Psihologia copilului (II)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns karmen spune:


Saso,
Fetita ta are parte de o educatie aleasa din partea ta. Felicitari, continua la fel. Nu-ti fa griji ca se sperie atunci cand altii tipa sau plang. E firesc. Cand aude asemenea zgomote, cand vede un alt copil ca plange se creeaza o situatie de nesiguranta pentru ea, e ceva nou pe de o parte si pe de alta parte instinctul ii dicteaza o situatie de pericol de care trebuie sa se apere. Cand observi ca e pe cale sa se sperie de vreun copil/mama isterica, si vezi ca fetita ta e atenta la acea persoana, o iei in brate, te departezi putin de acel loc, ii povestesti ceva amuzant. Adica fa-o sa se simta in siguranta, daca te vede ca tu esti ok si nu faci caz din asta e si ea linistita.
In ce priveste atitudinea ei fata de alti copii, ce pot sa zic? Ai vrea sa se bata pentru jucaria ei, sa loveasca sau sa urle ca alt copil i-a luat jucaria?Explica-i ca acel copil a gresit si s-a purtat urat. Las-o in pace, e foarte bine cum procedeaza, da dovada de intelegere si calm (rar intalnit la copiii de aceasta varsta). Incurajeaza aceasta atitudine, nu inseamna ca daca se comporta asa are o personalitate slaba sau e ceva in neregula cu ea.

Carmen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Saso spune:

itisuper multumesc carmen!

atitea griji mi-am facut ca ..eu si numai eu sint de vina! normal ca nu vreau sa se bata pt jucarii... dar ma gindesc la lumea de azi pe de alta parte..si nu vreau sa aiba un soc..ca lumea asta asa cum e..
poate intelegi ce simt.. doamne.. as vrea ca si taoate alte mame tot ce-i mai bun pt ea.. dar nu vreau s-o fortez in vre-un fel..nu vreau ca ea sa devina ce vreau eu.. vreau sa fie ea!.. dar trebuie sa o ajut sa inteleaga ce se petrece in jurul ei..poate ca eu imi pun deja probloemele astea prea repede.. si ca mai e timp si pt asta! dar mi-am facut griji.. da e adevarat.. nu reactioneaza ca majoritatea copiiilor.. poate de aceea!

iti multumesc inca o data! aci o mama si un tata singuri si fara bunici.. nu prea avem de junde sfaturi.. de aia ma bucur de existenta acestui forum din toata inima!

Iti multumesc inca o data!



Nathalie si Sofi
http://www.nathalie.net.ms/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gioto spune:

iti multumesc carmen!te admir pt ceea ce faci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Florentina Roman spune:

Am citit mesajul lui Gioto cu calculatorul; si Tudor al meu, care implineste pe 5 luna asta 2 ani, face la fel.Dar am observat ca daca il las si pe el sa butoneze cateva minute isi pierde interesul si ne lasa in pace (dar nu mereu).
Eu am insa alta problema: pe baiatul meu nu-l intereseaza cartile
Avem o multime de carticel;e cu animale, legume, fructe sau cu diverse alte imagini din povesti etc care nu prezinta nici un interes. Degeaba incercam noi sa-i captam atentia, ca ...nimic.
Mai mult, daca ma vede pe mine cu vreo carte sau revista in mana, vine si mi-o ia si o duce la locul ei!
Ce ma fac cu el?
Poate sa aiba vreo legatura cu faptul ca desi e dezvoltat normal, intelege tot ce-i spunem si raspunde la comenzi, nu vorbeste inca? Adica spune cateva cuvinte: mama, tata, apa, sus, jos, mamaie, tataie si alte cateva, dar in rest bolboroseste toata ziua pe limba lui.

Florentina & Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karmen spune:


Florentina Roman,
Baiatul tau se poate concentra la alte activitati? De exemplu cand se joaca cu o jucarie, cu un joc de constructii, sau poate sa stea linistit sa asculte o poveste scurta?

Carmen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Florentina Roman spune:

Da, Carmen, daca e o jucarie care-i place, sta si cate o ora cu ea. Se joaca cu masinute, ii place sa mestereasca la suruburi, butoane, puzle, din acelea la care trebiue sa puna piesele de diferite forme in locul corespunzator, si asculta si povestioare, mai ales cele cu rima.Dar in general trebuie sa fie la initiativa lui.

Florentina & Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karmen spune:

Florentina Roman,
atunci e bine, m-am gandit pentru o clipa ca ar avea o problema cu concentrarea atentiei. Daca nu prefera (inca) cartile, nu-i problema. Arata-i imagini din alte surse pentru a le denumi. Incerca sa desenezi cu el, lasa-l sa mazgaleasca o carte de colorat, de exemplu. Poate se plictiseste atunci cand doar priveste pasiv in carte. Sunt carticele care cand se deschid ies in relief diferite forme. Poate acelea il atrag. Numai bine.

Carmen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Florentina Roman spune:

Multumesc, Carmen, m-am mai linistiti.Culmea, azi, toata dimineata m-a batut la cap cu carticelele, venea la mine sa-i arat cum "fac" animalele. Ma doare gatul de cat am mieunat, latrat, chitait etc...


Florentina & Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Vreau doar sa va impartasesc din experienta mea.
1. Bunicii....Baietelul meu ii duce dorul soacrei care nu prea mai are timp de el. La un an a stat cu soacra mea la tara 3 luni si i-a fost bine. Nu sunt de acord nici eu sa-l creasca altcineva, dar asta si pentru ca eu sunt foarte geloasa din fire. Dar o vara cu bunicii l-as lasa fara indoiala. Ar fi bine si pentru el.
2. Calculatorul... Generatia nou cum ii spun eu este foarte atrasa de calculator. Dar sunt si avantaje... Adi a invatat de la calculator cifrele, literele si sa-si coordoneze mainile cu privirea ... prin jocuri. Nu l-am fortat niciodata... el vine si cere si a invatat sa-si deschida singur calculatorul, sa puna muzica, sa dea drumul la jocuri.
3. Aici nu stiu cum sa dau titlul... Bataia??? Noi nu l-am batut niciodata pe Adi. Si la mine se uita cu ochi intrebatori sau imi cere ajutorul, desi are 3 ani... I-am raspuns mereu... descurca-te singur. Nu sunt de acord sa-l invat ce este bataia. Va invata singur... va merge la gradinita din toamna si va trebui sa se descurce cu copii. Oricum a inceput sa se mai loveasca de viata...
Acum 2 luni am stat 10 zile in spital pentru o operatie si una din mamicile cu care eram in salon tot timpul il batea pe baietel. Adi a fost socat si chiar i-a spus odata femeii respective sa nu-l mai certe. Si culmea ... era educatoare doamna respectiva, dar asta era parerea ei despre educatie.
O alta experienta amara a puiului meu a fost mai zilele trecute cand la mare fiind, la restaurant a vrut sa se joace cu o fetita care i-a spus sec ca ea nu vrea sa se joace cu el. Adi s-a bagat sub masa noastra pana i-a trecut. (Cand se supara nu plange se ascunde undeva) Sotului meu i s-a rupt inima... i-am spus sa-l lase in pace pana vine el la noi ca trebuie sa invete ca in viata sunt oameni buni si rai... unii mai toleranti altii mai putin.

Sper ca nu v-am plictisit.
Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaVig spune:

Salutare mamicilor!

Fiul meu face 2 ani in August si e la fel ca copii vostri. L-a luat pe NU in brate de vreo luna incoace si pare ca nu mai vrea sa-l lase. Eu nu pot sa zic ca nu mai strig la el sau nu ii mai dau cate una. Asta e, cateodata ma scoate din sarite cu miorlaielile fara rost. Am fost in Romania vreo 2 luni si a stat cu bunicii ziua dar noptile era cu mine. Nu vroia sa ramana cu ei si nu l-am obligat. Niciodata nu a stat mai mult de 2 zile departe de noi. In legatura cu mersul la camin sunt de parere ca le face bine indiferent de varsta. cu cat merg mai repede cu atat se dezvolta mai rapid. Fiul meu intelege trei limbi si vorbeste doua. Inca nu face propozitii, dar stie sa spuna ce vrea. Sotul meu e ungur si nu sta atata timp cu el deci nu scoate nici un cuvant pe ungureste dar se pare ca il intelege. Sunt de acord ca v-a invata perfect trei limbi poate chiar patru. Stie cineva ceva siropel natural pt.tuse? Am fost cu el la medic dar aici nu dau nimic pt tuse doar sa-i pui ser fiziologic in nas si gata.
va pup

Mergi la inceput