Bebelusi de Martie-Aprilie 2004 (5)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanacaz spune:

Vrem si poezioare, ca facem paginuta si cu poezii. Asa ca puteti trimite, le adun si facem o treaba!

Cristina, multumim pt aprecieri. O sa incercam sa-l facem din ce in ce mai frumos, ca atunci cand ne cresc bebeii sa aiba ce vedea...sa invete poezii, cantecele, cu ajutorul nostru, al mamicilor. Ca daca o sa tot contribuim toate o sa iasa o colectie draguta.


Roxana & Andrei Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rayuela spune:

Roxana,ma bag si eu ca musca in lapte,ca tare usor e sa-mi dau cu parerea despre munca altuia!!Eu propun sa ne punem si nicknamurile la pagina cu bebelusul personal,ca sa ne lamurim care e cupilu cui.eu una sint atit de familiarizata cu nickurile,incit in momentul in care vad nume reale,intru in ceata!!
Si ma gindeam si la o pagina cu povestea nasterii fiecarui bebeu,asta bineinteles daca mamicile au chef de scris!!
In orice caz,e SUPERB,eu ma uit tot timpul,am si ascultat cintecelele si Amelie facuse niste ochisori MAAARI..dar cred ca pentru ca eu ma gasisem sa cint si eu..si sun cam ca o cratita uitata prea mult pe aragaz!

Elena si pisicutza Amelie
http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/rayuela12000/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MALUBA spune:

ME AGaiN!

CA tot n-am somn..am scris cateva poezioare si ma chinui sa i le trimit roxanei da nu merge adresa mea de mail!!!
ELENA si eu vroiam sa propun chestia cu nickurile da am zis ca pana acuma trebuia sa va cunosc...ce am facut eu? am copiat pe calc listuta cu zilele de nastere ale bb-ilor , unde sunt date si numele mamicilor (de fapt nickurile lor)si asa le-am buchisit...da e mult mai usoara varianta ta!
la fel super ideea cu povestioara nasterii!

eu nici nu ma risc sa ma apuc de cantat ca sigur puiul meu isi ia picorusele dupa gat si o ia la fuga .....desi stiti ca vocea mamei e cea mai dulce

mai trimiteti-ma la culcare !!

bineinteles ca acuma cand nu dorm eu , puiutul meu scump doarme bustean









Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piciulica spune:

Ideea cu site-ul , cu poeziile e super.Cum nu sunt o mare pasionata de poezii vin cu o intrebare, povesti ( cu zane si feti frumosi....)se poate sa punem pe site?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanacaz spune:

Asaaa....Neata'! Eu m-am trezit, culmea, inaintea puiului, ca de ceva vreme se aude plangand cu jale un catelus, asa ca l-am trimis pe sotul meu sa vada care e treaba, ca altfel ma lua si pe mine plansul.

Cu nick-urile se va rezolva, pt ca oricum noi ne gandiseram deja sa facem cate o pagina si pt fiecare mamica, cu link de pe paginuta copilasului propriu. In curand veti primi amanunte despre cum trebuie sa procedati. La fel si cu povestea nasterii...va aparea de indata ce ne mai organizam putin; in orice va puteti apuca de scris!!!
Piciulica, povesti sunt deja cateva, dar daca mai vrea careva sa trimita, e OK, ca le bagam. Cu cat mai multe, cu atat mai bine pt bebeii nostri.

Mai asteptam sugestii si pareri, ca sa iasa o treaba super pana la capat.

In orice caz va promit ca o sa mai apara tot felul de surprize micute pe site. Acum ne gandim la ele si cat de repede o sa le vedeti.


Roxana & Andrei Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanacaz spune:

Vaaai,Beatrice, sunt super poezioarele!!! In primul rand ca mi-ai ghicit gandul; chiar voiam sa caut "Inger, ingerasul meu", ca il stiam cand eram mica si as fi vrut sa-l invat si pe Andi cand creste. Apoi ce a cu "Un pisoi cu ochii verzi" e superba!!! Nu o stiam.
"PUisorul cafeniu" e deja pe site, la cantecele. Oricum, poti sa mai trimit oricand, ca vor aparea. Insa intai o sa asteptam sa se adune mai multe, ca sa nu facem aceeasi munca d mai multe ori.


Roxana & Andrei Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirinda spune:

buna dimineata!

multumesc pt sfaturile cu vaccinul, sa vad ce zice si dr meu, poate maine am chef sa ma duc pina la ea.
multumesc si pt sondaj, claudelul si bibuga, o sa-l postez la sfirsit, m-am cam intins...
Roxana, este meseriasa!! sau ma rog, meseriasi, tu si sotul! eu am CD cu povesti, n-am poezii si in afara de catelus cu parul cret nu stiu altele. Mai am CD de la Mami de iunie si preferatul nostru este Oac, Oac, cel cu petrecerea pe lac. si In padurea cu alune ne place
A inceput si a mea sa doarma cite 6-7 ore noaptea, aseara s-a culcat pe la 7, am zis ca numai bine cind se trezeste la 8-8.30 facem baita, s-a facut 9.30 si Ana mea pace, dormea dusa. Am luat-o din carut, ca o culc pe balcon, in carucior si pus-o pe pat, am zis ca se trezeste, a deschis un ochi, s-a uitat, s-a culcat la loc. Am dezbracat-o, se intindea, dar dormea pe ea, era asa dulce!! pina la urma s-a trezit si dupa baita, adica de la 10 a dormit pina la 5, cind a papat putin si apoi pina la 9 azi dimineata. Poate ramine si ea la stadiul asta...

Acum fug, ca vreau sa trimit si eu poze la site-ul cu bebelusi
o zi excelenta!
ops, am uitat sondajul:


1. folosim 4-5 pampersi, cam la 3 ore o schimb ziua, iar noaptea nu o schimb deloc, de seara pina dimineata la 7-8-9, cind se trezeste, doctorul mi-a spus ca trebuie sa invete sa faca diferenta intre zi si noapte.
2. Ana papa numai la sin, inainte suplimentam cu formula, acum abia mai maninca un biberon la 2-3 zile, cite 30-40 ml sau deloc. Nici ceai nu vrea, de fapt orice biberon sau lingurita, orice inseaman altceva decit tzatza. M-a disperat, intr-un fel e bine, dar cum e cald acum afara, as vrea sa bea si un pic de ceai, ca nu stau toata ziua cu tzatza in gura ei, cind ii este sete. Si se comporta ca un sugar – maninca, sta o juma ora, o ora, 2 maxim, in cazuri fericite, doarme o ora. Deci nu are un program si ii dau sa manince de cite ori vrea – inainte cam la fiecare sculat, cam de 8-10 ori pe zi, acum putin mai rar, dar oricum cel putin de 6-7 ori pe zi. Suge si cite 20-30 de minute, de fapt suge putin, mai sta cu tzatza in gura, iar suge si tot asa. Daca vad ca e gata sa adoarma si incerc sa i-o scot, o tine cu gingiile, e disperata, ce mai, nu stiu cum o scot cu ea la capat, ca in octombrie trebuie sa ma intorc la munca.
3. cred c-am raspuns, la o ora, maxim 2
4. eu nu sar chiar ca arsa, dar o aud inca de cind se foieste, tati nici nu stie cind ma scol de linga el noaptea, el cica n-o aude. De obicei mai stau, sa vad, poate se trezeste pe moment, mi s-a mai intimplat. Ana nu incepe oricum sa plinga imediat, mai intii zice un “AAA”, mai sta un pic, mai zice un “nggg”, apoi miriie, geme si abia apoi incepe sa tipe, treptat. Asa ca am timp sa mai stau nu 5 minute cu ochii lipiti de somn, ca eu nu dorm ziua, ca ea.
5. eu ii fac in fiecare seara baita, dr mi-a spus ca il ajuta sa creasca mai bine, cred ca de 4-5 ori in 2 luni jumate mi s-a intimplat sa sarim peste baie, pentru ca adormise si nu m-am indurat sa o trezesc. Exact cum zicea Roxana, o tin cu mina stinga de spate, pe sub brate, o spal pe cap, are capul dat pe spate, sa nu intre in urechiuse sau in ochi sa se sperie, apoi pe burtica, pe maini si picioare, o intorc cu spatele, o tin cu bratele si pieptul sprijinite pe mina mea, o spal pe spate, o masez un pic si la fundulet, si gata. Iarasi masaj dupa ce o sterg, cu ulei Nivea.
6. Gimnastica nu, Ana a inceput sa-si arunce singura sosetele de tare ce da din picioare, iar de fiecare data cind o schimb, o pup peste tot si ii misc un pic piciorusele, dansam, ne razgaiem.
7. Nu m-am muls niciodata, Ana e prea haplea ca sa lase ceva, la inceput n-aveam ce, abia daca se satura ea, ii dadeam si biberon, acum cind mi-a venit mai mult, e destul, probabil cit are ea nevoie.
8. deloc, dar eu sunt cam toata ziua singura acasa, asa ca se mai intimpla sa aibe zile in care e maraita si sa nu-I convina nimic, si plinge daca o las singura…si mai trebuie sa ma spal si eu, sa maninc, sa fac mincare si altele, asa ca mai fac ceva 5 minute, mai vin la ea, o mai impac, cind aud ca tipa iar vin si tot asa…deocamdata mai sta in patut si se uita la carusel, la maimutoi si pe pereti, mai tirziu, nu stiu
9. tot, cum face kk, cum rinjeste gingiile, cum se strimba, cum ingina singura unui mickey mouse preferat cite in luna si stele, dar mai ales cind dansam si eu cint versurile, strimba gurita si e foarte atenta si incearca sa cinte si ea, e cea mai dulce!!!
10. cite nu stiu, ca in fiecare zi ii spun cum apuc, preferatele sunt printesa (ride intotdeauna cind ii spun asa), dulcineea, puiutza, gindacica, ratusca si iubita. Ana incerc sa-I spun destul de des, in combinatie cu cele de alint.
11. nu stiu ce simbolizeaza atza rosie, si spre rusinea mea, am facut un semestru folclor la facultate, dar nu mai tin minte sa fi invatat despre atza rosie. Eu nu i-am pus ca eu nici la biserica nu prea ma duc, am fost de Paste, la nunti, botezuri si cu serviciul, la filmari. Chiar m-au intrebat la bunici citeva babe si eu am ris, ele s-au uitat uimite la mine si m-au intrebat daca o inchin pe Ana la culcare seara, eu am spus ca nu, apoi daca ii spun Tatal nostru de fiecare data cind e agitat, eu tot nu…cred ca am fost subiectul birfelor de la radio sant citeva zile bune…
12. da, capul e mai sus decit corpul. Cel mai des stam in pat, eu culcata linga ea, stau sprijinita pe cot, sau chiar cu tzitzi pe perna, linga ea. Mai stam si pe canapea, in sufragerie, cu capul pe o perna, cu corpul in brate la mami sau pe scaun sau pe bancute in brate la mami, in conditii vitrege, adica in vizite sau in parc.
13. n-a vomitat de mai mult de 10 ori de cind s-a nascut, in ultimul timp am observat ca vomita cind ii dadeam biberon, nu i-am mai dat. Mai scoate cite 3-4 picaturi de lapte pe linga gurita dupa ce papa, de 2-3 ori pe zi, cind o ridic sa regurgiteze.
14. da, numai la cap, adica la ceafa, la timple si pe frunte, si la mustata, pe fata. Restul corpului nu, nici la talpi, sau n-oi fi observat eu
15. inainte aveam 56-58 kg, cu sarcina am avut 20 mai mult, dupa nastere, la citeva zile, aveam 10 mai putin, in prima luna am dat 5 si am mai ramas cu 5. Pe astea nu pot sa le dau si pace! Si s-au pus pe fund si picioare, si e greu cred sa le mai dau. Multe n-ar fi, dar vreau sa spun ca nu ma mai incap decit pantaloni pe elastic, desi am si citeva perechi mai largute, care ar fi trebuit sa-mi vina, zici ca am 100 de kile in plus, asa ma simt.
16. cezariana cerd ca merge bine, asa a zis dr, ca nu e nici o problema, dar mie mi se pare ca nu se scurteaza deloc taietura asta, sa ajunga mica, sa nu se vada. Nu ca m-as duce la plaja, dar parca imi taie burta asta mare in doua. Ciclu nu a venit.

Miri si Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibuga spune:

merci cipstyle!cred ca se scrie cu doi m,mammia,am primit un pachet si tare mult mi-a placut........
roxana-bravo pt cintecele! tip tip tipa tip!

azi ne-a venit.........nu ciclul,plata telefon.2 milioane.cred ca va tr sa mai tai din "portzia de i-net".

va

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rayuela spune:

Buna ziua mamici si bebici!
cea mai buna veste pe ziua de azi:MI-AM PUS PRO TV,ma uit lA ROMANI LA TELEVIZOR!!!!!!!!!!nU-MI VINE SA CRED!!!
Amelie a fost cumintica ...mi-a dormit zdravan 9 ore,ca m-am trezit cu niste sani pe punctul sa explodeze!Acum a papat si incerc sa o pacalesc sa mai dorma putin,dar nu-mi merge,sta si se joaca in legea ei!!
Ieir mi-a tras un mare rahat lung si galben pe podea,ca m-am trezit eu sa o tin un pic in funduletul gol!!
Va pup,fug sa ma uit la stiri!!!

Elena si pisicutza Amelie
http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/rayuela12000/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

Rayuela te-ai abonat prin cablu? sau ai apelat la cei de la Jump TV?

Caam gasit si eu prin ei -Pro TV la 10dolari (nu stiu cat inseamna in EU), dar nu stiu cat de bine se vede..Eu am banda de 1Mega..cred ca e suficient..

Roxana ti-am trimis si eu un mail - pupici multi si cred ca trebuie sa va facem cinste!

Lumy si David
http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/lucaluminita/my_photos

http://www.infobebes.com/TVBB/image.asp?img=3840&taille=1
http://www.infobebes.com/TVBB/image.asp?img=4136&taille=1
(http://www.tvbebes.com/htm/deja_star/affich_star.asp?lettre=a&Offset=15&NbTotalMsg=244 ; http://www.tvbebes.com/htm/deja_star/affich_star.asp?lettre=D )

"Il y a des fleurs partout, pour qui veut bien les voir" (Henri Matise)

Mergi la inceput