De ce cezariana???

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bibi spune:

quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by bibi

E uite ca mie nu mi-a trecut niciodata prin minte sa asociez cuvantul banal cu cuvantul nastere naturala. Dupa experienta mea as inventa un nou cuvant, care ar rima fffff bine cu nasterea naturala - O-DURERE-INFERNALA-CARE-NU-TE-LASA-SA-RESPIRI-SI-SA-GANDESTI-SI-CARE-TE-FACE-SA-TI-DORESTI-SA-MORI-CA-SA-SE-TERMINE-TOTUL-ODATA.

Bibi si David (08.07.2003)
http://community.webshots.com/user/bgoran

--------------------------------------------------------------------------------



In legatura cu definitia de mai sus: si pe mine m-a durut la nastere numai ca nu in ultimul hal, dar tot ce-mi doream atunci era sa rezist pana la capat si sa termin "treaba" inceputa. Nu vroiam interventii gen forceps, aspirator sau cezariana de urgenta. Cum sa-mi doresc sa mor tocmai in acele momente cand copilul avea atata nevoie de mine? Si exista tehnici de respiratie care chiar functioneaza, asa ca nici aici nu vad o problema. Iar de gandit, nu ma gandeam decat la copilul pe care trebuia sa-l aduc pe lume prin forte proprii, de suferinta mea fizica putin mi-a pasat. Daca as fi facut si anestezie epidurala, sigur as fi nascut fluierand , dar nici fara n-a fost groaznic.


Cristina
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina

Am citit cu atentie toate cele 8 pagini sau cate mai sunt si tot ce pot sa sppun relativ la experientele voastre este ca va invidiez al naibii de tare pe cele care ati nascut natural si fara epidurala si cu toate astea descrieti experienta ca mirifica,extraordinara, etc.
Numai ca la mine din pacate nu a fost asa. durerile au fost asa cum le-am descris. Ce tehnici de respiratie?!? Ce ganduri la bebelusul care tocmai venea pe lume?!? Din cauza travaliului am avut chiar o reactie de respingere a copilului care m-a chinuit cateva saptamani.
Nici dupa cea-m nascut n-am fost mai bien. Din cauza faptului ca pentru expulzie a fost necesar sa se urce o asistenta peste abdomenul meu si sa apese cu putere( pentru ca eu chiar nu mai aveam putere nici sa respir da sa mai imping)timp de 3 zile, cand ma ridicam in pozitie orizontala iar nu puteam sa respir pentru ca ma durea toata cavitatea toracica.
Cu epiziotomia.
Oho, cat am mai tras si cu ea. Unul din fire era prea starns legat asa ca la externare doctorul mi-a scos toate firele. Urmarea fireasca a acestui act inconstient, ca altfel nu stiu cum sa-i zic, a fost ca taietura s-a deschis si timp de o luna m-am oblojit cu toate spray-urile cicatrizante, cu ceaiuri de toate felurile si alte tehnici si leacuri babesti pentru ca mi-era pur si simplu groaza sa ma intorc in maternitate pentru o eventuala alta broderie.

Si da, eu am incaput pe mana unui medic care din cauze strict personal - materiale a refuzat sa-mi faca anestezie epidurala. ( De ce sa se complice el, cand avea la cabinetul privat o lista plina ochi de paciente care plateau fiecare minim 400.000 lei pe maxim 10-15 minute de consultatie, cand putea foarte bine sa ramana surd, dar complet surd la cerinta mea expresa a epiduralei, si sa vorbeasca linistit din cabinetul lui primitor si calduros, cu asistenta care mai venea din juma in juma de ora sa vada cat m-am dilatat ca sa stie ce sa-i comunice dr. prin telefon). Practic la nastere a stat cu mine cat mi-a rupt membranele, apoi a venit in cele 10 minute cat a fost necesar pentru expulzie si a mai petrecut maxim 15 minute cu eliminarea placentei si cusatura.

Daca as fi stiut de la bun inceput ca n-am sa capat nenorocita aia de anestezie n-as fi nascut cu acel dr. pentru ca mai bine decat mine nu ma cunoaste nimeni, iar eu stiam foarte bine ce prag de durere ce, cat si cum suport.

Acum daca ma intreaba cineva daca mai fac copii spun DAAA. Daca ma intreaba cum am sa nasc, raspund raspicat NATURAL CU EPIDURALA.

Bibi si David (08.07.2003)
http://community.webshots.com/user/bgoran

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oLo spune:

Ma bag si eu ca musca-n lapte cu o intrebare: cate dintre cele care se plang ca au suferit la nastere naturala su facut exercitii pregatitoare in lunile dinainte??? Adica exercitii fizice, exercitii de intarire a perineului, exercitii de respiratie samd... ??? Ia sa va aud???
Ok, OK, cu exceptia sarcinilor cu probleme...


Mihaela
Anaïs & Emma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

quote:
Originally posted by oLo

Ma bag si eu ca musca-n lapte cu o intrebare: cate dintre cele care se plang ca au suferit la nastere naturala su facut exercitii pregatitoare in lunile dinainte??? Adica exercitii fizice, exercitii de intarire a perineului, exercitii de respiratie samd... ??? Ia sa va aud???
Ok, OK, cu exceptia sarcinilor cu probleme...


Mihaela
Anaïs & Emma






Acum 6 ani, in Romania, exercitii pregatitoare pentru nastere? Ma faci sa rad! Mai citeai cate ceva prin cartile straine (daca le aveai) sau te uitai pe internet (daca aveai acces) si incercai sa le faci singura, acasa. Dar asta nu era suficient...

Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

quote:
Originally posted by cl

quote:
Originally posted by oLo

Ma bag si eu ca musca-n lapte cu o intrebare: cate dintre cele care se plang ca au suferit la nastere naturala su facut exercitii pregatitoare in lunile dinainte??? Adica exercitii fizice, exercitii de intarire a perineului, exercitii de respiratie samd... ??? Ia sa va aud???
Ok, OK, cu exceptia sarcinilor cu probleme...


Mihaela
Anaïs & Emma






Acum 6 ani, in Romania, exercitii pregatitoare pentru nastere? Ma faci sa rad! Mai citeai cate ceva prin cartile straine (daca le aveai) sau te uitai pe internet (daca aveai acces) si incercai sa le faci singura, acasa. Dar asta nu era suficient...

Claudia



Ca pe atunci nu se organizau cursuri e adevarat(nu stiu acum cum e), dar nu cred ca nu te puteai informa din diverse surse daca intr-adevar te preocupa problema. In 9 luni ai timp de multe, chiar doctorul care iti supravegheaza sarcina, o asistenta de la sala de nasteri sau o moasa iti pot fi de ajutor in privinta asta. Si nu-i nevoie sa faci exercitiile in cadru organizat, e suficient sa stii in ce constau si sa exersezi de una singura acasa. Din intamplare am gasit o cartedin anul 1975 - Ingrijirea si cresterea sugarului de Razvan Priscu si Nahum Salzberg aparuta la Editura Medicala si care costa pe atunci 12 lei. La inceput este un capitol chiar despre pregatirea pentru nastere si toate exercitiile si tehnicile erau explicate in cele mai mici detalii, cu ilustratii nu ramanea decat sa le aplici. Cartea este in romana , pe atunci se gasea in librarii (mama a cumparat-o) si mai mult ca sigur au existat intotdeauna astfel de materiale accesibile oricui. Deci nu cred ca aceste metode au fost vreodata un secret. Recunosc insa ca poti avea o nastere grea, cu complicatii neprevazute in ciuda faptului ca te-ai pregatit si teoretic ai face fata. Salva Domnului, n-a fost cazul meu, dar unele femei se pare ca sufera groaznic la nastere naturala, indiferent daca au exersat sau nu. Fiecare nastere este altfel, chiar la aceeasi femeie, asa ca e normal ca experientele unor persoane diferite sa nu fie acleasi. Lucrul acesta rezulta clar din postarile noastre.
Cristina
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iubibubi spune:

pentru ca bebe s-a asezat in diagonala (prezentare pelviana) si medicii de aici mi-au spus ca ei nu "livreaza" bebei in asemenea pozitii, mai ales la prima nastere...

am suferit enorm din cauza asta. emotional, adica, pentru ca fizic mi-am revenit foarte repede - m-am ridicat a doua zi din pat, a treia mergeam binisor, a patra am ajuns acasa si chiar am gatit :) (deh, si io tot fara mama, soacra etc.), dupa doua luni nu mai aveam deloc dureri, dupa inca doua am ajuns la greutatea dinainte de nastere. dar, cum spuneam, am fost daramata, imi pregatisem bagajul si-l pusesem la usa, imi scrisesem "speech-ul" in engleza in caz ca uit "amanunte" importante in toi de contractii, comandasem crema de galbenele din ro pt. epiziotomie :)) in fine, toate scenariile mi-au fost date peste cap si am simtit un soi de "n-am fost in stare" care m-a macinat mult timp... nici acum nu mi-a trecut... mai ales ca si acum sunt convinsa ca, daca refuzam operatiunea de intoarcere manuala a copilului (la ecografia din trim. III, cu doua saptamani inainte de dpn, s-a constatat ca bebele e pus in diagonala, cu piciorusele si funduletul in jos; mi s-a recomandat acea intoarcere manuala, incercare de a-l intoarce pe bebe cu capul in jos si, in caz de reusita, inducerea nasterii ca sa nu se razgandeasca; operatiunea nu a reusit, ba mai mult pulsul copilului a scazut foarte tare, medicii s-au speriat si mi-au facut cezariana; n-a fost de urgenta, pt. ca pulsul a revenit la normal in momentul in care "operatiunea" a fost lasata balta, dar tot la asta am ajuns; fara nici o contractie, fara nici o durere specifica unei nasteri), poate as fi reusit sa nasc natural. mai ales ca bebe s-a intors peste noapte, dar tot in diagonala s-a pus. cine stie, poate in cele doua saptamani pana la dpn reusea si el sa se puna cum trebuie...

pe bb no 2 l-as vrea natural si chiar am sa incerc asta, insa nu stiu cate sanse am (e "in discutie" pentru anul viitor, deci ar fi doar 2 ani si jumatate distanta). sper totusi sa reusesc, imi doresc foarte mult acea "DURERE-INFERNALA-CARE-NU-TE-LASA-SA-RESPIRI-SI-SA-GANDESTI-SI-CARE-TE-FACE-SA-TI-DORESTI-SA-MORI-CA-SA-SE-TERMINE-TOTUL-ODATA." :)))


I.&www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=iubibubi" target="_blank">Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

quote:
Originally posted by Cristina_C

Ca pe atunci nu se organizau cursuri e adevarat(nu stiu acum cum e), dar nu cred ca nu te puteai informa din diverse surse daca intr-adevar te preocupa problema. In 9 luni ai timp de multe, chiar doctorul care iti supravegheaza sarcina, o asistenta de la sala de nasteri sau o moasa iti pot fi de ajutor in privinta asta. Si nu-i nevoie sa faci exercitiile in cadru organizat, e suficient sa stii in ce constau si sa exersezi de una singura acasa. Din intamplare am gasit o cartedin anul 1975 - Ingrijirea si cresterea sugarului de Razvan Priscu si Nahum Salzberg aparuta la Editura Medicala si care costa pe atunci 12 lei. La inceput este un capitol chiar despre pregatirea pentru nastere si toate exercitiile si tehnicile erau explicate in cele mai mici detalii, cu ilustratii nu ramanea decat sa le aplici. Cartea este in romana , pe atunci se gasea in librarii (mama a cumparat-o) si mai mult ca sigur au existat intotdeauna astfel de materiale accesibile oricui. Deci nu cred ca aceste metode au fost vreodata un secret. Recunosc insa ca poti avea o nastere grea, cu complicatii neprevazute in ciuda faptului ca te-ai pregatit si teoretic ai face fata. Salva Domnului, n-a fost cazul meu, dar unele femei se pare ca sufera groaznic la nastere naturala, indiferent daca au exersat sau nu. Fiecare nastere este altfel, chiar la aceeasi femeie, asa ca e normal ca experientele unor persoane diferite sa nu fie acleasi. Lucrul acesta rezulta clar din postarile noastre.
Cristina
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C




Cristina, asa este , fiecare nastere difera. Daca citeai cu atentie ce am scris, ai fi observat ca vorbeam la modul general, nu despre mine. Din fericire eu am avut acces la informatii. Dar m-am gandit la marea masa a gravidelor de la noi din tara, care nu au acces la ele. Cartea despre care vorbesti nu am gasit-o (si chiar tu spui ca ai gasit-o din intamplare). Eu m-am chinuit sa fac o copie xerox a cartii lui Capraru, pentru ca nu am gasit-o in librarii (nu se reeditase la vremea aceea). Iar despre exercitile respective am aflat dintr-o carte frantuzeasca (scuze ca nu-mi aduc acum aminte numele), trimisa de cineva din Franta (ferice de mine). Din punct de vedere teoretic si psihic eram foarte pregatita pentru o nastere naturala. Imi doream sa nasc natural. Ca dupa aceea am regretat enorm ca nu am optat pentru cezariana, este cu totul alta treaba...Si nu pentru ca am avut nasterea grea. Cel mai greu a fost dupa nastere. A brodat la mine mai bine de o ora. Dupa doua luni nu eram complet refacuta. Imi spuneam ca mai bine o cusatura pe burta, decat sa nu poti sa stai decat in picioare. Eu nu condamn gravidele care vor sa nasca cu cezariana. Daca ele asa simt ca este bine pentru ele si copil, ca asa este mai sigur, atunci sa faca asa. Fiecare are dreptul de a alege.
Nastere uoara tuturor, prin ce metoda va doriti.

Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Eu nu vad totusi ce importanta are ca te-a durut pe tine mai mult sau mai putin, ca ai putut merge imediat sau nu, ca ai putut manca sau nu etc. Pentru mine singurul criteriu valabil poate fi RISCUL COPILULUI in ambele variante: naturala sau cezariana.
Sunteti niste fericite pentru ca ati nascut copii sanatosi. Dar daca n-ar fi fost asa? Daca o mamica care a nascut natural ar fi aflat ca de fapt copilul nu a putut supravietui, ca ar fi fost poate o sansa pentru el daca s-ar fi optat pentru cezariana? Sau invers? Cum ati fi pledat pe acest forum?

Daca privesti retrospectiv...da, fiecare a facut o alegere buna. Totusi fiecare din noi am avut noroc. Nu s-a intamplat nimic grav, copiii sunt sanatosi.
Insa haideti sa lasam viitoarele mamici sa aleaga singure. Sau si mai bine, sfatuite de medicul lor. Eu cred ca ele au acum toata informatia necesara din acest lung sir de 8 pagini.

Adina + Olivia Karla 04.03.2004
pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Situatia cezariana la cerere este o cauza pierduta pentru cele care nu vor sa auda. In aceeasi barca se pune si fimoza, facutul kk cu termometru, turnatul pe gitul sugarului o tona de ceaiuri si alte leacuri de colici, sedarea copilului pentru diferite motive, si pot continua lista.

Cine nu vrea sa auda si sa invete, continua pe drumul ales fara sa se opresca sa chibzuiasca o secunda macar la o opinie diferita, indiferent de cite argumente, articole si opini medicale sint oferite.

Si asta este o alegere si fiecare are dreptul de a alege pentru el.

Anamaria mama la Nick (6)& Alex (3)
http://mywebpage.netscape.com/Ocebine/Nick+Dulce.jpg
http://mywebpage.netscape.com/Ocebine/Alex+telefon.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

quote:
Originally posted by cl

[quote]

Daca citeai cu atentie ce am scris, ai fi observat ca vorbeam la modul general, nu despre mine. Din fericire eu am avut acces la informatii. Dar m-am gandit la marea masa a gravidelor de la noi din tara, care nu au acces la ele. Cartea despre care vorbesti nu am gasit-o (si chiar tu spui ca ai gasit-o din intamplare).
Claudia




Ba am am inteles ca generalizai si tocmai de aceea am generalizat si eu, si, cu toate ca am folosit persoana a II-a singular, nu m-am referit strict la tine - intentia mea a fost sa vorbesc tot la modul general.
Acum insa revin asupra afirmatiei tale conform careia majoritatea gravidelor de acum cativa ani traiau in ignoranta pentru ca nu aveau acces la informatii. Poate pe unele chiar nu le interesa sa cunoasca tehnicile de respiratie, etc mai ales daca optau oricum pentru cezariana sau poate ca nu se preocupau indeajuns sa le afle, desi urmau dsa nasca natural - putem s-o luam si asa. Cum am mai spus, intotdeauna exista personal medical calificat la care se poate apela pentru sfaturi, exista biblioteci publice unde ne putem documenta daca ne preocupa cu adevarat ceva. Cat despre cartea mentionata de mine, am spus ca am dat peste ea din intamplare nu pentru c-ar fi o raritate in domeniu, ci pentru ca, pe vremea aceea (2002 -cand uram nascut eu) n-am cautat-o in mod special la mama in biblioteca (in Romania). Pe atunci aveam deja alte surse de informatie, dar am adus vorba de cartea respectiva ca sa argumentez faptul ca informatiile privind exercitiile pregatitoare pentru nastere nu erau secrete, ci chiar la indemana oricui dorea sa stie! Nu trebuia decat sa vrei sa cauti, sa stii cum si unde sa cauti si era imposibil sa nu gasesti ceva!
Pe de alta parte, recunosc dezinteresul unor medici din Romania cu privire la educatia gravidelor, dar lucrul acesta nu le impiedica pe acestea sa poata obtine, intr-un fel sau altul, fie si pe cont propriu informatii despre nasterea naturala si pregatirile dinainte daca sunt intr-adevar interesate.

Cristina
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oLo spune:

Mi se pare mie sau accesul la informatiile despre avantajele operatiei de cezariana este la indemana oricui, din moment ce toata lumea se poate documenta amanuntit despre asta, pe cand informatiile privitoare la nasterea naturala sunt bine ascunse, ca sa nu fie gasite de nimenea?

ocebine, frumos grait-ai ;)

vorba ceea:

cine are oki, sa auda, cine are ureki, sa vada...



Mihaela
Anaïs & Emma

Mergi la inceput