copii de aprox 3 ani - evolutie/copii de 2001

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vilma spune:

Imi pare rau ca nu gasesti ceva bun de mancare pentru Vladimir.
La capitolul asta, Anca mea face si ea o sumedenie de mofturi, dar pe ansamblu ii place sa manance, chiar daca nu mananca cantitati mari. La pranz de ex. mananca ciorbita sau supa, cu carnita (cere mereu cartilajul, ii place sa-l rontzaie), foarte rar si putin felul doi si neaparat-de nelipsit desertul (o ciocolatica mica, budinca de mere/branza). Apoi pana seara mai ciuguleste fructe: mere, banana, capsuni, cirese....depinde ce se gaseste in casa. Dimineata nu mananca aproape nimic (decat o jumatate de cana de lapte, dar nu intotdeauna), decat daca masa e dupa ora 9. Nu-mi fac griji pentru ca mananca la gradinita micul dejun, cu copiii. Seara mai bea un pic de lapte sau mananca cereale goale.
Nu bea niciodata sucuri acidulate (nu cumparam), foarte rar suc din comert fara acid, de obicei apa plata.
Ii place sa manance si painea goala, cu conditia sa fie proaspata. Si daca s-ar putea, covrigi, covrigi si iarasi covrigi!

A inceput sa tina minte unele lucruri de acu' un an. Si ne pregatim de serbare, va fi o frumusete de Ciupercutza.
Cu drag,


Vilma, Anca (3 ani) si Tudor (11.12.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Autor: danielac
Subiect: Copilasii din 2001
Trimis la: 04/06/2004 10:41:25
Mesaj:


Diana-Maria mea este nascuta in 24 oct 2001
ea merge la cresa de la 1 an si 10 luni si s-a acomodat foarte bine.
vorbeste intr-una, pune deja o multime de intrebari de genul, unde?, de ce?, cine?, etc.
spune poezii si cantecele si deja a facut prima ei serbare de 1 iunie.
de fix 2 saptamani am renuntat la pampers ziua si nu face deloc pe ea, ci numai la olita sau WC.

Copilasii vostrii ce fac?

Dana si Diana-Maria
http://www.babiesonline.com/babies/f/fatamea
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=diana+nou&mid=201&cid=1072
paginuta personala:
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac

Raspunsuri:



--------------------------------------------------------------------------------


Autor: Rhama
Raspuns la: 07/06/2004 05:20:13
Mesaj:

Nazdravanul meu a impinit 3 ani pe data de 16Martie,si de cand merge l-a gradinite m-am linistit putin,adica mi-am "revenit "psihic.Vorbeste,canta ,stie aproepe treizeci de melodii,Ii plac casetele vid.ptr.copii si binanteles,in fiecare seara cititul cartilor.cred ca este ceva normal ptr.3 anai .NU?

Ema si Richard-Sora



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adita spune:

Baietelul meu s-a nascut pe 27 septembrie 2001, cu 3.750Kg si 52 cm. Acum e slabut, are doar 12,5 kg si 95 cm. Nu prea mananca, adica mananca de toate dar in cantitati mici ( e drept ca eu nu reusesc sa-l conving, dar cand vine mama pe la mine mananca asa mult ca ma sperie, deci s-ar putea sa fie vina mea ca nu mananca bine). DAca e ceva ce nu ii place, ii pun putin ketchup pe care il adora, si mananca tot.
Vorbeste mult, dupa 2 ani a inceput ca pana atunci nu zicea mai nimic, si mie mi se pare ca destul de clar si corect. Stie cateva poezii si cantecele, are o memorie foarte buna si prinde foarte usor tot ce ii spui (si bune, dar mai ales rele). E un fratior foarte grijuliu, isi iubeste surioara, se joaca cu ea, are grija sa nu se catere sau sa faca alte prostii, pe care tot el i le da exemplu. E foarte rusinos, dar si cand se obisnuieste cu o persoana, nu mai poate scapa de el



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daria spune:

Maria a implinit 3 anisori pe 6 iunie (d.n. 6 iunie 2001, 3,700 kg, 50 cm). Acum avem 14,5 kg si 99 cm. Vorbim mult,spunem poezii, cantam toata ziua. Avem preferinte la mancare si conditia de baza este ca mancarea sa arate foarte bine in farfurie. Daca o intreb ce mananca isi face meniul singura. "Eu mananc...., eu mananc...". Mananca si supa si felul 2, uneori obligata, pentru ca stie ca nu primeste ceva dulce decat dupa masa. Dar asa ne facem fetite mari. Bea numai lichide (apa, suc) "fara bule" pentru ca asa ia spus mami ca este bine pentru ea si deja celelalte nu-i mai plac. Doarme singura in camera ei si nu se mai trezeste noaptea decat foarte rar. Nu mai purtam pampers de foarte mult timp nici noaptea. Pasiuni din ultima luna: puzzle si desenul animat "Alba ca zapada...". asteptam nerabdatori sa mergem la gradinita din septembrie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns janib spune:

Buna. Alexandra s-a nascut pe 17.01.2001 (miercuri ora 10.00) prin cezariana la Maternitatea Caritas. Acum suntem o domnisoara care de cateva ori pe zi trebuie, dar trebuie sa ne imbracam in rochita, iar daca mami nu o lasa, trebuie sa il imbracam pe catel ca altfel nu poate sa stea. Vorbim toata ziua despre vrute si nevrute, mai mult nevrute, ne certam cu papusile ca nu sunt cuminti, etc. Vorbim foarte bine il spunem chiar si pe "R". De mancat mancam tot pentru ca altfel nu ne facem fetite mari si deh noi vrem sa devemin domnisoare sa mergem la scoala; la gradinita ne place ff. mult si nu putem sa stam fara "Marian ; Danut; sau Gabita" - (prietenii ei evident pe care ii schimba in fiecare saptamana) sau fara "izabele"
Cam asa este gaza mea nascuta in 2001. Acum ea ar vrea sa creasca mare si sa aiba o fratioara in burtica...........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nora spune:

Altele despre Victor:

e cam lenes cand e vorba sa mearga. Dupa cativa pasi vrea in brate si se posteaza in fata ta sa-l iei. Eu ma amuz, ma dau la o parte si fug. Fuge si el dupa mine, fara sa-si dea seama ca merge singur in felul asta() pana cand se enerveaza si zbiara.
Ieri am fost intr-o plimbare prin padure cu clasa lui de la gradi' si el a fost singurul care a "mers" la tati in carca. Erau alti copii mai mici ca ei care nici nu au comentat ca merg pe jos. Dupa vreo 30-40 min de mers erau toti foooarte obositi si infometati! Am mancat intr-o poienita. Sa-i fi vazut cu ce pofta muscau din sandwhich-uri...

Cel mai nou e ca-i place foarte mult la gradi'. Educatoarea lui mi-a zis ca nu vorbeste prea mult (normal, in ce limba sa vorbeaasca?) dar participa la activitati si intelege franceza.

Pupici!

Nora, mamica lui Andrei si a lui Victor
http://community.webshots.com/user/NoraCosmin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina78 spune:

Buna!
Eu am o fetita pe nume Cristina Adriana nascuta pe 25 Decembrie 2001 la 37 saptamani cu o greutate de 2.900Kg. si 48 cm ,scor Apgar 9.
Acum are 14 kg si nu stiu sigur cati cm.
A fost un bebelus super cuminte si este un copil rasfatat.
A dormit singurica in camera de la 2 luni toata noaptea pana pe la 1 an si 2-3 luni cand de atata dragoste am facut greseala de a o lua in pat langa noi si pana in ziua de azi nu am mai scapat de ea,doarme intre noi in pat.
De vreo 3 luni am reusit si sa scapam de pampers(il mai punem doar noaptea)si tot de vreo 3 luni incoace a inceput sa-si dea mai bine drumul la vorba.Nu merge la gradinita inca, am zis ca o dau de la anul din toamna dupa ce voi naste pe fratiorul ei si va creste si el putintel.
Nu este figuranta la mancare,mananca de toate mai putin carnea care nu o inghite decat daca e tocata f. marunt,adora castravetii fie ei cruzi sau murati.
Ii place sa faca baie si sa se spele pe dinti, desi nu reuseste sa scuipe pasta din gurita.
Cristina(23 saptamani)&Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bagoiu spune:

Gabriel s-a nascut pe 18.02.2001 prin cezariana la Municipal. Vorbeste toata ziua, are o imaginatie extraordinara(nu seamana cu mine), are suflet de artist, la matematici stam mai greu, imi cere de mancare, imi cere sa-l duc la culcare cand i se face somn, ii plac cartofii prajiti (dar nu prea ii dau), ii place apa gazoasa, dar stie ca asta e o apa "stricata"si atunci nu mai serveste.
Ne pregatim pentru gradinita.
Pampers nu mai avem de la 2 ani.
Doarme singur in pat dar mai vine noapte in vizita la mami si la tati. NU adoarme daca nu stau cu el si nu-i cant ceva, si o poveste mica.
E cam impiedicat, cade si cand sta pe loc (!). In parc ma rog de el sa se dea pe tobogan.Dar ii place sa alerge.
Ii place Nemo si Ice Age, le-ar pune si de 10 ori, dar nu are voie mai mult de o data pe zi, sau chiar la cateva zile si numai dimineata.
Ii place la nebunie la bunica la tara si sufar pentru el ca nu pot sai ofer deocamdata o resedinta cu curte si loc de zbenguit.
Mai nou, mi-a zis ca vrea sa se faca cioban, deci am rezolvat-o cu gradinite, limbi straine etc.
Nu sta foarte mult fara mami, de aceea nu pot sa-l las mai mult la tara cu bunica.
Are 18kg si 100cm. Nu-i gras! (Am vazut ca ai vostri sunt mult sub 18kg).
Si e tare scump.
Si are si o surioara.
O sa va mai povestim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vilma spune:

Apropo de Gabriel, ca vrea sa se faca cioban, Anca a zis ca ea vrea sa se faca mireasa, iar cand am intrebat-o cine sa-i fie mirele, mi-a zis asa, shocata de simplitatea intrebarii (ce tampenii mai intreaba si adultii astia!): mamiiii, [desigur], tu o sa fii mirele meu!!!!

Vilma, Anca (3 ani) si Tudor (11.12.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina78 spune:

quote:
Originally posted by vilma

Apropo de Gabriel, ca vrea sa se faca cioban, Anca a zis ca ea vrea sa se faca mireasa, iar cand am intrebat-o cine sa-i fie mirele, mi-a zis asa, shocata de simplitatea intrebarii (ce tampenii mai intreaba si adultii astia!): mamiiii, [desigur], tu o sa fii mirele meu!!!!

Vilma, Anca (3 ani) si Tudor (11.12.2003)



Mergi la inceput