De ce cezariana???

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanica-mamica spune:

Am nascut cu cezariana la cerere si tare ma felicit pt decizia luata ! Fiecare face cum il taie capu' , da' pe mine zau ca m-a taiat excelent !

Va pupa mama !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

Ocebine, te lupti pentru o cauza pierduta... cel putin aici pe forum. Este o chestie arhicunoscuta ca riscurile nasterii prin cezariana sunt mai mari decat ale nasterii pe cale naturala, atat pentru mama cat si pentru copil.

Cine este cu adevarat interesat (adica fetele care nu au mai nascut pana acum), pot sa vare un oki si pe aici:
http://www.pamf.org/health/healthinfo/index.cfm?page=article&seq_id=6&sgml_id=tn8162
http://pregnancy.about.com/cs/cesareansection/l/blcsecrisks.htm
http://allergies.about.com/b/a/024383.htm
http://www.radmid.demon.co.uk/csrisks.htm
http://www.parentsplace.com/pregnancy/labor/articles/0,,166366_609128,00.html?arrivalSA=1&cobrandRef=0&arrival_freqCap=1&pba=adid=11382100
http://www.mother-care.ca/cs3.htm

Ma indoiesc ca pe cele care sustin cu atata infocare cezariana la cerere le va interesa. In zilele noastre se practica medicina bazata pe dovezi (evidence-based medicine) si nu pe povesti, dar nici asta nu le intereseaza. "Mie mi-a fost bine!", perfect, bravo si la gara!, ce daca toate studiile demonstreaza ca cele cu care stau de vorba se supun la riscuri mai mari daca fac ca mine decat daca nasc natural... Ceea ce imi displace cel mai mult in acest gen de discutii este tendinta de "proslavi" nasterea prin cezariana si de a induce celor care nu au nascut inca parerea gresita ca daca incearca sa nasca natural se supun la riscuri mai mari decat daca aleg din start cezariana - tendinta pe care, bineinteles, toate o neaga, la o adica, cu binecunoscutul de acum "fiecare face ce vrea!" (asta dupa nu stiu cate randuri de asa-zise "argumente" in favoarea nasterii prin cezariana...)

Medicii fac cezariene la cerere pentru comoditatea lor personala, si nu a pacientei - nota bene!

Cezariana este o necesitate, nu o optiune personala (sa-mi tai unghiile lung sau scurt?!...), iar a aprecia aceasta necesitate ar trebui sa fie exclusiv apanajul medicului.

Numai bine tuturor,

Catalina.

P.S. Si, Ocebine, nu iti face griji pentru limbajul tau, cine are macar o bruma de cunostinte de imunologie a inteles ce ai vrut sa spui.



To escape criticism: say nothing; do nothing; be nothing!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaruta spune:

[quote]Originally posted by papadie

Nu mai stiu daca am scris la topik sau nu ca n-am rabdare si timp sa citesc 11 pagini


Mamarutzo tie elastice si zbiltzuri peste poponeatza ca stiu ca esti nevindecabila, Duamna vrajituare Buuu la fel


Papaaaaaaaa nu mai daaaaaaaa, hormonii mei nu au ajuns la stadiu de negrii mujkiuloshi, bice si alte dastea .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

Am citit cele 11 pagini si nu sint aici pentru a face poante - chiar daca de regula sint o persoana, zic eu, cu un simt al umorului bine dezvoltat.
Adela, fara suparare, daca nu ai nici un fel de cunostinte intr-un domeniul nu te apuci sa fac glume pe seama celor care au.
In urma lecturii celor 11 pagini, plus a altor subiecte cu aceeasi tema de pe forum, am vazut ca lucrurile merg in mare cam in felul urmator: cineva intreaga ceva de genul "nastere naturala sau cezariana?" Se povestesc experiente personale, se expun, pe ici pe colo, pareri. Asta pana cand vine cineva si spune "am nascut prin cezariana pentru ca merit", sau pentru ca e "elegant", sau alte asemenea. Abia asta este momentul in care se incing spiritele si atunci apare altcineva care sustine ideea ca cezariana ar trebui sa fie o necesitate, nu o alegere.
Pe mine este inutil sa incercati sa ma convingeti de chestia asta cu "cezariana la cerere", sper ca imi dati voie sa am mai multa incredere in profesorii mei, oameni cu 30 de ani de obstetrica la activ, in studiile medicale care spun clar cum stau lucrurile, in ceea ce vad in fiecare zi la serviciu (unde, intamplator, stiu si ce se intampla de cealalta parte a cearceafului aluia care impiedica gravida sa-si "vizioneze" operatia!) si, nu in ultimul rand, in bunul meu simt. Pentru ca mi se pare de bun simt ca daca Dumnezeu ti-a facut un orificiu prin care sa nasti sa-l folosesti pe acela, in loc sa-ti tai burta de buna voie si nesilita de nimeni, pretinzand in plus ca mai esti si constienta de riscuri.
Personal nu inteleg cum cineva poate sa pledeze pentru efectuarea unei interventii chirurgicale majore atunci cand nu este nevoie de ea.
Cel mai mult mi-a placut faza cu "daca nu ti-e frica de nastere" Eu personal nu am vazut inca vreo femeie careia sa nu ii fie frica de nastere - ca unele isi "gestioneaza" mai bine, iar altele mai putin bine aceasta frica, e partea a doua! Si, btw, daca esti informata si constienta de riscurile pe care le presupune cezariana atat pentru tine cat si pentru copil, in ce temei te duci fara frica la cezariana?

Numai bine,

Catalina.



To escape criticism: say nothing; do nothing; be nothing!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Catalina, este bine ca ai intervenit, si te-as ruga sa ne spui din punct de vedere medical, stiintific, care este cea mai sigura metoda pentru bb in momentul nasterii? Ma gandesc ca nasterea naturala este mult mai traumatizanta pt copil, si din aceasta cauza eu optez mai mult pentru cezariana.


Crinuta si bb din burtica 30+ saptamani

Dr. Nayel, CFR2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

Nu exista "cea mai sigura" metoda de nastere, nu se poate decreta asa ceva. Pentru cele care vor sa fie in deplina siguranta, sfatul meu este sa nu se apuce de facut copii - sa ma iertati daca vi se pare brutala aceasta afirmatie, dar stiu ce vorbesc! Medicina nu a ajuns inca la nivelul la care o nastere, fie ea naturala sau prin cezariana, sa nu mai comporte nici un fel de risc. Am mai spus-o pe forumul asta, intre obstetricieni exista o vorba care suna asa: "o nastere stii cum incepe, dar nu poti sa stii niciodata cum se termina". Si mai exista un principiu care se poate aplica aici, (cu amendamentul de rigoare, caci gravidele practic nu sunt "bolnave"): nu exista boli ci numai bolnavi. Nu exista retete sigure in general in medicina, nimic nu pote fi garantat suta la suta, pentru ca nu e ca la matematica unde unu si cu unu fac doi. Fiecare organism are particularitatile sale de reactie. Medicina bazata pe dovezi insa este fondata pe studii statistice care demonstreaza felul in care reactioneaza majoritatea pacientilor la o anumita procedura. In aceasta ordine de idei, statistica demonstreaza clar ca riscurile unei nasteri prin cezariana acolo unde nu exista indicatie operatorie, sunt mai mari pentru majoritatea persoanelor decat riscurile unei nasteri naturale.
Cezariana este o interventie chirurgicala majora pe abdomen care are indicatii clare din punct de vedere medical. A decide daca o anumita persoana prezinta sau nu indicatiile respective este treaba medicului, si nu a pacientei, care, oricat ar fi ea de informata, nu are cum sa fie mai presus de cunostintele si experienta medicului.
De ce nasc vedetele prin cezariana? Dar de cand au ajuns vedetele lideri de opinie in domeniul asta? Era sa zic eu acuma de ce nasc vedetele prin cezariana (cat si unele persoane care se cred vedete la scara mai mica, din diferite puncte de vedere), dar bunul simt imi dicteaza sa ma abtin!
Ceea ce nu pricep este de unde conceptia asta cum ca copilul "sufera" la nasterea naturala. De ce sa sufere, mai? Sa inteleg ca de mii de ani incoace pe pamantul asta se nasc numai "suferinzi" din astia? Cum imi demonstrezi tu ca copilul "sufera" mai mult la nasterea naturala cand studiile arata clar ca copiii nascuti prin cezariana, la aceeasi varsta gestationala, au scoruri Apgar mai mici decat cei nascuti pe cale naturala?
Sa ne intelegem foarte bine, eu nu discut aici cazuri izolate, discut dovezi stiintifice.
Adela, sa stii ca si eu lucrez cu oameni si faptul ca nu sint pentru cezariana la cerere nu inseamna catusi de putin ca nu imi respect pacientele. Ba, dupa parerea mea, dimpotriva, tocmai refuzul de a ma ralia la o "moda" in ale carei efecte pozitive nu cred, denota cel mai mare respect. Incerc sa-mi folosesc cunostintele acumulate pe parcursul a multi ani de studiu pentru a actiona in interesul lor, si nu al meu personal (sper ca iti dai seama ca nu m-as apuca sa predic o chestie care pe mine personal ca medic nu ma ajuta cu absolut nimic daca nu as face-o din convingerea ca servesc interesele pacientelor mele).
A, si ca sa-ti raspund direct la intrebare, cine nu are bruma de cunostinte in domeniul mentionat, nici o problema, dar sa faca bine sa se informeze inainte de a-i combate pe altii, caci mi se pare cel putin ciudat sa combati ceva ce nu cunosti.

Pe curand,

Catalina.



To escape criticism: say nothing; do nothing; be nothing!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dama spune:

[quote]Originally posted by Adela
In vest, daca muschiul tau vrea cezariana la cerere medicul iti pune documentatia in fata cu riscurile care sunt! Este DATOR sa te informeze. Ba chiar face sedinta cu tine, iti raspunde la intrebari asa ca ai o idee cam ce ti s-ar putea intampla...doar doar nu-ti mai trebuie cezariana... /quote]

Adela, draga, vezi cu "vestul asta" ca tinzi sa generalizezi. In vest cred ca mai degraba am putea vorbi de o diferenta de politica a spitalelor/maternitatilor/clinicilor publice sau private. Asa ca nu suporta comparatie. Eu zic ca de apreciat este un medic care iti expune ambele variante si riscurile lor. Alegerea intre nasterea naturala sau prin cezariana ar trebui sa ramana la nivel medical. Atunci de ce nu s-ar putea si in cazul unor boli (chir si din cele grave) sa putem alege la fel de bine intre un simplu tratament sau o interventie chirurgicala si rezultatul sa fie acelasi, adica vindecarea?

36 saptamani
http://community.webshots.com/user/amduminica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

quote:
Originally posted by Adela
wow ce de-a rosii, si astea-s gratuite lool: multumesc , multumesc. Sa stii ca dau si autografe!
Doamna dr stai relax ca nu se da nimeni mai informat decat medicul si nu are nimeni pretentia ca le stie pe toate (hm, mai bine vorbesc in numele meu!) In vest, daca muschiul tau vrea cezariana la cerere medicul iti pune documentatia in fata cu riscurile care sunt! Este DATOR sa te informeze. Ba chiar face sedinta cu tine, iti raspunde la intrebari asa ca ai o idee cam ce ti s-ar putea intampla...doar doar nu-ti mai trebuie cezariana... si cu toate astea eu am ales cezariana! (ca vedetele ha ha ha ha...)
Asadar: de ce nasc vedetele prin cezariana??? Io chiar asta nu pricep! Atatea si atatea riscuri: la banii lor sa isi expuna puiul la atatea "minuni"... plus burta lor facut praf!??
Si io tot n-am inteles ce fel de medic esti?:))) asa poate faci putina lumina cum e cu anestezicul care trece/nu trece la copil cand si cum!




Sint medic rezident anul IV de obstetrica-ginecologie, ceea ce implica faptul ca fac cezariene (altora) zi de zi. Iar in ceea ce te priveste, nu te supara, dar dat fiind modul tau de a te exprima, nu mai sint dispusa sa "fac putina lumina" in nici o privinta.
Eu mi-am expus o parere din punct de vedere profesional si am sustinut-o cu argumente, nu cu ironii. Daca vrei scandal, fa-l singura, eu intru pe astfel de subiecte pentru a informa si nu pentru a facilita datul in spectacol al unor persoane.
Iti doresc numai bine si succese nelimitate,
Catalina.



To escape criticism: say nothing; do nothing; be nothing!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Catalina, eu nu ma refeream la riscuri in general, ci exclusiv la riscuri pentru fat. De ce spun ca la nasterea naturala exista mai multe riscuri? Din experientele altora, din intamplari auzite, citite, etc.
De ex, la nasterea naturala exista riscul circularei de cordon, deci implicit riscul sufocarii. De asemenea, sunt situatii cand se foloseste forcepsul si copilul ramane cu traume pe viata.
Mai cunosc un caz de nastere naturala, in care copilul nu a primit suficient oxigen pentru o anumite perioada de timp( nu stiu detalii dar pot afla exact) si a ramas handicapat pe viata, mai precis retardat mental.
Ma gandesc si eu ( nu sunt medic, de aceea te intreb pe tine) ca un travaliu prelungit nu poate fi benefic pentru copil.

Nu discut riscurile mamei aici, ci exclusiv riscurile copilului, sau mai precis eventualele riscuri.






Crinuta si bb din burtica 30+ saptamani

Dr. Nayel, CFR2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana cretu spune:

Catalina, inca o data iti multumesc pentru ceea ce scri aici. Mie mi-a fost de foarte mare ajutor mesajul tau, pentru ca a fost o confirmare la ceea ce mi-au spus medicii despre cezariana si nasterea naturala.

oana si bebitza din burtica (30s+)
"Si maine mai este o zi..."

http://community.webshots.com/user/oanacretu

Mergi la inceput