Ajutati 5 copii talentati!

Ajutati 5 copii talentati! | Autor: Florentina.voicu

Link direct la acest mesaj

Aceasta este scrisoarea care a ajuns la redactie. Daca cineva ii poate ajuta contactati-ma

"Ma numesc Raduta Ioana si sunt arestata preventiv in penitenciarul Rhova pentru infractiunea de inselaciune. Eu va csriu aceasta scrisoare nu pentru a va expune cazul meu cui pentru a va face cunoscuta situatia familiei mele, de aceea vreau sa va aduc la cunostinta urmatoarele:
Sunt mama a 5 copii minori, 4 dintre ei sunt elevi la liceul de muzica Dinu Lipatti. De cand m-au arestat pe mine, sotul meu a vandut tot din casa pentru a putea sa le cumpere mancare la copii. Nu am apelat niciodata la nici o institutie pentru a obtine ajutor pentru copii si i-am crescut singura. Sotul meu are varsta de 45 si nu are servici si chiar daca ar gasi de munca undeva nu are cine sa se ocupe de copii.
Baiatul care este clasa a IX-a si studiaza vioara si secundar pian este la un ansamblu de muzica populara care se numeste HORA a cantat anul trecut de 1 Iunie la Palatul Copiilor, a cantat la Sala Radio la T.V.R., la Ateneul Roman, la Mall si in mai multe spectacole. As dori sa va mai aduc la cunostinta ca ei traiesc dintr-un milion de lei, alocatie, iar baiatul seara dupa ce vine de la scoala se duce sa cante la un local si mai aduce 100-200 mii lei pe care ii da lu taicasu sa cumpere mancare pentru fratii lui. Ei acum se duc la scoala dezbracati si nehraniti. Baiatul a avut un spectacol si s-a incaltat cu pantofii lui taicasu care poarta 43 iar copilul 39. As vrea sa va mai spun ca indiferent de greselile pe care le-am facut eu, care nu sunt majore, am cautat sa dau societatii noastra niste valori de aceea m-am luptat ca acesti copii sa primeasca o educatie aleasa, sa faca liceul de muzica si conservatorul, sa cante intr-o filarmonica in tara in strainatate sa castige un ban usor si cinstit, dar acum eu nu mai sunt langa ei, si nu am pe nimeni in afara de tatal lor, nu au mamaie, nu au tataie, sunt demoralizati, dezbracati si neraniti si totusi continuasa se duca la scoala pentru ca asta este dorinta mea cea mai mare. Va rog daca se paote si daca dumneavoastra ati inteles mesjaul meu orice ajutor ar fi de mare folos pentru acesti copii, care pana acum 4 luni au dus o viata decenta. Cu speranta ca dumneavoastra veti putea face ceva pentru acesti copii va las adresa lor, numele si varsta si va multumec foarte mult.

Raduta Ion (Tatal)
1 Zaharia Leonard Ionut 16 anu (vioara-pian)
2 Raduta Stefania Cristina 13 ani (vioara-pian)
3 raduta Iulian Eugen 10 ani (vioara)
4 Raduta Ana Maria 8 ani (vioara)
5 Raduta Alexandru Cristian 8 ani (acasa)
Alexandru si Ana Maria sunt gemeni dar pe el l-am amanat un an deoarece la examenul de admitere clasa I-a Ana Maria a luat 10 iar Alexandru a fost notat cu 4 si nu a fost admis si urmeaza sa-l ducem anul acesta in septembrie si sa incercam din nou. Va multumesc in numele lor si al meu daca ii veti putea ajuta cumva."

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Nu s-ar putea trimite scrisoarea asta si la Formula AS? E o scrisoare impresionanta si ma gandesc ca tocmai am dat un sac cu haine unei familii care avea nevoie. Daca stiam, pastram ceva si pentru copiii astia. Off, tare rau imi pare de ei!!!

Sometimes I still lose my mind/ when life is cruel and unkind/ but it's when I suffer that I learn/in a repenting heart love will burn/oh I'm/ thanking blessed Mary for light divine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Florentina.voicu spune:

Iti multumesc anangel_lexi pentru sfat! O sa incerc si varianta propusa de tine. Acesti copii chiar au nevoie de un ajutor, fie el cat de mic.

Mergi la inceput