in sfarsit.M-am speriat ca v-am pierdut pt ca nu am mai intrat demult.
Sper ca nu ne-ati uitat,noi nu v-am uitat dar nu a mers pc,a fost la reparat.
Cu intarziere:La multi ani!tuturor copiilor care au inplinit ,pana acum,un anisor.Sa creasca sanatosi,frumosi,destepti si cuminti!!!.Si multe felicitari mamicilor lor!

Acum vreau sa recuperez cu cititul si va mai scriu

Va pup dulce
Corina si Sara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufulet spune:

Ne-am intors de la Felix unde am stat 6 zile.A fost f. bine, a fost timp frumos.Mara a fost incantata de apa.Am avut pt ea un colacel cu 2 manere si chilotei, am pus-o in el si i-am dat drumul in apa, nu s-a speriat deloc ba chiar era foarte fericita si chiuia.In prima noapte dupa balaceala a dormit de la 23 pana la 12 a doua zi cu pauza de supt pe la 9.Cu mancarea ne-am descurcat f. bine si nu am dus cu noi blenderul.La amiaza Mara a mancat cu noi la restaurant, in general piept de pui la gratar cu garnitura de cartofi piuresau natur sau cu pilaf de orez.Seara ii dadeam mamaliga cu branza si smantana tot la restaurant.Dimineata ii dadeam banana sau iaurt cu piine neagra sau cascaval cu rosii si piine neagra.In 6 zile doar de 2 ori i-am dat mancare de la borcanase.
Sanatate bb-lor bolnaviori.
Romana –ma gandesc mereu la tine si iti doresc sa nasti usor .
De vreo 10 zile si Mara are somnul mai agitat , in sensul ca se foieste , dar eu am pus-o pe seama caldurii.
Ama si bb Mara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandrueduard spune:

Pufulet: si Alex era mai agitat noaptea cand era prea cald.
Voi cum ii imbracatzi acum noaptea cand e mai cald. Eu l-am culcat in body cu maneca scurta, neinvelit si s-a simtit mai bine asa.
Romana: hai, chiar nici o veste ? Am intrat zilele astea mereu ca sa vad mesajul cel mare si .....pauza. Vad eu ca nu prea se grabeste bb 2. E taaare bine in burtica la mami.
Carmenutza: ce face MICUTA BUBULICI? Cum o fi luat mititica ? Acum stau si eu destul de ingrijorata cu Alex, pt ca inseamna ca poate sa contacteze oricand boala.....din aer. Ii ti regim?
Amik: nu te bucura prea devreme de binefacatorul somn
nocturn . Te vad eu curand cu cearcane pana la barba .


Magda si bb Alex puisor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

CARMENUTZA m-ai terminat... si fata mea are febra de ieri, exact cu aceleasi simptome ca Maya, chiar abia asteptam sa intru pe forum sa vad care a fost diagnosticul in final la Maya. Si acum aud de rubeola... Noi avem de ieri in mod constant intre 37.8 si 38.5, scade la paracetamol dar dup-aia creste la loc. Oricum am chemat-o pe pediatra astazi, asa ca daca e ceva aflu exact si macar stiu cum stau. Ma bucur ca zici ca nu e grava... Noi am fost sambata in Carrefour, dar nu cred ca s-ar fi declansat de pe o zi pe alta...

ROMANA ce bine ca ia trecut peste w/end ca stiu ca te temeai sa nu nasti sambata sau duminica...

PUFULET bravo pentru vacanta placuta

ELENA tine-te tare. Dupa ploaie vine vreme buna . O sa treaca toate cu bine si o sa iti mai revii si tu cu moralul.

Pe mine m-a pus Aghiuta sa ma duc joia trecuta la manichiura (eu care nu am calcat in viata mea pe la asa ceva, acum a fost a doua oara intr-o luna...) si m-a nenorocit toanta aia de manichiurista la un deget. Culmea e ca m-a trimis o prietena care a fost multumita!! Acum e umflat (de joi), sper sa cedeze de la sine, sper sa nu ma fi pricopsit cu ceva de pe acolo, zau ca nu stiu ce a fost in capul meu cand m-am dus. Nu mai calc in viata mea

Sunt franta de oboseala de la petrecerea de sambata (cred ca v-am spus ca serbam 10 ani de la absolvirea liceului...), a fost foarte reusita, am plecat de acolo pe la 3 1/2 dimineata si nu mai pot de febra musculara. A fost bine ca majoritatea colegi(e)lor erau neschimbati, parca n-ar fi trecut 10 ani de atunci, la fel de nebuni si nostimi. Si am fost si tot anul, >150 oameni, asa ca s-a incins o distractie ca pe vremuri... dans la greu... ehh nostalgia tineretii pierdute

Va pup pe toate si saptamana placuta si tineti-ne pumnii cu febra si cu degetul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenutza spune:

quote:
Originally posted by Kehleyr

CARMENUTZA m-ai terminat... si fata mea are febra de ieri, exact cu aceleasi simptome ca Maya, chiar abia asteptam sa intru pe forum sa vad care a fost diagnosticul in final la Maya. Si acum aud de rubeola... Noi avem de ieri in mod constant intre 37.8 si 38.5, scade la paracetamol dar dup-aia creste la loc. Oricum am chemat-o pe pediatra astazi, asa ca daca e ceva aflu exact si macar stiu cum stau. Ma bucur ca zici ca nu e grava... Noi am fost sambata in Carrefour, dar nu cred ca s-ar fi declansat de pe o zi pe alta...




Nu....in nici un caz nu a luat-o din Carrefour..perioada de incubatie este de 14-21 zile....si eu tot stau sa ma gandesc de unde ar fi putut sa o ia, da' n'am nici o idee....boala in sine nu este grea deloc, eruptia dureaza 1-3 zile si trece de la sine...noua aproape ca ne-au trecut de tot.

Carmen si bb Maya Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pojogam spune:

Buna dragele mele...
Sa va spun cate ceva de la petrecerea noastra de un anisor...
Sa incep cu un sfat(nu ca ar tb neaparat sa-l ascultati): sa nu puneti chei de masina si mobile pe tava... vor fi cu siguranta tentati de ele..
Da si acum sa va povestesc... Vineri a fost anisorul dar l-am petrecut doar noi doi intre plimbari si pregatiri. sambata a fost petrecerea cu babacii si altii. A fost extrem de miscaret de parca stia ca e ziua lui. Momentul motului s-a lasat asteptat la tort, deci cam la sfarsit. Am pus pe tava: Cheile de la masina, mobil, o cruce (micuta), o carte de "Retele neuronale" (poate va face si el ceva asemanator cu studiile mamei ), o carticica cu internetul, 50000 lei si 10$,un lantuc de aur, un spray barbatesc( de sa fie parfumat baietelul si curatel...)si un ciocanel asa ascuns pe sub carti, o seringa (tata meu vrea doctor..). Nu am vrut sa-i pun ustensile tehnice pt ca Flaviu sigur le-ar fi luat din prima. Inainte de a ajunge la tavita a defilat prin curte cu o furca, apoi a luat o grebla si incerca sa niveleze nisipul...niste chei cu care se juca.. deci asta e tavita si noroc ca am ales o tavita mica !
era destul de uimit de multitudinea de obiecte si de insistentele celor din jur, asa ca fara ezitare a pus mana pe cheile de la masina si mobil si s-a dat jos din bratele mele. nu o sa credeti dar a fugit cu cheia de masina(in brelocul resp. am mai multe chei) si s-a dus la portbagaj sa bage cheia acolo. nu a resuist ca era prea sus ci a zgariat un pic masina!. Toata lumea a exlamat de uimire....! Apoi am incercat sa mai ia ceva, a pus mana pe bani dar i-a dar deoparte si pe cruce dar a pus-o inapoi, apoi a luat spray-ul si a gasit ciocanul! Cand a pus mana pe ciocan a strigat de bucurie si a inceput sa-l fluture bucuros ca pe un steag! Am ras cu totii. de parca a spus:"gata am gasit ce voiam". Si asta a fost alesul. Motul s-a legat cu o fundita albastra si s-a taiat in semnul crucei. l-am pus (practic cateva firisoare) in ceara pe un banut de argint si l-a pastrare cu el.
A mai fost haiosa o faza: S-au facut afara gratare si Flaviu a invartit si el micii cu furculita si taciunii.. era f incantat de foc si de gratar, voia sa se bage si el sa faca ce vedea ca fac ceilalti. dar s-a atins un pic pe umar de gratar si are un semn... asta nu l-a retinut sa continue, spre disperarea mea
Cred ca am scris o multime fetelor.
restul mai tarziu.
Kehleyr si sora mea a avut petrecerea tot sambata la bc. ma bucur ca sunteti cam de o seama. imi e tare dor de ea. acume in Germania.
Rmana asteptam vesti...
LA MULTI ANISORI LA ALEXANDRA MARIA si MIHAI a lui ElenaSa ficti fericite mamicilor! va pup si ne mai ... scriem

Mihaela si Flaviu
http://community.webshots.com/user/pojogao

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bychi spune:

La multi ani pentru toti bebelusii care au facut un anisor!
La multi ani Alexandra (Alinuta) si Micaita (Elena)!
Imi pare tare rau ca sunt atati copilasi bolnavioari si sper sa se faca bine cat mai repede. Off, si Maya cu rubeola.... Sanatate multa!
Tiberiu a trecut la frizura de vara, tuns regulamentar la 2 cm. Transpira atat de tare si tot timpul trebuia sa-l sterg cu prosopelul. Mai nou, de dimineata a inceput un ritual cu jucariile din patut::: le ia in manuta pe fiecare, le pupa, le arunca, apoi ne pupa pe noi si ... la joaca! Daca ii zici sa-ti mai dea un pusi refuza, doar 1 pe zi si numai dimineata, ca ajunge.
Se catara peste tot, trebuie sa fiu permanent cu ochii pe el, se baga sub fiecare pat, trage de toate firele... dar, cred ca cunoasteti si voi.
Va pupam cu drag

Bychi si bb Tiberiu

Mergi la inceput