De ce cezariana???

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ancuta06 spune:

Adela, suntem in 2004

Ancuta & Martijn, (24.10.2003)


http://community.webshots.com/user/Busch_family

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iris spune:

tre sa va povestesc ca tare m-am distrat azi si m-am gindit la subiectul asta: fiica-mea a mare are 4 ani si 9 luni si are o pritetnutza la gradi care are si ea 4 ani ; mamaica prietenutzei va naste in iulie; discuta copiii la gradi intens suvbiectul, sint fericiti ca au aflat ac si o alta colegutza va avea o fratioara prin decembrie...si bineninteles intrebarile de rigoare, cum, cind, de ce samd pe subectul bebi...si dupa o saptamina de mici interogatorii pe tema asta azi m-a anuntat, dar solemn rau de tot, ca ea si sara, prietena ei, cred ca e mai bine sa iasa bebele ajutat de nenea doctorul care taie putin burtica lui mami; asa a zis si mami a lu si mami a lu sara spre deosebire de mami a lu benedict care a zis ca pe la locul pe unde iese si pipi s-ar naste bebeul; dar cum benedict e baiat rau mereu sigur el nu are dreptate, uite si sara ce fete cuminti sint, si ce mari au crescut ele, nascute asa cu nenea doctorul...; apoi iar intrebari:mami dar cum taie nenea doctorul..oof, doamne, si citind raspunsul lui naty ma gindeam ca bineninteles o sa-mi fortez fetele sa nasca prin cezariana, si sa vezi ca n-or sa vrea si eu n-o sa mai pot de frica....;
dar mi-am a mintit de fapt si cind am hotarit eu ca nasc musai prin cezariana, probabil cind am aflat si inteles prima data ce e cu nasterea naturala....am aflat ca mai e o varianta ....
gata ca v-am impuiat capul,scuze, somn usor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oz spune:

quote:
Originally posted by Naty

Cat despre personalul medical din Rom ... credeti ca doctorii recomanda cezariana pentru ca le e mai usor, fiindca nu trebuie sa vina noaptea la nasteri? Va inselati. Doctorii nu vin noaptea la nasteri, daca nu sunt de garda, daca te apuca la o ora nepotrivita, n-ai decat sa nasti cu moasa sau cu doctorul de garda - in cazul in care acesta e dispus sa te primeasca. Si n-au interes sa faca cezariana, la care trebuie sa lucreze, cand pot sa stea linistiti sa se uite la tine. Banii oricum si-i iau.


draga mea,
daca doctorul nu este langa tine cand nasti nu ii dai banii, asa-i? doctorii au paciente pe care le-au urmarit toata sarcina, nimeni nu vrea sa piarda banii de pe nastere, pe de alta parte inteleg ca este greu sa mergi la spital cand le apuca pe paciente sa nasca, este mai simplu sa le programezi din timp si sa le 'nasti' prin cezariana, mai ales ca la o nastere naturala (care dureaza) se da 100 dolari iar la o cezariana (pe care o face cand doreste) se da 300. In ultima vreme nu prea mai face lumea copii, sau mai bine spus lumea dispusa sa plateasca doctorul la nastere, pacientele care scot plicul 'la sigur' nu se mai gasesc pe toate gardurile, numarul de avorturi este si el in scadere, asa ca ginecologii au cam inceput sa-si micsoreze veniturile, s-au dus vremurile bune, si, din pacate pentru gravide, doctorii le imping spre cezariana unde castigul lor este triplu si timpul petrecut cu pacienta minim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela spune:

quote:
Originally posted by ancuta06

Adela, suntem in 2004

Ancuta & Martijn, (24.10.2003)


http://community.webshots.com/user/Busch_family



Si care sunt noutatile pe 2004, in plus sau diferit, fata de 2001. (nasterea acasa?, glumesc desigur)
Poate ni le spui sa fim la curent.
Multumiri.

~~Adela &Julia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns allya spune:

ADELA tu ai avut vreodata contractii de travaliu? eu iti spun ce am simtit...si da s-au schimbat f multe din 2001.... si inca ceva in timpul expulziei contractiile sunt atat de puternice ca oricine pune mana pe burta ta le simte si te poate ghida....ba se si vad... deci nici tu nu ai ce sa-mi zici pana ce nu ai simtit pe pielea ta, teoria e una si realitatea alta....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns allya spune:

a si anestezia epidurala pt nasterea naturala iti administreaza o doza atat de mica ca nu-l afecteaza pe copil, ti-am zis ca nu e doza ce se face la cezariana, altfel ar fi rau caci ai simti cum te taie....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oz spune:

quote:
Originally posted by Adela

- Cu toate ca medicamentele utilizate in anestezia epidurala sunt injectate in jurul maduvei spinarii, cantitati substantiale patrund in circulatia sangvina a mamei si trec prin placenta in circulatia copilului. Cele mai multe dintre efectele adverse ale anesteziilor epidurale sunt datorate acestor efecte sistemice sau pentru intregul organism.

La cezariana cu anestezia epidurala (sau rahianestezia) copilul este scos in maxim jumatate de ora incat anestezicul nu il afecteaza!


in primul paragraf spui ca efectele adverse ale anesteziei epidurale sunt datorate faptului ca anestezicul trece in sange si de aici prin placenta...apoi aceasi chestie nu se mai aplica in paragraful 2 la cezariana pentru ca copilul este scos in maxim jumatate de ora , chiar crezi ca anestezicul ala are nevoie de mai mult de jumatate de ora sa ajunga la copil????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela spune:

quote:
Originally posted by oz

quote:
Originally posted by Adela

- Cu toate ca medicamentele utilizate in anestezia epidurala sunt injectate in jurul maduvei spinarii, cantitati substantiale patrund in circulatia sangvina a mamei si trec prin placenta in circulatia copilului. Cele mai multe dintre efectele adverse ale anesteziilor epidurale sunt datorate acestor efecte sistemice sau pentru intregul organism.

La cezariana cu anestezia epidurala (sau rahianestezia) copilul este scos in maxim jumatate de ora incat anestezicul nu il afecteaza!


in primul paragraf spui ca efectele adverse ale anesteziei epidurale sunt datorate faptului ca anestezicul trece in sange si de aici prin placenta...apoi aceasi chestie nu se mai aplica in paragraful 2 la cezariana pentru ca copilul este scos in maxim jumatate de ora , chiar crezi ca anestezicul ala are nevoie de mai mult de jumatate de ora sa ajunga la copil????


Oz> NU E VORBA DE CE CRED EU SAU TU, eu v-am scris parerea medicilor!
Dar tu nu gandesti putin? Daca un anestezic facut la cezariana ar trece la copil ce s-ar intampla? Pai anestezicul la cezariana e fff puternic nu se compara cu cel pe care ti-l injecteaza la naturala.
Asadar nu ma contraziceti pe mine ca om si ca persoana voi contraziceti medicina. Sunteti tari! Brava!
Pai ori veniti cu argumente bine intemeiate (sa dati dovada ca sunteti informate) ori, daca vorbiti din experienta proprie, nu generalizati! sa induceti gravidutele in eroare.
Daca aveti noutati (dar nu auzite de la vecina de pat din spital) eu chiar vreau sa le stiu... pentru al doilea bebe... cand o fi.

~~Adela &Julia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela spune:

quote:
Originally posted by iris

tre sa va povestesc ca tare m-am distrat azi si m-am gindit la subiectul asta: fiica-mea a mare are 4 ani si 9 luni si are o pritetnutza la gradi care are si ea 4 ani ; mamaica prietenutzei va naste in iulie; discuta copiii la gradi intens suvbiectul, sint fericiti ca au aflat ac si o alta colegutza va avea o fratioara prin decembrie...si bineninteles intrebarile de rigoare, cum, cind, de ce samd pe subectul bebi...si dupa o saptamina de mici interogatorii pe tema asta azi iris m-a anuntat, dar solemn rau de tot, ca ea si sara, prietena ei, cred ca e mai bine sa iasa bebele ajutat de nenea doctorul care taie putin burtica lui mami; asa a zis si mami a lu iris si mami a lu sara spre deosebire de mami a lu benedict care a zis ca pe la locul pe unde iese si pipi s-ar naste bebeul; dar cum benedict e baiat rau mereu sigur el nu are dreptate, uite iris si sara ce fete cuminti sint, si ce mari au crescut ele, nascute asa cu nenea doctorul...; apoi iar intrebari:mami dar cum taie nenea doctorul..oof, doamne, si citind raspunsul lui naty ma gindeam ca bineninteles o sa-mi fortez fetele sa nasca prin cezariana, si sa vezi ca n-or sa vrea si eu n-o sa mai pot de frica....;
dar mi-am a mintit de fapt si cind am hotarit eu ca nasc musai prin cezariana, probabil cind am aflat si inteles prima data ce e cu nasterea naturala....am aflat ca mai e o varianta ....
gata ca v-am impuiat capul,scuze, somn usor

iris


hai ca m-am distrat. Ce scumpei sunt puiutzii...

~~Adela &Julia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oLo spune:

Atunci cand esti pregatita sa nasti natural, cand doresti din tot sufletul asta, cand te-ai pregatit 9 luni pentru acest eveniment, cand iti asculti corpul si participi intens la nastere, nasterea naturala (in afara de cazuri cu totul si cu totul exeptionale, despre care nu discut aici) e ceva magnific, care nu lasa nici o trauma asupra mamei sau copilului.
Daca in schimb privesti din start nasterea ca pe un chin, atunci chin este! Oricum ai naste.

Am auzit multe mamici, care au nascut prin cezariana, (nu neaparat la cerere) ca momentul nasterii le-a fost 'furat'. N-au putut profita din plin de venirea pe lume a pruncului. Chiar si printre cele care au nascut natural cu epuidurala, erau multe care se plangeau de lipsa acestor momente.

Eu as naste inca 20 de copii natural. Ca sunt nste clipe magnifice! Desi, tare mi-e teama, ca dat fiind cum am nascut pe al-2-lea, la al treilea nici n-o sa mai imi dau seama ce se intampla :))



Nasteri cat mai usoare,
Mihaela


Mergi la inceput