Filmul unei cezariene la Spit. Municipal-Bucuresti

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

Si povestea mea seamana cu a ta in mare parte, numai cu unele "variatiuni" inerente: am ajuns sa fac cezariana chiar in timpul travaliului, pt.ca bb-ul meu era marisor...4,400kg si nu ca era marisor dar venea oarecum oblic si desi dilatatia era maxima, nu avea loc suficient. Asa ca m-au anesteziat partial iar in timp ce ma conectau la aparate m-au intrebat daca stiu ce am. Am zis ca nu stiu dar banuiesc ca e baiat. Au zimbit si au zis:de ce crezi asta? Pentru ca e lenes la propria nastere, am raspuns eu! Au zimbit minzeste, toata echipa era formata din barbati, numai doctorita ginecoloaga a mea care a intrat in operatie a pufnit in ris. Oricum nu s-au suparat, australienii sint foarte joviali. Sotul meu a asistat si el la capul meu pe parcursul operatiei iar cind au vrut sa i-l puna pe bb in brate, au inceput sa-i tremure miinile de emotie(acuma nu mai recunoaste da' l-am vazut eu!). Dealtfel a stat si in camera de travaliu cu mine, nu ca as fi vrut eu, chiar la inceput ma deranja ca intepenise pe fotoliu dar a vazut ca doctoritele care erau de garda erau indience si nu a avut incredere in ele. Ca aici nu-l cheama pe ginecologul care ti-a urmarit sarcina in ultimele 4 luni decit daca apar complicatii in timpul nasterii, cum a fost la mine sau daca intri direct in cezariana. Dupa ce m-au "incopciat", am mai stat cam 1/2ora in salonul alaturat blocului operator si o asistenta mi-a urmarit evolutia pe masura ce anestezicul isi pierdea efectul. Apoi m-au dus in camera(cele cu operatii au camere single, ca sa nu fie deranjate de vizitatorii ce ar veni la alte paciente), a venit o infirmiera care mi-a schimbat camasa de operatie cu camasa mea de noapte, la operatiune participind si sotul meu sa le ajute sa ridice "colosul". Ce m-a mirat a fost ca nu am vazut picior de doctor sa ma controleze-nici chirurg, nici ginecolog, nici macar medicul de garda. De ce? Aici doctorii nu apar "dupa" decit daca e nasol, in rest asistentele te monitorizeaza -tensiune, temperatura, medicatie(bineinteles ca medicamentele sint avizate inainte de doctorul de garda, altfel nu au dreptul sa ti le administreze chiar daca la ceri tu), te ajuta sa cobori din pat daca ai nevoie sau sa mergi la baie ori sa-ti faci dus. In privinta mesei, in fiecare dimineata iti aduce meniul si tu alegi ce vrei sa maninci in ziua respectiva. Ce-ti mai dau, ca sa te destinzi un pic, un pungoi cu tot felul de esantioane promotionale de creme, sampoane, brosuri cu tot felul de informatii utile-tocmai bune sa-ti uiti de operatie! SPAGA ABSOLUT INTERZISA LA ORICE NIVEL! DACA INCERCI CEVA, TE-AI ARS!Pe linga ca te faci de bacanie, se poate ajunge si la tribunal daca fac plingere impotriva ta. Daca vrei sa-i rasplatesti cumva, poti sa duci la receptia unde sint asistentele o cutie de bomboane, e ultra-suficient si nu e nici un pericol, e o "atentie" publica. Eu le-am lasat si florile primite, niste buchete superbe, ca sa le impodobeasca tejgheaua la receptie, au fost foarte impresionate, ca de obicei femeile sint mai mina strinsa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

Aoleo! Am uitat! Sanatate multa la bb si tie si sa va bucurati de el!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Sa iti traiaska bebe Alex si sa fie sanatos!!!
Super misto povestea cezarienei tale si jos palaria pt sotul tau!
Cat despre medici si asistente ...no comment!
Am si eu inca o intrebare: cum ai facut sa ajungi la dr Badiu? Inca de la inceputul sarcinii inteleg ca te-a supravegheat, nu?
Daca imi poate spune si mie careva, as fi foarte recunoascatoare.
Am inteles ca la Municipal se "poarta" cezarienele pe banda ceea ce mie mi-ar conveni de minune!
Bravo Mama lu Alex!


danat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Spre deosebire de prietena mea,care a nascut tot la municipal dar cu dr.Constantin tu ai fost o fericita!!!sa-ti traiasca copilul si sa te bucuri de el!
De la inceput ea a avut parte de tot felul de intimplari neplacute.I-au spus ca va naste in septembrie si de fapt a nascut la sfirsitul lui octombrie,a facut 5 ecografii la care i-au spus ca este totul in ordine si ca are baiat; la ultima eco inainte de nastere au spus ca are fata si se pare ca are o problema la una din minute [de era tipa disperata],i-au facut injectii sa-i provoace nasterea si dupa 12 ore de chin avea dilatatie 2cm!Au lasat-o nesimtitele de asistente sa se chinuie si doctorului ii spuneau ca este totul in regula cind acesta dadea telefon!!!pentru ca avea probleme cu inima i-au facut cezariana in cele din urma!sa nu-ti vina sa-i dai in judecata pe toti????
Apropoooo are o fetita Andra-Irene sanatoasa,frumoasa,intreaga,cam pligaciosa dar speram sa revina la sentimente mai bune cind o sa mai creasca putin!!
eu sint inca pe forumul aspirantelor,va citesc in fiecare zi,nu mai are loc nimeni de mine cind este vorba

Sa avem un an super!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

mama lui alex - te rugam trimite o pozica a familiei la info@desprecopii.com - am selectat povestea ta pentru Destine.

iti multumim

Pentru parinti... despre copii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

am readus la actualitate acest subekt pentru ca la inceput nu am fost pe faza si nici nu eram asa de interesata, insa acum cind mai am cateva luni si voi naste cu dr Badiu, as vrea sa o intreb pe mama lui Alex (sau pe celelalte fete care au nascut cu dr Badiu) daca felul anesteziei (generala, epidurala s.a.) ti-o alegi tu sau medicul? ca inteleg ca mama lui alex a "optat" cum zice, pt epidurala.
Help fetelor si astept raspunsurile voastre!

danat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama_lui_alex spune:

Dupa 7 luni.....

Mai fetelor, ceea ce-mi vine acum in cap este "Mie mi s-au intamplat toate chestiile astea??!!"..Citesc mesajul pe care l-am postat si ma minunez..uitasem (deja) atat de multe....

Nu mai intrasem pe "nasterea pe glob" de un car de vreme...

BB Alex este acum un baietoi de 7 luni nebunatic care-mi consuma toata energia..sunt terminata!!!


ACUM....
Pt. admin-ul "DESPRE COPII" - cred ca-i deja cam tarziu sa mai trimit poza pt "destine" nu??!!

Pt. "danat" - legat de anestezie...Badiu lucreaza cu minunatul prof. dr. anestezist Costache - care vine inainte de operatie si-ti expune detaliat optiunile de anesteziere..Imi amintesc ca am stat de vorba cu anestezistul vreo 15 minute...el imi tot spunea..imi tot explica...iar eu i-am spus doar "Noi vrem sa-l vedem pe BB"..si el a zis OK!..E drept ca mai stiam eu una-alta despre epidurala (ca de asta stateam pe forum toata ziua cand aveam timp - cand eram insarcinata, adeca:)))

Pupici mici,
Mama_lui_Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Sa iti traiaska nazdravanul Alex si sa iti aduca multe bucurii!!!

Cat despre amanuntele legate de nasterea cu dr Badiu, sa stii ca sunt in continuare foarte interesata, din ce in ce mai interesata pot zice, pe masura ce timpul trece si termenul se apropie. Eu am fixatzia ca daca ma apuca durerile in timpul noptii ce o sa fac? Daca sa-l sun pe dr, sau cum sa procedez avand in vedere ca tot cezariana doresc si eu (adica ma gindesc daca el este dispus sa fie sculat noaptea si chemat la operatie, si daca in spital se afla anestezist la orice ora?). La cea mai recenta discutie cu Badiu despre nastere, el mi-a zis ca, chiar daca este cezariana el este de parere ca bb trebuie lasat sa anunte el cind vrea sa vina pe lume, nu sa-l grabim noi, asa ca ma lasa sa inceapa durerile dupa care isi intra el ca medic in rol. De asta mi-e asa teama, ca nu stii cind o vrea bb sa apara... Dar sa speram ca Dumnezeu ne va fi alaturi si o sa ne aiba in paza si pe mine si pe bb!


danat

Mergi la inceput