Cersesc - mama si copil de 1 an !

Cersesc - mama si copil de 1 an ! | Autor: cris1511

Link direct la acest mesaj

In zona Pantelimon - langa Dialog pe Bd Chisinau stau zi de zi ( de la 12 la 18) o mama cu un copilas de 1 an care cersesc. Am intrat in vorba cu ea si am aflat ca nu e din Bucuresti ci dintr-o localitate de pe langa (n-am retinut cum se numeste, undeva spre Calarasi) si vine zilnic cu copilasul.Nu are nici un venit (nici alocatia nu si-a ridicat-o de un an de zile din cauza domiciliului caci are o alta adresa si trebuie sa imputerniceasca pe sotul ei ca sa o ridice, dar ii trebuie nu stiu ce procura facuta la notar).
Daca cineva poate sa ii ajute -macar pe copil cu lucrusoare-ar fi o bucurie pt ei.Sotul ei nu are serviciu, lucreaza pe unde apuca si nu poate sa se angajeze in Bucuresti caci e cam departe si masina cu care vine ajunge prea tarziu ca sa poata sa ajunga la lucru dimineata.
Eu i-am oferit niste lucruri de-ale mele, dar pt copilas (care e asa de frumusel) nu am ca al meu bb are 6 luni. Vreau sa ii dau niste lapte praf caci al meu bb mananca inca la san si eu il folosesc doar pt branzica.

Cristina

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alba spune:

Draga mea,
eu voi pleca la inceputul lunii iulie spre Romania,am niste neamuri la Calarasi si voi sta citeva zile acolo!
Cum as putea sa-i inminez sau sa-i trimit niste lucrusoare mamicei acestea?
La Bucuresti voi fi dar doar prin trecere,atit.
Poate ca chiar prin intermediul tau,daca spui ca ii cunosti personal!
Daca are o adresa fixa eu as putea chiar de aici din Germania sa-i trimit un pachet cu hainutze si jucarii pentru puiul mic!
Cum sa facem ?
Iti multumesc din inima esti un om caruia ii pasa de soarta celor necajiti,asa-s si eu de cind sunt mama.



"Omul cel mai fericit este acela care face fericiti pe cit mai multi oameni".

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=alba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danutza Mamaruta spune:

Cristina, acum vreo 2 ani si jumatate am fost si eu in situatia ta, adica am inceput sa ajut o familie foarte necajita care ajunsese sa cerseasca. Dupa citeva zile am realizat cu disperare ca desi am apelat la toti prietenii si oamenii s-au mobilizat exemplar, era prea putin fata de nevoile bietilor oameni, care nu aveau nici macar un acoperis. Asa ca am pus mina si am scris o scrisoare la Formula As, in care am prezentat situatia lor.

Urmarea: apelul Formulei As a fost atit de eficient ca dupa 2 luni de zile oamenii aceia aveau o casuta alor, sotul avea servici iar copiii erau imbracati si imi amintesc ca haine si jucarii au donat si ei, pentru ca aveau prea multe.

Deci daca vrei sa aiba intr-adevar o sansa, scrie sau suna la Formula As. Stiu ca sunt asaltati de cereri de ajutor, dar cred ca se vor implica si de data aceasta.

Iar cele dintre noi care vrem sa ii ajutam, putem sa facem donatii la Formula As si sa cerem in mod expres ca banii sau lucrurile sa ajunga la aceasta femeie.

Ma bucur ca exista oameni care mai au timp sa intinda o mina de ajutor semenilor lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris1511 spune:

Problema e, intr-adevar ca ei nu au o casa a lor,cel putin asa am inteles (o s-o intreb astazi mai sigur).Adresele lor din buletin nu mai sunt valabile. Sotul ei a stat in Bucuresti o vreme (in garsoniera tatalui lui care a murit si pe care a vandut-o si a impartit banii cu fratele lui), iar sotia are adresa din Timisoara (sau de pe acolo de pe undeva)caci ea e de acolo.Asa ca nu stiu daca poate ridica coletul de la posta, neavand o adresa buna.

Pt Alba: Nu stiu ce sa zic,eventual sa ne intalnim, dar eu voi fi plecata din Buc. in acea perioada.Poate sa trimiti ceva pe adresa mea,daca nu te deranjeaza.

Are dreptate si Danuta Mamaruta, uitasem de Formula As, caci si eu o cumpar saptamanal.O sa scriu si acolo.
Mersi mult pt.implicarea voastra.
Cristina

Astazi sper sa ii gasesc pt ca ieri plecasera, caci vroiam sa ii dau niste laptic praf si ceva de incaltat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alba spune:

Cristina,astept adresa ta pe PM,multumesc!



"Omul cel mai fericit este acela care face fericiti pe cit mai multi oameni".

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=alba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianangi spune:

Draga mea,

Daca poti sa mai iei legatura cu aceasta mama, vorbeste pentru ea cu parintele Tanase (tel. 0722.384.794). Are la Valea Plopului - linga Ploiesti - un asezamint pentru mame si copii aflati in dificultate, o va ajuta cu drag.
Din cind in cind, parintele vine si in Bucuresti, poate vorbeste cu ea personal. Bani de tren stringem noi!

Salvati un inger:
www.casa-romanilor.ch/teodora.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili spune:

Draga mea,
Eu stau in Valenii de Munte deci aproape de Valea Plopului si intradevar parintele Tanase este un om minunat...deci daca se hotaraste sa mearfa la el eu o pot aduce la Valea Plopului de la Bucuresti, doar sa vorbiti cu ea daca vrea...
Lili si printesa..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alba spune:

Draga Cristina,
chiar azi ti-am trimis coletul,nu stiu sigur cind va ajunge in Romania!

adriangi, are perfecta dreptate cu Parintele Tanase,este un OM minunat,sa-l ajute bunul Dumnezeu si sa-l tina sanatos ca multe necazuri mai alina! Ma inchin in fata lui.
Chiar acum am vizitat situl lor:
http://www.asociatiaprovita.org/index.htm
pur si simplu am plins, uitindu-ma la poze,niste sufletzele asa de frumoase si de nevinovate...am ramas profund impresionata,DA mai exista dragoste neconditionata in lume, EA mai exista,multumesc lui bunul Dumnezeu
http://www.oltreconfine.org/foto/index.htm

Nu numai la viata noastra sa ne gandim,
Ci pe-acei ce sufera mai mult sa-i iubim!
Domnul e-n fiinta celor chinuiti
Suferind cu dansii suntem fericiti...




"Omul cel mai fericit este acela care face fericiti pe cit mai multi oameni".

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=alba

Mergi la inceput