Intrebam, cautam - ordinea sa o pastram :):)

Raspunsuri - Pagina 32

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crini spune:

Vreau sa gatesc niste peste (am 3), dar nupot folossi cuptorul si nici
prajit nu-mi place. Aveti sugesti?

Mami de fetita (1999)si baietel (16 oct 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

Crini ce peste ai ? ca ma uit prin carti sa va ce ai putea sa faci din el si iti scriu. Ai putea sa faci multe lucruri.
paste cu sos de peste : il pui taiat mai micut in tigaia cu un strop de ulei, il calesti un pic , cu un catel de usturoi fara sa-l cureti doar strivit un pic, suc de rosii, si un pic de apa ... lasi sa fiarba sosul la foc micut, la sfirsit cind pestele e gata - e vorba de 10-15 min maxim - scoti usturoiul si il arunci, adaugi piper macinat, sare, patrunjel verde taiat si amesteci totul cu pastele fierte si scurse .
Asta mi-a venit acum in minte .
Daca vrei pt felul 2 il tai felii ( depinde cit e de mare ) , il prajesti un pic in un strop de ulei,cu un catel de usturoi linga , cind e un pic calit adaugi un pahar de vin alb, astepti sa se evapore alcoolul, adaugi suc de rosii si il lasi pe foc mic nu fparte mult ca pestele se coace repede, cidn e gata adaugi sare, piper si patrunjel tocat .
Mai poti sa-l faci pe gratar.
Poti sa faci si chiftelute din peste daca nu are oase .
Am mai gasit si macrou marinat ( asta daca e macrou hahah ) pe reclamaaaaaa
http://www.reclamaaaaaa/forum/viewtopic.php?t=7297
uite si aici niste retete daca ai timp sa dai un ochi :
http://www.prezzemoloefinocchio.it/modules/wfsection/index.php?category=25 numai pesti si alte alea ...
uite inca una tot cu pesti ...
http://www.cucinainternazionale.com/pesci.htm



Cristina

"Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crini spune:

Cum fac sa curat de oase pestele crud.
Eu nu prea am gatit peste pana acum (mai deloc) dar de cand cu bolile astea ale pasarilor si animalelor de curte parca nu mai pot sa mananc carne, asa ca incerc sa ma reprofilez.

Mami de fetita (1999)si baietel (16 oct 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

E greu sa ii scoti toate oasele. Primul pas e sa ii scoti sira spinarii , apoi sa incerci sa scoti fileul cu un cutit subtire si ascutit . Cel mai sigur e sa nu cumperi pesti pe care nu ii cunosti, alege din cei care au oase mai putine. Macroul sa stii ca are sira spinarii si ceva oase cam toate mari, adica le vezi. Apoi mai e si pastravul- din cite imi aduc eu aminte nu avea oase prea multe . Pestii mari: tonul, spada . Pesti mici : sardinele, acciuga se curata usor, le rupi capul si apoi cu degetul smulgi cu tot cu sira spinarii. E cam scirbos ca te murdaresti dar ramine curat si fara oase. Apoi mai sunt si fileuri gata congelate- alea sunt fara oase .
Cam asta cu pestii ..



Cristina

"Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

AJUTOOOOR,
sunt postate pe undeva retete de halloween? sau macar una de placinta de dovleac sau asa ceva?
C & bbandrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stinu spune:

Placinta cu dovleac
Ptr foaie ai nevoie de :
1 pachet margarina ,12,15 linguri apa fierbinte si 2,5 cani de faina ,cani mari de lapte .
Ptr umplutura ai nevoie de 1 kg dovleac, zahar dupa gust ,200 gr de miez de nuca ,1 lingura margarina si facultativ ,1 ,2 linguri de cacao.Nucile se pun maruntite dupa ce ai calit dovleacul.

Aluatul il imparti in doua din care faci 2 foi .Intinzi prima foaie ,o asezi direct in tava de aragaz unsa ,pui cu grija dovleacul calit si asezi a doua foaie pe care o intepi cu furculita.Dai tava la cuptor la foc potrivit si cand e gata lasi sa se raceasca in tava.O pudrezi cu zahar pudra sau zahar vanilat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Himmelsduft spune:

Buna!

Stie cineva dintre voi prajitura ce se cheama Domnisoara Kathy? Am mancat cind eram mica si mi-ar place sa stiu reteta. Era din blat cu cacao si deasupra era albus de ous, apoi ciocolata rasa.
Daca stie cineva imi postati va rog. Multumesc mult.


Himmelsduft

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mia. spune:

Vreau retete cu miel,please!

www.lucavasile.go.ro" target="_blank">Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yuki79 spune:

buna seara.cine ma ajuta cu o reteta de salata de broccoli?va multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yuki79 spune:

unde este reteta de salata de broccoli?

Mergi la inceput