Bebelusi de ian-feb 2004 (18)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andruska spune:

Alexandra Maria

Sa cresti frumos, armonios, sa fi sanatoasa si sa iti bucuri in fiecare zi parintii !!!!!!!!!!!


Roxana sa ne aduci vesti bune de la dna doctor. Va tinem pumnii .

Ce vant este afara !!! - puse de Andrei

Nu cred ca iesim astazi afara ca oricum sunt singurica cu baietii si am si o gramada de treaba in casa !!!

Matei s-a trezit pe la 5.15 a papat si face si acum. Cred ca si vremea asta il trage la somnic.

Sa dea Dumnezeu sa avem o zi frumoasa !!!

Andra mamica lui Matei (6.02.2004) si Andrei (18.09.1999)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana_b spune:

La multi ani Alexandra Maria!

Pupici de la Mircea

Diana si Mircea (2.01.2004)

http://community.webshots.com/user/dianab13

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DARAEL spune:

Roxana_G – din cand in cand gandaceii mai fac cate un episod de hipertermie deoarece mai „pun craca” pe cate un antigen (de, copii strangatori !!!) plus caldura ambientala crescuta, plus un pic de agitatie si – hop-top iata subfebrilitatea. Oricum, nu trebuie sa te sperii imediat – primele tratamente indicate sunt in general cele mai simple tocmai din cauza ca de multe ori nu este o cauza infectioasa: antitermice din clasa paracetamolului, comprese reci, samd. Sa vedem ce zice si dr. la control !
Ii tinem pumnii gazei sa fie totul bine si la vaccin iar tie, bafta multa la examene !
Capul sus, ca totul o sa fie OK !!!
buli – multumim pentru sfat. O sa incercam, dar ciresele o sa le manance tati pentru ca nu prea ii vine sa faca suc din ele… !!!
Andruska – ce pofta mi-ai facut de bere !!! Amu, chiar daca nu o sa pot sa ies cu voi, o sa chefuiesc cu jumatatea !!!
ane2 – fata frumoasa, fii si tu mai putin „strangatoare” si lasa infectiile altora. Capul sus, ca trece si asta !

Alexandra Maria
Am incalecat pe-o sa si am fugit si eu asa !

DARAEL & Maria-Daria (16.02.2004)

“A te invinge pe tine insuti este prima si cea mai frumoasa dintre toate victoriile.“ DEMOCRIT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adameasca spune:

Roxana, am vazut ca puiul tau face febra, dar sub 38. Am patit si eu asa cu al Meu cand avea vreo 3 luni, si in saptamanile urmatoare i-au iesit 2 dinti. Sigur nu ii ies si ei ceva dinti? Daca febra e sub 38 nu e cazul sa te ingrijorezi asa tare...

Ileana si Luca (2 octombrie 2003)
http://community.webshots.com/user/adamestii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ad_risnov spune:


LA MULTI ANI, ALEXANDRA!!! SA AI PARTE DE MULT NOROC SI SA FII SANATOASA


Abia acum am si eu un pic de timp liber. Aseara n-am putut intra nicicum pe forum, asa ca va povestesc acum.
Ziua de ieri a fost cu adevarat frumoasa si relaxanta pt. noi. Pe la 2 l-am "parcat" pe Rares la nasica, Alinutza si noi ne-am facut de cap.
Surpriza din partea lui Cosmin a fost o programare la un cabinet de cosmetica unde am stat o gramada: de la manichiura pana la masaj. A fost super!!! Dragul de el s-a interesat pe la colegele de serviciu, la Alina si mi-a facut o foarte mare surpriza. M-am bucurat din plin de momentele de relaxare.
Am fost si la restaurant (la Piccadilly) ca doi porumbei, am papat, am stat de vorba despre anii trecuti si despre cei care vor veni, am facut bilantul, ne-am propus ..., ne-am adus aminte de vremurile de inceput, ce mai, ne-am simtit tare bine.
Din pacate n-am mai ajuns la film (din lipsa de timp), dar cu siguranta vom merge intr-o sambata sau duminica (sa vedem pe cine mai punem bona).
Spre seara ne-am dus si l-am recuperat pe Rares(care a fost tare cumintel si a dormit in curte, a vorbit cu toata lumea), am venit acasa si ne-am facut programul obisnuit: baita, papat, culcat...

Acum asteptam alta sarbatorire: cele 4 luni ale lui Rares. Din pacate o vom serba si cu un vaccin.

Noi ne inscriem cu cea mai mare bucurie pt. intalnirea de pe 19 iunie!!! Cu siguranta va veni si Ramona cu Maysa. La ce ora sa fie?

Adriana - mamica lui bb Rares (13feb.2004)
http://community.webshots.com/user/ad_risnov

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluka and kids spune:

ne integram si la aceasta categorie de varsta
denisa face sambata 4 luni, folosim pampers cam 5-6 bucati pe zi, s-a anscut pe 12 februarie 2004, la 3,770kg si 50 cm apgar 10.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

ALEXANDRA
Sa fii sanatoasa, fericita si sa cresti frumoasa si inteleapta!!!

BUN VENIT, Raluca cu Denisa !!! Sper sa va simtiti bine cu noi!!!

Din pacate, eu nu pot veni pe 19. Era frumos, era ziua lui Albert!! As vrea sa zic ca pot pe 20 , dar nu promit, de obicei mergem la tara in wwek-end, mai ales ca saptamana asta nu vom merge, ca am eu examen, dar mai vorbim pana atunci!! Distractie placuta, sa va simtiti bine cele care va duceti!! Poate ne vine si noua randul odata!!
Va pup!!!!

Monica si bebe Albert
( 19.ian.2004)
http://community.webshots.com/user/monica1816

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ad_risnov spune:

Bine ati venit, Raluca si Denisa! Va veti simti tare bine cu noi!

Monica, bafta multa la examen!!!

Eu i-am dat azi pt. prima data lui bb ceai - BABY DRINK. L-am cumparat de la Plafar si contine 12 pliculete cu ceai instant. L-am gustat si eu si e dulce pt. ca are glucoza si sucroza. Rares l-a suflat cat ai clipi si cred ca ar mai fi baut. Oare n-ar trebui sa nu fie indulcit? Ma gandesc sa nu se obisnuiasca cu gustul si sa refuze alte mancaruri sau lapticul.

Fetelor, ce e linistea asta pe forum???

Adriana - mamica lui bb Rares (13feb.2004)
http://community.webshots.com/user/ad_risnov

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena I. spune:

Adriana, ieri am scris 2 mesaje, dar am uitat cu totul sa te felicit cu ocazia aniversarii a unui numar de ani de casnicie. Sa fie cit mai multi si buni, sa fiti sanatosi si fericiti!
(Biata mea fiica, are deja o mama sclero!!!)

La multi ani Alexandrei Maria
si de la noi!!!

Bine ati venit, Raluca si Denisa!



Elena si Erica
Dumnezeu judeca pomul dupa roade, nu dupa radacini.
(6.februarie)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Va multumim din tot sufletelul pentru urari si pentru gandurile voastre bune. Ne-ati inseninat ziua.

Bun venit Ralu si Denisa, ma bucur ca va regasesc si aici

Haideti sa va povestesc despre vizita la doctor. 37.6 nu este febra! Asa ca am facut vaccin fara grija si Alexandra aproape nu a plans. A bazait un minut ca de rasfat si in rest a ras continuu. I-am pus deja comprese si ii dau Nurofen pentru copii la 8 ore.

Cresterea usoara a temperaturii se datoreaza...exact dintisorilor. Gingiile sunt albite si sus si jos, iar jos sunt umflate destul de rau. Doamna doctor a vazut-o inainte sa spun eu ceva, ca se freca cu limba si cu degetelul pe gingie. Am inteles ca procesul poate sa dureze mai mult, insa nici nu e exclus sa ne trezim cu dintisorii mai repede. Asa ca ne-am dotat cu Calgel care trebuie dat numai cand are crize de plans si se umfla foarte tare gingia.

Legat de greutate, culmea este ca pe cantarul lor avea putin mai mult. In total 430 gr luate. Dna doctor ne-a dat voie sa trecem la Nan in loc de Nan HA, insa sa incep cu 10 ml, apoi 20 ml si apii din 30 in 30.

Diversificarea avanseaza dupa cum urmeaza:

0ra 6 - Lapte 170 ml
Ora 10 - 50 gr mar ras in prima saptamana si 130ml lapte. Apoi banana pasata 50 gr, eventual pot sa o pun direct in biberon peste laptic;
Ora 14 - Legume pasate din supa 50 gr si 100-120 ml lapte. In afara de morcov, telina, pastarnac si patrunjel, se va pune si dovlecel in supa. Se pune si o frunza de salata verde care insa nu se paseaza. Si am voie sa pun putina sare.
Ora 18 - Lapte 170 ml
Ora 22 - Lapte cu cereale. Respectiv orezz simplu fara gluten de la Nestle. Dna doctor mi-a spus ca la masa de noapte sa nu dau niciodata cereale cu fructe.

In rest:
- Vigantol 1-2 picaturi pe zi (alternand);
- cura de 10 zile pe luna cu calciu si vit C;
- 4 pic pe zi de Fier Haussman.

Cam atat. Va pupam inca o data dulce si va multumim ca v-ati gandit la noi.

Rox si BB Alexandra Maria (10.02.2004)

Mergi la inceput