De ce cezariana???

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oLo spune:

quote:
Originally posted by Adela
[QED ai fost o maaare norocoasa!



Ceea ce va doresc si dumneavoastra!

Mihaela
Anaïs & Emma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oLo spune:

quote:
Originally posted by Adela
sa-ti spun un sekret: nu doare nici p-orma!!!! Cum spuneam....
epidurala? Am discutat despre asta in primele pagini.



Pe onoarea ta ??? Inseamna ca ai facut fraji :D Sau erai sub sedative...

Mihaela
Anaïs & Emma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oLo spune:

quote:
Originally posted by Adela
De ce nu ma crezi?! Sau ma contrazici asea ca sa te afli in treaba!? Interesant. :)



Pentru ca daca nu te-a durut o OPERATIE, o nastere nici atat nu te-ar fi durut, iar faptul ca ai ales cezariana a fost in final in dezavantajul tau. Desolée pour toi...

Mihaela
Anaïs & Emma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oLo spune:

quote:
Originally posted by Adela
si care e dezavantajul ala?



Dezavantajele ar putea fi:

1. trebuie sa astepti ceva timp pentru a avea al 2-lea BB (poate nu-i cazul tau, dar alte fete poate-s doresc BB apropiati)
2. ai ramas cu cicatrice pe burta (sa nu-mi zici ca nu se vede, e totusi o cicatrice)
3. nu stii ce efecte secundare are faptul ca uterul a fost taiat
4. ai bagat in tine o gramada de sedative (in principui sunt in potriva medicamentelor, caci nu se stie ce efecte secundare pot avea pe termen lung)

Poate mai sunt si altele, dar sunt de ajuns deja.

Putem continua discutia in particoler, ca am ajuns sa vb numai noi doo pe subj asta.


Mihaela
Anaïs & Emma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roisin spune:

E, ma bag si io iar in seama, parca n-ajunge cate rosii au zburatara deja de la stanga la dreapta si indarat.

Treaba cu informarea e o problema reala in Romania, indiferent cum alegi sa nasti trebuie sa te interesezi exact ce te asteapta si ce alternative ai. Am ramas tablou cand am fost intrebata de pustoaicele din bloc (pustoaice pe la vreo 20 de ani): "CUUUM? ATI NASCUT NORMAL?" . Pentru ele, ca si pentru multe alte cunostinte de-ale mele, nasterea naturala este o luata in discutie doar daca stai prost cu banii sau daca ti-a plecat cumva mintea cu sorcova.

Pentru durerile travaliului exista, slava Domnului, anestezie epidurala, nu costa chiar o avere (as indrazni sa spun ca iesi chiar mai ieftin decat la cezariana), nu e nimic ingrozitor (nici eu nu reusesc sa pricep cum se poate teme cineva de o intepatura in spate dar nu ii e frica de o operatie), daca totul merge ok nasterea poate deveni de-a dreptul "eleganta" (daca, desigur, nu te deranjeaza inestetica pozitiei de broasca din momentul expulziei).

Din nefericire, in Romania in afara de mialgin si epidurala nu exista multe alternative dpdv usurare a durerii. Sau daca exista, posibilitatile sunt limitate la doua-trei spitale: astfel, nu avem birth ball decat la Municipal (in schimb avem deja celebra galeata, o minune a tehnicii), nu exista ceea ce americanii numesc doulas - acele doamne care iti pot face masaj sau acupunctura si care stiu exact de ce ai nevoie la un anumit moment, nu se practica nasterea in bazin etc, etc, etc.

De asemenea sunt putini doctori suficient de rabdatori si de nepresati de alte probleme care sa stea sa-ti explice pe sleau tot ce ai vrea sa stii, nu ai posibilitatea sa vizitezi dinainte spitalul, sala de nasteri (pe mine asta m-ar fi ajutat mult), nu ai sala de travaliu individuala, nu este permis sa aduci insotitori, etc.
Daca socotim numai salile de travaliu comune, in care stau cate 4-5 persoane (la noi maximul a fost de 6) aflate in diferite stadii pre si post-partum, e suficient sa-ti scada moralul pana sub zero si s-o iei la sanatoasa.

Din toate aceste puncte de vedere le inteleg pe fetele din Romania care aleg sa nasca prin cezariana. Atata vreme cat la noi se poate (si aici e in primul rand vina sistemului sanitar), este treaba lor ce fac si nicidecum nu avem puterea de a le judeca.

Cu riscul de a ma repeta (si a o ingana pe oLo), readuc pe tapet intrebarea: cum e posibil sa-ti fie mai frica de durerile facerii decat de consecintele unei operatii cum este cezariana (durere post-operatorie, sonda urinara, neputinta de a te da jos din pat, eventuala anestezie generala - brrrr!)? Eu n-am avut parte de operatii majore, singurele pe care le-am facut au fost sub anestezie locala, dar ma ingrozesc numai la gandul ca as putea face apendicita si ar trebui sa fiu taiata intr-o buna zi.
Intrebarea mea este foarte sincera, fara urma de ironie sau repros. Pur si simplu nu inteleg.

Apropo de toleranta la durere si de cum reactioneaza fiecare la nastere normala/cezariana, am vazut in maternitate absolut toata gama de posibilitati:
- fata care n-a scos un sunet pe tot parcursul travaliului, nu gemete, nu tipete, nu nimic;
- fata care urla din rarunchi non-stop (inclusiv intre contractii), invocandu-si mama, pe Dumnezeu si exasperand toata asistenta, de la medici la gravide;
- fata care nascuse prin cezariana si s-a chinuit un sfert de ora sa urce un singur etaj, cu gemete ingrrrozitoare si opriri la fiecare treapta - avea in mana un biberon plin cu lapte de san, deci nu era chiar in prima zi dupa nastere, ba avea toate sansele sa nu fi fost nici in a doua;
- o tanti care gemea si cand deschidea usa, nu pentru ca ar fi durut-o ceva, ci pentru ca asa i se parea firesc: era lauza, abia nascuse, merita acest premiu (n-as vrea sa fiu in pielea lu' barbata-su).

In rezumat, toleranta la durere este o constanta specifica fiecarei persoane, nu depinde de modul in care vei naste: daca ai suportat cu stoicism durerile post-cezariana, cel mai probabil le-ai fi suportat si pe cele din travaliu.
Si, evident, conteaza foarte mult moralul: daca mergi la spital cu ideea ca vei muri acolo, ca nasterea este cu siguranta cea mai mare nenorocire din lume si ca esti ultimul animal acceptand sa faci treaba asta, atunci e clar ca vei suporta prost toata tevatura si chiar nu are rost sa incerci.

M-am intins la vorba ca o mama nesatula si cu copilul plimbat de bunica ce sunt... o singura chestie vreau sa mai spun, si asta pentru ca s-a adus in discutie la un moment dat.
E adevarat ca muschii vaginali sufera o largire dupa nastere, e foarte adevarat ca epiziotomia poate sa doara o vreme (ma indoiesc ca doare mai mult decat o cezariana, la care se sectioneaza vreo 4 muschi), e posibil sa apara o incotinenta urinara temporara, ba chiar si hemoroizi. Daca respecti niste reguli minime de igiena si alimentatie toate astea trec rapid, va dau cuvantul meu de onoare. Iar exercitiile Kegel fac intr-adevar minuni, si inainte, si dupa nastere. Personal sunt muuult mai multumita de prestatia si rezultatele episoadelor de de dupa nastere comparativ cu cele dinainte. E drept ca natura a avut grija de mine si mi-a dat niste muschi ultra-performanti!

http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaRosu spune:

quote:
Originally posted by roisin

E, ma bag si io iar in seama, parca n-ajunge cate rosii au zburatara deja de la stanga la dreapta si indarat.

Treaba cu informarea e o problema reala in Romania, indiferent cum alegi sa nasti trebuie sa te interesezi exact ce te asteapta si ce alternative ai. Am ramas tablou cand am fost intrebata de pustoaicele din bloc (pustoaice pe la vreo 20 de ani): "CUUUM? ATI NASCUT NORMAL?" . Pentru ele, ca si pentru multe alte cunostinte de-ale mele, nasterea naturala este o luata in discutie doar daca stai prost cu banii sau daca ti-a plecat cumva mintea cu sorcova.

Pentru durerile travaliului exista, slava Domnului, anestezie epidurala, nu costa chiar o avere (as indrazni sa spun ca iesi chiar mai ieftin decat la cezariana), nu e nimic ingrozitor (nici eu nu reusesc sa pricep cum se poate teme cineva de o intepatura in spate dar nu ii e frica de o operatie), daca totul merge ok nasterea poate deveni de-a dreptul "eleganta" (daca, desigur, nu te deranjeaza inestetica pozitiei de broasca din momentul expulziei).

Din nefericire, in Romania in afara de mialgin si epidurala nu exista multe alternative dpdv usurare a durerii. Sau daca exista, posibilitatile sunt limitate la doua-trei spitale: astfel, nu avem birth ball decat la Municipal (in schimb avem deja celebra galeata, o minune a tehnicii), nu exista ceea ce americanii numesc doulas - acele doamne care iti pot face masaj sau acupunctura si care stiu exact de ce ai nevoie la un anumit moment, nu se practica nasterea in bazin etc, etc, etc.

De asemenea sunt putini doctori suficient de rabdatori si de nepresati de alte probleme care sa stea sa-ti explice pe sleau tot ce ai vrea sa stii, nu ai posibilitatea sa vizitezi dinainte spitalul, sala de nasteri (pe mine asta m-ar fi ajutat mult), nu ai sala de travaliu individuala, nu este permis sa aduci insotitori, etc.
Daca socotim numai salile de travaliu comune, in care stau cate 4-5 persoane (la noi maximul a fost de 6) aflate in diferite stadii pre si post-partum, e suficient sa-ti scada moralul pana sub zero si s-o iei la sanatoasa.

Din toate aceste puncte de vedere le inteleg pe fetele din Romania care aleg sa nasca prin cezariana. Atata vreme cat la noi se poate (si aici e in primul rand vina sistemului sanitar), este treaba lor ce fac si nicidecum nu avem puterea de a le judeca.

Cu riscul de a ma repeta (si a o ingana pe oLo), readuc pe tapet intrebarea: cum e posibil sa-ti fie mai frica de durerile facerii decat de consecintele unei operatii cum este cezariana (durere post-operatorie, sonda urinara, neputinta de a te da jos din pat, eventuala anestezie generala - brrrr!)? Eu n-am avut parte de operatii majore, singurele pe care le-am facut au fost sub anestezie locala, dar ma ingrozesc numai la gandul ca as putea face apendicita si ar trebui sa fiu taiata intr-o buna zi.
Intrebarea mea este foarte sincera, fara urma de ironie sau repros. Pur si simplu nu inteleg.

Apropo de toleranta la durere si de cum reactioneaza fiecare la nastere normala/cezariana, am vazut in maternitate absolut toata gama de posibilitati:
- fata care n-a scos un sunet pe tot parcursul travaliului, nu gemete, nu tipete, nu nimic;
- fata care urla din rarunchi non-stop (inclusiv intre contractii), invocandu-si mama, pe Dumnezeu si exasperand toata asistenta, de la medici la gravide;
- fata care nascuse prin cezariana si s-a chinuit un sfert de ora sa urce un singur etaj, cu gemete ingrrrozitoare si opriri la fiecare treapta - avea in mana un biberon plin cu lapte de san, deci nu era chiar in prima zi dupa nastere, ba avea toate sansele sa nu fi fost nici in a doua;
- o tanti care gemea si cand deschidea usa, nu pentru ca ar fi durut-o ceva, ci pentru ca asa i se parea firesc: era lauza, abia nascuse, merita acest premiu (n-as vrea sa fiu in pielea lu' barbata-su).

In rezumat, toleranta la durere este o constanta specifica fiecarei persoane, nu depinde de modul in care vei naste: daca ai suportat cu stoicism durerile post-cezariana, cel mai probabil le-ai fi suportat si pe cele din travaliu.
Si, evident, conteaza foarte mult moralul: daca mergi la spital cu ideea ca vei muri acolo, ca nasterea este cu siguranta cea mai mare nenorocire din lume si ca esti ultimul animal acceptand sa faci treaba asta, atunci e clar ca vei suporta prost toata tevatura si chiar nu are rost sa incerci.

M-am intins la vorba ca o mama nesatula si cu copilul plimbat de bunica ce sunt... o singura chestie vreau sa mai spun, si asta pentru ca s-a adus in discutie la un moment dat.
E adevarat ca muschii vaginali sufera o largire dupa nastere, e foarte adevarat ca epiziotomia poate sa doara o vreme (ma indoiesc ca doare mai mult decat o cezariana, la care se sectioneaza vreo 4 muschi), e posibil sa apara o incotinenta urinara temporara, ba chiar si hemoroizi. Daca respecti niste reguli minime de igiena si alimentatie toate astea trec rapid, va dau cuvantul meu de onoare. Iar exercitiile Kegel fac intr-adevar minuni, si inainte, si dupa nastere. Personal sunt muuult mai multumita de prestatia si rezultatele episoadelor de de dupa nastere comparativ cu cele dinainte. E drept ca natura a avut grija de mine si mi-a dat niste muschi ultra-performanti!

http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro



Ethe ca zise Roiz tot ce as fi vrut io sa zic dar n-am apucat din lipsa de timp si alte chestii. Cu sexu dupa najtere m-am laudat io ... iaca-s doi ani indata... epizio nici nu se mai cunoaste Liviuc regreta si acum perioada de dupa nastere cind facea pe nenea doftoru si-mi presara Debrisan pe sutura de perineu pen ca din cauza ca n-am stat locului dupa nastere (iesit din spital...lasat bebelu acasa...hopa sus in masina si hai la colindat magazine )
Acces la sala de nasteri am avut inainte de nastere si asta a contat enorm intr-adevar!
Si io am fost apostrofata de anumite persoane ca daca-mi permit cezariana si mai ales ca doctorul vrea sa mi-o faca, de ce ma prostesc cu nasterea...
Plus ca mie mi-a placut tare "jargonul" personalului medical ... "x naste sau a nascut si va fi sau a fost asistata de dr z sau moasa y"
in timp ce "pe w a facut-o dr k" adectelea a opirat-o... nasterea e nastere iar operatia operatie.

„Trebuie sa cunosti aceasta senzatie, atit de greu este de descris in cuvinte. Durerea te sfisie fizic, iar in secunda urmatoare dupa ce a aparut copilul, patrunde in corpul tau si in suflet dumnezeirea. Ceva mai frumos nu poate exista.” (Tania Popa, actrita)

Iata si argumentul meu in favoarea nasterii normale:
http://www.desprecopii.com/info.asp?id=460


Dana
And, yes, I am a blonde!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

Adela, daca ne luam dupa teoria ta cum ca daca te-ar fi durut asa de rau cezariana nu mai doreai alt copil, tragem concluzia ca toate fetele care au nascut natural trebuie ca sunt nebune ca isi mai doresc copii, la ce au avut saracele de indurat Si, sa nu ma intelegeti gresit, eu nu zic ca nu au avut de indurat - eu personaln-a fost dintre marile norocoase din punctul asta de vedere si nici peridurala nu am avut, asa ca am indurat, m-a durut grozanic, dar nu am tipat pentru ca eram pregatita psihic sa ma doara si am reusit sa ma controlez. Chestiunea e ca durerile alea nu sunt semnificative ulterior, nu dureaza la nesfarsit, se uita, eu cel putin le-am uitat tare repede, iar epiziotomia a fost si aia si a trecut... oricum nimeni pe lumea asta nu m-ar fi putut convinge sa adopt altceva decat riscul minim pentru mine si copil de teama durerii...
Cat despre sutura epiziotomiei... hehehe, Adela, vedea-te-as suturand o ruptura de perineu Scuza-ma, dar nu cred ca iti poti imagina care e diferenta intre o epiziotomie si o ruptura de perineu
In alta ordine de idei, in ambele clinici in care am lucrat eu si in spitalul in care lucrez acum nu se face epiziotomie decat daca este necesar, in nici un caz nu este o rutina. Si in clinica in care mi-am facut rezidentiatul aveam si mingi pentru gravidute, si nu le obliga nimeni sa stea pe spate, puteau sa stea in sezut, pe minge, pe vine, pe o parte, cum le era lor bine. Si era si "scoala mamei", cu obstetrician, moasa, neonatolog, profesoara de sport care exersa cu gravidutele tehnici de respiratie si facea cu ele gimnastica gravidei... Mai incepem si noi sa ne "desteptam", mei...



To escape criticism: say nothing; do nothing; be nothing!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Moaaaaama s-au strins 16 pagini de !!!
Io tot nu inteleg CINE pe CINE si DE CE vrea sa convinga ca parerea ei e cea corecta?!

Dana - mama lu' Radu Stefan

Poze la: http://community.webshots.com/user/danateu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oLo spune:

La drept vorbind, nu ma intereseaza cum vrea fiecare sa aduca pe lume copii. Doar ca ma revolta faptul ca se ridica in slavi cezariana la cerere, fara argumente solide, si se face de 2 lei nasterea naturala.

Ceea ce ma bucura acum, e ca unele fete au deschis ochii si au vazut ca nu-i chiar asa de neagra nasterea naturala si nici chiar asa de roz nasterea prin cezariana. Celor care mi-au scris, le multumesc.

Cele care vor sa convinga lumea ca-i mai bine nasterea prin cezariana, eu le-as recomanda sa fie mai cumpatate, si sa expuna exact toata riscurile pe care le implica aceasta operatie. Si mai ales, ce se intampla dupa operatie.

Adela, eu am vrut sa fac o comparatie intre nasterea ideala prin cezariana (cum zici ca ai avut tu) si nasterea ideala pe cale naturala (pe care am avut-o eu). Si zau daca nu-s tot eu in avantaj. Fara suparare!

Ce sens are discutia asta? Eu zic ca are. Pentru ca cine citeste si judeca, poate sa aleaga in cunostinta de cauza. Nu sa mearga ca oile-n turma...

Multa bafta si mult curaj!

(PS. acu am si eu o gramada de puncte :D)



Mihaela
Anaïs & Emma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona_B spune:

quote:
Originally posted by Adela

olo vizavi de dezavantajele enumerate de tine: 1.Poti sa-ti doresti bb -i apropiati dar eu mai mult imi doresc sa alaptez 1 an macar pe primul bebel.
Cat despre celelalte nu ma obosesc sa-ti raspund... operatii (serioase!)se fac de zeci de ani si inca se mai asteapta dezavantajele sedativelor.
Cu uterul la fel...

Cicatrice pe burta? Asta DA dezavantaj pentru cezariana. Ia uitati cum arata Heidi Klum - modelul de la Victoria`S Secret care a facut cezariana la CERERE! www.km02.com/hklum/galleries.htm" target="_blank">AICI
Pe Claudia Schiffer ati vazut-o? Dar pe Cindy Crawford? - Ma intreb de ce modelele si-or fi riscat painea de la gura cu cererile lor?! he he he

roisin> "cum e posibil sa-ti fie mai frica de durerile facerii decat de consecintele unei operatii cum este cezariana (durere post-operatorie, sonda urinara, neputinta de a te da jos din pat, eventuala anestezie generala - brrrr!)? "
mi-e frica fiindca "stiu" cum ma doare burta cand sunt la menstruatie. Daca nu iau ceva contra durerii lesin (cum mi s-a intamplat de 2 ori sa ma "prinda" nepregatita: nu aveam in geanta pastile). NU imi pot imagina durere mai mare-"jos" ca cea pe care o simt lunar! (sau pe care as simt-o daca nu iau pastile cu pumnul). Asta-i! Si crede-ma ca cezariana LA MINE a fost floare la ureche!

Citeam despre epiziotomie ca este o procedura chirurgicala, care are riscuri. Raportul procentual de epiziotomie nu e de dorit sa depaseasca 10% din numarul total de nasteri.
Se credea ca epiziotomia protejeaza perineul de la rupturi mari de perineu, sau duce la profilaxia prolapsului peretilor vaginali si a uterului, deasemenea se credea ca epitelizarea suturii dupa epiziotomie este mai repede. La momentul de fata nici unul din exemplele enumerate mai sus n-ai gasit o confirmare medicala.





_
* Happy Halloween *

S-avem pardon:din cate stiu eu Heidi Klum a nascut normal.Chiar scriau nemtii in Bild, unul din nr.trecute, ca se numara printre extrem de putinele vedete care au ales nasterea pe cale vaginala.Claudia Schiffer a nascut intr-adevar prin cezariana.Astea le-am aflat intamplator, pe mine nu ma preocupa viata vedetelor.

Mergi la inceput