Cezariana...Cind Dispar Absolut Durerile?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Corina spune:

Eu una daca ar fi sa mai nasc odata as vrea tot cezariana.Nu m-a durut deloc dupa operatie,si acum dupa 4 luni aproape ca nici nu-mi amintesc de operatie.E adevarat ca nu am cerut cezariana,mi-au facut-o ca sa o salveze pe cea mica dar eu cred ca m-a scutit de durerea pe care nu cred ca as fi suportat-o.In momentul in care m-au dus la cezariana aveam deja contractii una dupa alta, stiu ca nu as fi rezistat pina la sfirsit.Dar fiecare stie cit suporta si ce e mai bine pentru ea si bebe.

Corina si Anna va ureaza la toti Sarbatori Fericite
www.ifrance.com/gratisnette/images/gif/noel/NOEL042.GIF" border="0">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

quote:
Originally posted by Corina

Eu una daca ar fi sa mai nasc odata as vrea tot cezariana.Nu m-a durut deloc dupa operatie,si acum dupa 4 luni aproape ca nici nu-mi amintesc de operatie.E adevarat ca nu am cerut cezariana,mi-au facut-o ca sa o salveze pe cea mica dar eu cred ca m-a scutit de durerea pe care nu cred ca as fi suportat-o.In momentul in care m-au dus la cezariana aveam deja contractii una dupa alta, stiu ca nu as fi rezistat pina la sfirsit.Dar fiecare stie cit suporta si ce e mai bine pentru ea si bebe.

Corina si Anna va ureaza la toti Sarbatori Fericite




Da mai Corina, ai dreptate!!! In Franta sunt meseriasi

Pe mine ma speriase foarte tare ideea de uter taiat , chiar ajunsesem sa fac cosmaruri ...
Dar totul a fost foarte bine... Cred ca nu ar trebui sa ne informam chiar asa de bine inainte ca... ajungem




"La musique avant toute chose" - Paul Verlaine

@+...
O&A

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corina spune:

Asa e Otilia!Si cind ma gindesc ca m-am dus la toate cursurile si informarile care se fac la maternitate,numai la cea despre cezariana nu!Am zis ca ce-mi trebuie doar nu o sa am nevoie,iar cind eram in sala de nastere,inainte sa ma duca la operatie ma intreba moasa:"ati fost la informarea despre cezariana,nu?".Pe mine ma dureau toate alea si pe deasupra mi se intimpla si operatia!Poate ca e mai bine ca n-am stiut prea multe despre cezariana inainte sa nasc,ca altfel

Corina si Anna va ureaza la toti Sarbatori Fericite
www.ifrance.com/gratisnette/images/gif/noel/NOEL042.GIF" border="0">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Reliana spune:

Nici eu n-am avut operatia cezariana de placere, eu eram programata pt nastere īn apa, si se pare ca la bb i-a cam fost frica de apa ca si-a īncolacit cordonul pe dupa gāt si umar:))) Si desi mi-a fost groaza de cezariana, pot spune ca alte "suparari" nu am din partea op, decāt burtica:)))
Va pup, si nu conteaza cum am nascut atāta vreme cāt micutii sunt sanatosi!

Sarbatori Fericite!
www.animatedgif.net/seasonal/xmas/larwreath_e0.gif" border="0">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n/a spune:

Otilia, eu cred ca Iris se referea la faptul ca in ultimele luni au fost citeva subiecte pe forum privind nasterea normala si cezariana, care s-au terminat adevarate "razbeluri" intre fete ... am citit fiecare subiect si pot sa-ti spun ca au fost afirmatii de genul " am nascut prin cezariana ca asa am vrut eu", "am cerut cezariana si cezariana am avut ca doar eu platesc asigurarea" , "cezariana e cea mai buna metoda" samd ... cred ca la asta se referea Iris si nu cred ca a avut intentia sa jigneasca pe cineva ...
Poate ca in Franta nu exista "cezariana la cerere", nici in Canada nu exista, medicii iau decizia cum nasti, nu tu ... dar sa stii ca sunt tari in care se practica aceasta metoda "la cerere" ... daca nu ma insel (si aici sper sa nu-mi sara cineva in cap) una din aceste tari este Elvetia ... si in RO se practica metoda, daca dai spaga multa ...
In rest, subscriu la tot ce-ai spus referitor la cezariana, numai ca trebuie sa adaug ca totusi medicul este cel care trebuie sa decida, bineinteles daca e capabil ...

Theodora, vreau sa-ti spun ca si eu am o mica operatie, dar la mine a fost pentru a tine sarcina (la 19 saptamini), eu am nascut normal, si totusi cind se schimba vremea sau fac efort fizic, ma deranjeaza, simt niste intepaturi, nu sunt de durata, dar suficient incit sa-mi aduca aminte ca am o taietura acolo ...si sunt doi ani de atunci ...medicul mi-a zis ca depinde de organismul fiecarui om ...

In legatura cu burtica, fetelor treceti la abdomene daca au trecut 6 saptamini de la nastere ...altfel riscati sa ramineti cu burtica, care de fapt sunt muschii lasati acoperit de stratul de "grasime" ...incepeti cu 5-10 pe zi, si puteti ajunge si pina la 50 ... asteptati-va la febra musculara ...
Sarbatori fericite!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n/a spune:

Draga Otlia,

(am raspuns la "iris si _iris_")
Din pacate aici in Romania, a inceput sa fie "o moda": cezariana la cerere. Exact, viitoare mamica se duce la medicul ginecolog si-i spune ca vrea sa nasca prin cezariana (desi NU are probleme de
sanatate nici ea, nici copilul) - asta de frica travaliului si pentru a "nashte ca o doamna" (alta ineptzie pe care am citit-o aici pe site).
Iar doctorul accepta pentru ca "tariful" pentru o cezariana este cam de 3 ori mai mare (nu mai stiu exact ca distinsul domn s-a ocupat partea financiara)

... si din pacate aceasta practica castiga tot mai multi adeptzi.

Sa nu ma intzelegi gresit, ma refeream DOAR la cazurile de mai sus - in care potential nu exista nici un factor de risc pt a nashte normal.
Normal ca si dupa o nastere normala exista efecte secundare, dar dupa umila mea parere sunt mult mai mici.

Chiar imi pare rau pentru prietena ta care a lesinat in timpul nashterii. Sunt si situatii neprevazute si nefericite.

Nu condamn pe nimeni pentru alegerea facuta, nu sunt de acord cu mani****rea de genul:
"nasc ca o doamna prin cezariana" -
Ar trebui sa impartasim din experientza noastra si celor care chiar ar nevoie de un sfat, de o relatare cat mai obiectiva - pentru a putea sa aleaga in cunoshtintza de cauza.

Eu am avut travaliu 25 de ore, dupa care medicul a hotarat sa ma bage in sala de operatii pentru ca a realizat ca ceva e in neregula cu bb-ul. Deci, desi am nascut cu cezariana, nu recomand nimanui aceasta metoda DACA POATE naste normal. (operatia ma doare si acum - la 3 ani dupa)

Merci Sofie! Ai punctat din nou!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreea spune:

Eu se pare ca sunt printre cele mai norocoase: am facut cezariana acum 10 saptamani si acum nu ma mai deranjeaza deloc. Decat daca apas pe cicatrice sau se schimba vremea mai simt un disconfort iar burtica a inceput sa se retraga binisor dupa 5-6 saptamani.

Andreea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela spune:

Eu nu am nici problema cu operatia. Nu ma doare nimic...... Poate sunt una din norocoase? Am 6 luni de la nastere si totul e ok!

***
Ooooo uite ca a revenit si Sofie ....e semn ca Forumul a redevenit ceea ce a fost si mai mult decat atat! (ma refeream la "normalul" asta de Forum). Ma bucur ca nu m-a uitat ba chiar da si citate din replicile mele celebre ....
Hei eu nu iti sar in cap si nici cu bolovani nu arunc ca sunt prea grei. hop hop hop ca nici nu pot sa-i urnesc. Prefer sa arunc cu flori ca sunt mai usoare si sa-ti spun bine-ai revenit!


A&J




Sa va fie casa, casa,
Sa va fie masa, masa:
tot cu mesele īntinse
si cu fetele aprinse;
tot cu casele grijite
cu buni oaspeti locuite;
si la anul sa traiti
sa va gasim īnfloriti
ca perii, ca merii
īn mijlocul verii.



SARBATORI FERICITE!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Am noua luni jumate de la operatie si tot la schimbarea vremii o "simt", dar nu numai atunci, se mai intampla sa ma mai si manance de-mi vine sa mor. Acuma am si eu o intrebare: cat e de mare cezariana voastra? A mea e ca un "smile" de vreo...12-13 cm. E facuta in Ro dar tare sunt curioasa daca in alte parti tot la fel e...?
Am facut si ceva sport, din lipsa de timp m-am apucat tarziu dar stiu ca usurel-usurel se poate incepe dupa 2 luni de la op.
Alte dureri nu am, am facut-o de nevoie si a fost o mare dezamagire dar asta e... Dar nu sunt de acord ca e o "nastere fara dureri" ca te doare de mori imediat dupa. Cel putin asa a fost la mine, si s-a prins repede si fara complicatii, eu zic ca a fost o cezariana "medie", adica nici usoara nici grea. Cam asta-i povestea "portitei" de iesire a printesei noastre.

Sarbatori fericite!
Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

Asta ma intreabm si eu fetelor....cand dispar durerile.Si pe mine ma mai doare ,la 2 luni si juma dupa cezariana.Iar dimineata cand ma ridic din pat ma doare tot abdomenul-muschiul cred.Uneori simt durerea in stanga,alteori in dreapta-in sold-ca o arsura.De altfel chiar dupa operatie aveam impresia ca mi-a fost taiat(zgariat)si soldul(cum se numeste osul asta?)-asa durere simteam.In primele zile ,cand alaptam ma durea f. rau uterul,mai rau ca la prima nastere(naturala).Acasa simteam durerea undeva mai sus-nu exact pe taietura de pe abdomen-probabil era taietura de pe uter-pe care am suportat-o cu analgezice vreo sapt.de zile.
Taietura mea este acum de vreo 10 cm-desi la inceput a fost f. mare-dintr-o parte in alta a bazinului-si este f. jos si mi se pare si cam stramba.
Cam asta imi vine acum in minte-ca dezavantaje dupa cezariana.Nici eu nu m-am gandit nici o clipa ca voi naste prin cezariana,cel mult cu epidurala,dar daca bebe n-a vrut sa iasa,ce sa fac?
Am cautat in mult carti(dupa ce am nascut) sa vad la ce ne putem astepta dupa cezariana si am gasit doar ceva f. vag,nimic concret-asa cum am citit la nasterea naturala.De ce oare?

Ortansa-de 2X mamica va doreste:
SARBATORI FERICITE!

Mergi la inceput