Intrebam, cautam - ordinea sa o pastram :):)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns slakje spune:

Intrebare: cum se face mamaliga? As vrea sa fac diseara mamaligutza cu lapte sau mamaligutza cu branza si habar nu am sa fac mamaliga.Am gasit si malai,sper sa fie bun.

Merci mult,
Alina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns thalia spune:

No, ca scriu prea tarziu. Aseara n-ai mancat mamaliga, nu-i asa?
Se pune apa la fiert , cu sare. Apoi in ploaie pui faina de malai si amesteci cu telul sau o lingura de lemn. Nu pui multa faina la inceput . Dupa ce incepe sa dea in clocot mai pui faina si amesteci in continuu pana obtii o consistenta potrivit de tare. Fierbi bine malaiul, poti gusta din cand in cand sa vezi daca s-a fiert malaiul, si cand simti ca-i moale , tragi pe foc mic si mai amesteci din cand in cand pana faci urmatoarele:
-tai feluite mici de slaninuta sau sunca de porc afumata sau carnati afumati de porc , si ii pui intr-o craticioara si le rumenesti.
-dai branza de burduf, sau telemeaua sau chiar branza de vaca pe care o sarezi potrivit, pe razatoarea mare intr-un castron.
-Si-acuma faci straturi din :-cateva feliute de slaninuta rumenita
-branza
-un strat de mamaliga pe care o intinzi cu o lingura de smantana,
-iar pui cateva feliute de slaninuta
-un strat de barnza
-ultimul strat de mamaliga peste care pui slaninuta ramasa si branza din belsug .
Acum poti introduce 10-15 minute farfuria intr-un cuptor sa se rumeneasca sau poti sa o mananci asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acina spune:

Buna idee.

Anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana_i_ spune:

Help!

Stie cineva pe unde sunt retzetele cu conopida? Ca la Index nu le gasesc

Multumesc!

Adriana.

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slakje spune:

Thalia mersi fain pentru retzeta.
Sper sa-mi iasa, sa nu iasa cocoloase sa trebuiasca sa o arunc.Urasc sa arunc mancare, nu ca as fii zgarcita dar nu-mi place sa arunc mancare.
Esti o dragutza.

Alina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slakje spune:

Daca stie cineva cum se face sucul acela pentru salata de ardei coptzi va rog frumos.
Sarumana.

Alina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

quote:
Originally posted by slakje

Daca stie cineva cum se face sucul acela pentru salata de ardei coptzi va rog frumos.
Sarumana.

Alina.



..se asaza ardeii pe platou, curatati, se sareaza si apoi se toarna ulei si otet dupa gust

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns thalia spune:

Stiu o reteta pe care o recomanda Cristina Stamate intr-o revista mai demult.
O fac mereu si e delicioasa.
Iei o rosie mare si foarte bine coapta si o decojesti , apoi o dai pe razatoare.
In sucul cu pulpa rezultat, razuiesti vreo doi trei catei de usturoi si amesteci cu mixerul condimentand cu sare dupa gust si cateva linguri de ulei de masline si o linguara de otet de mere. .
Daca vrei poti pune vegeta dar inainte de a pune uleiul , ca sa se dizolve.
Apoi asezi ardeii copti si curatati de coaja intr-un bol si acoperi totul cu sosul rezultat. Dai la rece

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slakje spune:

Mariana zahar nu se pune deloc?.Nici macar o linguritza?

Alina.

PS: Multzumesc foarte frumos pt raspunsuri, am sa incerc desi nici una nu e ceea ce cautam, adica imi amintesc eu vag cum facea taica-meu dar am impresia ca punea zahar. la retzeta lui.

Mergi la inceput