Intrebam, cautam - ordinea sa o pastram :):)

Raspunsuri - Pagina 49

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LeeAnn spune:

Andreea, stiu ca e tardiv raspunsul meu.Daca te mai intereseaza, eu pun si mar langa telina si morcov, zeama de lamaie si maioneza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antosit spune:

Vreau si eu o reteta de GOGOSI...!

Anto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delia grozav spune:

O reteta de aluat de Pizza buuuuuuuna are cineva?

Poze
www.dropshots.com/deliameda" target="_blank"> filmulete


dede, Adi 5ani si Medeea 1 an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

quote:
Originally posted by delia grozav

O reteta de aluat de Pizza buuuuuuuna are cineva?

Poze
www.dropshots.com/deliameda" target="_blank"> filmulete


dede, Adi 5ani si Medeea 1 an



Da, coca de paine de la brutarie. E cea mai comoda. In loc sa cumperi paine ceri coca.

Mamica lui Rares (15 oct 2006)
poze
Botez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

Pt. Anto:

Crafle – gogosi umplute

500 g faina, 50 g zahar, 50 g unt,
2 oua intregi , 30 g drojdie,
aprox. o cana lapte (cat cere faina),
1/2 lingurita sare, vanilie, coaja de
lamaie si portocala

Se inmoaie drojdia cu putin lapte cald, se presara faina deasupra si se lasa la cald sa dospeasca. Separat, in vasul in care se framanta aluatul, se bat ouale cu sarea si apoi cu zaharul. Se pune plamadeala, se omogenizeaza si se adauga, alternativ, lapte si faina. Coca trebuie sa fie moale, insa bine framantata (lapte se pune cat cere faina). Cand se desprinde aluatul de pe mana, se adauga untul topit caldut, framantand in continuare. Se lasa sa cresca pana isi dubleaza volumul. Dupa ce a crescut, se framanta din nou - ca sa dea inapoi - si se imparte in doua. Se intinde o foaie de 1/2 cm. Pe jumatate de foaie se fac ronduri (cu o forma sau un pahar mare) FARA sa se taie aluatul. Se pune in mijloc umplutura (ciocolata de menaj, dulceata sau gem). Din cealalta jumatate de foaie se taie rondele care se aseaza peste cele dintai si se apasa imprejur cu degetul sa se lipeasca (sa nu aiba faina intre ele). Se taie din nou cu aceeasi forma, patrunzand complet aluatul. Se lasa sa mai cresca aproximativ 1/2h. Se pun la copt intr-o cratita cu ulei incins. Focul sa fie mediu. Se trec gogosile prin zahar pudra sau zahar tos.

GOGOSI CU IAURT

200 g iaurt mai gros
1 ou
150 g faina
1 linguritza praf copt
rom
Iaurtul se amesteca cu oul +un praf de sare+coaja de lamiie si se adauga faina amestecata cu praful de copt.Iese un aluat moale.
Uleiul trebuie sa fie incins in momentul in care aluatul este gata.
Se ia cu linguritza din compozitie si se pun gogoselele in tigaie.
Se scot pe hirtie si se pudreaza cu zahar pudra vanilat



Gratiela, mamica strumfilor Maria si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claza spune:

N-am avut ce face si-am cumparat un borcan de unt de arahide. Vazusem io in filmele americane ca fac astia faimoasele peanut butter/jello sandwich si mi-am zis sa vedem si noi ce-i aia.
Nu ne-au placut sandvisurile, da untu are un gust interesant, banuiesc c-ar merge in vreo crema/prajitura - o fi aparut pe undeva vreo retzeta in acest sens ?
da va rog io, nu prea complicata, ca-s antitalent!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micasera spune:

BUNA.STIE CINEVA CUM SE PREGATE SURIMI?AJUTATI-MA.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

quote:
Originally posted by delia grozav

O reteta de aluat de Pizza buuuuuuuna are cineva?

Poze
www.dropshots.com/deliameda" target="_blank"> filmulete


dede, Adi 5ani si Medeea 1 an



125 gr. margarina
1 cub de drojdie
aprox. 175 gr. faina
1 linguritza mica (din aia mica mica, nu linguritza normala) de sare
1/4 cana apa caldutza
Se dizolva drojdia in apa caldutza si se lasa putin la loc cald. Se amesteca margarina cu faina si sarea, apoi se adauga apa cu drojdie. Trebuie sa rezulte un aluat usor de prelucrat care nu se lipeste de maini, deci se mai adauga faina daca este nevoie (eu in ultimul timp o fac dupa ochi). Se pune aluatul la dospit la loc caldutz, cand s-a ridicat putin se intinde in tava de aragaz, se mai dospeste putin. Cuptorul trebuie sa fie foarte bine incins. Eu pun blatul la copt putin, apoi il scot, il ung cu ulei de masline, sos de rosii, pun ingredientele si il pun iar la copt pana e gata. Poti sa obtii si blat stil "thin crust" daca nu-l dospesti deloc inainte de coacere.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micasera spune:

EU INCA ASTEPT O RETETA.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delia grozav spune:

Multumesc , Alinutza pentru raspuns.
O sa incerc zilele astea sa vad cum iese.

Poze
www.dropshots.com/deliameda" target="_blank"> filmulete


dede, Adi 5ani si Medeea 1 an

Mergi la inceput