De ce cezariana???

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns chri spune:

Nu am vrut deloc sa fac reclama, dar asta e, nu mi s-a permis sa va arat ce a patit o mamica, asa ca va voi scrie ce a scris ea:

"Am nascut acum 3luni,si am facut MAREA GRESEALA sa fac anestezie epidurala.Doctorul anestezist ma intepat de 7ori pana a reusit sa-mi administreze anestezicul,si tot degeaba...am simtit toate durerile nasterii.Copilul a fost si el slabit si nu a avut forta sa iasa,asa ca a fost scos cu o ventuza(pana acum 3 saptamani a avut caputul tuguiat).Iar eu am avut dureri groaznice de cap...m-au externat,iar dupa 2 zile m-a dus sotul de urgenta inapoi la spital....aveam febra mare,varsam,nu puteam sa-mi misc deloc capul.Asa ca m-am internat din nou,dupa doua zile am facut convulsii si am intrat in coma(am stat 2 zile in coma).Doctorii nu stiau ce am,cel putin asa mi-au spus.Pana la urma sa recunoasca ca anestezistul a fost de vina.Si uite asa am mai stat 3 saptamani internata ,departe de bebelusul meu,si la un pas de moarte.Sunt foarte fericita sa am avut organismul puternic si am trecut peste obstacol.La urmatorul bebel sigur nu voi mai face nici un fel de anestezie.Sper ca nu v-am speriat,dar aveti mare grija ce si cum alegeti!"
Prima oara au spus ca am facut tromboflebita cerebrala,apoi ca am meningita pe cale de vindecare.Sunt niste idioti!Toata isprava sa intamplat la Spitalul Municipal Universitar Bucuresti.Stiu ca nu va vine sa credeti ce sa intamplat,dar orice e posibil in Romania.Va pupik!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miche spune:

quote:
Originally posted by chri

Nu am vrut deloc sa fac reclama, dar asta e, nu mi s-a permis sa va arat ce a patit o mamica, asa ca va voi scrie ce a scris ea:

"Am nascut acum 3luni,si am facut MAREA GRESEALA sa fac anestezie epidurala.Doctorul anestezist ma intepat de 7ori pana a reusit sa-mi administreze anestezicul,si tot degeaba...am simtit toate durerile nasterii.Copilul a fost si el slabit si nu a avut forta sa iasa,asa ca a fost scos cu o ventuza(pana acum 3 saptamani a avut caputul tuguiat).Iar eu am avut dureri groaznice de cap...m-au externat,iar dupa 2 zile m-a dus sotul de urgenta inapoi la spital....aveam febra mare,varsam,nu puteam sa-mi misc deloc capul.Asa ca m-am internat din nou,dupa doua zile am facut convulsii si am intrat in coma(am stat 2 zile in coma).Doctorii nu stiau ce am,cel putin asa mi-au spus.Pana la urma sa recunoasca ca anestezistul a fost de vina.Si uite asa am mai stat 3 saptamani internata ,departe de bebelusul meu,si la un pas de moarte.Sunt foarte fericita sa am avut organismul puternic si am trecut peste obstacol.La urmatorul bebel sigur nu voi mai face nici un fel de anestezie.Sper ca nu v-am speriat,dar aveti mare grija ce si cum alegeti!"
Prima oara au spus ca am facut tromboflebita cerebrala,apoi ca am meningita pe cale de vindecare.Sunt niste idioti!Toata isprava sa intamplat la Spitalul Municipal Universitar Bucuresti.Stiu ca nu va vine sa credeti ce sa intamplat,dar orice e posibil in Romania.Va pupik!"



VREM NUMELE ANESTEZISTULUI!!!!!! plizzzzzzzzzzzzzzzzzz

DPN 27 NOV
Dr. Corina Grigoriu -Municipal
http://community.webshots.com/user/micheee100

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dama spune:

Asa se intampla cred cand anestezistii (si vorbesc de cei din Ro) fac anesteziile de orice gen ar fi ele dupa ureche, far niste analize sau investigatii antrerioare. Este inadmisibil ca o simpla peridurala (epidurala) sa riste viata mamei sau a bebeului, dar din pacate vad ca se intampla destul de des in spitalele din Ro.

39 saptamani
pozitze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaRosu spune:

quote:
Originally posted by descintec

Eu am avut doua nasteri. Normale, prima in limitele suportabilului, a doua destul de grea, copil voinicel, 4300 g. Peridurala, atunci, nu era o practica obisnuita, de care sa stie cei neinitiati. Sa va spun de ce nu as alege eu cezariana nici in ruptul capului: cum sa dorm eu la nasterea lor! Dintotdeauna mi-a placut sa ii initiez, sa paticip alaturi de ei la ceea ce fac. Si inainte de orice as vrea sa ii invat curajosi. Cum sa fac asta daca nu as indrazni sa ma doara? :)

Apoi e un act initiatic, o experienta a sacrului. Prin efort, durere si sange se naste un sufletel. Eu nu as fi putut sa renunt la experienta asta.
D.





Dana
And, yes, I am a blonde!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chri spune:

Am sa o intreb pe just_vyo si o sa va spun daca vrea sa-l faca public.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chri spune:

Dragele mele, iata ce a scris just_vyo:

"Pe anestezist il cheama Dinca.Fetelor feritiva...nu este un medic adevarat,nici macar atitudinea lui fata de pacienta nu este buna.La mine a tipat de mai multe ori ca nu stau cum trebuie cocosata...l-am rugat plangand sa ma aseze dansul asa cum trebuie,si mi-a spus ca nu are timp de pierdut.Asa ca m-am pricopsit cu 7 intepaturi in coloana pana a reusit sa-mi administreze solutia.Cand domnul Oprescu(directorul spitalului)i-a spus de ceea ce am patit a negat total,spunand ca eu am fost de vina,ca am coloana imbatranita(se poate asa ceva la doar 21 de ani?)Asa ca sa ales doar cu un avertisment.Am fost de curand la spitalul militar,pentru investigatii la coloana,si se pare ca nu am nici o coloana imbatranita.Va pup si fugiti cat va tin picioarele de el!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela spune:

quote:
Originally posted by dama

Asa se intampla cred cand anestezistii (si vorbesc de cei din Ro) fac anesteziile de orice gen ar fi ele dupa ureche, far niste analize sau investigatii antrerioare. Este inadmisibil ca o simpla peridurala (epidurala) sa riste viata mamei sau a bebeului, dar din pacate vad ca se intampla destul de des in spitalele din Ro.

39 saptamani
pozitze




subscriu!


~~Adela, mamica de Julia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns V. Erica spune:

va spuneam ca desi am nascut cu cezariana, sunt sigura ca voi avea un copil curajos, desi mie mi-a fost teama sa-l nasc normal, asta ca replica la ceea ce-a spus descantec parca; acum vreau sa completez:
ceea ce n-a inteles ea nu e ca mi-a fost teama de dureri neaparat: nuuuuu hotarat. Mie mi-a fost teama ca:
- medicul meu nu va putea veni atunci cand m-ar apuca pe mine sa nasc natural, si voi naste cu cine stie ce medic incompetent, sau cu vreo moasa plictisita si somnoroasa;
- ca voi avea ruptura de perineu sau o epiziotomie proasta si voi avea toata viata incontinenta urinara;
- ca BB ar putea avea nevoie de forceps ca sa poata fi scos, ori ca medicul care-l scoate face vreo manevra gresita;
- ca voi fi altfel acolo jos;
Cam astea ar fi...
Anyway, fiecare decide cum crede si cum simte...
Dana si Eric

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela spune:

Eu cred ca descantec s-a referit la mine ca am spus candva ca imi este frica ca nu voi face fatza durerii de la nasterea naturala.
Una peste alta am nascut prin cezariana de frica nasterii naturale.
Nici nu am inteles ce a vrut sa spuna descantec....
Probabil decantec e mai mama decat mamele care au nascut altfel decat natural (ghici ciuperca cum)...?? Si apoi nu vad nimic anormal in a-ti fi frica de durere.
Asa pot si eu sa fac bungee-jumping intr-o fantana goala, sa ma arunc cu parasuta intr-o prapastie, sa trec pe rosu, sa mi se scoata o masea (nerv) FARA anestezie doar ca sa ii arat copilului meu ce curajoasa mi-s! ne ne ne
DA- sunt o fricoasa - daca vrei!(ca si mama) si asa cum sunt! am reusit -pana acum- sa ma descurc in viata.


~~Adela, mamica de Julia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oLo spune:

de ce oare am ciudata impresie ca mamicile care au facut cezariana, au ele insele impresia ca nu sunt implinite si de aceea se tot justifica cum ca ele sunt la fel de mame ca si toata lumea. Eu una n-am auzit pe cineva zicand ca nu-s... Dar deh, cineva tot se simte cu musca pe caciula...
Nu mi-o luati in nume rau.

Cu drag,


Mihaela
www.desprecopii.com/info.asp?id=512" target="_blank">Anaïs & www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=19303" target="_blank">Emma

Mergi la inceput