Nasterea in Montreal

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns n/a spune:

Fetelor aveti dreptate ca noi romanii ducem obiceiurile cu noi. Imi aduc aminte ca atunci cind am venit eu aici, nu aveam viza de rezident ci doar o viza pe 10 ani si din anumite motive am fost obligati sa raminem, drept pentru care a trebuit sa-mi depun actele de sponsorizare de catre sot ca sa obtin rezidenta ... printre multe alte hirtoage era si consultul medical ... la vremea aceea eram destul de bolnava si mi-a trecut prin minte ca astia nu or sa-mi aprobe rezidenta daca or sa vada ca am probleme de sanatate, asa ca m-am gindit sa-l mituiesc pe medic ca "sa nu observe" problemele mele ... bineinteles ca sotul a fost impotriva, nici n-a vrut sa auda de asa ceva si totul s-a rezolvat cu bine, chiar si cu problemele mele de sanatate ...

In legatura cu spaga la romanii de aici prestatori de anumite servicii, tocmai m-am lovit we acesta de asa ceva ... ma gindesc ca dupa Sarbatori sa o aduc pe mama incoa sau sa merg eu acasa, depinde de situatie ... cum nu prea stiu bine cum stau lucrurile cu invitatiile pentru viza si toate hirtogariile si mai ales nu am timp sa ma ocup de acestea, cineva mi-a recomandat o doamna care lucreaza pentru o agentie de turism si care se ocupa de toate aranjamentele necesare ... asa ca am luat legatura cu doamna respectiva, am cerut informatii legate de acte, pret etc ... mi-a placut ce mi-a zis si am hotarit sa "ma las pe mina ei" ... acum doua zile vorbesc cu cunostiinta care mi-a recomandat-o pe doamna si una alta, imi zice " mai, vezi sa nu uiti sa-i dai si ei ceva", si eu zic " cum adica ceva?, flori, o felicitare?" ... " nu mai, nu flori sau felicitari, noi i-am dat 50$ in plus, P. i-a dat un parfum Contradiction de la CK ca asta-i place, vezi ca daca nu-i dai, nu-ti face actele ca lumea si poti sa ai probleme, da-i de la inceput" ... si uite asa am ramas eu masca , pentru ca pina acum, de mai bine de 3 ani de cind sunt aici nu mi s-a intimplat sa trebuiasca sa dau spaga obligat fortat, ca sa-mi rezolv ceva ...

Referitor la "cadoul" pentru medici si asistente in spital, noi am procedat in felul urmator : dupa ce am nascut, sotul meu a trimis un cos cu delicatese sotiei medicului de familie cu care am nascut de altfel, un cos cu flori doctoritei ginecolog care m-a monitorizat pe tot timpul sarcinii si datorita careia astazi am o minune de fetita, iar cind am plecat din spital le-am lasat asistentelor toate florile ce le-am primit la spital si o cutie de ciocolata Purdy ... mentionez ca nu esti obligat sa faci asemenea gesturi, foarte multi nu le fac si medicii nu asteapta, noi am facut gestul respectiv pentru ca asa am simtit, am pierdut doua sarcini inainte, am avut o sarcina cu PROBLEME mari si pot sa spun ca numai datorita pasiunii si priceperii acestor oameni minunati, astazi o am pe Sara. (apropo Sara-Jean : Sara o cheama si pe doctorita ginecolog, Jean- raposata soacra-mea dar si femininul de la Jonathan - medicul de familie) ...


Sarbatori fericite !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Codrutza spune:

Dana, iti inteleg temerile fiindca si eu ramas insarcinata imediat ce am ajuns aici in Montreal(dupa 2 ani si ceva de incercari in tara), insa bb Luca a vrut cu tot dinadinsul sa fie canadian, si la prima consulatie la ginecolog nu am inteles mai nimic, chiar intrasem in panica. Motiv pentru care mi-am facut legitimatie la biblioteca si am citit pe perioada sarcinii nici mai mult nici mai putin de 13 carti pe tema asta si asa am invatat foarte multi termeni in franceza si engleza. Eu la nastere am fost insotita (in afara de sot)de o prietena care este aici de 7 ani, de teama ca n-o sa fiu in stare sa vorbesc fie franceza fie engleza, dar sa stii ca nu am avut probleme de genul asta, am inteles tot si am fost in stare sa vorbesc indiferent de situatia in care eram. Chiar ii intrebam de doua ori daca au intels ce-am spus, de teama ca nu pricep iar pe infirmiera cu care am nascut a bufnit-o rasul si mi-a zis ca vorbesc fluent ce ma tot plang...
Asadar nastere usoara !!!!(Eu am nascut la Ste-Justine si am numai cuvinte de lauda pentru medicii si infirmierele de acolo)
Si inca ceva, incearca sa-ti iei rendez-vous mai repede fiindca dureaza destul de mult pana te programeaza(vbesc de spitalul Ste-Justine)




SARBATORI FERICITE ! ! !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Codrutza spune:

si inca ceva, referitor la cadouri ptr medici, eu i-am dat in ultima zi cand mi-au mutat copilul de la ingrijire intensiva la intermediara( a fost nascut prematur) unei infirmiere o cutie de bomboane fiindca ea m-a invatat sa-i dau primul biberon, tot ea sa-i fac baita si apoi sa-i dau sa suga si spre deosebire de altele ea era foarte apropiata de bebelusul meu. Mi-a facut o supriza intr-o zi cand am venit de acasa sa stau cu bebe, l-am gasit frumos imbracat intr-un costumas pe care eu, intr-o doara il adusesem si-l pusesm la el in dulapior si cand l-am vazut....m-au trecut fiorii....si ca sa revin, s-a uitat la mine si nu stia ce sa faca cu cutia de bomboane, se uita ciudat cu niste ochi mari, iar eu i-am zis ca este placerea mea. mi-a zambit si m-a pupat pe obraz ca sa -mi multumeascsa, dar era tare stangace....

trage tu concluzia ....

SARBATORI FERICITE ! ! !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns savad20 spune:

Multumesc mult Codruta!
La St Justine m-am gandit si eu, pt ca stau foarte aproape de el.
Ideea cu cartile de specialitate este extraordinara! Recunosc ca nu mi-a trecut prin cap si chiar saptamana asta am sa ma duc la biblioteca.
Despre "spaga" nu comentez. Am auzit romani care baga 10-20$ in buzunarul asistentei dar sincer sunt satula de fazele penibile din Romania, cand era un adevarat circ cu "scoate plicul, baga plicul".
Oricum, cred ca este o mare diferenta intre un buchet de flori sau o cutie de bomboane si un plic cu bani.
Si eu i-am dus doctoritei stomatolog o floricica pt cabinet si mi-a facut foarte mare placere, pt ca este o scumpa si o draguta.
Un cos cu flori sau cu delicatese eu le consider un gest frumos, de multumire, si atat.
Multumesc pt sugestii!
Sigur am sa mai revin printre voi!!!
Dana

ps. Codruta, cum pot gasi un medic la St Justine? Am vazut pe internet ca sunt o groaza. Sun pur si simplu la oricare si fac un appointment?
Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Codrutza spune:

Dana, uite pe doctorita mea o cheama: diane francoeur, si sa stii ca eu am fost foarte multumita de ea, desi am nascut cu altcineva fiindca ea era plecata in concediu.deci este o doctorita buna, calma, vorbeste foarte frumos si poti sta de vorba cat vrei cu ea. Eu am nascut cu un doctor Francois Beaudoin, initial la el vroiam rendez-vous, dar pana la urma am obtinut la doctorita. Poti da telefon la spital, ceri la ginecologie, si spui ca esti insarcinata in atatea saptamani si ca vrei un rendez-vous la unul din doctorii astia. Eu zic sa dai telefon cat se poate de repede fiindca rendez-vous-ul este posibil sa-l primesti peste o luna, o luna-jumate. Mie mi-au dat rendez-vous cand aveam deja 4 luni, deci destul de tarziu, dar si eu am sunat tarziu. Daca nu reusesti(fiindca tipele de la receptie sunt foarte expeditive), cel mai bine este sa mergi acolo. Este la etajul 4 blocul nr.9, exact in fata este receptia.
imi poti trimite mail pe adresa personala ptr. mai multe informatii.
Codrutza


SARBATORI FERICITE ! ! !

Mergi la inceput